Zdaniem eksperta
Gracze mają do wyboru kilka platform gamingowych. Są to konsole Sony, Xbox, Nintendo, a także komputery. W ostatnich latach bardzo popularne stały się laptopy gamingowe. Nie sposób się temu dziwić. Mobilność jest cechą, która zachęca do zakupu. Jaki laptop do gier powinieneś wybrać? W poniższym poradniku zwracamy uwagę na najważniejsze podzespoły oraz cechy dobrego komputera przenośnego.
W artykule znajdziesz:
1. Dlaczego akurat laptop do gier, a nie komputer stacjonarny?
2. Na jakie podzespoły zwrócić uwagę, wybierając laptopa do gier?
3. Karta graficzna w laptopie do gier
4. Jaki procesor powinien mieć laptop do gier?
6. Skoro już mowa o gigabajtach – co z dyskiem?
7. Jak wybrać odpowiedni ekran w laptopie?
Dlaczego akurat laptop do gier, a nie komputer stacjonarny?
To samo pytanie można skierować do osób decydujących się na zakup laptopa biurowego. Przecież do takich celów sprawdzi się każdy rodzaj sprzętu. Mimo wszystko, to laptopy gwarantują mobilność, która ma ogromne znaczenie dla osób pracujących w różnych miejscach lub takich, które często wybierają się na spotkania biznesowe. O ile komputer stacjonarny jest sprzętem „przykutym” do jednego stanowiska pracy, to laptopa można zabrać ze sobą wszędzie. Umożliwia to jego konstrukcja, a także praca bezprzewodowa. Nie potrzebujesz stałego podłączenia do sieci elektrycznej, co także jest ogromnym plusem każdego laptopa.
Ze sprzętem gamingowym jest tak samo. Jeśli zależy Ci na możliwości transportowania urządzenia lub nie chcesz grać w jednym miejscu domu, wybierz laptopa do gier. Co więcej, taki wybór wyklucza konieczność podłączenia zewnętrznego monitora. Laptop zajmuje mniej miejsca, co także jest sporą zaletą. Warto także dodać, że przenośne komputery gamingowe są także wybierane przez osoby zajmujące się montażem filmów lub edycją graficzną. To zasługa wysokiej jakości podzespołów o dużej wydajności. Taki rodzaj pracy często wiąże się z podróżami, stąd taka popularność laptopów do gier.
Laptopy gamingowe w naszej ofercie:
Na jakie podzespoły zwrócić uwagę, wybierając laptopa do gier?
To właśnie od wykorzystanych podzespołów zależeć będzie poziom zadowolenia z nowego sprzętu. Zastanawiając się, jaki laptop do gier kupić, poszukiwania powinieneś rozpocząć od ustalenia parametrów technicznych, które są Ci potrzebne. Obecnie wydawane gry stawiają poprzeczkę coraz wyżej, przez co potrzebne jest instalowanie wysokiej klasy elementów. Nie jest to jednak problem, gdyż rozwój branży IT dostarcza nowych podzespołów regularnie, a konkurencja na rynku powoduje, że ceny spadają wraz z premierą nowych rozwiązań. Przejdźmy do omówienia poszczególnych podzespołów laptopa, które powinny zwrócić Twoją uwagę.
Karta graficzna w laptopie do gier
Karta graficzna to podstawowy element do weryfikacji podczas zakupu laptopa do gier. Większość modeli biurowych lub o przeznaczeniu „codziennym” posiada zintegrowaną grafikę. Oczywiście jest ona wystarczająca podczas użytku niespecjalistycznego. Jeśli jednak planujesz używać komputera do grania, musisz wybrać model wyposażony w dedykowaną kartę graficzną. Zapewni ona odpowiednią wydajność i jakość obrazu. Zbyt słaba grafika uniemożliwi rozgrywkę lub będzie powodowała „zacinanie się” gry. W przypadku laptopów do gier, najwięcej z nich jest wyposażonych w GPU Nvidia. Karty GeForce są bardzo popularne i dostępne w różnych seriach (GTX, RTC, etc.). Wybierając laptopa zwróć uwagę, aby grafika oferowała możliwie jak więcej pamięci własnej, a także wysokie taktowanie. Warto wybrać także model obsługujący technologię Ray Tracing. Jeśli chodzi o RAM karty graficznej, absolutnym minimum są tutaj 4 gigabajty pojemności. Mniejsza ilość nie pozwoli na płynną rozgrywkę w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD).
Pamiętaj, że konstrukcja laptopa uniemożliwia praktycznie wymianę podzespołów na inne, więc wybór musi być przemyślany! W przypadku kart GeForce warto szukać modeli kompatybilnych z rozwiązaniem Nvidia G-Sync. Jest ona odpowiedzialna za zapewnienie lepszej płynności w grach, a także synchronizowanie obrazu generowanego przez podzespół z tym widocznym na ekranie.
Jaki procesor powinien mieć laptop do gier?
O ile sercem komputera można nazwać kartę graficzną, to mózgiem bezsprzecznie jest procesor. Wybierając odpowiednio wydajny, nie będziesz musiał martwić się powolną pracą laptopa. Jeśli szukasz przenośnego komputera do gier, musisz przyjrzeć się procesorowi dokładnie. Każdy model posiada co najmniej kilka cech, które ostatecznie składają się na końcową wydajność. Na pewno jest to ilość rdzeni. Jeszcze kilkanaście lat temu rewolucją były procesory dwurdzeniowe, lecz dzisiaj za absolutne minimum (w przypadku gamingu) uważa się konstrukcje Quad. Jeśli zależy Ci na naprawdę dobrej wydajności, szukaj procesorów sześcio- i ośmiordzeniowych. Ważna jest także ilość wątków, czyli wirtualnych rdzeni. Występują one zawsze w ilości parzystej i stanowią wielokrotność fizycznych odpowiedników. Im ich więcej, tym więcej procesów jednocześnie będzie mógł realizować sprawnie Twój laptop.
Niezwykle duże znaczenie ma także częstotliwość taktowania procesora. Bardzo często podawane są tylko wartości osiągane w trybie Turbo. Kluczowa jest jednak częstotliwość bazowa. Nie można zachwycać się jedynie skrajną wysokością taktowania. Procesor, który oferuje co najmniej 3 GHz w trybie podstawowym jest już dobrym wyborem.
Każdy model posiada także oznaczenie w postaci literki umieszczonej na końcu symbolu. Najbardziej wydajne procesory oznaczane są najczęściej literą H. Użytkownicy lubiący dokonywać „podkręcania” parametrów, będą zadowoleni z wyboru modeli opisanych symbolem K. Oznacza ono, że procesor posiada odblokowany mnożnik, a to pozwala na podnoszenie taktowania (tzw. overclocking). Na rynku dostępne są procesory Intel oraz AMD. Choć ta pierwsza marka cieszy się największą popularnością, warto zwrócić uwagę także na konkurencję. Obydwaj giganci oferują bardzo dobre rozwiązania dla graczy.
Wybierając laptopa gamingowego, warto szukać modelu wyposażonego w jedną z niżej wymienionych rodzin procesorów:
Nie zapomnij o… pamięci!
Choć brzmi to nieco komicznie, nie zmienia faktu, że pamięć operacyjna jest kluczowym elementem każdego komputera – także laptopa do gier. Wiele osób zwraca jedynie uwagę na ilość gigabajtów RAM. To błąd! Kluczowe są wszystkie parametry pamięci. To nie tylko jej ilość, ale chociażby typ. Na przestrzeni lat zaprezentowano ich co najmniej kilka, a powszechnie używanym jest obecnie DDR4. Od poprzedników odróżnia go między innymi niższe napięcie wymagane do pracy, wyższe taktowanie, a także krótsze opóźnienia CAS (czas upływający od wysłania sygnału, a otrzymaniem odpowiedzi).
Sprawdź również, czy w laptopie producent przewidział dodatkowy slot na kolejną kość karty pamięci. Jeśli tak, będziesz mógł w przyszłości rozbudować pamięć RAM o kolejne gigabajty. To ważne, bo gry będą wymagały coraz lepszych parametrów, a dzięki modernizacji pamięci Twój sprzęt będzie dłużej aktualny. Zastanawiasz się, jaki laptop gamingowy powinien mieć RAM? Nie ma sensu sięgać po modele wyposażone w mniej niż 8 gigabajtów pamięci. Rekomendujemy wybór laptopów z RAM na poziomie co najmniej 12 GB.
Skoro już mowa o gigabajtach – co z dyskiem?
Tutaj schemat postępowania powinien być podobny, jak w przypadku pamięci operacyjnej. Zwrócenie uwagi tylko na ilość gigabajtów, a raczej terabajtów, nie ma przełożenia na wydajność laptopa. O ile odpowiednia przestrzeń dyskowa jest naturalnie ważna, kluczowa jest szybkość pracy dysku. Wolny napęd niestety nie wpłynie dobrze na satysfakcję płynącą z rozgrywki. Największą pojemność gwarantują dyski HDD, potocznie nazywane „twardymi”. Są jednak konstrukcje cichsze, trwalsze i szybsze. To dyski SSD. Nie posiadają ruchomych elementów, więc są o wiele bardziej wytrzymałe. Jeśli laptop ma służyć do grania, szukaj modelu z napędem SSD. Jeszcze kilka lat temu dyski te cechowała niska pojemność i wysoka cena, ale dzisiaj sytuacja uległa zmianie. Różnice w cenie uległy częściowemu zatarciu, a zalety tych modeli przewyższają ewentualne rozterki nad wyborem tańszego dysku HDD.
Szukając laptopa do gier powinieneś rozejrzeć się za modelem z napędem SSD o pojemności co najmniej 500 gigabajtów. Obecnie wydawane gry zajmują wiele miejsca. Przykładem jest chociażby „Warzone”, który po komplecie aktualizacji wymaga prawie 500 gigabajtów wolnej przestrzeni!
Jak wybrać odpowiedni ekran w laptopie?
Podzespoły wewnętrzne to nie wszystko! Choć wielu graczy decyduje się na podłączenie zewnętrznego monitora, na przykład w celu streamowania rozgrywek, powinieneś zwrócić uwagę na ekran zamontowany w laptopie. Jest co najmniej kilka istotnych parametrów, które wymagają weryfikacji. Podstawową cechą jest na pewno rozdzielczość. Absolutnym minimum jest tutaj ekran Full HD. To wręcz obecnie standard. Dostępne są laptopy gwarantujące obraz w formacie 4K, lecz taki wybór wymaga dobrania odpowiednio pozostałych elementów komputera. Im wyższa jest rozdzielczość, tym więcej pracy ma sprzęt. Jeśli podzespoły nie będą odpowiednio wydajne, spadnie płynność obrazu, co bardzo uprzykrza granie.
Jeśli chodzi o rozmiar ekranu, to mierzony jest on w laptopach tak samo, jak w przypadku monitorów lub telewizorów. Wybieranie modeli o przekątnej mniejszej niż 15.6 cala nie ma sensu. Laptopy gamingowe bardzo często posiadają ekrany w rozmiarze powyżej 17 cali. Wtedy gracz widzi wszystko jak „na tacy”. Jeśli jednak dużo podróżujesz, skuś się na laptopa z odrobinę mniejszym ekranem. Łatwiej będzie Ci go transportować, ze względu na mniejsze wymiary i niższą wagę.
Ekran w laptopie gamingowym powinien być również odpowiednio jasny, a jego matryca powinna mieć matową powłokę. Dzięki temu obraz będzie czytelny także w momencie padania mocnego światła na ekran. Refleksy nie będą już uniemożliwiały gry. Ważna jest również częstotliwość odświeżania, podobnie jak w przypadku telewizorów. Im więcej herców, tym płynniejszy będzie obraz podczas dynamicznych scen.
Kupujesz laptopa do gier? Ostudź emocje!
Wydajne podzespoły wymagają najczęściej większego napięcia prądu, a to z kolei powoduje wzrost temperatury. Szczególnie w tak hermetycznej konstrukcji, jaka jest charakterystyczna dla laptopów. Jeśli masz zamiar grać dużo i często, chłodzenie jest szczególnie ważne. Producenci dostrzegają zjawisko nagrzewania się podzespołów i regularnie opracowują nowe rozwiązania, które pozwalają na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz obudowy.
Warto poświęcić temu uwagę podczas poszukiwania nowego laptopa. Sprawdź, jaki system chłodzenia jest zainstalowany w konkretnym modelu. Najczęściej będą to wentylatory. To skuteczny rodzaj chłodzenia, o ile jest odpowiednio zaprojektowany. Właściwa konstrukcja łopatek wirników pozwala szybko odprowadzać wysoką temperaturę. Zwróć uwagę na głośność pracy wentylatorów. Głośna praca na pewno nie będzie zbyt miło odbierana przez gracza oraz domowników. Oczywiście mowa tu zaledwie o szumie, ale potrafi on być uciążliwy na przykład w nocy, kiedy Twoi bliscy chcą spokojnie spać. Dla chłodzenia istotna jest również obudowa laptopa. Sprawdź, czy posiada odpowiednią ilość otworów wentylacyjnych oraz czy są zabezpieczone przed dostawaniem się do nich kurzu. Zabrudzenia potrafią niestety zatkać kanały służące do wentylacji, doprowadzając do przegrzewania się urządzenia. Warto co jakiś czas usunąć zbierający się kurz, aby ciepłe powietrze mogło bez przeszkód opuszczać obudowę laptopa.
Jeśli chcesz wspomóc chłodzenie komputera przenośnego, możesz wyposażyć się w specjalną podstawkę chłodzącą. Zapewnia ona nie tylko dobrą cyrkulację odprowadzanego powietrza, ale również dodatkowe chłodzenie dzięki wyposażeniu w wentylatory.
Kilka istotnych szczegółów na koniec
Omówiliśmy już najważniejsze elementy laptopa do gier. Jest jeszcze kilka detali, na które powinieneś zwrócić uwagę. Jeśli nie planujesz korzystać z zewnętrznej, dodatkowej klawiatury, sprawdź tę zamontowaną w laptopie. Powinna dysponować programowalnymi przyciskami, a także podświetleniem, które przyda się szczególnie nocą. Ważny jest również kształt klawiszy, który powinien zapewniać wygodę użytkownikowi.
Bardzo ważne w przypadku każdego laptopa, nie tylko gamingowego, są złącza służące do podłączania dodatkowego sprzętu. Zweryfikuj rodzaj oraz ilość portów USB. Za ich pośrednictwem podłączysz między innymi myszkę, pendrive lub kontroler. Nowoczesny laptop do gier powinien dysponować co najmniej dwoma portami USB 3.0 oraz po jednym typu C i Thunderbolt 3.
Do podłączania monitora, telewizora lub projektora potrzebne są złącza HDMI i DisplayPort. Sprawdź, czy są oraz ile ich jest. Taka informacja wystarczy do zweryfikowania możliwości laptopa.
Sprzęt gamingowy powinien również posiadać gniazdo Ethernet. Służy ono do podłączenia przewodu RJ-45, czyli sieciowego. Oczywiście nie musisz korzystać z połączenia przewodowego. Jeśli zależy Ci na łączności bezprzewodowej, zwróć uwagę na kartę sieciową laptopa. Warto wybrać model kompatybilny ze standardem Wi-Fi 6. Dzięki temu połączenie będzie stabilne, a transfery wysokie.
Wiele osób zastanawia się nad sensem kupowania laptopa z napędem optycznym. To zależy do tego, w jaki sposób kupujesz gry. Jeśli korzystasz z zakupów cyfrowych, jest on zbyteczny. Z kolei dla osób wybierających klasyczne płyty DVD, lepszym wyjściem będzie zakup laptopa z czytnikiem kompaktów.
Czas kończyć nasz poradnik. Poruszyliśmy już najważniejsze z zagadnień, które należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań laptopa do gier. Kwestia związana ze stylistyką urządzenia to już sprawa indywidualna. Każdy ma inny gust i będzie mu się podobał nieco inny sprzęt. Nie polecamy jednak kierować się tylko tym kryterium. W przypadku elektroniki najważniejsze są parametry techniczne, które oferują brane pod uwagę modele laptopów.
Jeśli potrzebujesz pomocy z wyborem laptopa do gier, możesz skorzystać z pomocy naszych specjalistów. Pomogą wybrać odpowiedni model, a także porównają kilka sprzętów, abyś mógł zdecydować samodzielnie. Zachęcamy również do odwiedzenia sklepów stacjonarnych naszej sieci, abyś mógł zobaczyć urządzenia na własne oczy. Pamiętaj również o akcesoriach gamingowych, które są potrzebne podczas rozgrywki. Mowa tu o słuchawkach z mikrofonem, myszce dla graczy, kontrolerach i wielu innych akcesoriach.