Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie są rodzaje kart pamięci i czym się różnią?

 2023-04-14 

Współczesne aparaty fotograficzne – cyfrowe – wymagają specyficznego nośnika rejestrowanych przez matrycę zdjęć. Tę funkcję pełnią karty pamięci. Istnieje jednak wiele różnych kart pamięci, które można kupić. Typ zależy od tego, jakie gniazdo kart ma aparat. Z punktu widzenia technologii, karty pamięci nie różnią się niczym, zarówno pod względem przechowywania, jak i kształtu fizycznego. Niektórzy producenci wolą dołączać karty pamięci Compact Flash, podczas gdy inni wybierają mniejszy typ Secure Digital lub nawet Micro Secure Digital. Rozwój aparatów cyfrowych jest jednym z powodów bardzo szybkiego rozwoju technologicznego kart pamięci. Jednak nie daj się zwieść długiej liście różnych rodzajów kart – w rzeczywistości liczą się najwyżej trzy formaty. Przede wszystkim, są to karty Compact Flash (CF) i Secure Digital (SD), a także Extreme Digital Picture Card.

Rodzaje kart pamięci – Compact Flash

Karta CompactFlash (CF) jest uznawana za kartę pamięci dla profesjonalnego fotografa. Większość zaawansowanych lustrzanek cyfrowych obsługuje karty CompactFlash. Karty te są fizycznie znacznie większe niż karty SD, często mają większe pojemności i mogą pracować z bardzo dużymi prędkościami.


Istnieją także nowe typy kart pamięci opracowane przez stowarzyszenie CompactFlash, znane jako CFexpress. Obecnie istnieją trzy typy kart CFexpress: CFexpress typu A, B i C. Każdy typ ma inny rozmiar fizyczny i ma swoje własne cechy. Karty CFexpress A mają zasadniczo takie same wymiary fizyczne i układ pinów jak karty SD. Tak więc karta CFexpress A zmieści się w gnieździe SD i odwrotnie. Karty CFexpress A są również znacznie szybsze i droższe, niż karty SD.

Jednak dopasowanie do gniazda to nie to samo, co kompatybilność. Niektóre urządzenia, takie jak aparat bezlusterkowy Sony a1 i kilka czytników kart pamięci, mają gniazda obsługujące zarówno karty CFexpress A, jak i karty SD korzystające z tego samego gniazda. Chociaż CFexpress A wciąż się rozwija, wyłącznie Sony używa tego formatu w swoich aparatach bezlusterkowych, a tylko trzy firmy produkują ten format kart.


Dla odmiany, karta Extreme PRO CFexpress typu B SanDisk o pojemności 128 GB, zaprojektowana została z myślą o pracy z płynnymi, nieprzetworzonymi materiałami wideo 4K w rozdzielczości do 4 096 × 2 160, zapewniając prędkość odczytu do 1 700 MB/s i prędkość zapisu do 1 200 MB/s. Ta karta jest również wstecznie kompatybilna z wybranymi aparatami XQD, które przyjmują oprogramowanie układowe, umożliwiające obsługę CFexpress.

Rodzaje kart pamięci – karty Secure Digital

Dostępnych jest kilka typów kart SD i nie zawsze jest jasne, czym się różnią. Karty są dostępne w różnych rozmiarach fizycznych, pojemnościach, różnych systemach plików, interfejsach i różnych prędkościach. Dodatkowo mają na sobie mnóstwo tajemniczych kodów i ocen. Jak w tym gąszczu informacji znaleźć kartę, która będzie dla Ciebie najlepsza? Najpierw podstawy:

  • karty SD to kategoria kart pamięci do przechowywania danych w pamięci flash (w odróżnieniu od starszych pamięci magnetycznych);
  • w rzeczywistości istnieją dwa różne rozmiary fizyczne kart SD: pełnowymiarowe karty SD i karty microSD. Pełnowymiarowa karta SD nie zmieści się w gnieździe na kartę microSD, ale można kupić odpowiedni adapter, który umożliwi korzystanie z kart microSD w gnieździe pełnowymiarowej karty pamięci SD;
  • chociaż wszystkie są powszechnie znane jako karty SD, obecnie istnieją cztery podtypy kart Secure Digital: SD, SDHC, SDXC i SDUC. Najczęściej spotykane w sklepach są karty SDHC i SDXC. Karty SD są starsze i znacznie mniej popularne. Stowarzyszenie SD określiło, że karty o pojemności 32 GB lub mniejszej będą sformatowane jako FAT32 i będą należeć do podtypu SDHC. Karty o pojemności od 64 GB do 2 TB i większe zostaną sformatowane w systemie exFAT. Tak więc, jako praktyczny przykład, jeśli zobaczysz w sklepie kartę SD o pojemności 32 GB, zawsze będzie to karta SDHC. A jeśli zobaczysz kartę 512 GB, będzie to SDXC;
  • SD Association stworzyło również nowszą specyfikację znaną jako SDUC dla Secure Digital Ultra Capacity. Karta ma własną technologię hosta, protokoły i sterowniki, ale pod względem pojemności jest przeznaczona do obsługi pojemności od 2 TB do 128 TB. Karty SDUC będą działać tylko z urządzeniami, które mają specjalnie dołączoną kompatybilność z SDUC, więc nie można po prostu włożyć karty SDUC do aparatu, który nie obsługuje tej konkretnej specyfikacji.

Jeśli kupujesz kartę SD, dobrze jest sprawdzić wymagania aparatu lub urządzenia, do którego ją wkładasz. Niektóre starsze aparaty obsługują tylko karty SDHC i nie mogą współpracować z kartami SDXC. Niektóre z kolei, znacznie starsze urządzenia, będą działać tylko z SD. Jednak jeśli urządzenie obsługuje SDXC, możesz używać w nim SDXC, SDHC i SD (ale nie SDUC) – system został zaprojektowany tak, aby był wstecznie kompatybilny.

Karta pamięci i klasy szybkości

Jednym z istotnych parametrów branych pod uwagę przy zakupie karty pamięci, jest jej oznaczona klasa szybkości. Różne rodzaje kart pamięci mają kilka rodzajów klas szybkości, aby pomóc konsumentom zorientować się, czy dana karta powinna być wystarczająco szybka dla określonego urządzenia. Odnoszą się one do minimalnej prędkości zapisu, jaką mogą osiągnąć karty. Istnieją dwie różne kategorie klas szybkości, które mają zastosowanie do kart SD i dotyczą różnych typów szybkości zapisu. W przypadku urządzeń takich jak aparaty fotograficzne i odtwarzacze muzyki, odpowiednią klasą szybkości jest klasa szybkości wideo, zapisywana za pomocą litery V, po której następuje liczba (np. V30 lub V90). Najszybsze karty SD dostępne obecnie na rynku to karty UHS-II o klasie szybkości wideo V90. Najnowsze typy klas prędkości zaczynają się od U lub V jak w U3 lub V90. Niektóre karty mogą mieć zarówno ocenę U, jak i V.

Rodzaje kart pamięci – CF, CFexpress, SD, microSD

Niektóre aparaty są wyposażone w wiele gniazd kart pamięci, więc możesz wybrać, którego chcesz użyć (lub użyć obu). Szybkość kart SD wzrosła skokowo w ciągu ostatnich kilku lat. Jeśli Twój aparat lub urządzenie ma wiele gniazd, zazwyczaj uzyskasz większą wydajność z gniazda CFexpress/CFAST, niż z gniazda SD (ale te karty są zwykle znacznie droższe).

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756