Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Data dodania: 01-05-2023

Na tak postawione pytanie nie ma, niestety, jednoznacznej odpowiedzi. Bo najpierw trzeba wiedzieć, co oznaczają słowa „dobre zdjęcie”. Które zdjęcie jest dobre – technicznie, kompozycyjnie, interesujące tematycznie. To, które bardzo podoba się fotografowi, czy to, które wzbudzi zainteresowanie oglądających, chociaż fotograf chętnie by je wyrzucił do kosza? Jak zrobić dobre zdjęcie? Ćwiczyć, czytać, oglądać i jeszcze więcej ćwiczyć.

Jak zrobić dobre zdjęcie aparatem analogowym?

Jeśli rozpoczynasz dopiero swoją drogę fotograficzną, mając w ręku aparat tradycyjny do fotografii analogowej musisz być przygotowany na spore niespodzianki i niemałe koszty. By uniknąć jednych i zmniejszyć drugie, powinieneś zacząć od podstaw – trochę teorii nigdy nie zawadzi. Trzeba poznać zasady naświetlania, ustawiania ostrości, najważniejsze zasady kompozycji obrazu. Tego wszystkiego możesz dowiedzieć się z podręcznika, ale i tak najważniejsza jest praktyka. Mając już za sobą choćby najmniejszą wiedzę, trzeba robić jak najwięcej zdjęć, praktyka bowiem czyni mistrza.

Jak zrobić dobre zdjęcie cyfrówką?

Po prostu rób jak najwięcej zdjęć. Aparat cyfrowy ma tę przewagę nad analogowym, że włożona do niego karta pamięci zapisze niemal nieograniczoną ilość zdjęć. Ma także kluczową przewagę w tym, że widzisz zdjęcie, które właśnie zrobiłeś na ekranie aparatu. To pierwsza możliwość weryfikacji swoich dokonań. Zdjęcie, które Ci się nie spodobało lub ewidentnie zepsute – możesz od razu umieścić w koszu. W ten sposób masz miejsce na kolejne próby.

Jak zrobić dobre zdjęcie? najpierw kompozycja

Jeśli jesteś początkującym fotoamatorem, warto, byś na początku skupił się na jednym zagadnieniu – kompozycji kadru. Resztę pozostaw automatyce aparatu, włącz zielony program automatyki i skup się na tym, co widzisz i jak byś chciał to pokazać na zdjęciach. Jeśli nie poznałeś wcześniej zasad komponowania obrazu, fotografuj temat wielokrotnie – próbuj różnych ustawień kadru czy różnego oświetlenia planu.


Oglądając swoje zdjęcia sam dojdziesz do wniosku – to jest interesujące, bo fotografowany temat główny jest w takim miejscu kadru, które wydaje się najważniejsze. To tak zwany mocny punkt złotego podziału kadru. Inne zdjęcie, na którym zobaczysz uciętą w połowie głowę, rękę lub nogę w części poza kadrem, raczej nie zainteresuje widza. Fotografując trzeba mieć wyobraźnię – jeszcze przed naciśnięciem migawki widzieć w głowie jak będzie wyglądał kadr po zrobieniu zdjęcia. W zależności od okoliczności, czasem są to ułamki sekund, bywa, że nad kadrem można zastanowić się dłuższą chwilę. Niektórzy fotografowie notują kadry w głowie lub pamięci telefonu, by wrócić w to samo miejsce z aparatem. Inni często na zwykłym spacerze są w stanie zrobić kilka, kilkanaście zdjęć, które okażą się interesującym reportażem.


Z pewnością bardzo przydatną metodą nauki fotografowania jest poznawanie prac innych fotografów. Odwiedzaj galerie fotografii, oglądaj zdjęcia drukowane w prasie, przeglądaj albumy fotograficzne. Znajdziesz w nich mnóstwo inspiracji, a przede wszystkim kadrów „wzorcowych”. Dziś możliwości poznania świetnych zdjęć jest mnóstwo, Internet pełen jest galerii, forów, stron zawierających portfolia najbardziej interesujących fotografów.

Aparat bez tajemnic

Starzy, doświadczeni fotografowie mówią, że pierwsze, dobre zdjęcie udało im się zrobić po tysiącach mniej udanych. To trochę truizm, trochę wyzwanie dla początkujących fotoamatorów. Jeśli masz za sobą choć trochę doświadczeń z zasadami kompozycji czy oświetlenia kadru, to najwyższy czas, by wyłączyć tryb automatyczny w aparacie i poznać jego możliwości techniczne. By tak mogło się stać, poznaj swój aparat, przeczytaj instrukcję do niego, naucz się, gdzie znajdują się podstawowe pokrętła i przyciski, a także, do czego służą.

Jak zrobić dobre zdjęcie? Krótkie podsumowanie

Zacznijmy od podstaw powiązanych z komponowaniem kadru. Jeśli masz aparat z możliwością włączenia siatki na ekranie wyświetlacza – włącz ją. Na pewno będzie przydatna do prostowania kadru już na poziomie aparatu. Te krzywizny można oczywiście skorygować później, podczas obróbki zdjęć w komputerze, ale może warto mieć mniej pracy? Horyzont w linii poziomej, ściany budynków naprawdę pionowe to abecadło dobrego zdjęcia, chociaż czasem ten pion będzie trudno utrzymać.


Na początku staraj się mieć słońce za plecami lub lekko z boku, unikaj też fotografowania w samo południe. Światło wtedy jest ostre a cieni w zasadzie brak – ucierpi na tym plastyka twoich zdjęć. Od zawsze mówi się, że najlepsze do fotografowania są godziny popołudniowe, zwane golden hour. Nie zrażaj się brzydką pogodą, chmury potrafią pięknie zmiękczyć światła w kadrze.


Ostre, nieostre – oba zdjęcia mogą być dobre, wszystko zależy od okoliczności. Jeśli robisz portret, zdjęcia uliczne, zamek na wycieczce – wszystkie zdjęcia powinny być ostre. Jednak wodospad, bystry potok w górach, deszcz czasem lepiej wygląda, jeśli jest mniej ostry – są na to metody, które masz w aparacie. Wystarczy nieco manipulacji czasem naświetlania i pięknie rozmyty wodospad wzbudzi zachwyt.


Ważny jest punkt widzenia. Można powiedzieć, że w każdej minucie powstaje tysiące takich samych zdjęć. Jesteś nad morzem, bierzesz aparat do ręki, patrzysz w wizjer lub na ekran z tyłu aparatu i naciskasz spust migawki. Jak tysiące wczasowiczów obok. Zdjęcia może nawet są dobre, ale nudne, takie same u wszystkich. Nie tego byś pewnie chciał. Jak zrobić dobre zdjęcie – na przykład schylić się lub stanąć na murku, by zmienić perspektywę. Niby drobiazg, a robi różnicę.


Jeśli wyłączyłeś tryb auto, musisz coś wiedzieć o trzech podstawowych parametrach, z którymi masz do czynienia podczas fotografowania w trybie manualnym. Pierwszy z nich to wartość przysłony. To od otworu względnego obiektywu zależy, ile światła wpadnie na matrycę. Im niższa jej wartość, tym jaśniejsze będzie zdjęcie, tym niższa także będzie głębia ostrości, czyli ilość ostrych elementów na zdjęciu. Kolejna, ważna wartość, którą fotograf może zmieniać, to czas naświetlania. Jest to czas, w którym światło będzie wpadało przez otwór przesłony. Im dłużej, tym obraz będzie jaśniejszy, z kolei im krócej, tym zwiększasz szanse, że uda się zatrzymać na zdjęciu szybko poruszające się obiekty, a zdjęcie będzie nieporuszone. Trzeci, istotny parametr, który ma wpływ na jakość zdjęć to czułość matrycy aparatu. Im niższe ISO, tym jakość zdjęcia będzie lepsza, z kolei wyższe ISO to jaśniejsze zdjęcie, więc na przykład w złych warunkach oświetleniowych trzeba ten parametr podwyższyć.

A jak zrobić profesjonalne zdjęcie?

W największym skrócie – dobierając trzy parametry, o których było wcześniej, tak, by fotografia była perfekcyjna. Ustawienia te będziesz musiał dostosowywać do aktualnej sytuacji. Oto kilka przydatnych wniosków i małe podsumowanie poradnika:

  • Jeśli będziesz fotografował ruch samochodów, musisz użyć krótkiego czasu naświetlania, bardziej otworzyć przysłonę, a zatem zmniejszy się głębia ostrości. Gdy podniesiesz wartość czułości matrycy ISO, musisz liczyć się ze zwiększoną ilością szumu na zdjęciu (czyli ziarnistości), co obniży jakość zdjęcia.
  • Staraj się fotografować w naturalnym oświetleniu, szczególnie w pomieszczeniach. Ciepłe światło domowej lampki z całą pewnością spowoduje, że zdjęcie, które w tym oświetleniu zrobisz, będzie bardziej interesujące niż to, w którym użyjesz lampy błyskowej wbudowanej w aparat.
  • Stabilizacja w aparacie to przydatna funkcja, jednak czasem nie wystarczy. Wtedy warto sięgnąć po statyw, co sprawi, że dotknięcie ekranu lub spustu migawki nie poruszy niepotrzebnie aparatu w momencie robienia zdjęcia.
  • Fotografuj w najwyższej możliwej jakości, jaką daje aparat, najlepiej w formacie RAW, dzięki któremu zrobione zdjęcie jest jak najmniej skompresowane i można dokonać w nim największych zmian bez spadku jakości.
  • Regularnie czyść obiektywy, staraj się, by nie było żadnych pyłków na matrycy. Wszystkie te elementy niepożądane popsują nawet najlepsze zdjęcie.

Na koniec warto pamiętać, że to nie sprzęt robi zdjęcia, a człowiek. I to do niego należy ostateczna decyzja, kiedy naciśnie spust migawki.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756