Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Mody do Minecraft. Jak je zainstalować?

 2024-05-21 

Otwarta konstrukcja świata gry sprawia, że Minecraft jest wyjątkowo podatny na modyfikacje. Rzesza fanów przygotowała tysiące dodatków, które znacznie urozmaicają zabawę. Z naszego poradnika dowiesz się, skąd wziąć mody do Minecraft, jak je zainstalować i które są warte uwagi na początek.

Dlaczego mody do Minecraft są tak popularne?

Minecraftowi na pewno nie można odebrać tytułu najbardziej kreatywnej gry na rynku. Dzięki oddaniu w ręce graczy praktycznie wszystkich aspektów dotyczących tworzenia światów, zmieniania ich oraz kreowania własnych wizji tego, jak mają wyglądać, nie ma tutaj praktycznie żadnych ograniczeń. Już nawet podczas rozgrywki w podstawową wersję, bez żadnych dodatków lub modów, można zanurzyć się w budowaniu, eksploracji lub konstruowaniu w zasadzie w nieskończoność. Duża w tym zasługa unikatowego systemu tworzenia światów, gdzie tak naprawdę dotarcie do jego granic jest niemalże niemożliwe. Wszystkie biomy i tekstury renderują się przy tym w tak sprytny sposób, że Minecraft wciąż pozostaje jednym z najbardziej grywalnych tytułów na rynku. Z powodzeniem zainstalujesz grę, jak i mody nawet na starszych komputerach, co jest oczywiście zasługą niskich wymagań samej gry.


W sytuacji, gdy chcesz rozpocząć zupełnie nowy rozdział przygody w Minecrafcie i myślisz o instalacji modów, sytuacja dotycząca wymagań sprzętowych może ulec małej zmianie. Szczególnie dotyczy to modów poprawiających grafikę, spośród których te najbardziej zaawansowane będą wymagać kart graficznych ze wsparciem dla Ray Tracingu, a nawet DLSS. Dlatego, zanim ściągniesz mody, upewnij się, czy na pewno Twój komputer będzie w stanie sobie z nimi poradzić. Jest to niezwykle proste, ponieważ sami twórcy jasno zaznaczają w opisach większości modów, jakie wymagania musi spełniać komputer, aby je uruchomić. Jak zatem zabrać się za mody do Minecraft?

Wersje gry

Minecraft można zainstalować w dwóch wersjach: Java Edition i Bedrock Edition. Ma to fundamentalne znacznie dla procesu ściągania i instalacji modów. Jeśli już posiadasz grę, łatwo możesz sprawdzić, który to wariant. Java Edition to klasyczna odsłona stworzona z myślą głównie o komputerach stacjonarnychlaptopach, czyli urządzeniach obsługujących Javę, w której gra została napisana.


Bedrock Edition to wersja przeznaczona na konsole, jak Xbox, czy PlayStation. Jeśli zatem grasz na PC, to już jesteś o krok bliżej uruchomienia pierwszych modów. Wersja Java jest bowiem znacznie bardziej podatna na wszelkiego rodzaju modyfikacje, również nieoficjalne, podczas gdy Bedrock Edition wspiera niemal wyłącznie oficjalne mody.

Pobieranie i instalacja modów dla wersji Java Edition

Na początku zajmiemy się tym, jak zainstalować mody do Minecraft w wersji Java Edition. Pierwszym krokiem będzie pobranie dodatkowego programu, który zajmuje się bezpiecznym rozpakowaniem plików modów do folderów z oryginalnej instalacji gry. W internecie na pewno natkniesz się na spory wybór tzw. launcherów, ale zdecydowanie najlepszym i najszerzej stosowanym, jest Minecraft Forge. Wystarczy pobrać ten program z oficjalnej strony, a następnie zainstalować na swoim komputerze.


Drugim krokiem jest już szukanie pożądanego przez Ciebie moda. Możesz wybrać ten upatrzony wcześniej, jak również udać się na zaufane strony oferujące mody do Minecraft. Najbezpieczniejszym sposobem, jest jednak skorzystanie z oficjalnego sklepu, gdzie znajdziesz nie tylko całe światy, ale także liczne dodatki. W naszym poradniku omówimy jednak pierwszy sposób, czyli instalację ręczną.


Jak pobrać mody do Minecraft, jeśli już wiesz, które Cię interesują? Każda strona oferująca mody powinna przy każdym z nich mieć odpowiedni przycisk pobierania, co automatycznie zapisze plik w wybranym folderze. Możesz od razu wybrać ścieżkę docelową, którą jest: C:\Users\[nazwa_użytkownika]\AppData\Roaming\.minecraft\mods. Często w tej lokalizacji nie ma folderu mods, dlatego trzeba go stworzyć ręcznie. Jeśli masz ustawione automatycznie pobieranie, po jego zakończeniu wystarczy przenieść plik z modami do tej właśnie lokalizacji.


Masz już potrzebne pliki na swoim komputerze, ale nie wiesz, jak zainstalować mody do Minecraft, aby cieszyć się nimi w pełni? Wystarczy uruchomić oryginalny launcher gry, a następnie z listy po lewej stronie wybrać Forge. Gdy na ekranie pojawi się menu główne gry, wówczas musisz włączyć opcję mods, co pozwoli Ci na wybór modów, które wcześniej ściągnąłeś na swój komputer.

Pobieranie i instalacja modów dla wersji Bedrock Edition

Jak pobrać mody do Minecraft w wersji Bedrock Edition? Proces ten jest równie prosty, jeśli oczywiście zdecydujesz się na metodę ręczną. Pamiętaj, że w tym wariancie wciąż najlepszą metodą jest odwiedzenie oficjalnego sklepu. Podobnie jak w przypadku Java Edition, tak i tutaj musisz najpierw udać się na stronę oferującą mody, wybrać jeden z nich, a następnie pobrać go na Twoje urządzenie. Bardzo ważne jest, aby plik kończył się skrótem .macaddon, bo w przeciwnym razie mod po prostu nie zadziała.


Następnym krokiem jest uruchomienie Minecrafta, ale w trybie okienkowym. Pozwoli Ci to na znalezienie pobranych modów w plikach komputera. Wystarczy, że dwukrotnie klikniesz ten, który chcesz uruchomić, a spowoduje to automatyczne zaimportowanie go do gry. Skutkiem tego będzie oczywiście uruchomienie Minecrafta bogatszego w wybrany mod. Przed stworzeniem nowego świata, musisz jeszcze włączyć opcję Resource Packs, potem My Packs, a na końcu zaznaczyć preferowany mod i kliknąć Activate.

Mody do Minecraft na konsolach i Androidzie

Mody do Minecraft na konsolach Xbox oraz PlayStation są możliwe do instalacji, ale wyłącznie poprzez wspomniany już wyżej oficjalny sklep. Sprawa wygląda natomiast bardzo ciekawie w przypadku smartfonów z systemem Android, które korzystają z wersji Bedrock Edition. Nie jest to jednak dokładnie taka sama wersja, dlatego nosi nazwę Pocket Edition i wbrew pozorom da się na niej instalować mody do Minecraft w podobny sposób, co na PC. W tym celu należy skorzystać z funkcji Add-On lub zewnętrznego launchera.


Funkcja Add-On jest w zasadzie tym samym, co oficjalny sklep, z tą różnicą, że pozwala na skorzystanie z modów przygotowanych przez zewnętrzne firmy. Jak pobrać mody do Minecraft za pomocą Add-On? Cały proces jest niezwykle prosty, bo wymaga od Ciebie wyłącznie wybrania odpowiedniego moda, a następnie kliknięcia przycisku pobierania. Niestety część z nich ma postać skompresowanych plików do .zip lub .rar. Wystarczy skorzystać wtedy z menadżera plików (jeśli nie masz takiego na telefonie, pobierz go ze Sklepu Play), odszukać pobrany plik i po dwukrotnym kliknięciu, mody zostaną automatycznie załadowane do gry. Pamiętaj, żeby sprawdzić rodzaj pobieranych plików, których końcówki powinny kończyć się na .mcworld lub. mcpack.


Drugim sposobem na to, jak zainstalować mody do Minecraft, jest skorzystanie z zewnętrznego launchera. Nie jest to jednak zbyt wygodny sposób i tak naprawdę nadaje się wyłącznie do instalacji starszych wersji Minecrafta. Jeśli jednak właśnie te wersje interesują Cię najbardziej, to wszelkie launchery na Androida działają podobnie jak Forge - z listy wybierasz interesujący Cię mod, który następnie zostanie załadowany do gry.

Najpopularniejsze i najciekawsze mody

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z modami, to zapewne zastanawiasz się, jakie mody do Minecraft są warte pobrania. Istnieje ich naprawdę ogromna ilość, spośród których część wprowadza tylko niewielkie, wręcz kosmetyczne zmiany, a inne z kolei całkowicie odmieniają to, jak prowadzona jest rozgrywka. Najlepsze mody do Minecraft to przede wszystkim te, które działają bez zarzutu i w realny sposób są w stanie wnieść coś interesującego do gry. Przyjrzyjmy się kilku, tym naprawdę potrzebnym i tym mniej, ale za to gwarantującym świetną zabawę.


Journey Map to chyba jeden z najważniejszych i do tego najprostszych modów do Minecrafta. W dużym skrócie mod ten umożliwi Ci skorzystanie z mapy świata w grze, a co najważniejsze, pozwoli na stawianie znaczników. Ponadto jest dynamicznie aktualizowany. Dzięki temu rozwiązaniu możesz zapomnieć o zgubieniu się podczas wyprawy.


Drugim najpopularniejszym modem do Minecrafta jest OptiFine - tutaj mowa już o ogromnej zmianie w prowadzeniu rozgrywki. Mod zmienia niemal całkowicie tekstury i wygląd świata, co przekłada się na znacznie przyjemniejszy dla oka obraz w jakości HD. Istotne jest również to, że przy korzystaniu z tego modu, zanikają charakterystyczne dla Minecraft kwadratowe tekstury, przez co świat zaczyna wyglądać bardziej realistycznie. W tym przypadku możliwe jest nawet zastosowanie Ray Tracingu, a na pewno DLSS, więc OptiFine to mod głównie dla osób dysponujących mocnymi komputerami, z dużym naciskiem na karty graficzne.


Najlepsze mody do Minecraft zawierają również bardzo ważny element rozbudowy wiosek, których w podstawowej wersji, jest delikatnie mówiąc, jak na lekarstwo. Mod Better Villages potrafi zmienić tę sytuację, tworząc niekiedy z małych osad prawdziwe miasta.


Które mody do Minecraft są w stanie zaoferować Ci zupełnie nowe biomy, światy, a nawet wprowadzają dodatkowe zwierzęta? Do najciekawszych zdecydowanie należy zaliczyć Terralith, Oh The Biomes You’ll Go oraz Alex’s Cave. Wszystkie te mody znacznie zmieniają wygląd świata w Minecraft. Twilight Forest natomiast jest zupełnie nowym wymiarem, do którego dostaniesz się poprzez dodatkowy portal. Znajdziesz tam mnóstwo fauny i flory nieznanej wcześniej graczom Minecrafta, tak samo jak w modzie Alex’s Mobs.


Najlepsze mody do Minecraft mogą wpływać na crafting, a także pojawianie się nowych przepisów kulinarnych. Mod Farmers Delight wprowadza nowe warzywa, owoce oraz pozwala na przygotowanie całkiem oryginalnych potraw. Podobnie zresztą działa mod Pam’s HarvestCraft. Forestry, to z kolei ciekawa propozycja dla osób chcących kreować w pełni ekologiczne światy.


Crafting może znacznie się rozwinąć po instalacji modów Industrial Foregoing lub Industrial Craft. Wpływają one na zwiększenie wydobycia surowców (w tym zupełnie nowych), a także pozwalają na tworzenie fabryk.


Wszystkie opisane powyżej mody do Minecraft są niezwykle ciekawe, ale nie można zapominać o tych, które wprowadzają trochę niecodziennych rozwiązań. Należy do nich chociażby Epic Knights: Shields, Armor, and Weapons. W tym modzie będziesz mógł przenieść się wprost do średniowiecznych czasów, co pozwoli Ci na używanie broni i ubrań z tamtego okresu. Mod znacząco wpływa też na biomy i to, co się na nich pojawi. Jeśli stawiasz właśnie na rozwinięcie potencjału bojowego, wówczas sięgnij po mody: Alex’s Armoury lub MrCrayFish’s Gun mode, gdzie znajdziesz dużo nowoczesnej broni.

Gry w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756