Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Telewizor do sportu - jak wybrać najlepszy model

  2024-05-20


Sport w TV ma swoją specyfikę związaną z dźwiękiem. To, co usłyszymy w telewizorze zależy od realizatora dźwięku transmisji sportowej. Każdy rodzaj konkurencji wymaga innego rozstawienia mikrofonów i miksowania z nich dźwięków w studio transmisyjnym. W meczach tenisowych mikrofony są ustawione blisko sędziego i komentatora, którego powinniśmy słyszeć z głośnika centralnego, a publiczność w kanałach tylnych i frontowych (prawym oraz lewym) jako tło. Czułość mikrofonów jest na tyle duża, że słyszymy uderzenia rakiety w piłkę. Podobnie jest w golfie czy baseballu. Jaki telewizor do sportu warto wziąć pod uwagę?

Mikrofony na lodowiskach (hokej, jazda figurowa) są z kolei umieszczone wokół nich. Dzięki temu słyszymy zderzenia zawodników przy bandzie czy uderzenia kijów hokejowych. Na wyścigach Formuły 1, motocykli, mikrofony umieszczone na starcie są w stanie odtworzyć potężny dźwięk silników. Duże stadiony lekkoatletyczne czy mecze piłkarskie to przede wszystkim komentator i odgłosy na widowni. Chóralne śpiewy piłkarskich kibiców na boiskach tworzą niezapomniane wrażenie.

Co możemy zrobić z dźwiękiem w telewizorze do sportu?

Sport w TV ma swoje wymagania, co do wyposażenia telewizora. Zestaw dźwiękowy w telewizorze to przede wszystkim:

  • głośniki i wzmacniacz,
  • formaty odtwarzania dźwięku,
  • ustawienia fabryczne dźwięku,
  • korektor dźwięku
  • efekty przestrzenne.

Od stereo do soundbara

Ze względu, na płaski wyświetlacz, głośniki do telewizora są niewielkie i pozbawione tonów niskich. Podstawowy zestaw głośnikowy to zestaw stereo, czyli dwa głośniki szerokopasmowe. W droższych modelach mogą być po dwa głośniki wysokotonowe i średnio-niskotonowe. Zestaw może zawierać także dodatkowo wbudowany głośnik niskotonowy, który spowoduje, że usłyszymy niskie tony. Najwięcej jest telewizorów z niewielkimi głośnikami praktycznie niewidocznymi. Dźwięk wydobywa się z pod ekranu. W droższych systemach głośniki do telewizora są znacznie większe i tak rozmieszczone, aby były widoczne i zapewniały najlepszy dźwięk. Zazwyczaj są wtedy umieszczone po bokach ekranu lub pod nim, w postaci listwy. Zawiera ona kilka punktów wysoko i średnio-niskotonowych. System głośnikowy do telewizora może być opracowywany przez znanych producentów głośników i systemów nagłośnienia: Harman Kardon (Samsung), JBL, Onkyo (TCL), Bowers & Wilkins (Philips), Sharp (Harman Kardon). Szukaj informacji o markowych głośnikach w danych technicznych lub loga na telewizorze. Typowa moc wyjściowa to 2 × 10 W, a subwoofera 15 W.

Ustawienia fabryczne dźwięku

Telewizor do sportu ma swoje odzwierciedlenie w ustawieniach dźwiękowych. Możesz odtwarzać dźwięk w trybach: sport, stadion czy live football, w zależności od producenta telewizora. Charakterystyka dźwiękowa jest tak ustawiona, aby głos komentatora był czytelny i nie był zagłuszany przez szumy dochodzące ze stadionu.

Ustawienia ręczne za pomocą korektora

Ponieważ dla odsłuchu ważna jest też akustyka naszego pokoju, dlatego warto poeksperymentować z ustawieniami głośników, aby uzyskać optymalne brzmienie. Do wyboru masz kilka możliwości regulacji ręcznych. W telewizorze sam możesz skorygować niskie lub wysokie tony korzystając z equalizera (korektor dźwięku z większą liczbą częstotliwości np. 120 Hz, 500 Hz, 1,5 kHz, 5 kHz, 10 kHz). Umożliwi on np. poprawę głosu komentatora. Bass Boost wzmocni brzmienie niskich częstotliwości. Można także skorygować balans głośników kanału lewego i prawego, jeśli nie siedzimy centralnie między nimi. Warto także skorzystać z efektów przestrzennych, które mogą zasymulować wirtualną akustykę stadionu.

Soundbar, więcej mocy i głośników do telewizorów do sportu

Sport w TV możesz podnieść na wyższy poziom kupując soundbar. Składa się z panelu podłużnego zawierającego głośniki średnio- i wysokotonowe, wzmacniacza i oddzielnego głośnika niskotonowego. Typowe konfiguracje głośników to: 2.1, 4.1, 5.1, 7.1, 8.1. Zróżnicowana jest ich moc od kilkudziesięciu do ponad 400 W. Dźwięk z telewizora jest przesyłany łączem bezprzewodowym Bluetooth do odbiornika w panelu głównym lub wykorzystuje się połączenie kablowe. Do soundbara i subwoofera trzeba doprowadzić przewodowo zasilanie. Są też wersje z wbudowanym subwooferem, co upraszcza połączenia. Warto sprawdzić, jakie mają formaty dźwięku przestrzennego: Dolby Pro Logic II, Dolby Virtual Surround, Dolby Atmos. Koniecznie powinien być zgodny ze standardem Dolby Atmos, ponieważ nie tylko sport, ale i wiele filmów jest realizowanych w tym formacie dźwiękowym. W soundbarze warto zwrócić uwagę na złącza do połączeń przewodowych, takie jak cyfrowe, optyczne, koncentryczne, HDMI, słuchawkowe, USB do dołączenia telewizora i innych urządzeń, np. dekodera DVB-S odtwarzacza Blu-ray czy odtwarzacza MP4.

Dźwięk przestrzenny dookólny

Jeśli chcesz uzyskać efekt dźwięku dookólnego, byś miał wrażenie, że siedzisz na stadionie, do wyboru masz systemy wirtualne DSP (Digital Signal Procesing), które symulują dźwięk dookólny 5.1 za pomocą dwóch głośników np. DTS Virtual:X. Jednak najlepsze wrażenia otrzymasz za pomocą kina domowego z amplitunerem i zestawem głośników 5.1, kanały: lewy prawy centralny, lewy tył, prawy tył i subwoofer (DENON AVR-X540BT). Telewizor jest wtedy monitorem. Sprawdź, jakie standardy dźwięku może dekodować telewizor i kino domowe. Najbardziej popularne to Dolby Digital, Dolby Digital+, Dolby AC-4, DT-S2.0, DTS HD. Dźwięk przestrzenny DTS-Virtual:X i Dolby Atmos.

Dźwięk w telewizorach AI

Sztuczna inteligencja w najnowszej generacji telewizorów QLED i telewizorów OLED jest wykorzystywana nie tylko do przetwarzania obrazu, ale także dźwięku. Funkcja AI Sound rozpoznaje ścieżkę dźwiękową i następnie dostosowuje ustawienia tak, aby poprawić zrozumiałość dialogów oraz uzyskać bogatsze dźwięki tła. Dźwiękowe ścieżki dwukanałowe mogą być przetwarzane na wirtualny dźwięk 5.1. Sztuczna inteligencja wspomagana jest przez wstępną kalibrację pomieszczenia, aby lepiej dopasować dźwięk do jego akustyki. Korzysta się wtedy z pilota z wbudowanym mikrofonem Procesor telewizora do sportu analizuje jego akustykę dla konkretnego miejsca odsłuchowego przed telewizorem tak, jak w amplitunerach kina domowego wyższej klasy.

Ciche słuchanie sportu w telewizorze

Jeśli nie chcesz przeszkadzać rodzinie, możesz użyć słuchawek. Sprawdź, czy w telewizorze jest wyjście słuchawkowe. Na stronie Media Expert znajdziesz kategorię słuchawki TV-HiFi ze słuchawkami przewodowymi. Najlepszą jakość uzyskasz przy wykorzystaniu słuchawek nausznych. Zostały one zaprojektowane do współpracy z telewizorem i zoptymalizowane akustycznie do odtwarzania programów telewizyjnych i filmów. Mają regulację głośności i bardzo długi kabel (5 m). Są to słuchawki zamknięte, z miękkimi poduszkami i bardzo lekkie (zaledwie 155 g). Jeżeli nie jesteś amatorem zamkniętych słuchawek, możesz wybrać słuchawki dokanałowe z systemem Power Bass – bardzo dobrego odtwarzania niskich tonów. Wygodniejsze w użytkowaniu są słuchawki bezprzewodowe. Przykładowo wysokiej jakości słuchawki nauszne wyróżnia stacja dokującą z zasięgiem do 30 m.

Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do telewizora do sportu?

Przede wszystkim w danych technicznych, instrukcji obsługi musisz sprawdzić, czy telewizor obsługuje łącze Bluetooth. Znajdziesz je w wybranych modelach telewizorów marek: JVC, Hitachi, LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sony, Sharp, TCL. W menu do ustawienia dźwięku znajdziesz listę urządzeń Bluetooth. Dokonaj parowania tak, jak się to robi przy słuchaniu dźwięku ze smartfona. Zazwyczaj producenci telewizorów preferują własne słuchawki Bluetooth. Za pomocą tego łącza możesz dołączyć także soundbar z Dolby Atmos.

Soundbary w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756