Poradniki Eksperta

Żelazka parowe – ranking [TOP10]

 2023-04-04 

Dobrej jakości żelazko to takie, które poradzi sobie z trudnymi do usunięcia zagnieceniami. Ponadto powinno być wyposażone w nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają codzienne prasowanie. Warto zwrócić uwagę na żelazka parowe. Ranking podkreśla nie tylko ich funkcjonalność, ale również wydajność i niezawodność. To sprzęty, które są bardzo wygodne w obsłudze. Zastosowane w nich nowoczesne technologie sprawiają, że są to żelazka, które cieszą się dużą popularnością. Uwagę przykuwa również ich nowoczesny design i ciekawie dobrana kolorystyka. Jakie zatem wybrać żelazko parowe? Ranking podpowie Ci na co zwrócić uwagę, wybierając tego rodzaju sprzęt.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Czas nagrzewania się żelazka

Czas nagrzewania się żelazka zależy od jego mocy. Często potrzebujemy wyprasowania naszej odzieży tuż przed wyjściem na ważne spotkanie. W takich sytuacjach nie możemy pozwolić sobie na długie czekanie, by żelazko się nagrzało. Dlatego warto wybrać model o nieco większej mocy np. 2000 W, 2400 W czy 3100 W. Parametr ten wpływa nie tylko na szybkość nagrzewania się urządzenia, ale również utrzymanie ciągłości i mocy wytwarzania pary. Dobrej jakości sprzęt potrafi również szybko zmniejszyć swoją temperaturę, by móc prasować delikatniejsze tkaniny.

Wytwarzanie pary to podstawa

Czym charakteryzują się żelazka parowe? Ranking zwraca uwagę na to, że są to, jak sama nazwa mówi urządzenia, które dla zagwarantowania lepszej skuteczności prasowania wytwarzają parę. Zmiękcza ona włókna tkanin i ułatwia rozprasowywanie trudnych zagnieceń. Poszczególne modele różnią się od siebie natężeniem wytwarzania pary. Parametr ten podawany jest w gramach na minutę. Dobrej jakości żelazo wytwarza 45, 50, 63, a nawet 80 gram pary na minutę. Niewątpliwie lepsze efekty podczas prasowania uzyskasz, gdy parametr ten będzie wyższy.


Ciekawą opcją jest również nagły wyrzut dużej ilości pary np. 90, 210, a nawet 230 gram na minutę. Funkcja ta pomaga uporać się z trwałymi zagnieceniami. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk, by żelazko skutecznie poradziło sobie nawet z opornym do rozprasowania materiałem. W żelazkach parowych przydatna jest również możliwość regulacji strumienia pary. Sam możesz dostosować jej ilość do rodzaju tkaniny. W niektórych modelach tego rodzaju urządzeń zastosowano również automatyczny dobór temperatury. Funkcja ta gwarantuje, że uderzenie pary zawsze będzie dostosowane do materiału, z którego wykonane jest ubranie. Jest to więc idealna ochrona przed zniszczeniem prasowanych rzeczy.

Blokada kapania

Doskonałym rozwiązaniem zastosowanym w wielu żelazkach parowych jest zabezpieczenie przed kapaniem wody. Świetnie sprawdza się ono zwłaszcza w przypadku jasnych tkanin. Blokada kapania zapobiega powstawaniu podczas prasowania nieestetycznych żółtych plam, które trudno doprać. Dzięki temu rozwiązaniu woda nie wypływa z żelazka nawet, gdy prasujesz w niskiej temperaturze. Dlatego warto wybrać żelazko parowe z blokadą kapania.

Pojemność zbiornika na wodę

Jakie zbiorniki na wodę powinny mieć żelazka parowe? Ranking zwraca uwagę na różną pojemność zbiorników. Modele z większymi zbiornikami nie wymagają ciągłego uzupełniania cieczy. Są jednak nieco cięższe od tych z mniejszymi pojemnikami. W zależności od własnych preferencji można wybrać model z pojemnikiem o pojemności np. 200 czy 270 ml, ale również z pojemnością 400 czy 460 ml. Praktycznym rozwiązaniem zastosowanym niektórych żelazkach parowych są przezroczyste pojemniki. Dzięki temu można w prosty sposób kontrolować poziom wody w urządzeniu. Napełnianie wody jest zazwyczaj bezproblemowe, a dobrej jakości, szczelne zamknięcia uniemożliwiają przeciekanie wody.

Nowoczesne technologie

Jakie nowoczesne technologie mogą mieć żelazka parowe? Ranking zwraca uwagę na modele żelazek, które zostały wyposażone w technologie nie wymagające zmiany temperatury. Dzięki temu nie ma potrzeby samodzielnego dostosowywania temperatury do rodzaju tkaniny. Żelazko zrobi to za Ciebie i nie przypali materiału. Nawet, gdy zostawisz żelazko włączone na desce do prasowania nie zniszczy ono tkaniny. Na uwagę zasługuje również funkcja Eco, która zmniejsza zużycie energii elektrycznej nawet o 20 procent. Nie wpływa przy tym to na jakość prasowania.

Stopy żelazek

Stopy w żelazkach parowych mają różny kształt. Te o bardziej zaokrąglonym kształcie umożliwiają łatwe prowadzenie żelazka we wszystkich kierunkach. Natomiast te ze szpiczastym i zwężonym zakończeniem idealnie sprawdzą się do prasowania trudno dostępnych miejsc jak np. mankiety koszul czy kołnierzyki. Poza kształtem istotne znaczenie ma również materiał, z którego została wykonana stopa żelazka. 


Jednym z najczęściej spotykanych materiałów jest ceramika. Jest on wytrzymały na zarysowania i zapewnia świetny poślizg. Innym rodzajem może być np. stopa stalowa, która bardzo szybko się nagrzewa i łatwo się nią prasuje. Ważne jest, aby stopy były trwałe, nie rysowały się i doskonale radziły sobie z trudnymi do rozprasowania zagnieceniami. Ponadto dobrej jakości stopa jest niepodatna na przypalenia.

Higienicznie i czysto

Niezwykle przydatną funkcją w żelazkach parowych jest funkcja samooczyszczania. System ten udrażnia kanaliki parowe w stopie żelazka i pozbywa się w ten sposób osadu z wody. Niektóre modele urządzeń wystarczy napełnić wodą i ustawić najwyższą temperaturę. Następnie pod wpływem wysokiego ciśnienia para usunie zanieczyszczenia. Natomiast system antywapienny ma za zadanie chronić kanaliki parowe żelazka przed osadzaniem się w nich kamienia. Przedłuża to niewątpliwie żywotność urządzenia i gwarantuje odpowiedni wyrzut pary.

Gwarancja bezpieczeństwa

Żelazko parowe bardzo często wyposażone jest w funkcję automatycznego wyłączania. Gdy pozostanie bez ruchu przez określony czas samoczynnie się wyłączy np. na stopie po 30 sekundach, a na podstawie po 8 minutach. Dzięki temu nie musisz się obawiać pożaru, gdy nie pamiętasz, czy wyłączyłeś żelazko. Przydatne w tych sprzętach są również lampki kontrolne czy diody, które informują np. o nagrzaniu się żelazka.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756