JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl Poradnik Eksperta Komputery i tablety Jak sprawdzić kartę graficzną w komputerze?

Jak sprawdzić kartę graficzną w komputerze?

Głównym zadaniem karty graficznej jest renderowanie grafiki. Oznacza to, że bez niej, nie bylibyśmy w stanie wyświetlać obrazów czy grać w gry. Karta graficzna może być zintegrowana, połączona z procesorem lub dedykowana – mająca osobną pamięć, częściej stosowana w komputerach używanych do grania. Nasuwa się więc pytanie, czy wiesz, jak sprawdzić jaką ma się kartę graficzną? Przekonaj się, że sprawdzenie karty graficznej w komputerze stacjonarnym lub w laptopie nie jest wcale tak skomplikowane, jakim może się wydawać.

 

Jak sprawdzić kartę graficzną?

 

Sposób na sprawdzenie karty graficznej będzie zależny od posiadanego przez Ciebie oprogramowania. Jeśli posiadasz system Windows, do sprawdzenia karty graficznej wystarczy otworzyć „menedżer urządzeń”. Nieco inaczej proces ten będzie wyglądał z oprogramowaniem Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10, a jeszcze inaczej dla Windows Vista. Innym sposobem na sprawdzenie karty graficznej jest pobranie specjalnej aplikacji, za pomocą której uzyskamy niezbędne informacje. Program taki możemy pobrać za darmo. Niektóre z nich, oprócz parametrów karty graficznej, dostarczają informacje m.in. o procesorze, pamięci i dysku twardym.


 

Jaką mam kartę graficzną – sprawdź menedżer urządzeń

 

Przykładowo, jeśli chcemy sprawdzić kartę graficzną w oprogramowaniu Windows 10, w panelu sterowania naszego komputera, po przejściu do kategorii „Sprzęt i dźwięk”, przy „Urządzeniach i drukarkach” znajdziemy „menedżer urządzeń’’. Po kliknięciu w niego, wśród urządzeń, należy odszukać „Karty graficzne”. Klikając tam, możemy sprawdzić ilość oraz rodzaj naszej karty lub kart graficznych. Następnie możemy dowiedzieć się wszystkiego o stanie i parametrach urządzenia. W ten sposób możemy też sprawdzić czy karta graficzna jest uszkodzona. Ważnym parametrem jest temperatura  karty graficznej, za którą odpowiedzialny jest układ chłodzenia. W taki sam sposób w systemie Windows można sprawdzić parametry karty sieciowej. Natomiast jeśli posiadasz nieco starsze oprogramowanie Windows XP, informacje o karcie graficznej znajdziesz po wybraniu kolejno: „Właściwości’’ (wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na pulpicie), „Ekran”, „Ustawienia”, „Zaawansowane” i „Karta”.

 
Sprawdzenie stanu karty graficznej komputera pomoże Ci dowiedzieć się czy działa ona prawidłowo, co jest kluczowe dla obrazu wyświetlanego przez Twój komputer. Skoro wiesz już, jak sprawdzić kartę graficzną w różnych oprogramowaniach, możesz przejść do kontroli innych ważnych części Twojego komputera, dysku zewnętrznego czy punktu dostępu.