Poradnik Eksperta > Dom i ogród > Jaki wentylator lub klimatyzator kupić?

Jaki wentylator lub klimatyzator kupić?

Kiedy nadchodzi wiosna i lato, a wraz z nimi upały, niemal każda osoba marzy o odrobinie ochłodzenia. Niektórzy – sposobem mam i babć – rozwieszają w domu mokre prześcieradła, niektórzy piją duże ilości zimnych napojów, a jeszcze inni – biegną do sklepu AGD po wiatrak domowy lub decydują się na zainstalowanie klimatyzatora ściennego. Jeśli chodzi o urządzenia, które mają zapewnić odrobinę ochłodzenia w upalne dni, nie są to jedyne opcje. W jaki sposób można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu i jaki sprzęt może w tym skutecznie pomóc?

 

Pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi do głowy wielu osobom w kwestii zapewnienia odpowiednich warunków termicznych podczas upałów, jest klimatyzacja – do domu lub do biura. Oprócz tego w sklepach można znaleźć klimatyzatory – ścienne bądź przenośne, a także urządzenia określane, jako cyrkulatory powietrza, które sprawdzają się nie tylko latem, ale również zimą, w okresie grzewczym. Wybór urządzenia do schładzania powietrza każdorazowo powinien być poprzedzony analizą potrzeb przyszłych użytkowników – pracowników bądź mieszkańców domu. Inny sprzęt bowiem będzie odpowiadał osobom, które chcą jedynie punktowego chłodzenia powietrza, a inny tym, którym zależy na wyrównywaniu temperatury w całym pokoju bądź w mieszkaniu. Co wybrać, aby zagwarantować sobie i innym komfort i odpowiednie warunki w trakcie upałów?Sprawdź naszą ofertę wentylatorów!

Wentylator stojący do domu lub do biura – jaki wybrać?

 

Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o doraźne „chłodzenie” pomieszczenia, jest wentylator stojący. Taki sprzęt sprawdza się zarówno w domu, jak i w biurze, a dodatkowo można dobrać go do indywidualnych potrzeb użytkowników, ponieważ występuje on w różnych rozmiarach.

Duży wentylator stojący zazwyczaj umieszczony jest na długiej, regulowanej nodze. Wiatrak domowy może również przybrać formę podłogową – cała konstrukcja opiera się wówczas na niskim stelażu, a samo urządzenie kieruje strumień chłodnego powietrza ku górze. Obie te opcje pozwalają „schłodzić” powietrze na dość dużym obszarze w domu (zwłaszcza, jeśli taki wentylator na upały wyposażony jest w obrotową głowicę). Do biura lepszy jest z kolei mały wentylator stojący na każde z biurek. Dlaczego takie kompaktowe urządzenia są lepsze, niż jeden duży i wydajny wentylator? Przede wszystkim dlatego, że każdy pracownik może dostosować parametry nawiewu do swoich potrzeb, nie przeszkadzając innym osobom. Niektórzy wolą, gdy chłodne powietrze skierowane jest prosto na twarz, inni z kolei wolą ustawiać nawiew wentylatora stojącego nieco dalej, a jeszcze inni zmniejszają obroty urządzenia do minimum. Małe, kompaktowe wentylatory na upały są więc najlepszym rozwiązaniem do biura – także dlatego, że nie zajmują one wiele miejsca na biurkach i można dostosować ich parametry do indywidualnych potrzeb pracowników.

 Sprawdź naszą ofertę wentylatorów!

Klimatyzator ścienny czy przenośny?

 

Poza wiatrakiem domowym czy biurowym, można wybrać także klimatyzator – ścienny, montowany przy suficie, bądź przenośny. Jakie są wady i zalety takich rozwiązań? Do małych biur i mieszkań najbardziej odpowiednim wyborem wydaje się być klimatyzator przenośny, jednak z jego obsługą wiążą się pewne trudności. Przede wszystkim, do prawidłowej pracy takiego urządzenia wymagana jest obecność (i łatwa dostępność) okna. Klimatyzator przenośny musi bowiem czerpać z zewnątrz powietrze, które następnie schładza i oddaje do pomieszczenia, a później, po jego ogrzaniu się – odprowadza na zewnątrz. Służą do tego dwie rury, które trzeba wystawić za okno. Z tego względu wiele osób nie jest przekonanych do efektywności podobnych urządzeń, ponieważ gdy okno jest otwarte, do pomieszczenia wpada więcej ciepłego powietrza. Ponadto, klimatyzator przenośny nie jest całkowicie bezobsługowy – oprócz odpowiedniego ustawienia rur odprowadzających i doprowadzających powietrze, należy również co jakiś czas ręcznie opróżniać skraplacz, w którym gromadzi się woda będąca efektem ubocznym pracy tego urządzenia. Nie oznacza to jednak, że klimatyzatory przenośne mają same wady – świetnie sprawdzą się one bowiem w pomieszczeniach o małej powierzchni, w których istnieje potrzeba intensywnego schładzania powietrza, a także tam, gdzie niemożliwa jest ingerencja w strukturę pomieszczeń i budynku. Są też mobilne, a więc bez problemu można przenosić je z miejsca na miejsce – do innego biura bądź mieszkania.

Sprawdź naszą ofertę klimatyzatorów przenośnych!

 

Bardzo efektywnym i wygodnym rozwiązaniem – zarówno dla domu, jak i dla biura – jest instalacja kurtyny powietrznej, czyli klimatyzatora ściennego. Niestety – na taki sprzęt mogą pozwolić sobie jedynie te osoby, które są w stanie ingerować w strukturę budynków. Taki system klimatyzacji do domu składa się bowiem z dwóch części: jednostki wewnętrznej, umieszczanej wewnątrz pomieszczenia (najczęściej w górnej części ściany, przy suficie), a także jednostki zewnętrznej, która znajduje się na dachu budynku bądź na ścianie. Cała instalacja posiada przewód, w którym znajduje się czynnik chłodzący (podobnie jak w lodówkach). Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość ustawienia wielu parametrów temperatury, stopnia nawiewu, a także kąta wydmuchiwania powietrza. Oprócz tego klimatyzator ścienny, w zależności od modelu, może być również używany do dogrzewania pomieszczeń zimą. Urządzenia te pracują względnie cicho (jednostka zewnętrzna, generująca największy hałas, znajduje się poza pomieszczeniem), ale do ich sprawnego funkcjonowania konieczne jest przeprowadzanie kontroli przez fachowców – przynajmniej raz w trakcie sezonu. Jak można się domyślić, jest to także najdroższa opcja (głównie ze względu na koszty montażu i eksploatacji) z rozwiązań przedstawionych powyżej.

 

klimatyzator

Sprawdź naszą ofertę klimatyzatorów przenośnych!

Cyrkulator – odpowiedni zarówno latem, jak i zimą

 

Cyrkulator swoim wyglądem bardzo przypomina wiatrak domowy. Oba te urządzenia mają jednak zupełnie inne zadanie – wentylator stojący „ochładza” powietrze w miejscu, w którym aktualnie się znajduje, poprzez generowanie zimnych powiewów – przydaje się więc głównie latem. Cyrkulator powietrza jest natomiast urządzeniem, które sprawdza się w domu i w biurze przez cały rok, niezależnie od niskich czy wysokich temperatur panujących na zewnątrz. Cyrkulator bowiem ma za zadanie wprowadzać w ruch powietrze oraz wyrównywać temperaturę w całym pomieszczeniu, a nie ją obniżać. W sezonie grzewczym, gdy ciepłe powietrze wędruje ku górze, cyrkulator równomiernie rozprowadza je po całym pomieszczeniu. Latem natomiast urządzenie to odpowiada osobom, którym w pomieszczeniach robi się duszno – cyrkulator wymuszając obieg powietrza w pomieszczeniu sprawia, że to uczucie ustępuje już po kilkunastu minutach pracy urządzenia. Przy zakupie cyrkulatora należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc – im jest większa, tym większe pomieszczenie urządzenie jest w stanie obsłużyć.

 

cyrkulator