Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest i jak działa kamera IP?

Data dodania: 01-08-2022

Zamiast skomplikowanych układów monitoringu, które do tej pory były bardzo drogie i wymagały doświadczenia w obsłudze, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania smart. Do rejestrowania obrazu w domu i jego otoczeniu, doskonale sprawdzi się kamera IP. Jak działa urządzenie? Wyjaśniamy w poniższym poradniku. Zachęcamy do lektury!

Kamera IP – jak działa i co to jest?


W ostatnim czasie, sporą popularność zyskała kamera IP. Co to takiego? To urządzenie, które służy do rejestrowania obrazu w określonym przez Ciebie miejscu. O ile monitoring nie jest niczym nowym, dotąd były to najczęściej skomplikowane i rozbudowane systemy, które musiały być montowane przez specjalistów. O wiele prostsza w użytku jest kamera IP. Jak działa? Przede wszystkim, może pracować niezależnie. Stanowi oddzielne urządzenie, które nie musi być podłączane do żadnej jednostki centralnej. Kamery IP korzystają z protokołu sieciowego, a więc wysyłają dane do odbiorcy za pomocą Internetu. To właśnie jedno z najważniejszych udogodnień. Kamera, która jest podłączona do lokalnej sieci dostaje własny, indywidualny adres IP, dzięki czemu możliwe jest jej identyfikowanie. 


Popularność kamer IP ma związek z łatwością ich obsługi i samego montażu. Nie ma nic skomplikowanego w konfiguracji urządzenia, jakim jest kamera IP. Jak działa kamera Wi-Fi? Bardzo często, wystarczy jedynie odpowiednia aplikacja mobilna, dostarczona przez producenta. Kamera IP może być elementem systemu monitoringu, ale także działać niezależnie. Pozwala to na stopniowe rozbudowywanie instalacji bez inwestycji dużych kwot na początku. Zakup kamery IP, to bez wątpienia dobry pomysł, ale o zaletach urządzania przeczytasz poniżej.

Kamery IP w naszej ofercie:

Dostępne w sprzedaży typy kamer IP

W sprzedaży dostępnych jest wiele kamer IP. Niektóre z nich charakteryzują się innym rodzajem konstrukcji lub formą połączenia z pozostałymi urządzeniami. Jeśli chodzi o budowę sprzętu, na pewno należy wyróżnić modele obrotowe. Takie kamery mogą pracować w określonym przez producenta zakresie. Kąt ruchu jest zawsze podany na karcie produktu. Bardzo często kamery obrotowe mogą śledzić poruszające się obiekty lub dokonywać obrotu według ustalonego harmonogramu. To bardzo korzystne rozwiązanie, bo pozwala objąć monitoringiem większy obszar. Jeśli jednak zależy Ci na monitorowaniu konkretnego miejsca przez cały czas, wybierz model o stałej pozycji. Często możliwe jest ustawienie kierunku za pomocą uchwytu, lecz sam korpus czy obiekty, nie są ruchome. Można spotkać ponadto kamery kopułkowe, które służą do montażu na suficie. Przyciemniana osłona obiektu utrudnia ustalenie obszaru, który jest objęty monitoringiem.


Wiele kamer może być połączonych z siecią w sposób przewodowy, ale jednocześnie oferują one połączenie bezprzewodowe. Musisz wybrać sprzęt, który Twoim zdaniem będzie lepszy. Jeśli chcesz zapewnić możliwie jak najlepsze warunki do przesyłania obrazu, wybierz połączenie przewodowe. Wiąże się to jednak z koniecznością poprowadzenia instalacji. Z kolei modele bezprzewodowe, mogą być połączone z siecią Wi-Fi i pracować dokładnie w ten sam sposób. Jednak instalacja takiego urządzenia jest o wiele mniej czasochłonna.

Z czego składa się kamera IP?

Warto mieć także świadomość, jak zbudowana jest kamera IP. Urządzenie to składa się z kilku kluczowych elementów, które mają duże znaczenie dla oferowanej przez sprzęt funkcjonalności. Bez wątpienia, gdyby nie obiektyw, niemożliwe byłoby zarejestrowanie obrazu. Optyka zastosowana w kamerach, może się od siebie różnić. Niektóre modele oferują nagrywanie w rozdzielczości 4K. Ważna jest jednak nie tylko sama jakość, ale także możliwość nagrywania w podczerwieni. Obiektyw kamery może mieć różną ogniskową, a także typ przysłony. Każdy element optyki decyduje o tym, jak duże pole będzie objęte monitoringiem, a także jak bardzo naświetlony będzie materiał. Przed zakupem warto sprawdzić testowe nagrania, oczywiście jeśli producent je udostępnia. Mogą być one także udostępnione przez użytkowników – na przykład na YouTube.


Abyś mógł oglądać podgląd na żywo, kamera musi być połączona z siecią. Jeśli ma to odbywać się w formie bezprzewodowej, potrzebna jest antena, która zbierze sygnał sieciowy. O tym, jak działa sam element nie będziemy pisać, ale jest ona bardzo ważną częścią każdej kamery IP. Większość sprzedawanych kamer pracuje w częstotliwości 2,4 gigaherca. Jeśli sygnał ma być mocny, powinieneś umieścić kamerę odpowiednio blisko routera. W przypadku większych budynków, możliwe jest zastosowanie dodatkowego wzmacniacza.


Kamera IP składa się również z układu elektronicznego, który steruje pracą urządzenia. Płyta główna ma za zadanie integrować wszystkie podzespoły. Przed zakupem nie zwraca się najczęściej na to uwagi, ale jakość elektroniki ma ogromne znaczenie dla komfortu obsługi urządzenia.


Jeśli kamera ma rejestrować czytelny obraz także w nocy, bardzo ważna jest obecność filtra podczerwieni. Jego obecność pozwala na rejestrowanie filmów tak, by filmy nocne były w stanie stanowić dowód na wypadek jakiejś przykrej sytuacji. Dzięki podczerwieni, nawet po zmroku, dokładnie widoczne są sylwetki osób lub zwierząt, które poruszają się w zasięgu obiektywu. Zamiast filtra, możliwe jest zastosowanie diod, które mają na celu emitowanie światła podczerwonego. Czasami dostępne jest także białe podświetlenie, które z kolei pozwala zarejestrować kolorowy film w nocy.


Poza tym, wiele kamer oferuje wsparcie mikrofonu i głośnika. Ten pierwszy pozwala na rejestrowanie fonii i może w ten sposób lepiej pokazać, co dzieje się na filmie. Z kolei głośnik pozwala na wysłanie komunikatu głosowego, który ma odstraszyć złodzieja lub zwierzę pojawiające się na posesji. Jeśli masz zamiar używać kamery na zewnątrz, powinna ona także spełniać normy odporności na wodę i kurz. Ponadto, powinieneś sprawdzić temperatury, w jakich może pracować sprzęt. Obecność slotu na karty pamięci pozwala rejestrować obraz, aby następnie możliwe było jego odtworzenie. Czasami sprzęt daje możliwość zapisywania materiałów na dysku sieciowym, czyli w tak zwanej „chmurze”. 


Warto dodać, że na rynku pojawiają się także pierwsze kamery akumulatorowe. Nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Wystarczy, że naładujesz wcześniej baterię, aby sprzęt mógł zapewnić monitoring, np. na budowie lub działce rekreacyjnej. To bardzo przydatne.

Na co dodatkowo zwrócić uwagę podczas zakupu kamery IP?

Na pewno istotny będzie kąt widzenia obiektywu, a także rozdzielczość nagrywanego obrazu. Ponadto, sprawdź jasność obiektywu oraz ewentualną obecność systemów doświetlających. Zobacz, gdzie zapisywane są materiały i czy możliwe jest zarządzenie kamerą z poziomu aplikacji mobilnej. Powinieneś także zorientować się, czy sprzęt jest przeznaczony do pracy na zewnątrz.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756