Polityka prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zamknij

Poradniki Eksperta

Karta graficzna do gier – jak ją wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wybór optymalnych podzespołów potrafi znacząco wpłynąć na jakość pracy komputera, zwłaszcza jeżeli jesteśmy fanami gier. Niezwykle istotny jest w tym kontekście potencjał karty graficznej, stąd też przed podjęciem decyzji o jej zakupie, warto odpowiedzieć sobie na kilka konkretnych pytań - jakiej pamięci RAM oraz procesora graficznego GPU oczekujemy? Czy dana karta graficzna będzie kompatybilna z resztą naszego sprzętu? 


Czym kierować się przy zakupie karty graficznej?

 

Jakość karty graficznej wpływa na niemal wszystkie aspekty pracy komputera. To właśnie dzięki niej możliwe jest tzw. renderowanie grafiki - konwersja dokumentu elektronicznego na sygnał, który będzie właściwy (tj. najlepiej „zrozumiały”) dla danego monitora. Od jej właściwości w dużej mierze zależy więc jakość obrazu - rozdzielczość, szczegółowość, ostrość, barwy. Karta graficzna wspiera także pracę procesora, a co się z tym wiąże, ma wpływ na ewentualne zwiększenie generalnej wydajności komputera - może podwyższyć tempo wykonywanych przez niego aktywności oraz zmniejszyć ryzyko zawieszeń systemu. 

 

Podstawowe elementy karty graficznej to procesor (GPU - ang. graphics processing unit) oraz pamięć RAM. Do optymalnego działania sprzętu niezbędna jest także prawidłowa komunikacja pomiędzy nimi, co zapewnia inna ważna część, tzw. szyna danych. Parametry karty graficznej w komputerze przeznaczonym do gier powinny być znacznie lepsze niż parametry kart stosowanych np. w komputerach biurowych. Wiąże się to m.in. z potrzebą posiadania większej ilości pamięci RAM danej karty. Pamięć ta odpowiada za przechowywanie aktualnych aktywności, w tym przypadku przetwarzanie bieżących danych graficznych. Karty graficzne

Pamięć RAM karty graficznej - na co zwrócić uwagę?

 

Im większa pamięć RAM karty graficznej, tym lepiej. W komputerach miłośników gier PC, jej wielkość nie powinna spadać poniżej 4 GB. Oczywiście nie oznacza to, że karty o wartości 2-3 GB uniemożliwiają korzystanie z tego typu rozrywki (chociaż na poziomie bardziej zaawansowanego gamingu, będzie to niewątpliwie spore osłabienie) - wiele zależy zarówno od specyfikacji całego sprzętu, jak i od wymagań danej gry.  Jakie mogą być plusy inwestycji w większą ilość pamięci RAM karty graficznej? Wyższe jej wartości mogą uchronić nas, chociażby przed zacinaniem się gier. Biorąc zaś pod uwagę efekty wizualne, korzystnie wpłyną m.in. zarówno na liczbę wyświetlanych kolorów, jak i na nanoszone w grafice 3D tekstury.

 

Inne istotne parametry pamięci RAM karty graficznej:

- Częstotliwość taktowania - parametr ten bezpośrednio wiąże się z wydajnością karty. Im większa częstotliwość, tym większa jest też szybkość dokonywanych przez procesor obliczeń. 

- Rodzaj pamięci RAM - najnowszym standardem jest GDDR6 (pracuje w trybie QDR, wykazuje znacznie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne oraz większą wydajność niż wcześniejsza wersja GDDR5). Jeżeli chcemy grać w rozdzielczości 4K, tego typu standard powinien stanowić minimum. Do Full HD spokojnie wystarczy standard GDDR5.

- Szerokość szyny pamięci, która nazywana jest również magistralą pamięci. Warto zadbać o jak największą jej szerokość, ponieważ zbyt niska może wpłynąć na osłabienie renderu grafiki w grach (wiąże się to m.in. ze spadkiem jakości detali oraz mniejszą liczbą transmitowanych klatek na sekundę). 

 

Producenci przy opisywaniu tego parametru oznaczają maksymalną szybkość transmisji danych, jaką jest w stanie zrealizować konkretna karta. Szybkość ta wyrażana jest w bitach. Przykład- karta graficzna MSI RTX 2080 Ventus 8G posiada 256-bitową magistralę pamięci, co oznacza, że w jednym takcie zegara może przetransportować 256 bitów danych. W kartach graficznych do gier minimalna magistrala powinna znajdować się na poziomie 192 bitów.


 

Procesor karty graficznej

 

Niezwykle ważny jest także procesor graficzny, który stanowi jednostkę obliczeniową danej karty. Istnieje kilka rodzajów GPU i to właśnie one stały się podstawą m.in. do podziału kart graficznych na:

 

Dedykowane- są to oddzielne, dodatkowe karty rozszerzeń. Ich minusem jest niewątpliwie cena (decydując się na nie, poniesiemy większe koszta niż w przypadku kart zintegrowanych). Plusem jest zaś znacznie lepsza wydajność, co dla gamerów stanowi bardzo istotny czynnik. Co warto wiedzieć o kartach dedykowanych? Montuje się je w złączu na płycie głównej (obecnie większość kart bazuje na złączu PCI-Express 3.0 x16). Należy jednak zwrócić przy tym uwagę na ich kompatybilność z pozostałymi elementami komputera, ponieważ tylko odpowiednie dopasowanie pozwoli zagospodarować pełen potencjał sprzętu. Mowa tutaj m.in. o sprawdzeniu wyjścia wideo, co będzie odgrywało ważną rolę, jeżeli będziemy chcieli podłączyć do komputera monitor o wysokiej rozdzielczości, czy też korzystać z gogli wirtualnej rzeczywistości. Należy w takich przypadkach korzystać ze złącza HDMI (co ważne, wszystkie urządzenia o rozdzielczości HD opierają się obecnie właśnie na łączności HDMI) lub też DisplayPort (stanowi on najbardziej uniwersalny interfejs cyfrowy, występujący także w formach mini oraz micro - nie są one jednak spotykane w kartach graficznych).

 

Ważne są w tym kontekście również zasilacze energetyczne - decydując się na sprzęt z najwyższej półki, możemy potrzebować pomocniczego dopływu mocy. Użytkowanie najbardziej wydajnych kart może wiązać się nawet z dwoma dodatkowymi przewodami - wtyczki 8-pin lub 6-pin (ich moc waha się zazwyczaj w przedziale 500-700W).

 

Zintegrowane- oznacza to, iż procesor graficzny stanowi integralną część płyty głównej komputera (jest instalowany w czasie jego produkcji). Nie pojawiają się zatem żadne dodatkowe koszta - zarówno w odniesieniu do samego sprzętu, jak i w związku z wykorzystywaną do pracy energią elektryczną. 

 

Minusem jest jednak znacznie słabsza jego wydajność, co wiążę się chociażby z wykorzystywaniem przez zintegrowane procesory graficzne pamięci RAM głównego procesora. Biorąc więc pod uwagę wysokiej jakości gry, nie będzie to dobre rozwiązanie - owszem, sprawdzi się w przypadku korzystania z komputera jako źródła internetowych informacji, czy też jako „maszyny do pisania”, ale dla gamerów stanie się sporym obciążeniem. Warto jeszcze raz podkreślić, iż podczas wyboru dedykowanych kart graficznych, należy mieć na uwadze wspomnianą już kompatybilność (lub jej ewentualny brak) z innymi elementami komputera. Jeżeli parametry różnego rodzaju podzespołów będą znacznie od siebie odbiegały, nie będzie możliwości maksymalnego wykorzystania potencjału sprzętu - mowa o dopasowaniu nawet z takimi elementami jak, chociażby karta dźwiękowa


Układ chłodzenia karty graficznej - jakie cechy powinien mieć dobry wentylator?

 

Należy pamiętać, że jedną z właściwości kart graficznych jest wydzielanie ciepła (temperaturę podwyższa m.in. pamięć RAM). Niezwykle ważny jest więc aktywny sposób chłodzenia karty. Chcąc zoptymalizować sprzęt pod kątem gamingu, opcje chłodzenia pasywnego należy odrzucić niemal od razu. Aktywne chłodzenie wiąże się m.in. z zamontowanymi w osłonie karty wentylatorami, które umożliwiają optymalną pracę nawet podczas długotrwałych i intensywnych rozgrywek. Dużą efektywnością oraz cichym działaniem charakteryzują się wentylatory z podwójnym łożyskiem kulkowym (w porównaniu z łożyskami kołnierzowymi wykazują one większą żywotność) - tego typu układ chłodzenia posiada m.in. karta graficzna ASUS Geforce RTX 2080 Turbo 8GB, czy też karta graficzna MSI RTX 2080 Ventus 8G. Warto zwrócić uwagę także na pyłoszczelność wentylatora - zbyt duża ilość kurzu może skutecznie zablokować procesy chłodzenia. Poleca się zwłaszcza wentylatory gwarantujące ochronę przed pyłem w stopniu IP5X. Posiada je m.in. karta graficzna ASUS Rog Strix A8G Gaming.Co oznaczają skróty stosowane w nazwach kart graficznych?

 

Mniej doświadczeni gamerzy mogą potrzebować wskazówek - jest to niezwykle ważne, ponieważ owe skróty potrafią wiele powiedzieć o przeznaczeniu danej karty. Po pierwsze, należy zaznaczyć, iż na rynku dominują karty dwóch marek (mowa o producentach chipsetów) - karty graficzne AMD oraz karty graficzne NVIDIA. 

 

- Karty AMD - karty przeznaczone dla graczy, oznaczane są przez tego producenta skrótem Radeon RX. Sam symbol Radeon wskazuje zaś na model przystosowany do podstawowego użytku. 

- Karty NVIDIA - tutaj rodzajów kart znajdziemy więcej - jednym z modeli przeznaczonych dla graczy jest GeForce GTX, podobnie jak seria GeForce RTX (jej plusem w stosunku do GTX są m.in. bardziej realistyczne animacje graficzne). Co ciekawe, NVIDIA przygotowała też karty na poziomie, których możliwości przewyższają pozostałe serie o lata świetlne - TITAN RTX (ich cena sięga powyżej 10 000 zł).

 

Po drugie, należy zwrócić uwagę także na pojawiające się w nazwach cyfry. Pierwsza z nich oznacza generację danej karty, druga zaś wskazuje na wydajność. Jeżeli zatem porównamy np. kartę graficzną GeForce RTX 2080 z kartą GeForce GTX 1070, widzimy, że pierwsza z wymienionych jest nowsza (20 vs. 10) oraz wydajniejsza (80 vs. 70).

 

Karta graficzna do gier – ile kosztuje?

 

Przyglądając się bliżej cenom kart graficznych, warto zwrócić uwagę na liczbę parametrów, jakie oddziałują na jakość danej karty. Siłą rzeczy należy więć liczyć się ze sporym rozstrzałem cenowym pomiędzy poszczególnymi modelami. Podstawowe dostaniemy już za niecałe 200 zł - zdecydowanie nie będą to jednak karty dla gamerów.

Idąc tropem opisanych wyżej danych, jeżeli założymy, że wystarczająca jest 192-bitowa szyna danych, pamięć RAM na poziomie 3 GB oraz aktywne chłodzenie, to będziemy mogli ulepszyć nasz dotychczasowy sprzęt już za około 750 zł - opisane tu parametry posiadają m.in. karta graficzna ASUS Phoenix GeForce GTX 1060 3GB GDDR5 oraz karta graficzna SAPPHIRE Nitro+ Radeon RX 570 4GB. Co istotne, nie mają one jednak rodzaju pamięci w polecanym wcześniej standardzie GDDR6 - chcąc postawić właśnie na niego, musimy liczyć się z wydatkiem przekraczającym 1200 zł.

Jeśli zaś chodzi o ceny najdroższych kart graficznych, wynoszą one nawet ponad 10 000 zł, co wspomniane było przy okazji opisu serii TITAN RTX. Odrobinę „słabsze” możemy zaś kupić za około 5000-6000 zł - odznaczają się pamięcią RAM o wielkości 11 GB oraz standardzie GDDR6. Posiadają 352-bitowe szyny danych i trójwentylatorowe układy chłodnicze. Przykładem jest karta graficzna MSI RTX 2080 TI Gaming X Trio. Warto przy tym zaznaczyć, iż dostępny budżet powinien być jednym z pierwszych elementów, jaki weźmiemy pod uwagę w trakcie poszukiwania nowej karty graficznej. Nie ma co ukrywać - 750 zł w porównaniu do 5500 zł stanowi ogromną różnicę i nie możemy oczekiwać zbliżonej do siebie jakości tego typu sprzętów. Jeżeli więc wiemy, że dysponujemy możliwościami finansowymi np. na poziomie 1000 zł, porównajmy pomiędzy sobą przede wszystkim modele znajdujące się w takim właśnie zakresie cenowym. Co jednak ważne, dobrze jest spojrzeć także na karty graficzne, które znajdują się na odrobinę wyższej „półce” cenowej. Nieraz zdarza się, że dopłata zaledwie 100-200 zł potrafi diametralnie wpłynąć na oferowane parametry.

 

Karta graficzna do gier – TOP 10 modeli

 

Najlepszą rekomendację stanowią zazwyczaj opinie innych użytkowników, którzy przetestowali dany sprzęt. Oto karty graficzne, które niewątpliwie zaliczają się w tym zakresie do rankingu TOP 10:

 

1.  MSI GeForce RTX 2080 Ti Ventus 11G - jej plusy to przede wszystkim wysoka wydajność, niemal niesłyszalna praca, dobre chłodzenie oraz kompatybilność ze starszymi systemami operacyjnymi jak np. Windows 7;

2.  MSI GeForce RTX 2080 Duke 8G OC - podkreślana jest jej duża wydajność, cicha praca, ciekawy design oraz dobre chłodzenie (posiada trzy wentylatory);

3.  ASUS Geforce RTX 2080 Turbo 8GB - plusem jest wydajność tej karty, dobra jakość prezentowanych na ekranie detali, cicha praca, brak przegrzewania się;

4.  ASUS GeForce Rog Strix RTX 2060 A6G Gaming - polecana jest jej jakość oraz wydajność (w odniesieniu do danego zakresu cenowego);

5.  MSI GeForce GTX 1660 TI ARMOR 6G OC - bardzo dobrze sprawdza się w rozdzielczości Full HD;

6.  MSI GeForce GTX 1660 TI GAMING X 6GB - dobra ocena wydajności w stosunku do ceny karty;

7.  ASUS GeForce GTX 1660 TUF O6G 6GB - podkreśla się mocną konstrukcję oraz cichą pracę karty;

8.  GIGABYTE GeForce GTX 1660 Gaming OC 6G - dobra szybkość pracy karty;

9.  GIGABYTE GeForce GTX 1660 OC 6G - pozytywna ocena wydajności oraz stosunkowo cichej pracy;

10.  ASUS GeForce GT 1030 2GB Phoenix Fan OC Edition - jest cicha, zajmuje niewiele miejsca, nie wytwarza zbyt wysokiej temperatury.Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną