Poradniki Eksperta

Domowa siłownia - jaki sprzęt do ćwiczeń w domu?

Aktywność fizyczna pozwala na zachowanie nie tylko dobrej formy, ale także świetnego samopoczucia. Domowa siłownia, to świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, a także tych wolących ćwiczyć w samotności. Organizacja własnego kącika sportowego, wymaga dobrego planu i inwestycji w dobrej jakości sprzęt. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakich urządzeń szukać.domowa siłownia


Domowa siłownia – zalety posiadania własnego sprzętu


Domowa siłownia, to naprawdę świetny pomysł. Przede wszystkim, nie jesteś uzależniony od godzin otwarcia żadnego obiektu. Choć komercyjne siłownie są otwarte coraz dłużej, korzystanie z nich, to konieczność opłacenia abonamentu, często wiążącego się z umową na okres co najmniej kilkunastu miesięcy. W tym czasie, może zwrócić się zakup sprzętu, który pozostanie z Tobą na zawsze. Oczywiście, chodzenie do profesjonalnej siłowni, to także możliwość skorzystania z porad doświadczonego instruktora, lecz obecnie coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług doradców i dietetyków pracujących online. W pewnym momencie, stało się to wręcz konieczne, kiedy przez sytuację na świecie, siłownie zostały zamknięte na cztery spusty.


Domowa siłownia, to także często sposób na ćwiczenie bez skrępowania. Jeśli jesteś osobą wstydliwą, trening w domowym zaciszu na pewno Ci się spodoba. Nie musisz także czekać, aż zwolni się używana w danym momencie maszyna. Ćwicząc w domu, każdy sprzęt jest wolny i czeka właśnie na Ciebie. Co więcej, możesz także nadrabiać w tym czasie zaległości z serialami lub rozmawiać ze znajomymi, bez obaw o prywatność konwersacji.


Sprzęt do domowej siłowni – od czego zacząć?


Sprzęt do ćwiczeń w domu, musi być dobrany pod kątem rodzaju aktywności, której chcesz się poświęcać. Możliwy jest zakup praktycznie każdego rodzaju urządzeń, dostępnych na komercyjnych siłowniach. Jedynymi ograniczeniami są tak naprawdę budżet oraz ilość dostępnego miejsca. Zorganizowanie własnej, domowej siłowni, wymaga co najmniej kawałka przestrzeni. Łatwiej mają osoby zamieszkujące domki jednorodzinne, ale dla chcącego nic trudnego. Wiele osób decyduje się na adaptację piwnicy lub garażu, właśnie na cele treningowe. W takich miejscach możesz postawić ławeczkę, atlas, bieżnię, czy rowerek stacjonarny. Zanim jednak podejmiesz decyzję o tym, jakie przyrządy do ćwiczeń w domu kupić, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Podzieliliśmy urządzenia na dwa rodzaje treningu: siłowy oraz cardio.


Atlasy do ćwiczeń w naszej ofercie:


Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu kupić? Trening siłowy


Trening siłowy umożliwia budowanie atletycznej, muskularnej sylwetki. Prawidłowa rozbudowa tkanki mięśniowej, zależy w dużej mierze od poprawności wykonywanych ćwiczeń. Część błędów można zredukować, poprzez wybranie właściwych urządzeń. Bardzo funkcjonalnym sprzętem, który zapewnia możliwość trenowania wielu partii mięśni, jest atlas. Urządzenia te potrzebują odpowiedniej ilości wolnego miejsca, ale zastępują co najmniej kilka innych przyrządów, które musiałbyś kupić osobno. Oczywiście dostępne są atlasy do ćwiczeń, w mniej lub bardziej rozbudowanej formie. Zestawy umożliwiające regulowanie kąta nachylenia ławki, pozwalają na dokładniejsze ćwiczenia, w które zaangażowane zostaną wszystkie mięśnie.


Rozbudowane zestawy, pozwalają na ćwiczenie górnych partii ciała, a także nóg, których rola jest bardzo ważna w przypadku budowania masy mięśniowej. Wybierając sprzęt do swojej siłowni, sprawdź dostępne na wyciągu obciążenie oraz zakres ruchu uchwytów. Możliwość zmiany kąta ruchu jest ważna, bo pozwala trenować ciało kompleksowo – bez pomijania pojedynczych mięśni, które nie są angażowane podczas najpopularniejszych ćwiczeń. Niektóre atlasy posiadają także drążki, umożliwiające podciąganie się lub wykonywanie pompek w powietrzu.


Jeśli nie masz miejsca na powyższy sprzęt lub wolisz tradycyjne, klasyczne wyciskanie, powinieneś pomyśleć o własnej ławeczce, hantlach i sztandze z odpowiednim zestawem obciążenia. Ławki do ćwiczeń, także mogą mieć bardziej skomplikowaną bryłę. Im większy zakres regulacji, tym lepiej. W takim wypadku, o wiele łatwiej dostosować sprzęt do warunków fizycznych użytkownika. Bardzo cenione są modele wyposażone w ławkę Scotta (tzw. modlitewnik). Element ten umożliwia prosty i bardzo skuteczny trening bicepsów, poprzez uginanie ramion w łokciu. Warto szukać ławek, wyposażonych we wsporniki sztangi. Taka konstrukcja pozwala na wyciskanie leżąc, które ma duży wpływ na rozwój mięśni klatki piersiowej.


Do ćwiczenia na ławce, potrzebujesz również sztang i hantli. W naszej ofercie dostępne są gotowe zestawy, ale również pojedyncze elementy. Nie ma także problemu, z rozbudową kompletu w przyszłości. Na początku nie są Ci potrzebne duże obciążenia, ale z każdym kolejnym miesiącem, będziesz mógł dokładać następne kilogramy. Obciążenia różnią się ceną, głównie ze względu na materiał wykonania. Najtańsze są krążki z kompozytu, wypełnione materiałami sypkimi lub betonem. Najwięcej zapłacić trzeba za ciężary wykonane z metalu i dodatkowo powleczone gumą.


Uzupełnieniem tradycyjnego treningu siłowego, może być również kalistenika. To aktywność oparta na ćwiczeniu, z ciężarem własnego ciała. Nie jest to łatwa sztuka, ale przynosi niebywałe efekty. Do takiego treningu, potrzebne są drążki lub poręcze.Urządzenia do ćwiczeń w domu – trening cardio


Bardzo popularnymi aktywnościami na świeżym powietrzu, są bieganie oraz jazda na rowerze. Ze względu na sezon jesienno-zimowy, wiele osób czuje obawy przed treningiem poza domem. W takim wypadku, świetnym rozwiązaniem jest własny sprzęt do trenowania w domu. Urządzeniem angażującym pracę prawie całego ciała, jest orbitrek. Dostępnych modeli, jest naprawdę sporo. Najlepiej oceniane, są orbitreki z oporem magnetycznym. To najbardziej zaawansowane konstrukcje, które pozwalają na budowanie dobrej wydolności organizmu. Wybierając orbitrek do domowej siłowni, sprawdź maksymalną wagę użytkownika. Aby móc zapewnić jak najbardziej zróżnicowany trening, szukaj modeli z dużą ilością dostępnych kombinacji na komputerze urządzenia.


Jeśli chcesz poprawić wydolność, a jednocześnie rozbudować dolne partie ciała, pomyśl o zakupie rowerka stacjonarnego. Takie urządzenie możesz także postawić w salonie i trenować podczas oglądania ulubionego serialu lub programu telewizyjnego. Rowerek to jeden ze sprzętów, który zajmuje najmniej miejsca. Rowery stacjonarne są dodatkowo oznaczone symbolami, odpowiadającymi docelowemu przeznaczeniu – na przykład użytkowi domowemu lub profesjonalnemu. Podobnie jak w przypadku orbitreków, ważną sprawą jest rodzaj oporu. Najprostsze są modele mechaniczne, ale dla profesjonalistów polecamy urządzenia elektromagnetyczne. Przed zakupem, sprawdź także funkcje komputera urządzenia. Może on między innymi przedstawiać aktualne tempo, czas, dystans, czy spalone kalorie. Niektóre modele pozwalają także na układanie programów treningowych, aby zapewnić jak najlepsze wyniki użytkownikowi.


Fani biegania, powinni pomyśleć o inwestycji we własną bieżnię. Dostępnych modeli jest naprawdę dużo, a wybór powinni oni uzależnić od dopasowania parametrów do własnych potrzeb. Jednym z ważniejszych elementów każdej bieżni jest silnik, który napędza taśmę. Może on mieć różną moc – im więcej watów, tym oczywiście szybciej będą poruszać się rolki. Osoby biegające regularnie, mogą potrzebować dodatkowego wyzwania, jakim jest trening przy nachyleniu powierzchni pod odpowiednim kątem. Niektóre bieżnie pozwalają na przechylenie taśmy, nawet pod kątem 22 stopni. Sprawdź rodzaj konstrukcji, a także maksymalną wagę użytkownika. Urządzenie powinno być trwałe i stabilne, gdyż od tego zależy Twoje bezpieczeństwo podczas treningu.Twoja własna, domowa siłownia – sam zdecyduj, co Ci potrzebne


W ofercie Media Expert, znajdziesz także inne akcesoria do ćwiczenia w domu i przyrządy treningowe. Nie brakuje również urządzeń dla fanów fitnessu oraz innych dyscyplin sportowych. Jeśli chcesz zadbać o sylwetkę i kondycję, wybierz steppery, pozwalające zadbać o nogi. Uzupełnieniem treningu może być także skakanka oraz rollery, czy piłki. Nie zawsze podnoszenie dużych ciężarów i przemierzanie dużych dystansów okazuje się najskuteczniejsze. Ważne, aby trening był systematyczny, sprawiał przyjemność i przynosił zamierzone efekty. Zadbaj o formę jesienią razem z nami!


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert