Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Parametry pamięci RAM, a wydajność komputera

 2023-08-29 

Pamięć operacyjna to bardzo ważny element komputera, który ma duże przełożenie na wydajność pracy całego urządzenia. Jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji procesów, powinieneś wybrać odpowiedni moduł RAM. Jak wybrać właściwie? W poniższym poradniku opowiemy, które parametry pamięci RAM są kluczowe dla wydajności komputera.

Parametry pamięci RAM – nie tylko pojemność ma znaczenie?

Wybierając pamięć RAM do swojego komputera absolutnie nie można skupiać się tylko na jej pojemności. Oczywiście to jeden z istotniejszych parametrów, ale opieranie decyzji tylko na nim może okazać się zgubne. Skoro jednak jesteśmy już przy ilości gigabajtów, to zajmijmy się tym tematem. Wielkość pamięci to jeden z parametrów, który na pewno trzeba brać pod uwagę. Kiedyś RAM liczony był w megabajtach i jeszcze kilkanaście lat temu 256 MB wystarczyło do spokojnej gry w hitowy tytuł. Obecnie za absolutne minimum stosowane w laptopach uważa się co najmniej cztery gigabajty pamięci. Mówimy tu oczywiście o komputerach do użytku biurowego. Musisz pamiętać, że oprogramowanie także ma coraz większe wymagania i nie tylko gry potrzebują większej wydajności. Gracze powinni wybrać co najmniej 12 gigabajtów RAM.


 W przypadku profesjonalnych maszyn gamingowych instaluje się nawet 64 GB. Są to wartości, które wybiegają parę kroków w przyszłość, pozwalając odetchnąć od wydatków inwestycyjnych na rozwój sprzętu. W ofercie dostępne są już moduły o pojemności aż 128 gigabajtów. To już zawrotne ilości, które pewnie z czasem i tak zostaną „przebite”.

Częstotliwość taktowania pamięci RAM – czy to ważne?

Jeśli chodzi o parametry RAM, to częstotliwość jest bardzo ważna. Warto zauważyć, że kolejne standardy pamięci wprowadzały coraz wyższe częstotliwości. Dzięki temu moduł DDR4 o taktowaniu 3500 megaherców nie jest niczym zaskakującym. Decydując się na zakup pamięci postaraj się wybrać kości o możliwie jak największej pojemności i jednocześnie z jak najwyższym taktowaniem RAMU. W ten sposób uzyskasz satysfakcjonującą wydajność. Skupienie uwagi tylko na jednym parametrze nie przyniesie zadowalających efektów, a inwestycja nie opłaci się. Na częstotliwość taktowania szczególnie powinni zwrócić uwagę gracze i osoby korzystające z rozbudowanego oprogramowania.

Opóźnienie pamięci – co to takiego?

Na kartach produktów w naszym sklepie podajemy także parametr dotyczący timingów (opóźnień) poszczególnych modułów pamięci RAM. Zasada jest dość prosta – im są niższe, tym lepiej. Choć przeciętnemu użytkownikowi trudno będzie zauważyć różnicę pomiędzy minimalnymi odchyleniami, to pamiętaj, że wybierając moduł o możliwie najlepszych – wszystkich – parametrach, zapewnisz sobie nawet o kilkanaście procent wydajniejszą pracę pamięci. Najpopularniejszym formatem opóźnienia jest CAS Latency (w skrócie „CL”). Informuje on o tym, ile czasu mija od wysłania żądania do odczytu danych z określonej partycji pamięci.

Zapotrzebowanie energetyczne pamięci RAM

Pamięć operacyjna także potrzebuje prądu do prawidłowego funkcjonowania. Choć pozornie poziom napięcia nie ma znaczenia dla wydajności, to warto zwrócić uwagę na ten parametr. Niższe wartości pozwalają na utrzymanie niższej temperatury komputera i dotyczy to wszystkich podzespołów. Dlatego wymieniając elementy na nowe, warto szukać modeli potrzebujących niskiego napięcia. Niższa temperatura przełoży się na lepszą wydajność komputera. Wentylator będzie pracował wolniej, a przez to ciszej. Korzyści są, jak widzisz, bardzo opłacalne.

Pamięć dostępna w ofercie

Parametry pamięci RAM zostały Ci już przedstawione. Teraz możesz skupić się na znalezieniu modułów, które zapewnią wydajną pracę Twojego komputera. Przeglądając tylko ofertę naszego sklepu internetowego widać, że producenci robią co mogą, aby zapewnić użytkownikom możliwie wiele konfiguracji podzespołów komputerowych. Tylko u nas możesz kupić moduły jednej z kilkudziesięciu marek. Dysponujemy kośćmi RAM przeznaczonymi do montażu w komputerach stacjonarnych, laptopach i serwerach. W ofercie znajdują się moduły o pojemności od 2 do aż 128 gigabajtów. Większość z nich zaprojektowano w aktualnie królującym standardzie DDR4

.

Dostępne są oczywiście także starsze typy, które możesz wykorzystać do montażu w starszych komputerach. Zwróć uwagę, z ilu modułów składa się pamięć. To ważne, bo Twoja płyta główna może mieć ograniczoną ilość dostępnych portów. Jeśli nie jesteś pewien jaką pamięć kupić, zawsze możesz poprosić o pomoc naszych doradców.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756