JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Małe AGD   Jaką parownicę do ubrań kupić?

Jaką parownicę do ubrań kupić?

Parownica, nazywana także streamerem do ubrań, jest bardzo praktycznym i łatwym w obsłudze urządzeniem AGD, idealnym dla tych osób, które nie lubią tradycyjnego prasowania żelazkiem, ale potrzebują za to na co dzień odświeżonych i niepogniecionych strojów. Jak działa sprzęt tego typu, do czego jeszcze można go używać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Jak - po części - sama nazwa wskazuje, wszystko opiera się w tym przypadku na strumieniu gorącej pary wyrzucanej przez urządzenie pod dużym ciśnieniem. To ona odpowiada za proces odświeżania i wygładzania tkaniny. „Prasowanie” może odbywać się dzięki temu w zasadzie bezdotykowo, co jest jedną z największych zalet parownicy do ubrań w porównaniu z klasycznym żelazkiem.

Dlaczego warto mieć taki streamer do ubrań?

Urządzenie jest praktyczne i uniwersalne: 
- Po pierwsze, zdecydowanie ułatwia prasowanie tak zwanych trudnych ubrań: uszytych z delikatnych tkanin, jak na przykład z jedwabiu czy tiulu (które żelazkiem łatwo zniszczyć przy odrobinie nieuwagi lub z braku wprawy), mających mnóstwo „zakamarków” (fałdy, marszczenia, falbanki, zakładki etc.), ozdobionych różnego rodzaju aplikacjami czy nadrukami.
- Po drugie, dzięki takiej parownicy można prasować w pionie, nie zdejmując odzieży z wieszaka lub nawet odświeżając ją (w przypadku grubszych tkanin czy odzieży wierzchniej) bezpośrednio na osobie, która ją nosi. Opcja prasowania w pionie to także niepowtarzalna możliwość wygładzenia zagnieceń na zasłonach czy szybkiego odświeżenia firanek w oknach (bez konieczności zdejmowania ich z karnisza).
- Uniwersalność urządzenia przejawia się również w tym, że parownica nie tylko wygładza zagniecenia tkaniny, ale również ją odświeża, niwelując brzydkie zapachy i – dzięki wysokiej temperaturze strumienia pary – skutecznie usuwa bakterie.
- Streamer do ubrań stosuje się więc w praktyce nie tylko do odzieży. Można bowiem dzięki niemu na przykład „dezynfekować” pluszaki, którymi bawią się dzieci, pozbywać się roztoczy z dywanu, wykładziny, narzuty czy koca, odświeżać pościel i tapicerowane meble…
- Parownica do ubrań może być urządzeniem stacjonarnym lub mobilnym – w takiej poręcznej, kompaktowej postaci łatwo ją zabierać w podróż. Ma ponadto tę zaletę, że szybko się nagrzewa, więc cały proces używania streamera nie trwa długo (w porównaniu z użyciem tradycyjnego żelazka).

 

Jakie są rodzaje parownic do ubrań?

parownica do ubrań

Steamer może być urządzeniem małym, lekkim i przenośnym (a dzięki temu także podróżnym), przypominającym swoim kształtem suszarkę do włosów lub większym – stojącym (używanym stacjonarnie). Pierwszy rodzaj parownicy sprawdza się u każdego i w zasadzie w każdej sytuacji. Sprzęt jest niewielki, łatwy w obsłudze i wygodny w użytkowaniu, a do tego zajmuje niewiele miejsca w domu czy w walizce. Drugi natomiast poleca się raczej tym osobom, które „prasują” więcej i częściej, a ponadto mają na przykład garderobę, w której taki większy streamer do ubrań można swobodnie przechowywać. Parownice stojące bardzo często stosowane są również w sklepach odzieżowych czy w zakładach krawieckich. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy (choć pozytywów jest znacznie więcej).

Steamer ręczny wyposażony jest w niewielki pojemnik na wodę i (zazwyczaj) wymienne końcówki (do różnych tkanin). Szybko się nagrzewa, wygodnie się go trzyma, ale – ze względu na jego niewielkie rozmiary – również miejsca na wodę nie może być dużo. To wiąże się z częstym uzupełnianiem pojemnika, jeśli ktoś ma więcej prasowania. Stojąca parownica do ubrań to z kolei statyw z wieszakiem, wymiennymi końcówkami i dużym zbiornikiem na wodę, umieszczony niekiedy na platformie wyposażonej w małe kołka, aby łatwiej było przemieszczać sprzęt. Ogromną zaletą takiego urządzenia jest brak konieczności ciągłego uzupełniania wody, kiedy odświeża się więcej ubrań lub wyposażenie wnętrza (dywany, meble etc.). Drugim plusem jest także komfort użytkowania związany z tym, że można tu wygodnie powiesić prasowane ubranie, przez co proces przebiega sprawniej. Minusem jest nieco wyższa cena takiego urządzenia i jego gabaryty.

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie steamera?

Ważne są między innymi parametry techniczne, które przekładają się na wygodę użytkowania i efektywność urządzenia oraz niektóre funkcje sprawiające, że sprzęt jest bardziej praktyczny…

- Pojemność zbiornika na wodę w streamerze - to podstawa. Parownice ręczne, zależnie od modelu, mieszczą zwykle kilkadziesiąt (rzadko kilkaset) mililitrów. Parownice stojące natomiast mają pojemniki, nawet półtoralitrowe. W zależności więc od indywidualnych potrzeb – ilości rzeczy do prasowania lub odświeżania i częstotliwości wykonywania tej czynności, warto rozważyć, która opcja w danym przypadku sprawdzi się lepiej w dłuższej perspektywie. Istotne jest również – z czysto praktycznego punktu widzenia – to, aby zbiornik wody był odłączany, ponieważ wygodniej się go wtedy napełnia.
- Moc parownicy do ubrań. Parametr określany jest w watach. Im większa moc, tym szybciej nagrzewa się parownica, choć w przypadku większości modeli to i tak jest obecnie czas liczony w sekundach, a nie minutach (jak na przykład w przypadku żelazka), po których urządzenie jest gotowe do pracy. Ręczne streamery do ubrań mają - co zrozumiałe -  moc mniejszą niż większe parownice stojące. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia o mocy od 1000 do mniej więcej 2400 watów.
- Wyrzut pary (definiowany w gramach na minutę) to parametr podawany przy każdej parownicy. Jest on tym większy, im większa jest moc urządzenia. A im z kolei jest większy ciągły wyrzut pary, tym sprawniej przebiega cały proces wygładzania czy odświeżania odzieży lub mebli. Niektóre modele mają też (podobnie jak żelazka) funkcję dodatkowego wyrzutu pary.
- Długość przewodu, która wpływa na swobodę korzystania z urządzenia również nie powinna być pomijana przy wyborze konkretnego modelu sprzętu. W przypadku parownic stojących liczy się przede wszystkim długość przewodu parowego, a w małych, ręcznych streamerach długość przewodu elektrycznego. Półtora metra to absolutne minimum.
- Zabezpieczenia stosowane w tego typu sprzęcie także mają duże znaczenie. Przydaje się miedzy innymi opcja automatycznego wyłączania się urządzenia w momencie, w którym pojemnik na wodę jest już całkowicie opróżniony.
- Działania w pionie i w poziomie. To niezwykle istotna funkcja wtedy, gdy chce się streamer wykorzystywać nie tylko do ubrań, ale także na przykład do odświeżania kanapy czy dywanu. Trze4ba więc na to zwrócić uwagę, bo nie każda parownica jest przystosowana do pracy w obu płaszczyznach.
- System odkamieniania – istotny o tyle, że wpływa na efektywność i bezawaryjność urządzenia oraz łatwiejszą jego obsługę. Jeśli w danym modelu go nie ma, trzeba samemu dbać o to, aby nie używać zbyt twardej wody, ewentualnie wlewać do streamera tylko wodę destylowaną. Parownice wyposażone w ten system „dbają” o odkamienianie samodzielnie.
- Regulacja strumienia pary. Niektóre urządzenia ją mają, niektóre nie. Funkcja ta pozwala na optymalne dostosowanie poziomu strumienia pary do rodzaju tkaniny.
- Dodatkowe wyposażenie – zróżnicowane w zależności od tego, czy chodzi o model ręczny czy stojący. W przypadku streamerów ręcznych to zazwyczaj tylko nakładka na parownicę przeznaczona do grubych i / lub „włochatych” tkanin. Jeśli natomiast chodzi o bardziej zaawansowane modele stojące, wśród dodatkowych akcesoriów może się znaleźć więcej różnych nakładek (nakładka ze szczotką, uchwyt do plis i inne), a także na przykład specjalna mata ułatwiająca parowe prasowanie przy pomocy streamera stojącego.

 

Sprawdź naszą ofertę parownic do ubrań!

 

Ile kosztuje parownica i jakie marki wchodzą w grę?

Najpopularniejsze obecnie parownice produkuje Philips, Tefal i SteamOne, ale to oczywiście nie jedyni cenieni producenci takiego sprzętu. Jeżeli chodzi o koszt zakupu streamera do ubrań, rozpiętość cenowa jest dość duża. Najprostsze modele można nabyć już nawet za niewiele ponad 100 zł, te najbardziej zaawansowane z kolei sięgają 1500 i więcej PLN. Najczęściej kupowane są urządzenia w cenie kilkuset złotych.


Sprawdź naszą ofertę parownic do ubrań!