Jaki odkurzacz kupić?

W kwestii sprzątania i ułatwiających go technologii wiele się w ostatnich latach zmieniło. Dawniej nie było właściwie wyboru – zdecydowana większość gospodarstw domowych posiadała prosty i nieskomplikowany odkurzacz workowy. Dziś wciąż stanowi on najpopularniejszy wybór, ale coraz więcej osób decyduje się na jego bezworkowy odpowiednik. Zwolennicy jednej z tych opcji są zazwyczaj zagorzałymi przeciwnikami drugiej z nich, jednak zupełnie niesłusznie. Porównanie odkurzaczy workowych i bezworkowych nie wskazuje bowiem jednoznacznie na jeden z nich. Odpowiedni wybór zależy bowiem od specyficznych potrzeb ich użytkowników. A dla ciebie – odkurzacz workowy czy bezworkowy?

 

Odkurzacz workowy a bezworkowy – jak działają?

 

By móc świadomie zdecydować, jaki odkurzacz – workowy czy bezworkowy – będzie lepszym rozwiązaniem w twojej sytuacji, musisz poznać mechanizm ich działania. Jeśli chodzi o tradycyjny odkurzacz workowy, sprawa jest dość prosta – szczotka zbiera zabrudzenia, a zabrudzone powietrze przez wąż przenoszone jest do wnętrza odkurzacza. Tam przechodzi przez worek wykonany z materiału, który zatrzymuje zanieczyszczenia, jednocześnie przepuszczając powietrze. Gdy po kilku sprzątaniach worek się wypełni, należy wymienić go na nowy – i tyle.

 

Odkurzacz bezworkowy opiera się na nieco bardziej skomplikowanym mechanizmie. Powietrze oddzielane jest od zanieczyszczeń w procesie separacji cyklonowej, który wykorzystuje siłę grawitacji i siłę odśrodkową przy szybkim przepływie powietrza. W skrócie – powietrze wirujące z dużą prędkością formuje cyklon, poruszając się w stożkowym pojemniku. Pęd powietrza zaczyna się u góry pojemnika i jest skierowany ku dołowi, a następnie wylatuje z dużą siłą do góry przez środek wiru. W tym samym czasie zanieczyszczenia opadają na dół cylindra.

 

2. Odkurzacz bezworkowy – zalety i najlepsze modele

 

Ci, którzy zdecydowali się na jego zakup, podkreślają, że odkurzacz bezworkowy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami eksploatacji (poza energią elektryczną i wymianą filtrów co kilka miesięcy). Gdy pojemnik z odpadami się zapełni, wystarczy po prostu go opróżnić, wyrzucając jego zawartość do kosza. Odkurzacze bezworkowe, ze względu na swoją konstrukcję i brak blokad w przepływie powietrza, są zazwyczaj cichsze niż standardowe odkurzacze workowe. Charakteryzują się też nieco wyższą efektywnością ssania – powietrze nie napotyka na żadną przeszkodę (jak nadmiernie wypełniony worek w odkurzaczu workowym), więc może bez problemu wciągać zanieczyszczenia. Z odkurzacza bezworkowego łatwiej też wydobyć wciągnięte przypadkiem skarby – biżuterię czy małe zabawki. Nie ma bowiem potrzeby rozpruwania worka.

 

Które odkurzacze bezworkowe szczególnie warto wziąć pod uwagę? Jednym z ulubieńców konsumentów jest odkurzacz Hoover XP81_XP15011 o pojemności 1,5 l z filtrem antyalergicznym i zestawem praktycznych akcesoriów i końcówek do trudno dostępnych miejsc. Świetnie sprawdza się także cichy odkurzacz bezworkowy Tefal Silence Force Multicyclonic o wysokiej filtracji powietrza i stałej skuteczności odkurzania. To doskonały wybór dla właścicieli zwierzaków – został bowiem wyposażony w specjalne akcesoria do usuwania sierści.


Sprawdź naszą ofertę odkurzaczy bezworkowych!

 

3. Odkurzacz workowy – zalety i najlepsze modele

 

Wiesz już, w jakich kwestiach odkurzacz workowy przegrywa z bezworkowym. Jest jednak jedno niezwykle ważne kryterium, w którym przewaga odkurzacza bezworkowego jest bezsprzeczna. Dobry odkurzacz workowy to bowiem idealna opcja dla alergików. Jeśli wybierzesz dobrej jakości worek wykonany z porządnego materiału, stanie się on dodatkowym filtrem dla przepływającego przez niego powietrza. W ten sposób skutecznie unikniesz podrażnień czy nagłych reakcji alergicznych. Dla alergików dużo prostsze jest też opróżnianie odkurzacza workowego – worek z zaślepką eliminują ryzyko wzbicia się kurzu podczas opróżniania odkurzacza, co zdarza się często w przypadku odkurzaczy bezworkowych. Jakie „workowce” sprawdzą się najlepiej w twoim domu? Z pewnością warto polecić odkurzacz Electrolux UltraSilencer z turboszczotką i regulacją mocy ssania, która pozwala na skuteczne czyszczenie rozmaitych powierzchni. Dzięki zmywalnemu filtrowi Hygiene 12 zatrzymuje nawet najdrobniejsze drobinki kurzu w 99,5 procentach.

Sprawdź naszą ofertę odkurzaczy workowych!