Czyszczenie piekarnika-katalityczne
Co to jest czyszczenie katalityczne piekarnika? To również automatyczny sposób samooczyszczania tego sprzętu. W przypadku tego rozwiązania producent wyposażył urządzenie we wkłady pokryte emalią katalityczną. Umieszczone są one zazwyczaj na ścianach wewnątrz komory. Porowata emalia przyciąga zanieczyszczenia z piekarnika, które osadzają się właśnie na wkładach. Pod wpływem wysokiej temperatury, tu w granicach 300 stopni Celsjusza, wszelkie zanieczyszczenia, które zalegają w piekarniku, zmieniają się w popiół. Po zakończeniu procesu katalizy wystarczy ściereczką delikatnie zetrzeć pozostałości.
Sposób działania katalizy
System czyszczenia katalitycznego działa podczas pieczenia (czy innego użytkowania piekarnika) w temperaturze właściwej dla danego programu. Również po jego zakończeniu piekarnik nagrzewając się do około 300 stopni Celsjusza usuwa nagromadzony brud i zmienia go w popiół. Nie musisz więc w tym przypadku uruchamiać dodatkowego programu. Jest to bardzo praktyczny sposób, niewymagający zbyt dużo czasu na oczyszczenie brudnego piekarnika.
Wymiana i czyszczenie wkładów katalitycznych
Czyszczenie katalityczne, podobnie jak czyszczenie pyrolityczne, jest automatycznym sposobem usuwania zabrudzeń z Twojego piekarnika. Działa w niższej temperaturze. Istotne jest jednak to, że przy tej metodzie wkłady katalityczne zużywają się i trzeba je raz na jakiś czas wymienić. Trudno określić na jak długo wystarczą, gdyż zależy to od tego, jak często użytkowany jest piekarnik. Osoby, które używają go codziennie, będą musiały wymieniać je częściej niż te, które używają go np. raz w tygodniu. Wymiana wkładów nie jest skomplikowaną czynnością i nie pociąga za sobą znacznych kosztów – bez problemu zamontujesz je samodzielnie
.
Jak rozpoznać, że wkłady są do wymiany? Przy zużyciu wkładów katalitycznych zaobserwujesz, że zanieczyszczenia nie ulegają całkowitemu spaleniu. To będzie sygnał, że ten element jest do wymiany. Dużym udogodnieniem jest łatwy demontaż większość wkładów i możliwość mycia w zmywarce (należy to zawsze sprawdzić w instrukcji).
Czyszczenie pyrolityczne czy katalityczne?
Czyszczenie pyrolityczne czy katalityczne? Obie technologie mają swoich zwolenników i przeciwników. Jak to w życiu bywa. Zarówno pierwsza, jak i druga technika, służy do automatycznego czyszczenia piekarników i wyręcza Cię w mozolnym szorowaniu zaschniętego brudu. Pyroliza działa w bardzo wysokiej temperaturze, zaś kataliza w niższej. Przy drugim sposobie jest mniejsze zużycie energii elektrycznej. Czyszczenie pyrolityczne usuwa nawet bardzo oporny brud ukryty w niedostępnych miejscach. Aby je uruchomić należy włączyć program, który trwa około trzech godzin. W przypadku czyszczenia katalitycznego rozpoczyna się ono automatycznie podczas pracy piekarnika. Tu konieczna jest wymiana paneli katalitycznych, które ulegają zużyciu. Są one jednak łatwo dostępne, a ich montaż jest bezproblemowy.
Producenci piekarników z katalizą stosują w wielu modelach panele dwustronne, które po odwróceniu można użytkować dalej. Obie metody są bezpieczne dla użytkowników. Są to nowoczesne technologie, które stanowią duże udogodnienie dla każdego użytkownika piekarnika i tak naprawdę wybór każdej z nich będzie trafiony i pragmatyczny, przy czym wskazanie z tzw. małym plusem może otrzymać technika pyrolityczna, bowiem obejmuje ona w procesie czyszczenia całe wnętrze piekarnika.
Różne rodzaje piekarników
Na co warto jeszcze zwrócić uwagę wybierając piekarnik z funkcją autooczyszczania? Przede wszystkim na markę i jakość urządzenia oraz to, by piekarnik miał katalizator zapachów. Możesz wybrać model wolnostojący w kuchni lub taki, który wkomponuje się w meble, czyli do zabudowy. Te praktyczne urządzenia mogą posiadać wiele funkcji, jak chociażby: grill, termoobieg, który skraca czas pieczenia, rozmrażanie potraw. Ważne są również wszelkiego rodzaju zabezpieczenia np. przed uruchomieniem piekarnika przez dzieci. Wybierając piekarnik zwróć uwagę na pojemność, wymiary czy programy automatyczne. Bez problemu wybierzesz sprzęt z czyszczeniem pyrolitycznym lub katalitycznym. Wielu producentów wyposażyło swoje produkty w te właśnie funkcje (jak chociażby: Electrolux, Samsung, Whirlpool, Gorenje czy Amica).
Podsumowanie
Podsumowując, idealnie czysty piekarnik zapewnią Ci obie technologie. Czyszczenie pyrolityczne polega na usuwaniu zabrudzeń pod wpływem bardzo wysokiej temperatury po zakończeniu procesu pieczenia i stosowane jest w wielu nowoczesnych piekarnikach. Natomiast czyszczenie katalityczne usuwa zanieczyszczenia podczas pracy piekarnika. Tu jednak temperatura jest niższa. Obie te metody pozwolą Ci utrzymać komorę pieczenia w czystości bez konieczności stosowania silnych detergentów. Jeśli więc przeraża Cię systematyczne szorowanie trudnych zabrudzeń, idealnym rozwiązaniem będzie sprzęt z funkcją pyrolizy bądź katalizy. To rozwiązania, które bez problemu radzą sobie z brudem.