Poradnik Eksperta > Komputery i tablety > Jaki router kupić?

Jaki router kupić?

Jeżeli chcemy mieć sieć bezprzewodową w domu, konieczny jest zakup routera, czyli urządzenia umożliwiającego podzielenie sygnału internetowego. O wyborze konkretnego modelu powinny zadecydować nasze potrzeby w zakresie ilości przesyłania danych, tego jak duży zasięg powinien mieć sygnał i w jakim zakresie chcemy zapewnić bezpieczeństwo domowej sieci.

 

Rodzaje routerów

 

W zasadzie istnieją dwa główne rodzaje routerów:

-  Routery przewodowe, czyli kablowe – niedrogie rozwiązania przydatne w przypadku korzystania ze stacjonarnych urządzeń

-  Routery bezprzewodowe – wybierane wtedy, kiedy chce się mieć w domu bezprzewodową sieć Wi-Fi. Pomimo wyższej ceny (niż w przypadku routerów kablowych), cieszą się większą popularnością ze względu na swój uniwersalny charakter i wygodę użytkowania bezprzewodowej sieci, czyli możliwość korzystania z Internetu w dowolnym miejscu, w zasięgu działania routera.

 

Routery idealne do Twojego domu >>

 

Czym różnią się routery Wi-Fi – parametry i funkcje

 

O ile wybór rodzaju routera jest dość prostym zadaniem, o tyle zdecydowanie się już na konkretne urządzenie przysparza nieco więcej problemów. Decydując się na bezprzewodowy router Wi-Fi, mamy zazwyczaj do wyboru kilka, kilkanaście modeli różniących się miedzy sobą parametrami technicznymi i dodatkowymi funkcjami. Który z nich wybrać, aby sieć działała szybko i wydajnie oraz  była dostępna w każdym miejscu domu?

 

- Standard pracy – standard bezprzewodowy – to parametr określający wydajność pracy routera, przekładający się na końcową jakość korzystania z Wi-Fi. Standard pracy pierwszych bezprzewodowych routerów oznaczono cyframi 802.11. W miarę rozwoju technologii, do pierwotnego oznaczenia dodawano kolejne litery: 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, aż do 802.11ac w 2015 roku.

Aktualnie jednym z najczęściej spotykanych i wykorzystywanych w domowych sieciach Wi-Fi jest standard 802.11n, oznaczający nowoczesne rozwiązania i szybsze,w porównaniu do poprzedników, transfery. Standard ten pozwala na komfortowe korzystanie z zasobów Internetu i pracę biurową.

 

Zasięg Wi-Fi – dość ważny parametr w przypadku bezprzewodowej, domowej sieci, jeżeli chcemy z niej korzystać w dość dużym promieniu od routera. Choć urządzenia w standardzie 802.11n doczekały się już następcy – 802.11ac, to w przypadku zasięgu, często sprawdzają się lepiej. W paśmie częstotliwości 2,4 GHz, router 802.11n ma zasięg o około 70 metrów wewnątrz domu i ponad 200 metrów w otwartej przestrzeni. Najnowszy standard 802.11ac pozwala na uzyskanie zasięgu jedynie do około 35 metrów wewnątrz budynku w paśmie 5 GHz, a praca tego typu routera na zewnątrz może przysporzyć pewnych problemów, zakłócając działanie innych urządzeń wykorzystujących to samo pasmo (radary meteorologiczne, satelity i inne).

 

Wi-fi w Twoim domu

 

Liczba portów LAN – zazwyczaj routery posiadają kilka portów LAN, które mogą połączyć się z jednym lub kilkoma urządzeniami zewnętrznymi za pomocą kabla sieciowego.

Opcja QoS (Quality of Service) lub WISH (Wireless Intelligent Stream Handling) – w przypadku, kiedy z sieci domowej korzysta kilka komputerów, można poszczególnym urządzeniom, usługom lub programom przydzielić inny priorytet, dzięki któremu te o najwyższej randze, w pierwszej kolejności otrzymują dostęp do pasma.

Sieć dla gości – coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest możliwość stworzenia odrębnej sieci w ramach już istniejącej, z przeznaczeniem dla innej grupy osób niż domownicy. Możliwość taka pozwala na korzystanie z zasobów Internetu (przy użyciu oddzielnego hasła lub bez), ale jednocześnie chroni prywatne dane na dyskach, nie pozwalając na dostęp do domowych drukarek itp.

Standard WPA i WPA2 – standardy ochrony Wi-Fi służą zabezpieczeniu danych domowej sieci. Większość routerów jest już wyposażona w nowoczesne, o bardzo wysokiej skuteczności, systemy szyfrowania danych

Routery idealne do Twojego domu >> 

Firewall – wiele z dostępnych na rynku modeli routerów bezprzewodowych ma wbudowane zabezpieczenie typu firewall, pozwalające na odpieranie większości najczęściej stosowanych ataków z zewnątrz. Ponadto, w ramach tej funkcji istnieje możliwość skonfigurowania własnych kryteriów dodatkowo uszczelniających ochronę.

Technologia VPS – stworzona z myślą o mniej wprawnych użytkownikach, którzy nie pamiętają swojego hasła Wi-Fi i nie wiedzą gdzie go szukać. VPS daje możliwość połączenia się z siecią domową bez konieczności podawania hasła. Jest to również metoda na udostępnienie sieci osobie postronnej, w sytuacji, kiedy nie chcemy lub nie możemy używać hasła. Wystarczy przycisnąć i przytrzymać przez kilka sekund przycisk VPS znajdujący się na obudowie routera, a komputer sam pobierze wszystkie potrzebne ustawienia i zaloguje się do sieci. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli po jakimś czasie ten sam użytkownik ponownie pojawia się z w zasięgu takiej sieci, jest do niej logowany automatycznie, bez konieczności ponownego korzystania z przycisku VPS.

 

Dlaczego siec Wi-Fi czasem zawodzi?

 

W niektórych sytuacjach bezprzewodowa siec działa niewłaściwie, pomimo - wydawałoby się - prawidłowej konfiguracji sprzętu i spełnienia wszystkich wymaganych warunków. Warto wtedy pamiętać o kilku sytuacjach mogących mieć ewentualny wpływ na spowolnienie transferu.

 

- Transfer obniża się, jeżeli do domowej sieci podłącza się kolejne urządzenia. Przy jednoczesnym użytkowaniu wszystkich odbiorników, jakość usług może znacząco się zmniejszyć.

- Wpływ na jakość sygnału ma również kompatybilność urządzeń. Nawet jeżeli router jest w najnowszym standardzie 802.11ac, ale karta sieciowa jest w starszej wersji – sieć Wi-Fi nie osiąga spodziewanej transmisji danych ani zasięgu. Wszystkie urządzenia powinny być kompatybilne. Oznaczenie standardu zazwyczaj jest umieszczone na obudowie routera, natomiast karty sieciowe scharakteryzowane są w specyfikacji technicznej na stronie producenta lub w instrukcji obsługi.

- Im większa odległość od routera, tym bardziej spada jakość połączenia.

Przeszkody, jakie sygnał napotyka po drodze (ściany, okna, lustra i in.) mogą skrócić zasięg sygnału routera.

- Na szybkość transferu mają również wpływ inne urządzenia znajdujące się zazwyczaj w domu. W paśmie 2,4 MHz działanie routera może zakłócić kuchenka mikrofalowa, zasilacze różnych urządzeń domowych, telefony i wiele innych.

- Router powinien znajdować się w centralnym miejscu pomieszczenia (domu), aby sygnał wielokierunkowej anteny mógł bez przeszkód docierać do każdego miejsca.

Liczba i jakość anten w routerze również maja wpływ na jakość i pokrycie danego obszaru sygnałem. Urządzenia przeznaczone do użytku domowego mają zazwyczaj 2 - 4 anteny, które wystarczają do stworzenia domowej sieci Wi-Fi. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą ich mieć nawet 6 - 8.

 

Router jaki kupić

 

Routery idealne do Twojego domu >>