Poradniki Eksperta

Montaż płyty gazowej krok po kroku


Płyta gazowa to jeden z najczęściej wybieranych sprzętów grzewczych. To świetny wybór dla osób, które cenią sobie tradycyjne gotowanie na gazie, ale chcą cieszyć się nowoczesną zabudową kuchenną w swoim domu. Dzisiaj wyjaśnimy, jak wygląda montaż płyty gazowej. Jak się okazuje, temat jest nieco bardziej skomplikowany, niż w przypadku urządzeń indukcyjnych.montaż płyty gazowej


Najpierw wybór odpowiedniego miejsca


Montaż płyty gazowej nie może mieć miejsca w dowolnym punkcie kuchni. Jeśli dopiero planujesz zabudowę, warto zapytać o radę wykonawcę mebli. Projektanci mają doświadczenie, dzięki któremu są w stanie doradzić Ci najlepsze rozwiązania dla Twojej kuchni. Po pierwsze, płyta gazowa nie może znajdować się w bliskim sąsiedztwie lodówki. To zasada, która obowiązuje w przypadku wszystkich urządzeń grzewczych. To po prostu niedopuszczalne. Wymagane jest co najmniej 30-40 centymetrów odstępu. To konieczne, aby nie dopuszczać do nagrzewania lodówki. Doprowadzałoby to do zwiększenia zużycia energii elektrycznej, gdyż lodówka musiałaby pracować intensywniej, aby zapewnić stałą temperaturę wewnątrz. Płyta gazowa nie powinna także znajdować się w okolicy okna lub drzwi balkonowych. Ewentualne podmuchy wiatru mogłyby zgasić płomień, czego powinno się unikać, ze względów bezpieczeństwa.


Ważne, abyś przewidział możliwość zamontowania okapu nad płytą gazową. Gotowanie na gazie, ma to do siebie, że opary łączą się z tłuszczem i osiadają na meblach i innym sprzęcie. Rozwiązaniem tego problemu jest uruchamianie okapu, który powinien być zainstalowany centralnie nad płytą, około 75 centymetrów powyżej. Oczywiście ważne jest także umiejscowienie urządzenia w miejscu, z którego czerpany będzie gaz. Jeśli korzystasz z butli LPG, to może być dowolna szafka, w której ją schowasz. Z kolei jeśli korzystasz z gazu ziemnego, umieść płytę możliwie blisko przyłącza.Montaż płyty gazowej w blacie kuchennym


Płyta gazowa montowana jest w blacie mebli kuchennych. W tym celu konieczne jest wycięcie właściwego otworu. Jeśli montażu urządzeń będą dokonywać wykonawcy zabudowy, to nie musisz się tym przejmować. Jeśli jednak montaż spoczywa na Twoich barkach, to także nie musisz się obawiać. Wielu producentów załącza do urządzenia specjalne szablony, które umożliwiają odrysowanie konturów otworów. Jeśli akurat Twojego modelu nie wyposażono w taką pomoc, ustaw płytę na blacie i dokładnie ją odrysuj. 


Następnie poszukaj w instrukcji informacji, na temat koniecznego pomniejszenia obrysu. Wyrysuj mniejszy otwór, który jest tym właściwym. Następnym krokiem jest wywiercenie otworów w czterech rogach obrysu. Muszą to być dziury na tyle duże, aby móc włożyć w nie brzeszczot wyrzynarki. Możesz przejść już, do wycinania miejsca pod płytę. Nie musi to być zrobione nad wyraz estetycznie, gdyż krawędzie będą zasłonięte przez urządzenie. Choć płyta oprze się na blacie, warto pokusić się o wykorzystanie specjalnych klejów, które pozwolą na stabilne zamontowanie urządzenia. Wielu producentów decyduje się także na dołączenie do zestawu specjalnej uszczelki.


Podłączenie płyty gazowej


Podłączenie płyty gazowej do źródła paliwa, powinno zostać wykonane przez uprawnionego instalatora. Oczywiście dobrze wykonana instalacja gazowa jest bezpieczna i nie jest zagrożeniem samym w sobie, ale samodzielne prace nie są zalecane. Poza tym, aby obowiązywała gwarancja urządzenia, potrzebny jest wpis instalatora. W innym wypadku, reklamacje nie będą uwzględnione. Instalację możesz zlecić naszemu zespołowi. 


Kupując płytę gazową w Media Expert, możesz skorzystać z płatnej usługi podłączenia sprzętu. W ten sposób zyskasz pewność, że instalacja została wykonana prawidłowo, a z Twoją gwarancją wszystko w porządku. W zakres usługi wchodzą poniższe czynności:


  • Rozpakowanie urządzenia i zabranie pozostałości opakowania;
  • Odłączenie zużytego sprzętu, jeśli to konieczne;
  • Zamontowanie płyty w przygotowanym wcześniej otworze;
  • Usunięcie blokad i zabezpieczeń płyty;
  • Regulacja dysz w razie potrzeby;
  • Podłączenie do gotowej i sprawnej instalacji gazowej i elektrycznej;
  • Weryfikacja szczelności instalacji oraz sprawdzenie zabezpieczeń urządzenia;
  • Dokonanie wpisu w karcie gwarancyjnej urządzenia.


Jak widzisz, decydując się na skorzystanie z usług instalatorów Media Expert, tak naprawdę nie musisz martwić się o podłączenie sprzętu. Po Twojej stronie jest tylko przygotowanie otworu w blacie, w którym zostanie zamontowana płyta. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skorzystaj z pomocy naszych doradców, którzy czekają na Ciebie w sklepach stacjonarnych oraz pod numerem telefonu naszej infolinii.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert