Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Antena do routera - rodzaje i zastosowanie

Data dodania: 12-07-2023

Bezprzewodowa sieć WiFi to już niemal standard w naszych domach. Za pomocą routerów możemy korzystać z internetu na wielu urządzeniach jednocześnie. Jednak zdarza się, że jakość połączeń jest słaba, wtedy przyda się antena do routera, która wzmocni sygnał i pozwoli na swobodne korzystanie z sieci w każdym pomieszczeniu.  

Antena do routera - rodzaje

Routery WiFi mają wbudowane nadajniki i odbiorniki, dzięki którym mogą wysyłać i odbierać sygnał radiowy na określonych częstotliwościach. Przekazywanie sygnału odbywa się za pomocą anten. Anteny mogą być wbudowane wewnątrz urządzenia lub stanowić jego element zewnętrzny. 


Anteny można podzielić na te, których używamy do poprawienia sygnału wewnątrz domu, oraz te umieszczone na zewnątrz.


Routery ADSL, jakie oferują nam dostawcy sieci kablowych, często są wyposażone w słabe anteny. Do tego ich umiejscowienie jest ograniczone kablami odchodzącymi od modemu. W tym przypadku można spróbować wymienić anteny na mocniejsze. W większości modeli są odkręcane. Jeśli router nie posiada takiej anteny, z tyłu powinno być specjalne wejście, do którego możemy ją przymocować. 


Antena zewnętrzna do routera jest umieszczana na zewnątrz budynku. Wybierają ją użytkownicy sieci LTE, której sygnał pochodzi z nadajnika sieci komórkowej.

Jakie zastosowanie ma antena do routera?

Głównym zadaniem, jakie ma antena do routera, jest poprawa jakości sygnału. Jednak co jest przyczyną słabego połączenia? Każda fizyczna przeszkoda na drodze sygnału od routera do urządzenia końcowego redukuje je dość znacznie, do tego dochodzi ilość urządzeń podłączonych do WiFi. 


W przypadku routerów, których sygnał pochodzi z modemu sieci kablowych, aby go poprawić, można umieścić urządzenie w miarę pośrodku mieszkania, na półce powieszonej wysoko. Pozwoli to ograniczyć fizyczne przeszkody. Następnie anteny można przekręcać tak, by sygnał kierować dokładnie w miejsce, gdzie korzystamy z internetu. Routery mają od dwóch do nawet sześciu anten, co daje możliwość kierowania sygnału w wiele miejsc. 

Antena do routera wewnętrzna, którą dokręcamy do urządzenia, sprawdzi się w małych pomieszczeniach, gdzie z internetu nie korzysta wiele osób w tym samym czasie.


Zdarza się, że osoby, które posiadają routery na kartę SIM, a więc korzystają z internetu LTE, narzekają, że deklarowana przez dostawcę prędkość jest zdecydowanie niższa na co dzień. Jest to spowodowane nie tylko zakłóceniami po drodze, lecz także odległością nadajnika od naszego routera. Antena do routera wzmacniająca sygnał powinna rozwiązać ten problem. Wystarczy przymocować ją na zewnątrz, podłączyć kablem z routerem i w tym momencie powinna poprawić się jakość internetu. Na rynku dostępne są też bezprzewodowe routery zasilane bateriami. Nieograniczone kablem urządzenie łatwo umieścić w miejscu, gdzie sygnał jest najsilniejszy i swobodnie korzystać z internetu.

Jaka antena do routera jest najlepsza?

Zanim kupimy antenę do routera, należy sprawdzić, jakie parametry ma nasze urządzenie, tak by nowa antena była silniejsza od starej. Informacje powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi lub u usługodawcy. 


Moc anteny i jej zasięg zależą od zysku energetycznego, wyrażonego w wartości dBi - im ta wartość jest większa, tym lepszy przesył sygnału. Ważny jest również zakres częstotliwości, na jakich pracuje. Anteny powinny być długie i posiadać ruchome zgięcie, które pozwala na ustawienie jej pod dowolnym kątem, aby dobrze ukierunkować sygnał.

W przypadku anten wewnętrznych ważne jest jej mocowanie do routera. Najczęstszym typem jest mocowanie na złączu męskim SMA.

Należy dodać, że anteny wewnętrzne też można dopasować do routerów pobierających sygnał sieci LTE, natomiast zdecydowanie efektywniejsza jest antena do routera zewnętrzna.


Jeśli naszym wyborem jest antena wifi do routera zewnętrzna, to oprócz najważniejszych parametrów, jak zysk energetyczny czy częstotliwość odbierania sygnału, trzeba wziąć pod uwagę, że będzie narażona na zmienne warunki atmosferyczne. Antena powinna być odporna na silny wiatr, ulewne deszcze oraz duże wahania temperatury. Dobrze, jeśli da się ją zamocować w pionie oraz poziomie, tak by optymalnie ustawić ją w kierunku nadajnika. Jako że antena musi być połączona z routerem kablem, ważne, aby miał odpowiednią długość.


Obecnie internet to nie tylko źródło rozrywki. Coraz częściej pracujemy zdalnie i jest on niezbędny do codziennego funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest, aby sygnał był mocny i się nie zrywał.

Dla większości osób mieszkających w dużych i średnich miastach, do poprawy szybkości internetu wystarczający będzie router z mocną anteną. Natomiast dla wielu ludzi mieszkających na obrzeżach lub daleko od nadajników sieci komórkowych, antena zewnętrzna może być niezbędnym elementem. Czy antena do routera pomaga? Zdecydowanie poprawia jakość sygnału. Oczywiście należy ją zamocować tak, by wychodziła w kierunku jego źródła. 


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756