Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak działa router? Jak podłączyć światłowód do routera?

 2023-12-28 

Dostęp do Internetu w domu czy biurze, stał się obecnie nie tylko komfortem, ale wręcz potrzebą. Możliwość natychmiastowej komunikacji z innymi ludźmi, a także skorzystanie z praktycznie nieograniczonej biblioteki wiedzy, to tylko część z zastosowań Internetu. Górę nad tym bierze jednak rozrywka, czyli gaming, streaming oraz social media. W warunkach domowych, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie routera. Na rynku znajduje się ogrom modeli, różniących się od siebie wieloma funkcjami. Na sam początek warto dowiedzieć się, jak działa router i w jaki sposób sprawić, aby była to praca bez żadnego zarzutu.

Do czego będzie Ci potrzebny router?

Co to jest router? Mówiąc najprościej, router to urządzenie, którego głównym zadaniem jest tworzenie bezprzewodowej sieci lokalnej. Może to być przestrzeń biurowa lub znajdująca się w Twoim domu. Router musi jednak być podłączony do Internetu, aby móc rozdzielać sygnał dla pozostałych urządzeń w jego zasięgu.


Największą zaletą routerów jest możliwość rozdzielania osobnych adresów IP dla każdego urządzenia, które się z nim połączy. W praktyce oznacza to, że z sieci skorzystasz zarówno na smartfonie, laptopie, PC, a nawet konsoli, bez obawy o wystąpienie problemów z nawiązaniem łączności przez router. Jak działa to w przypadku, gdy rzeczywiście wszystkie wymienione wyżej urządzenia będą chciały w tym samym momencie nawiązać połączenie z siecią i jak działa router w takiej sytuacji?


Wszystko tak naprawdę zależy od prędkości oferowanego przez operatora łącza, ale w przypadku światłowodu, problem ten nie będzie Cię dotyczyć. Warto wspomnieć, że istnieją routery różnego typu, które zostały przystosowane do obsługi innych typów połączeń. Do najpopularniejszych należą jednak obecnie routery światłowodowe, którym przyjrzymy się nieco bliżej.

Router obsługujący światłowód

Jak działa router przystosowany do obsługi światłowodu? Z punktu widzenia użytkownika, nie ma tutaj żadnych większych różnic, poza zauważalną zmianą prędkości przesyłania danych. Jest to główna zaleta tego typu dostępu do Internetu, która sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj usługi. Problematyczny przestaje być nawet dostęp do światłowodów, które jeszcze kilka lat temu były luksusem, na który mogli pozwolić sobie jedynie mieszkańcy większych miast. Obecnie sieć światłowodowa, jest na tyle rozbudowana, że bez większego problemu znajdziesz ją również w niewielkich miasteczkach i wsiach. Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy router jest tym samym urządzeniem, co switch? Odpowiedź brzmi: nie jest.


W takim przypadku rodzą się kolejne pytania o switch – co to jest i do czego może potrzebować go router? Jak działa takie połączenie? Jaki switch służy do łączenia wielu urządzeń, które następnie mogą zostać połączone z routerem i w ten sposób uzyskać dostęp do Internetu? Praktycznie każdy. Eliminuje to potrzebę podłączania każdego z tych urządzeń z osobna do wspomnianego routera, a dodatkowo pozwala na zwiększenie ich liczby, pomimo ograniczeń wynikających z dostępnych portów LAN. Możesz zatem stworzyć sprawnie działającą sieć domową czy biurową, co zapewni właśnie switch.


Jak działa Internet w takiej konfiguracji? Z racji przewodowego połączenia możesz mieć pewność, że jakość połączenia będzie doskonała, nawet dla urządzeń znajdujących się kilkanaście metrów od routera.

Prędkość, czyli jakość

Czego potrzebujesz, aby uzyskać dostęp do Internetu działającego w technologii światłowodowej? Oczywistą odpowiedzią jest router, ale także zainstalowane gniazdko światłowodowe, co najczęściej wykonuje sam operator, z którym masz podpisaną umowę.


Wybierając router w sklepie, musisz upewnić się, czy jest on przystosowany do obsługi sieci światłowodowej. Różnica leży nie tylko w dostępności odpowiedniego gniazda, ale także samego przetwarzania otrzymywanego sygnału internetowego. Nie musisz się jednak na tym skupiać. Ważne, aby router spełniał podstawowe wymogi, czyli oferował gniazdo światłowodowe i odpowiednią prędkość połączenia. Tutaj trzeba mieć na uwadze, że nawet jeśli Twoje łącze oferuje bardzo szybki transfer, to jeśli router nie będzie dopasowany do tej prędkości, wówczas całe to połączenie nie będzie miało po prostu sensu i nie uświadczysz superszybkiego Internetu światłowodowego. Jak temu zaradzić?


Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia 2.5G, które oferuje znacznie szybszy transfer, niż większość modeli dostępnych na rynku. Jak działa sieć 2.5G i jaki router 2.5G najlepiej wybrać? Przede wszystkim pozwala na osiągnięcie wyższych prędkości przesyłania danych, co przekłada się na wiele istotnych czynników, takich jak: streaming, czy gaming online. Jak działa router 2.5G w praktyce? Sieć 2.5G LAN jest w stanie zapewnić możliwość streamowania w 4K, a nawet więcej. Przekłada się to zatem na eliminację zacinania się obrazu, pojawiania się zakłóceń (również audio), a także lagów w grach. 

Jaki kabel wybrać?

Jak widzisz, router światłowodowy to gwarancja świetnej jakości połączenia internetowego, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkownika. Czas jednak wrócić do zagadnienia podłączenia routera do sieci światłowodowej. Dzięki naszemu poradnikowi, wyposażyłeś się w odpowiednie urządzenie, ale nie możesz zapomnieć o kablach.


W przypadku światłowodu, proces podłączania routera do sieci nie różni się w zasadzie w żaden większy sposób od tego, jak robi się to w przypadku tradycyjnych rozwiązań, czyli wejścia ethernetowego. Jak podłączyć światłowód do routera? Mając na uwadze, że omawialiśmy urządzenia 2.5G, koniecznie musisz zaopatrzyć się w kabel RJ45 kategorii 6, która oferuje możliwość przesyłania danych z prędkością do maksymalnie 1 GB/s, bez straty wydajności nawet na odległości od 50 do 100 metrów. Na chwilę obecną nie ma sensu kupować kabli 6a, ponieważ operatorzy nie są jeszcze w stanie zapewnić dostępu światłowodowego o szybkości wyższej niż wspomniany 1GB/s.


Jak działa router podłączony do sieci światłowodowej w warunkach domowych? Nie jest to na pewno sieć, której grozi przeciążenie, czy innego typu niebezpieczeństwa. Z tego też względu spokojnie możesz sięgnąć po kabel UTP, czyli nieekranowany. W warunkach biurowych dobrym rozwiązaniem będzie wybór kabla FTP, który jest częściowo ekranowany. Pozwoli to na zabezpieczenie przewodu przed wszelkiego rodzaju zakłóceniami elektromagnetycznymi, które mogą być generowane przez urządzenia biurowe, takie jak komputer, a które wpływają na sam światłowód, router i ich wydajność.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756