JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Małe AGD   Jaki pochłaniacz do wilgoci kupić?

Jaki pochłaniacz do wilgoci kupić?

Optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniach mieszkalnych powinien się mieścić w przedziale od 40 do 60%. Pomiaru dokonuje się za pomocą higrometru. Niestety często zdarza się, że norma jest przekraczana. Zmniejszenie wilgotności jest możliwe z wykorzystaniem pochłaniaczy wilgoci. Jak one działają, dlaczego warto je mieć i jak wybrać najlepsze modele?

 

Jak działa pochłaniacz wilgoci?

 

Pochłaniacze wilgoci to samoczynne urządzenia, które składają się ze zbiornika i wkładu absorbującego w formie specjalnych kryształków lub tabletek. Takie wkłady, w zależności od ich rozmiarów oraz od poziomu wilgoci, z którą muszą sobie one radzić, starczają zwykle na kilka tygodni lub miesięcy. W miarę czasu użytkowania wkład ulega rozpuszczeniu, a w zbiorniku gromadzi się woda (czyli wilgoć). Po ich zużyciu trzeba zamówić kolejne lub udać się do najbliższego sklepu. Oprócz tego dostępne są pochłaniacze elektryczne działające automatycznie i pochłaniające odpowiednią ilość wilgoci, która nie spowoduje przesuszenia powietrza. Pochłaniacz wilgoci stawia się w odległości minimum 10 centymetrów od ściany, by zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią cyrkulację powietrza.


osuszacz powietrza

 

Dlaczego warto kupić pochłaniacz wilgoci?

Pochłaniacz wilgoci do domu pozwala na pozbycie się z pomieszczeń szkodliwej dla zdrowia wilgoci i uniknięcie pojawienia się grzybów oraz pleśni. Powodują one często alergię, osłabienie odporności, choroby dróg oddechowych, bóle głowy i zmęczenie, a w skrajnych przypadkach – nawet uszkodzenia narządów wewnętrznych. Dzięki pochłaniaczom wilgoci można ponadto uniknąć uszkodzeń ścian przez grzyb, powodujących odpadanie tynku, odchodzenie tapety oraz pojawiania się charakterystycznego, przykrego zapachu wewnątrz pomieszczeń (związanego z pleśnią lub ze stęchlizną), szczególnie w budynkach, których ściany nie zostały ocieplone.

Kiedy sprawdzi się pochłaniacz wilgoci?

 

Pochłaniacze wilgoci są szczególnie przydatne w pomieszczeniach podatnych na wilgoć, jak łazienka i kuchnia, piwnica, pralnia czy spiżarnia, aczkolwiek można je również stosować w innych pomieszczeniach, w których w różnych miejscach pojawia się wilgoć. Doskonale sprawdzają się w okresach wzrostu wilgoci (a więc najczęściej wiosną i jesienią). Wówczas bardzo często pojawiają się opady, a ponadto istnieją spore wahania temperatur, co powoduje gromadzenie się wilgoci w domu lub mieszkaniu. Na pochłaniacze wilgoci powinni zdecydować się przede wszystkim alergicy, astmatycy oraz osoby często cierpiące na migrenę, które ze względów zdrowotnych nie powinny przebywać w zawilgoconych pomieszczeniach.

Jak wybrać pochłaniacz wilgoci?

Wybór pochłaniacza wilgoci powinien być przede wszystkim uzależniony od tego, z jakiej powierzchni ma on usuwać wilgoć. Klasyczny osuszacz wilgoci na tabletki lub kryształki może absorbować od 1 do 2 litrów dziennie, co jest wystarczające dla pomieszczenia do 20 m2. Producent określa zwykle wydajność pochłaniacza, co powinno być podstawą do podjęcia decyzji zakupowej. Takie pochłaniacze z powodzeniem sprawdzą się w łazience lub w kuchni. Żeby pochłonąć wilgoć z większej powierzchni, konieczny jest zakup kilku klasycznych pochłaniaczy lub też jednego pochłaniacza elektrycznego. Ma on wydajność aż do trzech litrów absorpcji wody na dobę i jest w stanie poradzić sobie z poważnymi problemami z wilgocią, przy których klasyczny pochłaniacz nie daje rady, aczkolwiek w takim przypadku trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z poborem energii elektrycznej, uzależnionymi od mocy, którą posiada tego typu urządzenie. Elektryczne pochłaniacze wilgoci, w odróżnieniu od standardowych pochłaniaczy na kryształki lub na granulki, mogą być regulowane, co pozwala na ich odpowiednie wykorzystanie w zależności od rodzaju i wielkości pomieszczenia. Oprócz tego można się spotkać z pochłaniaczami generującymi dodatkowo przyjemny zapach owocowy, posiadającymi zabezpieczenia przed rozlaniem wkładu i przepięciami (co jest niezwykle istotne, gdy w mieszkaniu przebywają dzieci lub zwierzęta).


Sprawdź ofertę pochłaniaczy wilgoci!