Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Kalibracja monitora – jak skalibrować ekran monitora?

 2023-08-08 

Optymalizacja obrazu jest ważna, abyś mógł cieszyć się możliwie jak najlepszym efektem widocznym na ekranie. Kalibracja monitora jest potrzebna, aby wykrzesać pełny potencjał sprzętu. Poniżej wyjaśniamy jak ją przeprowadzić. Zachęcamy do lektury!

Kalibracja monitora – co to takiego?

Kalibracja monitora polega na regulacji parametrów ekranu w taki sposób, aby wyświetlany obraz był możliwie jak najlepiej odpowiadający ideałowi. Zmieniane są ustawienia między innymi temperatury światła, jego poziomu, balansu bieli, a także kolorów widocznych na ekranie. Dzięki właściwej kalibracji możliwe jest wyświetlenie obrazu zgodnego z oczekiwaniami twórcy. Warto mieć świadomość, że w momencie rejestrowania filmu lub wykonywania fotografii, barwy mogły bardzo odbiegać od tego, co widoczne jest na Twoim monitorze. Tylko właściwie wykonana kalibracja ekranu pozwala cieszyć się satysfakcjonującymi efektami.

Kalibrowanie monitora od podstaw

Masz prawo nie widzieć jak skalibrować monitor, gdyż niewielu użytkowników się na to decyduje. To jednak błąd, który można naprawić kilkoma chwilami cierpliwości. Proces ten jest w stanie przeprowadzić każdy, kto na co dzień pracuje z komputerem. Wystarczy trzymać się instrukcji i nie powinno dojść do komplikacji. To co, zaczynamy?


Przede wszystkim, monitor powinien mieć odpowiedni czas na „rozruch”. Pół godziny powinno wystarczyć. W tym czasie możesz oczyścić ekran z kurzu i tłustych plam, które powstają na skutek dotykania urządzenia palcami. W tym celu najlepiej jest użyć specjalnego środka do mycia ekranów i ściereczki z mikrofibry. Jeśli od włączenia monitora minęło już 30 minut i jest dokładnie wyczyszczony, możesz przejść dalej. Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie ewentualnych refleksów światła. Jeśli w Twoim ekranie odbija się jakaś lampa, zmień kierunek świecenia lub wyłącz ją. Następnym etapem jest zresetowanie ustawień i powrót do fabrycznej konfiguracji.


Kalibracja monitora wymaga odpowiedniego wzorca do odniesienia. W tym celu warto wykorzystać narzędzie autorstwa Eizo. Choć w sieci dostępnych jest wiele wzorników w formie graficznej, najwygodniejsze jest użycie konfiguratora przygotowanego przez wspomnianego producenta monitorów komputerowych. Kalibrator online przewiduje możliwość ustawienia krzywej gamma, ostrości, kąta widzenia, barw, punktu bieli i wielu innych parametrów. Zmiany ustawień możesz dokonywać z poziomu panelu sterowania. Odszukaj zakładki „Ekran”. W tym oknie możliwa jest zmiana najważniejszych parametrów. Wiele ustawień możesz także zmienić poprzez menu producenckie aktywowane odpowiednimi przyciskami na obudowie.

Kalibracja parametrów ekranu Twojego monitora

Zaczynamy od konfiguracji kolorów wyświetlanych przez Twój monitor. System operacyjny Windows 10 umożliwia szybkie znajdowanie odpowiednich okien konfiguracyjnych. W celu kalibracji barw, naciśnij klawisz „Windows” (ten z logo systemu operacyjnego) i wpisz od razu frazę „Kalibruj kolor na ekranie”. Wyszukiwarka wskaże Ci odpowiednią lokalizację. Uruchom ją, a Twoim oczom ukaże się specjalne okno systemowe. W przypadki systemu iOS, wyszukanie odpowiedniej opcji wygląda nieco inaczej.


W tym celu musisz nacisnąć na ikonę logo Apple i wybrać z menu pozycję „Monitory”, a następnie „Kolor”. W przypadku obydwu środowisk systemowych, sama procedura będzie wyglądać podobnie. Jeśli konfigurator przeprowadzi Cię już przez wszystkie kroki, możesz wykonać test dzięki przygotowanemu konfiguratorowi online Eizo. Jak widzisz, nie jest to wcale takie trudne. Musisz tylko trzymać się instrukcji. Rozwiązaniem może być także skorzystanie z kalibratora fizycznego. Są to jednak urządzenia bardzo kosztowne, a ich wypożyczenie nie wszędzie jest możliwe.


Kalibracja uwzględnia również ustawienie poziomu jasności adekwatnej do otoczenia w jakim pracujesz. Każdy monitor ma swoje ograniczenia techniczne, o czym także należy pamiętać. Poziom jasności mierzony jest w kandelach na metr kwadratowy. Im jaśniejsze jest pomieszczenie, tym mocniej powinien świecić ekran. To ten sam schemat, który dotyczy korzystania ze smartfona i dostosowywania poziomu jasności wyświetlacza do panujących warunków. Kalibracja dotyczy także zdefiniowania temperatury barw. W przypadku drukowania materiałów, postaw na zimniejsze ustawienie – około 5500 kelvinów. Jeśli jednak pracujesz z grafiką jedynie online, powinieneś wybrać temperaturę na poziomie 6500 kelvinów. Jeśli chodzi o krzywą gamma, to w miejscach oświetlonych powinna mieć wartość na 2.2. W ciemniejszych miejscach – 2.4 To tyle, żadnych komplikacji.

Czy w ogóle warto kalibrować monitor?

Jak najbardziej tak! Szczególnie, gdy zabiegasz o możliwie jak najwyższą jakość obrazu. Dotyczy to z pewnością osób pracujących z materiałami graficznymi, filmowymi oraz graczy. Z tego procesu powinni jednak korzystać wszyscy, gdyż prawidłowo skonfigurowany obraz wpływa na poziom satysfakcji płynącej z oglądania filmów czy po prostu przeglądania materiałów sieci. Co więcej, dobrze ustawione parametry uchronią Twój wzrok i sprawią, że oczy nie będą męczyły się tak szybko podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Czasami różnica w wyświetlanym po kalibracji obrazie może być naprawdę duża. Oczywiście, można po prostu podłączyć monitor do komputera i cieszyć się jego szybkim uruchomieniem, ale warto przeznaczyć dodatkowe kilkadziesiąt minut, aby móc w pełni wykorzystać jego potencjał.

Jak często kalibrować monitor?

Kalibracja monitora nie jest procesem jednorazowym. A przynajmniej – nie powinna być. W przypadku profesjonalnego wykorzystywania komputera, zaleca się powtarzanie procesu co mniej więcej 30-45 dni. To potrzebne, zwłaszcza w przypadku starszych monitorów, których piksele ulegają powolnemu wypalaniu. Choć ludzkie oko nie jest w stanie tego dostrzec, do takich mikrouszkodzeń dochodzi. Najprościej jest trzymać się standardu dotyczącego ilości godzin przepracowanych z użyciem konkretnego monitora. Przekroczenie pułapu na poziomie około 300 h jest uznawane za termin niezbędny do wykonania ponownej kalibracji.


W przypadku specjalistycznego wykorzystywania komputera do czynności zawodowych, na pewno dobrym krokiem będzie zainwestowanie we własny kalibrator. Dotyczy to jednak firm i osób, dla których taki zakup jest opłacalny.

Jesteś w trakcie zakupu nowego monitora? Skorzystaj z pomocy serwisu

Jeśli nie chcesz samodzielnie wykonywać kalibracji, ale mimo wszystko zależy Ci na wysokiej jakości obrazu, możesz skorzystać z oferty usług naszego serwisu. Jedna z nich dotyczy właśnie optymalizacji ekranu monitora. W ramach usługi instalatorzy sprawdzą połączenie z komputerem, a także zweryfikują ustawienia karty graficznej. Dokonają regulacji poziomu jasności, a także temperatury barw.


Możesz również liczyć na ustawienie właściwej wartości krzywej gamma. Co więcej, dokonają optymalizacji barw na podstawie profilu ICC. Na koniec sporządzą certyfikat odbytej kalibracji.

Nie wiesz jaki monitor wybrać? Pomagamy w zakupie

Jeśli masz problem z wybraniem konkretnego modelu monitora, zachęcamy do lektury pozostałych poradników na naszej stronie. Wskazujemy ważne parametry każdego monitora. Odpowiednia dawka wiedzy ułatwia zakup, a wybór stanie się w pełni satysfakcjonujący. Możesz także skorzystać z pomocy naszych specjalistów. Masz możliwość skontaktowania się z nimi za pomocą infolinii lub odwiedzić jeden ze sklepów stacjonarnych naszej sieci. Pamiętaj, że każdy z niespełna tysiąca monitorów w ofercie możesz zamówić wygodnie z dostawą do domu lub wskazanego miejsca odbioru. Wierzymy, że szybko znajdziesz właściwy monitor i kalibracja ekranu nie sprawi Ci problemów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756