Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak podkręcić RAM? Sprawdź, jak zrobić to szybko i łatwo!

Data dodania: 08-08-2023

Chcesz poprawić wydajność swojego komputera? Poszczególne podzespoły umożliwiają podniesienie swoich parametrów technicznych, o ile pozwala na to specyfikacja konkretnego modelu. Możliwe jest także usprawnienie pamięci operacyjnej komputera. Jak podkręcić RAM? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Tuning komputera – co można poprawić?

Wydajność komputera można podnieść na dwa sposoby. Pierwszym jest oczywiście wymiana podzespołów na mocniejsze. Wiąże się on jednak z pewnymi kosztami, których możesz nie chcieć w danym momencie ponosić. Drugą metodą jest podkręcanie parametrów poszczególnych elementów zestawu komputerowego. Bardzo popularny jest overclocking (zwiększanie taktowania) procesora i karty graficznej. Podkręcenie RAM również jest możliwe. Oczywiście jest pewien pułap, którego przekroczyć nie należy. Jak to w życiu – potrzebne jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku.

Podkręcanie pamięci RAM – na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem pracy?

Przede wszystkim, podkręcanie pamięci RAM polega na zwiększeniu częstotliwości taktowania pamięci. Dokładnie to samo robi się w przypadku tuningu procesora. Przekłada się to na przyspieszenie pracy pamięci operacyjnej. Zanim jednak zaczniesz modyfikować ustawienia, upewnij się, że płyta główna jest przystosowana do obsługi RAM o większym taktowaniu niż dotychczasowe. Podnoszenie taktowania pamięci wiąże się także z większym napięciem, potrzebnym do pracy kości pamięci. 


Takie informacje najlepiej zweryfikować u źródła, czyli w specyfikacji płyty głównej. Jeśli nie masz oryginalnej dokumentacji, poszukaj jej w Internecie. Na stronach producentów osprzętu można bardzo często znaleźć wszystkie niezbędne instrukcje, specyfikacje, a nawet sterowniki. 


Ponadto sprawdź, czy kości pamięci RAM, które posiadasz, wyposażono w radiatory odprowadzające nadmiernie wysoką temperaturę. To płytki wykonane z różnych materiałów termoprzewodzących, zamontowane wzdłuż modułów. Pomocna okaże się także aplikacja, umożliwiająca szczegółowe monitorowanie stanu i pracy podzespołów. 

Kiedy warto zdecydować się na podkręcenie RAM?

Overclocking warto przeprowadzać głównie wtedy, gdy rzeczywiście potrzebujesz maksymalnej wydajności, ze względu na używane przez Ciebie programy lub uruchamiane gry. Podkręcanie parametrów pamięci na pewno można polecić graczom, którym zależy na komfortowej rozgrywce. Rzeczywiście, gry uruchamiane we współpracy z RAM o lepszym taktowaniu, wczytują się szybciej i nie dochodzi do spadku ilości klatek.


Oczywiście ostateczna wydajność zależy również od innych podzespołów i nie można uzależniać sprawniejszej pracy komputera tylko od pamięci operacyjnej. Najlepsze efekty dostrzec można w przypadku zintegrowanych kart graficznych, które współdzielą RAM.

Do rzeczy: jak podkręcić RAM?

Proces może wyglądać nieco inaczej na różnych modelach płyty głównej. W starszych lub prostszych komputerach potrzebne jest wejście do BIOS-u. Nowe płyty główne, szczególnie dedykowane graczom, korzystają z systemu UEFI. To znacznie prostsze w obsłudze i bardziej intuicyjne środowisko konfiguracyjne. Poruszanie się po UEFI przypomina obsługę zwykłego programu komputerowego.

Zobacz, jak podkręcić pamięć RAM:

  1. Zaraz po uruchomieniu komputera musisz nacisnąć przycisk DELETE (opcjonalnie F2).
  2. Jeśli wykonałeś tę czynność w odpowiednim czasie, zobaczysz na ekranie monitora okno UEFI. 
  3. Teraz musisz wybrać odpowiednią zakładkę. Będą się one różnić w zależności od producenta płyty głównej (dla ASUSA to np. Ai Tweaker). Na pewno będzie konieczne ustawienie manualnej konfiguracji parametrów. Kiedy już to zrobisz, masz dwie możliwości. Pierwszą jest obniżenie opóźnień (timingów). Skutkuje to szybszym dostępem do danych. Z kolei zwiększanie timingu powoduje podwyższenie częstotliwości taktowania.

Druga metoda jest zdecydowanie najlepsza dla graczy, bowiem to ilość MHz wpływa na wydajność podczas grania. Podnoszenie taktowania powinieneś wykonywać stopniowo, za każdym razem monitorując pracę pamięci wspomnianym wyżej programem (lub innym, podobnym). Większa ilość megaherców może wymagać większego napięcia, które również można zmienić. Jeśli będzie zbyt niskie, komputer będzie nieprawidłowo pracował i osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego. Po dokonaniu zmian, warto monitorować pracę podzespołów. Ingerencja w ustawienia producenta zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego nie powinieneś przesadzać z tuningiem.

Kilka słów podsumowania

Wiesz już jak podkręcić RAM. DDR3 i DDR4 podrasujesz w podobny sposób, choć nie za pośrednictwem UEFI, a BIOS-u. Zasada jest jednak taka sama. Pamiętaj tylko, że kości DDR3 pracują na wyższym napięciu od DDR4. Jeśli zastanawiasz się jak podkręcić RAM w laptopie, odpowiedź jest prosta – tak samo. Potrzebne jest wejście w ustawienia płyty głównej, a następnie ręczna zmiana konfiguracji parametrów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756