Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Standardowe wymiary lodówek – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 2023-07-20 

Lodówka jest sprzętem, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Szeroki wybór modeli dostępnych na rynku pozwala w nowy sposób spojrzeć na kwestię przechowywania produktów spożywczych. Jeśli interesuje Cię nowa lodówka, wymiary powinny być dla Ciebie znaczącym kryterium wyboru.

Poniższy tekst podpowie Ci, które z rozwiązań – wolnostojące czy do zabudowy – lepiej odpowie na Twoje potrzeby. Zwróć uwagę również na lodówki side by side – wymiary tego typu urządzeń oraz podwójne drzwi gwarantują wygodne przechowywanie żywności.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy? Co wybrać?

Lodówki wolnostojące jeszcze do niedawna były dostępne tylko w dwóch wariantach kolorystycznych - białym i srebrnym. Co więcej, poszczególne modele nie różniły się od siebie w znaczący sposób. 

Jaką lodówkę wybrać, aby stworzyć estetyczną i spójną aranżację kuchni? Zasadniczą kwestią jest wybór pomiędzy lodówką wolnostojącą a tą do zabudowy. Każda z nich ma swoje zalety. Wolnostojący model stwarza świetne warunki do podkreślenia indywidualnego charakteru aranżacji. Lodówka w kolorze wiśni, miętowej zieleni czy złota to świetny sposób na stworzenie unikalnej przestrzeni kuchennej. Na jej korzyść przemawia też szybki dostęp do wyświetlacza, podajnika do lodu czy schłodzonej wody.

Na rynku pojawiła się cała gama produktów przeznaczonych do wygodnego przechowywania. Lodówki side by side, bo o nich mowa, to urządzenia dwudrzwiowe, które za sprawą licznych szuflad i półek zapewniają łatwe rozdzielenie produktów i zażegnanie problemu przenikania się zapachu potraw.

Lodówki do zabudowy – wymiary

Lodówki do zabudowy stanowią świetny wybór dla miłośników minimalistycznych kuchni. Idealnie wtapiają się we fronty szafek kuchennych, tworząc spójną i jednolitą zabudowę. Są też łatwiejsze do utrzymania w czystości – przynajmniej z zewnątrz. Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, nowoczesne modele lodówek do zabudowy również są w nie wyposażone. Można więc na rynku bez problemu dostać lodówki z kostkarką, lodówki No Frost czy oświetleniem typu LED. Ciekawym rozwiązaniem dla osób preferujących rozdzielenie chłodziarki i zamrażarki jest zakup dwóch oddzielnych urządzeń. Można je wówczas tak wkomponować w ciąg szafek kuchennych, żeby zapewniały dużą funkcjonalność. W przypadku zakupu oddzielnej lodówki i oddzielnej chłodziarki wolnostojącej efekt wizualny nie byłby tak samo dobry. W przypadku lodówek pod zabudowę standardowa głębokość urządzeń wynosi 56 cm.

Lodówki w naszej ofercie:

Wąska lodówka – wymiary oraz podstawowe kryteria doboru

Oprócz wyboru typu lodówki (wolnostojącego lub do zabudowy) istnieje szereg innych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu nowego sprzętu. Należą do nich m.in:

  • głębokość – organizacja przestrzeni w kuchni to ważna kwestia; to od niej zależy wygoda domowników; jeżeli dysponujesz niewielkim aneksem lub Twoja kuchnia jest wąska i nieustawna, a koniecznie chcesz postawić na lodówkę wolnostojącą, możesz sięgnąć po urządzenia z grupy „fit”; cechuje je maksymalnie mała głębokość, sięgająca 59 cm; pozwala to zabudować je w jednym ciągu z meblami kuchennymi o głębokości 60 cm; masz jeszcze większe możliwości w zakresie optymalnego wykorzystania przestrzeni, wybierając lodówkę do zabudowy, której głębokość wynosi zaledwie 56 cm;
  • klasa energetyczna – na tym parametrze zdecydowanie nie należy oszczędzać; im wyższa klasa, tym mniejsze rachunki za prąd; poszukując lodówki, wybieraj spośród modeli o klasie A, najlepiej A++;
  • poziom hałasu – podawany w decybelach; lodówka pracuje nieustannie, przez całą dobę, w związku z czym dźwięki z niej dochodzące mogą być drażniące dla wrażliwszych domowników; to ważne szczególnie w kawalerkach, w których część dzienna (salon) stanowi zarazem część nocną (sypialnia) i jest otwarta na aneks kuchenny.

Lodówki side by side – wymiary i porównanie rekomendowanych modeli

Dostępne na rynku lodówki side by side występują w wielu wariantach, różniących się od siebie wymiarami, pojemnością chłodziarki i zamrażarki, a także rocznym zużyciem prądu, poziomem hałasu i kolorem. Wymiary lodówki dwudrzwiowej muszą – rzecz jasna – być większe od lodówek wyposażonych w pojedynczy system otwierania. Z tego też powodu najlepiej sprawdzają się w przypadku większych kuchni. Jednym z ciekawszych modeli na niemal każdą kieszeń jest lodówka BEKO GNO5231XP. Funkcja No Frost pozwala zapobiegać osadzaniu się szronu na wewnętrznych ścianach lodówki. Jeśli interesuje Cię pojemna, dwudrzwiowa lodówka, wymiary tego modelu są optymalne. Wysokość to 177 cm, szerokość 90 cm i głębokość 66 cm pozwala łatwo ustawić ją w kuchni. Roczne zużycie prądu na poziomie około 200 zł oraz klasa energetyczna A++ pokazują świetny stosunek jakości urządzenia do jego ceny. Kolor Inox dobrze wpasowuje się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza.  

Nieco droższym wyborem jest lodówka marki LG GSJ470DIDV. Nieco wyższa i szersza od swojej poprzedniczki (179 cm wys. i 91.2 cm szer) pozwala na wygodne przechowywanie produktów, potraw i przekąsek. Na uwagę zasługuje technologia Moist Balance Crisper, dzięki której nadmiar wilgoci z żywności jest odprowadzany na kratkę. Wąska rama typu Door-in-Door pozwala zyskać aż 9% więcej przestrzeni do przechowywania produktów.

Podsumowując, lodówki typu side by side stanowią wygodne rozwiązanie do przechowywania żywności – zwłaszcza w domach i mieszkaniach o bardziej przestronnych kuchniach. Szeroki wybór lodówek w sklepie Media Expert pozwala w łatwy sposób dobrać urządzenie idealnie spełniające Twoje potrzeby.

Lodówki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756