Poradniki Eksperta

Czyszczenie piekarnika pyrolityczne czy katalityczne? Które lepsze?


Piekarnik to sprzęt niezbędny w każdej kuchni. Z jego pomocą można przygotować pyszne dania obiadowe, upiec ciasta, nawet grillować ulubione kiełbaski czy kawałki mięsa. Producenci piekarników starają się wyposażyć je w praktyczne funkcje. Jedną z nich jest automatyczne czyszczenie.czyszczenie piekarnika


Czyszczenie automatyczne (czyli nie ręczne)


Zaschnięte resztki jedzenia są bardzo trudne do usunięcia, dlatego czyszczenie jest niezwykle męczącą czynnością. Nie zawsze też osiągniemy zadowalający efekt. I tu z pomocą przychodzą dwa automatyczne systemy, które doskonale radzą sobie z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Pierwszy z nich to piekarnik z czyszczeniem pyrolitycznym, drugi zaś to piekarnik z czyszczeniem katalitycznym. Każdy z nich ułatwi Ci pracę w kuchni i zwolni z mozolnego obowiązku szorowania tego sprzętu. Oczywiście od czasu do czasu piekarnik trzeba umyć ręcznie, ale nie będzie to przysłowiowa codzienność. Na czym polega czyszczenie pyrolityczne, a na czym katalityczne? Czym różnią się te dwa rozwiązania? Które z nich wybrać? Nazwy mogą wydawać Ci się zupełnie obce, dlatego warto zapoznać się z poniższym poradnikiem. Ułatwi Ci to wybór piekarnika z funkcją czyszczenia właściwą i wygodną właśnie dla Ciebie.


Sprawdź również: Jak wyczyścić szybę w piekarniku?


Piekarniki z pyrolizą w naszej ofercie:


Czyszczenie piekarnika-pyrolityczne


Czyszczenie pyrolityczne to nowoczesna, zaawansowana technologia umożliwiająca dokładne oczyszczenie wnętrza piekarnika. To niezwykle skuteczna metoda, która polega na rozgrzaniu urządzenia do bardzo wysokiej temperatury, która powinna osiągać minimum 500 stopni Celsjusza (poniżej tej temperatury procesy zwęglania i spopielania nie są efektywne). Pod jej wpływem wszelkie resztki jedzenia, tłuszczu i innych uporczywych zabrudzeń zmieniają się w popiół. Po zakończeniu procesu samooczyszczania należy chwilkę odczekać, aby wnętrze się ochłodziło. Na koniec pozostaje jedynie zgarnięcie za pomocą miękkiej szczoteczki lub ściereczki resztek popiołu. Nie musisz więc poświęcać swojego cennego czasu, a dzięki tej technologii będziesz cieszyć się idealnie czystym piekarnikiem.


Uruchomienie pyrolizy


Na co powinieneś zwrócić uwagę przed uruchomieniem pyrolizy? Istotną kwestią jest usunięcie wszelkich resztek jedzenia, jakie zalegają w piekarniku. Pozostawienie ich w środku urządzenia może prowadzić do powstania dymu i nieprzyjemnego zapachu. Poza tym ketchup, musztarda czy produkty z cukrem, które wyciekły z ulubionego dania mogą odbarwić zabrudzoną powierzchnię. Warto o tym pamiętać, by nie doprowadzić do uszkodzeń tego typu. Pod tym względem emalia jest dość wymagająca – podobnie jak powierzchnie płyt grzewczych. Kolejną czynnością jest wyjęcie wszelkich kratek, blach, drabinek, prowadnic, które pod wpływem bardzo wysokiej temperatury mogą ulec odkształceniu. Podczas procesu czyszczenia piekarnik powinien być pusty. Po tych czynnościach należy włączyć odpowiedni program tj. czyszczenie pyrolityczne i sprzęt automatycznie rozpoczyna usuwane wszelkich zabrudzeń.


Bezpieczeństwo podczas czyszczenia pyrolitycznego


Temperatura 500 stopni Celsjusza może budzić obawy, co do bezpieczeństwa podczas tego procesu. Nie musisz obawiać się o czyszczenie piekarnika pyrolityczne. Jest to bezpieczny sposób usuwania zanieczyszczeń. Producenci wyposażyli urządzenie w nowoczesne technologie i mechanizmy, które chronią użytkowników. Już samo uruchomienie pyrolizy włącza mechaniczną blokadę drzwi, która uniemożliwia przypadkowe ich otwarcie. Możliwe to będzie dopiero po zakończeniu tego procesu, gdy temperatura osiągnie bezpieczną wysokość. Wiele modeli piekarników dla bezpieczeństwa posiada aż cztery szyby, które mogą nagrzać się góra do temperatury około 50-70 stopni Celsjusza (w zależności od modelu). Nie jest wskazane ustawianie sprzętu z pyrolizą tuż obok lodówki. Zapobiegnie to ewentualnym uszkodzeniom urządzenia, które chłodzi Twoją żywność. Warto także sprawdzić jakość szafek i użytych do blatów klejów.


czyszczenie piekarnika

Piekarniki z katalizą w naszej ofercie:


Czyszczenie piekarnika-katalityczne


Co to jest czyszczenie katalityczne piekarnika? To również automatyczny sposób samooczyszczania tego sprzętu. W przypadku tego rozwiązania producent wyposażył urządzenie we wkłady pokryte emalią katalityczną. Umieszczone są one zazwyczaj na ścianach wewnątrz komory. Porowata emalia przyciąga zanieczyszczenia z piekarnika, które osadzają się właśnie na wkładach. Pod wpływem wysokiej temperatury, tu w granicach 300 stopni Celsjusza, wszelkie zanieczyszczenia, które zalegają w piekarniku, zmieniają się w popiół. Po zakończeniu procesu katalizy wystarczy ściereczką delikatnie zetrzeć pozostałości.


Sposób działania katalizy


System czyszczenia katalitycznego działa podczas pieczenia (czy innego użytkowania piekarnika) w temperaturze właściwej dla danego programu. Również po jego zakończeniu piekarnik nagrzewając się do około 300 stopni Celsjusza usuwa nagromadzony brud i zmienia go w popiół. Nie musisz więc w tym przypadku uruchamiać dodatkowego programu. Jest to bardzo praktyczny sposób, niewymagający zbyt dużo czasu na oczyszczenie brudnego piekarnika.


Wymiana i czyszczenie wkładów katalitycznych


Czyszczenie katalityczne, podobnie jak czyszczenie pyrolityczne, jest automatycznym sposobem usuwania zabrudzeń z Twojego piekarnika. Działa w niższej temperaturze. Istotne jest jednak to, że przy tej metodzie wkłady katalityczne zużywają się i trzeba je raz na jakiś czas wymienić. Trudno określić na jak długo wystarczą, gdyż zależy to od tego, jak często użytkowany jest piekarnik. Osoby, które używają go codziennie, będą musiały wymieniać je częściej niż te, które używają go np. raz w tygodniu. Wymiana wkładów nie jest skomplikowaną czynnością i nie pociąga za sobą znacznych kosztów – bez problemu zamontujesz je samodzielnie

.

Jak rozpoznać, że wkłady są do wymiany? Przy zużyciu wkładów katalitycznych zaobserwujesz, że zanieczyszczenia nie ulegają całkowitemu spaleniu. To będzie sygnał, że ten element jest do wymiany. Dużym udogodnieniem jest łatwy demontaż większość wkładów i możliwość mycia w zmywarce (należy to zawsze sprawdzić w instrukcji).


Czyszczenie pyrolityczne czy katalityczne?


Czyszczenie pyrolityczne czy katalityczne? Obie technologie mają swoich zwolenników i przeciwników. Jak to w życiu bywa. Zarówno pierwsza, jak i druga technika, służy do automatycznego czyszczenia piekarników i wyręcza Cię w mozolnym szorowaniu zaschniętego brudu. Pyroliza działa w bardzo wysokiej temperaturze, zaś kataliza w niższej. Przy drugim sposobie jest mniejsze zużycie energii elektrycznej. Czyszczenie pyrolityczne usuwa nawet bardzo oporny brud ukryty w niedostępnych miejscach. Aby je uruchomić należy włączyć program, który trwa około trzech godzin. W przypadku czyszczenia katalitycznego rozpoczyna się ono automatycznie podczas pracy piekarnika. Tu konieczna jest wymiana paneli katalitycznych, które ulegają zużyciu. Są one jednak łatwo dostępne, a ich montaż jest bezproblemowy. 


Producenci piekarników z katalizą stosują w wielu modelach panele dwustronne, które po odwróceniu można użytkować dalej. Obie metody są bezpieczne dla użytkowników. Są to nowoczesne technologie, które stanowią duże udogodnienie dla każdego użytkownika piekarnika i tak naprawdę wybór każdej z nich będzie trafiony i pragmatyczny, przy czym wskazanie z tzw. małym plusem może otrzymać technika pyrolityczna, bowiem obejmuje ona w procesie czyszczenia całe wnętrze piekarnika.


Różne rodzaje piekarników


Na co warto jeszcze zwrócić uwagę wybierając piekarnik z funkcją autooczyszczania? Przede wszystkim na markę i jakość urządzenia oraz to, by piekarnik miał katalizator zapachów. Możesz wybrać model wolnostojący w kuchni lub taki, który wkomponuje się w meble, czyli do zabudowy. Te praktyczne urządzenia mogą posiadać wiele funkcji, jak chociażby: grill, termoobieg, który skraca czas pieczenia, rozmrażanie potraw. Ważne są również wszelkiego rodzaju zabezpieczenia np. przed uruchomieniem piekarnika przez dzieci. Wybierając piekarnik zwróć uwagę na pojemność, wymiary czy programy automatyczne. Bez problemu wybierzesz sprzęt z czyszczeniem pyrolitycznym lub katalitycznym. Wielu producentów wyposażyło swoje produkty w te właśnie funkcje (jak chociażby: Electrolux, Samsung, Whirlpool, Gorenje czy Amica).


Podsumowanie


Podsumowując, idealnie czysty piekarnik zapewnią Ci obie technologie. Czyszczenie pyrolityczne polega na usuwaniu zabrudzeń pod wpływem bardzo wysokiej temperatury po zakończeniu procesu pieczenia i stosowane jest w wielu nowoczesnych piekarnikach. Natomiast czyszczenie katalityczne usuwa zanieczyszczenia podczas pracy piekarnika. Tu jednak temperatura jest niższa. Obie te metody pozwolą Ci utrzymać komorę pieczenia w czystości bez konieczności stosowania silnych detergentów. Jeśli więc przeraża Cię systematyczne szorowanie trudnych zabrudzeń, idealnym rozwiązaniem będzie sprzęt z funkcją pyrolizy bądź katalizy. To rozwiązania, które bez problemu radzą sobie z brudem.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756