Zdaniem eksperta
Symbole umieszczone na metkach są swego rodzaju drogowskazami, bez których trudno byłoby zadbać o ubrania. To z nich odczytać można podstawowe informacje, dotyczące sposobu ich prawidłowej pielęgnacji. Są tam nie tylko oznaczenia prania, ale również prasowania, suszenia, czy też wybielania. Należy poznać więc poszczególne symbole i chronić swoje ubrania. Dzięki temu, będzie można przez długi czas cieszyć się ich świetnym wyglądem. Oto kilka ciekawych informacji, które pomogą w rozszyfrowaniu oznaczenia na metkach.
W artykule znajdziesz:
1. Dlaczego oznaczenia na metkach są ważne?
2. Co oznaczają podstawowe symbole umieszczone na metkach ubrań?
3. Jak oznaczone jest pranie ręczne i czyszczenie na sucho?
4. W jakiej temperaturze należy prać odzież?
5. Co przedstawiają symbole informujące o zachowaniu ostrożności podczas prania?
6. Jak oznaczone są symbole wybielania?
7. Jak oznaczone są symbole dotyczące prasowania ubrań?
8. Jak oznaczone są symbole dotyczące suszenia ubrań?
9. Jakie oznaczenia są na suszarce bębnowej?
10. Jakie są symbole czyszczenia chemicznego?
11. Jakie są uniwersalne oznaczenia prania w większości pralek?
Oznaczenia na metkach dostarczają kluczowych informacji, które pomagają odpowiednio pielęgnować odzież. Ich nieprzestrzeganie może spowodować nieodwracalne uszkodzenie ubrań, np. zafarbowanie, rozciągnięcie, czy też skurczenie się. Symbole, które dotyczą oznaczenia prania, prasowania czy suszenia, umieszczone są na metce przy szwie po wewnętrznej stronie odzieży. Zdarza się, że ją wycinamy, bo np. prześwituje przez materiał. Jednak w takim przypadku warto np. zrobić zdjęcie, by móc zawsze spojrzeć na zawarte na niej oznaczenia.
To dzięki nim dokładnie wiemy, jak postępować ze swoją ulubioną koszulką, czy innym rodzajem odzieży. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że ubrania dłużej zachowują swój pierwotny kolor, kształt i rozmiar. Ponadto dzięki właściwej pielęgnacji odzieży, można także zaoszczędzić wodę i energię elektryczną. To znaki prania podpowiedzą, czy prać w wysokiej temperaturze czy może wystarczy krótki cykl prania, by odzież odzyskała swój nienaganny wygląd. Podobnie jest z prasowaniem oraz suszeniem. Niektórych materiałów nie powinno się prasować czy suszyć w suszarce bębnowej. Warto więc zwrócić uwagę na te podstawowe, jak również nietypowe oznaczenia na metkach.
Jeśli zagadką jest, jakie są symbole na metkach ubrań, co oznaczają, to należy postarać się zapamiętać kilka podstawowych zasad. Producenci ubrań umieszczają pięć podstawowych symboli. Są one pokazane w określonej kolejności, by ich odczyt był łatwiejszy do zapamiętania. Pierwszy piktogram dotyczy oznaczenia prania i jest przedstawiony, jako pojemnik z wodą.
W drugiej kolejności umieszczone są symbole przedstawiające trójkąt i dotyczą wybielania. Dalsze oznaczenia na metkach dotyczą prasowania i oznaczone są symbolem żelazka oraz suszenia, które oznaczone są symbolem kwadratu. Jako ostatni przestawiany jest piktogram dotyczący specyfiki prania chemicznego. Oznaczony jest on kołem.
Symbole prania to ważne oznaczenia, których przestrzeganie pozwoli zachować ubrania w dobrej kondycji przez dłuższy czas. To z nich dowiemy się czy daną rzecz można prać w pralce, czy jednak wymaga bardziej delikatnego prania. Piktogram przedstawiający miskę z ręką oznacza, że ubranie należy prać ręcznie. Delikatne tkaniny wymagają szczególnej ochrony.
Jeśli posiadamy pralkę z programem prania ręcznego, to ona nas w tym wyręczy. Jest on dedykowany dla odzieży wymagającej szczególnej troski. Dzięki temu można bez obaw użyć go do prania ręcznego. Innym oznaczeniem, które nie pozwala na pranie w pralce, jest przekreślony pojemnik z wodą. Podpowiada on, że ubranie należy wyczyścić na sucho lub oddać do pralni chemicznej.
Zobacz także: Ile trwa suszenie prania w suszarce?
Bardzo ważne są oznaczenia prania dotyczące preferowanej wysokości temperatury. Przedstawione są one w dwojaki sposób. Mogą to być cyfry lub kropki. Najprostsze są symbole prania przedstawiające pojemnik z wodą, w środku którego umieszczone są stopnie temperatury. Wśród nich może być oznaczenie cyfrowe, np. 30, 40, 60, czy 90 stopni Celsjusza. Wyznaczają one maksymalną temperaturę, w której należy prać odzież.
Bardziej nietypowe oznaczenie na metkach przedstawione jest za pomocą kropek. Wówczas jedna kropka oznacza 30 stopni, dwie kropki 40 stopni, zaś trzy kropki 60 stopni Celsjusza. Cztery kropki natomiast, sugerują możliwość prania w temperaturze nawet 90 stopni Celsjusza. Wynika z tego, że im więcej kropek, tym temperatura prania może być wyższa.
Powszechnie znanym i najłatwiejszym do zapamiętania, jest symbol informujący o możliwości prania w pralce. Przedstawia on pojemnik z wodą. Innym rodzajem są oznaczenia określające stopień ostrożności, jaki należy zachować podczas prania, by uchronić odzież przed zniszczeniem. Pojemnik z wodą, pod którym umieszczona jest jedna kreska pionowa oznacza, że musisz prać delikatnie. Warto wówczas skorzystać z łagodnego cyklu prania i nie wirować na najwyższych obrotach.
Natomiast pojemnik z wodą i umieszczonymi pod nim dwoma kreskami poziomymi, oznacza konieczność zachowania najwyższej ostrożności podczas prania. Tu najbezpieczniej będzie, jeśli uruchomi się w pralce program dedykowany np. dla wełny czy innych delikatnych materiałów. Jeśli więc zapamięta się te oznaczenia prania, z pewnością unikniemy przykrych niespodzianek.
Po symbolach dotyczących prania, umieszczone są na metkach zazwyczaj piktogramy informujące o możliwości wybielania. Charakterystycznym znakiem jest trójkąt, który pozwala na wybielenie ubrań. Do detergentów przeznaczonych do prania jasnych tkanin, dodawane są różnego rodzaju środki wybielające. Dzięki temu przez długi czas zachowują one swą nieskazitelną biel i nie ulegają zbyt szybkiemu szarzeniu.
Jednak tego rodzaju proszków do prania nie należy stosować do kolorowych ubrań. Chemiczne wybielacze mogłyby spowodować ich odbarwienia. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na symbole dotyczące wybielania. Jeśli na metce widnieje przekreślony trójkąt, to oznacza, że bezwzględnie nie można stosować wybielaczy i odplamiaczy. Natomiast trójkąt z ukośnymi liniami w środku, informuje o możliwości stosowania wybielaczy tlenowych. Na metkach ubrań pojawia się także trójkąt ze znakiem CL, oznaczający możliwość chlorowania.
Oznaczenia na metkach, dotyczą także prasowania. Prawidłowo uprane i uprasowane ubrania, prezentują się świeżo i elegancko. Aby uniknąć przypalenia odzieży, producent umieszcza wskazówki w kształcie żelazka. Są one bardzo czytelne, gdyż trudno się nie domyśleć o jaką czynność chodzi. Symbol żelazka oznacza możliwość prasowania. Nie wszystkie tkaniny nadają się jednak do prasowania, np. te ze skóry, czy z zamszu. Wówczas na ich metce widnieje przekreślone żelazko.
Żelazka z kropkami w środku informują, jaka temperatura prasowania będzie odpowiednia dla danego rodzaju tkaniny. Podobnie jak przy oznaczeniach temperatury prania, im więcej kropek, tym wyższa może być temperatura prasowania. Piktogram przedstawiający żelazko z jedną kropką oznacza, że można ustawić maksymalną temperaturę w wysokości 110 stopni Celsjusza. Dotyczy to zwłaszcza tkanin syntetycznych. Żelazko z dwiema kropkami, to symbol pozwalający na prasowanie odzieży w temperaturze nieprzekraczającej 150 stopni Celsjusza. Jest ona właściwa dla takich materiałów jak np. bawełna. Ostatnim symbolem informującym o możliwości ustawienia wysokiej temperatury prasowania (nawet 200 stopni Celsjusza), jest żelazko z trzema kropkami. Dotyczy to np. lnu.
Wielu z nas podczas prasowania korzysta z funkcji pary. Pomaga ona skutecznie usuwać zagniecenia i ułatwia prasowanie różnego rodzaju tkanin. Są jednak tkaniny, do których nie można użyć pary. Poinformuje o tym symbol przekreślonego żelazka z parą umieszczoną w jego podstawie.
Niezwykle istotny dla trwałości ubrań, jest proces ich suszenia. Niektóre z nich nie nadają się do suszenia mechanicznego. Poinformuje o tym oznaczenie, przedstawiające przekreślony kwadrat z kółkiem w środku. Do suszarki bębnowej nie powinno się wkładać np. kostiumów kąpielowych czy ubrań ze zdobieniami wykonanymi z cekinów i koralików. Tego rodzaju rzeczy bezpieczniej suszyć w sposób tradycyjny.
Natomiast kwadrat z kółkiem w środku, symbolizuje możliwość automatycznego suszenia. Wśród innych piktogramów dotyczących tego rodzaju czynności, można znaleźć między innymi np. kwadrat z kółkiem i jedną kropką (suszenie w niskiej temperaturze i na niewielkich obrotach), kwadrat z kółkiem i dwiema kropkami (suszenie w normalnej temperaturze), kwadrat z kółkiem i trzema kropkami (suszenie w wysokiej temperaturze).
Zdarza się również, że na metce umieszczone są kwadraty z pionowymi lub poziomymi liniami w środku. Oznaczenia te sugerują suszenie na wieszaku (ubrania nie odkształcą się) lub na płasko. Podczas procesu wysychania ubrań, może mieć znaczenie także nasłonecznienie. Kwadrat z ukośną linią w lewym górnym rogu informuje, że odzież wymaga suszenia w cieniu. Słońce mogłoby spowodować jej odbarwienia. Niektórych tkanin nie należy wyżymać, a konieczne jest wywieszenie ich na mokro, by woda swobodnie z nich ściekła.
Nowoczesne suszarki bębnowe zostały wyposażone w panel sterowania z wyraźnym wyświetlaczem. Symbole umieszczone na urządzeniu odróżniają się w zależności od marki. Niektóre są do siebie podobne, inne znacznie się różnią. Program delikatnego suszenia może być oznaczony np. listkiem, czy kwiatkiem. Ponadto symbole na suszarce bębnowej mogą przedstawiać żelazko. Oznacza to, że po wyjęciu z suszarki ubrania są delikatnie wilgotne, by ułatwić ich prasowanie.
W wielu modelach zastosowano obrazki przedstawiające np. ubrania sportowe, koszule, jeans, ręczniki czy pościel, które sugerują do jakiego rodzaju odzieży mają one zastosowanie. Niektóre suszarki bębnowe zostały wyposażone w ikonki symbolizujące np. program nocny, odświeżanie ubrań czy też opcję suszenia do szafy. Wachlarz możliwości, które oferują tego rodzaju sprzęty, jest bardzo szeroki. Szczegółowe oznaczenia symboli na nich umieszczonych, opisane są zazwyczaj w instrukcjach.
Ostatnią grupę symboli umieszczonych na metkach, stanowią te dotyczące prania chemicznego. Oznaczone są one zazwyczaj kółkiem i znajdującą się w nim literą. Tego rodzaju oznaczenia mogą znajdować się np. na kurtkach, płaszczach, marynarkach, czy garniturach. Jeśli widnieją na metce ubrania, to oznacza, że nie powinno się go samodzielnie czyścić. W takiej sytuacji należy je po prostu zanieść do pralni chemicznej.
Ubrania z symbolami czyszczenia chemicznego prane są bez udziału wody. Do czyszczenia wykorzystuje się specjalne substancje, usuwające nawet bardzo uporczywe plamy. Jakie oznaczenia literowe mogą pojawić się w kole? Może to być np. litera A (czyszczenie we wszystkich typach rozpuszczalników), litera P (czyszczenie na sucho w roztworze węglanu lub benzynie) lub litera W (czyszczenie na mokro). Natomiast znajdujące się na metce przekreślone koło oznacza, że ubranie nie nadaje się do prania chemicznego. Odzież z takim znaczkiem, nie będzie więc przyjęta do pralni.
Oprócz metek na ubraniach, symbolami posługują się również producenci pralek. Informują one o funkcjach i trybach tych urządzeń. W pralkach ładowanych od przodu, znaczki umieszczane są tuż nad drzwiami obok pokrętła. To ono umożliwia wybór odpowiedniego programu prania. Natomiast na czytelnym wyświetlaczu, widoczne są jego parametry.
Najbardziej uniwersalne oznaczenia na pralkach mają między innymi płukanie, temperatura, wirowanie i blokada rodzicielska. Pierwsza funkcja, czyli płukanie dodatkowe oznaczone jest za pomocą ikonki przedstawiającej miskę z wodą. Temperatura prania, którą można dostosować do rodzaju tkaniny, przedstawiana jest zazwyczaj za pomocą symbolu termometru. Natomiast symbol wirowania, na pralce oznaczony jest ślimakiem. W pralkach programy mają określoną moc wirowania. Jeśli jednak ubrania wymagają delikatniejszych parametrów, można samodzielnie je ustawić. Uniwersalnym znaczkiem stosowanym w wielu różnych modelach pralek, jest symbol blokady rodzicielskiej przedstawiany za pomocą kłódki.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756