JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   AGD do zabudowy   Jaką ceramiczną płytę do zabudowy kupić?

Poradnik Eksperta > AGD do zabudowy > Jaką ceramiczną płytę do zabudowy kupić?

Jaką ceramiczną płytę do zabudowy kupić?

Płyta ceramiczna to alternatywa dla płyty gazowej, od której jest bezpieczniejsza i łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Czy warto ją nabyć? Prezentujemy wady i zalety tego rozwiązania.

Płyta ceramiczna – jakie ma zalety?

Płyta ceramiczna cechuje się dużym stopniem bezpieczeństwa. Nie tylko dlatego, że nie używa gazu, ale również z tego powodu, że większość urządzeń ma wbudowane czujniki grzania – jeśli na płycie nie stoi naczynie, nie rozpoczyna się proces jej rozgrzewania. Jeśli można regulować ją elektronicznie, wówczas możliwe jest ustawienie czasu, po którym pole grzejne się wyłączy. Dzięki temu możesz np. wyjść z domu, zostawiając gotującą się potrawę na płycie. Kolejna zaleta to łatwość czyszczenia. Są jednolitymi powierzchniami, które bardzo trudno zarysować, więc nawet po wieloletnim użytkowaniu nie mają bruzd, w których mogłyby gromadzić się zanieczyszczenia. Dodając do tego nowoczesny wygląd, otrzymujesz urządzenie praktyczne, nadające ducha całej kuchni. Na plus należy policzyć także to, że płyta ceramiczna nie wymaga specjalnych naczyń – a w te musisz zaopatrzyć się, nabywając płytę indukcyjną.

 

W naszej ofercie znajdują się wszystkie rodzaje płyt grzewczych...

 

Płyty ceramiczne – mniej jasne strony użytkowania

Nie ma rzeczy doskonałych, a więc i płyty ceramiczne mają pewne wady. Największa to wysokie koszty eksploatacji – większe niż w przypadku modeli indukcyjnych oraz gazowych. Można również zaobserwować nieco wyższe straty ciepła niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. Płyta pozostaje nagrzana po pracy, a zanim ciepło się ulotni – jej dotknięcie grozi oparzeniem, dlatego należy uważać, zwłaszcza przy dzieciach.

 

Jak działa płyta ceramiczna?

Zgodnie ze swoją nazwą, mamy do czynienia z prostokątną lub kwadratową płytą, pod której wyznaczonymi polami znajdują się elementy grzejne – zazwyczaj spiralne grzałki. Ich zaletą jest bardzo szybkie rozgrzewanie się. W najlepszych modelach czas ten wynosi zaledwie 5 sekund!


Płyta ceramiczne do zabudowy – na co zwrócić uwagę?

Jeśli decydujesz się na zakup płyty ceramicznej, zwróć uwagę na cztery elementy:

a) szerokość – musi być dopasowana do posiadanego przez ciebie miejsca na montaż;
b) ilość pól grzejnych – w ofertach sklepów znajdziesz płyty mające klasyczne cztery pola, jak i mniejszą ich ilość; im ich mniej – tym mniejsza płyta. Przeciętne gospodarstwo domowe wymaga czteropolowej, podczas gdy dla osoby samotnej lub dwojga wystarczą dwa pola;
c) sterowanie – tu może być dostępne dotykowe lub mechaniczne; wybierz to, które lepiej ci odpowiada;
d) funkcje dodatkowe – płyty ceramiczne mają często praktyczne funkcje, jak wykorzystanie ciepła resztkowego (dopływ ciepła wyłączany jest przed końcem grzania) czy funkcja zabezpieczenia przed dziećmi.


Polecane płyty ceramiczne do zabudowy

Wśród wielu modeli płyt ceramicznych do zabudowy można wskazać kilka, których nabycia z pewnością nikt nie będzie żałować:

BOSCH PKE652CA1E – czteropunktowa płyta o szerokości 59,2 cm. Bezramkowa, wykonana z białego szkła ceramicznego z ozdobnym szlifem z przodu i po bokach. Może być zintegrowana z blatem kuchennym. Urządzenie sterowane jest mechanicznie, a przedni panel sterujący gwarantuje łatwe i intuicyjne gotowanie. Użytkownik może łatwo regulować ustawieniami wybranej strefy grzania.


Płyta ceramiczna Bosch


ELECTROLUX EHF16240XK – płyta o szerokości 57,6 cm, wyposażona w cztery palniki. Wyświetlacz na płycie grzejnej zapewnia szybki dostęp do elementów sterujących. Dzięki wskaźnikom ciepła resztkowego płyta grzejna informuje, które jej obszary są nadal gorące. Pomysłowa funkcja blokady uruchomienia pomoże zapobiec włączeniu płyty grzejnej przez dzieci.

Płyta ceramiczna Electrolux

ELECTROLUX EHF 3920 BOK – płyta z dwoma polami grzejnymi (1700 i 1200 W). Ma wymiary 29 x 52 cm, a pokrętła sterujące płyty grzejnej rozmieszczono wzdłuż jej przedniej krawędzi. Dzięki temu łatwo je uchwycić i nimi obracać.


Płyta ceramiczna Electrolux