Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ile rdzeni do gier potrzebujesz?

 2023-08-29 

Komputer gamingowy powinien być wyposażony w wydajną kartę graficzną oraz procesor (CPU). W naszym poradniku skupimy się na tym drugim podzespole. Z pewnością przeglądając specyfikację trafiłeś na takie parametry jak liczba rdzeni oraz wątków. To jedna z kluczowych cech, które determinuje zastosowanie CPU w określonych pracach. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, jakie występują pomiędzy nimi różnice oraz ile rdzeni do gier jest niezbędnych.

Czym jest rdzeń?

Wprowadzenie na rynek procesorów wielordzeniowych było prawdziwą rewolucją, a na twórcach oprogramowania wymusiło zmianę w podejściu do ich projektowania. Odtąd w celu uzyskania większej wydajności aplikacje muszą rozkładać realizację operacji obliczeniowych równomiernie na wszystkie rdzenie. Stosowanie procesorów wielordzeniowych było remedium na bardzo duże zużycie energii układów jednordzeniowych o wysokiej częstotliwości taktowania.


Rdzeń jest fizycznym elementem procesora, który odpowiada za realizację obliczeń. Obecnie w nowoczesnych CPU stosowane są również takie technologie jak Hyper Threading (Intel) czy Simultaneous Multi-Threading (AMD). Dzięki nim jeden rdzeń jest w stanie pracować na dwóch wątkach jednocześnie, dwa na czterech itd. To tzw. wielowątkowość, czyli rdzenie wirtualne, które umożliwiają dodatkowe zwiększenie wydajności w odpowiednio zoptymalizowanych aplikacjach.

Ile rdzeni powinien mieć procesor do gier?

Przyjrzyjmy się więc w końcu, ile rdzeni do gier jest Ci potrzebnych. W praktyce na rynku komputerów dla graczy liczą się tylko dwie serie procesorów – są to AMD Ryzen oraz Intel Core. Choć dostępne są również takie układy jak np. Athlon, Pentium czy Celeron, to ich wykorzystanie polecamy przede wszystkim w „pecetach” biurowych. Do gier nie są najlepszym wyborem. Absolutnym minimum, jeśli chodzi o procesor do gier, jest model z czterema rdzeniami oraz ośmioma wątkami. W tym segmencie pod względem dostępności góruje firma Intel z modelami Core i3 dziesiątej generacji oraz nowszymi (Core i3-10100F i Core i3-12100). To dobry wybór, jeśli masz ograniczony budżet na gamingowego „peceta”. Sprawdzi się zwłaszcza w mniej wymagających grach online i zapewni płynną zabawę w rozdzielczości Full HD, przy ograniczonej szczegółowości obrazu.


Najnowsze gry jednak coraz częściej stawiają na wielowątkowość, dlatego jeśli chcesz wszystkie tytuły uruchamiać z wysokimi ustawieniami szczegółowości obrazu, to zdecydowanie warto postawić na sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor. To obecnie optymalny zakup pod kątem stosunku wydajności do ceny. Bardzo dobrym wyborem są np. układy firmy Intel Core i5 dziesiątej generacji lub nowsze. W przystępnej cenie oferują bardzo dobrą wydajność (Core i5-10400, Core i5-11400, Core i5-12400F). Jeśli preferujesz CPU marki AMD, to odpowiednim wyborem będą modele Ryzen 5 5600G i Ryzen 5 5600X. Ten pierwszy ma również wbudowany całkiem wydajny układ graficzny.


Oczekiwania wszystkich najbardziej wymagających graczy, którzy chcą sobie pozwolić na zabawę w wysokiej rozdzielczości, np. 4K i korzystają z najwydajniejszych kart graficznych zaspokoją ośmiordzeniowe oraz szesnastowątkowe procesory. Są dobrym wyborem, zwłaszcza jeśli również na bieżąco streamujesz swoją rozgrywkę np. na Twitchu, czy montujesz materiały wideo. Polecane przez nas jednostki to układy Intel Core i7 oraz i9 dziesiątej generacji i nowsze oraz np. AMD Ryzen 7 3800X, Ryzen 7 5700G i Ryzen 7 5800X.


Zastanawiając się, ile rdzeni do gier jest potrzebnych, na pewno zwróciłeś uwagę na najwydajniejsze, nawet szesnastordzeniowe procesory. Polecamy je szczególnie profesjonalistom, którzy zajmują się tworzeniem grafiki 3D czy montażem wideo. Nie zmienia to jednak faktu, że również bardzo dobrze sprawdzą się w najnowszych grach.

Gdy rdzeni jest za mało?

Zbyt mała liczba rdzeni przede wszystkim wpłynie na jakość rozgrywki. Twoja karta graficzna nie rozwinie pełni możliwości. Gra nie będzie działać płynnie lub pojawi się wyjątkowo uciążliwy stuttering, czyli chwilowe „zamrożenie” obrazu. W skrajnych przypadkach gra się nie uruchomi. Dziś wszystkie najnowsze tytuły są optymalizowane pod kątem wielowątkowości, co idealnie widać na przykładzie prezentowanych przez twórców wymagań sprzętowych. Z nich również dowiesz się, ile rdzeni do gier jest niezbędnych.

Rdzeń, rdzeniowi nierówny

Dwunasta generacja procesorów Intel zaserwowała nam prawdziwą rewolucję na rynku CPU. Najwydajniejsze układy jak np. Core i5-12600K, Core i7-12700K czy Core i9-12900K mają bowiem unikalną konstrukcję. Zostały one wyposażone w sześć lub osiem rdzeni tradycyjnych, o dużej wydajności, wyposażonych w wielowątkowość oraz cztery lub osiem (Core i9) jednowątkowych rdzeni efektywnych energetycznie. Te ostatnie są przeznaczone do mniej wymagających zadań i pozwalają na oszczędzanie energii.

Co oprócz rdzeni?

Poza tym, ile rdzeni do gier jest potrzebne, trzeba zwrócić uwagę na pozostałe parametry procesora. Są to przede wszystkim częstotliwość taktowania oraz pojemność pamięci podręcznej (cache). Wszystkie nowoczesne procesory do gier z rodziny Intel Core i3/5/7/9 oraz AMD Ryzen dynamicznie zarządzają częstotliwością rdzeni. Jeśli np. wykorzystujesz komputer do pracy biurowej czy przeglądania sieci, to zostanie ona zredukowana. Nie jest bowiem potrzebna bardzo duża wydajność, a umożliwi to zmniejszenie zużycia energii. Gdy jednak uruchomisz np. wymagającą grę, to częstotliwość taktowania wzrośnie, maksymalnie do wartości określonej w specyfikacji jako tryb Turbo. Co więcej, CPU na tyle „inteligentnie” zarządza swoją wydajnością, że wykryje, ile wątków obciąża aplikacja i dobierze najefektywniejszą częstotliwość taktowania na wykorzystywanych rdzeniach.


Kolejnym z parametrów jest wspominana wcześniej pamięć podręczna (inaczej cache). Nowoczesne procesory dla graczy mają trzy poziomy pamięci cache. Zazwyczaj pamięć cache L1 i L2, czyli pierwszego i drugiego poziomu, jest przypisana do danego rdzenia, a L3 współdzielona pomiędzy nimi. Zadaniem pamięci podręcznej jest umożliwienie szybkiego dostępu do najbardziej potrzebnych danych, które będą zaraz przetwarzane. Gamingowe procesory oprócz wysokiej częstotliwości taktowania charakteryzują się również dużą pojemnością pamięci cache.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756