Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Napęd optyczny – co to jest? Do czego służy?

 2023-08-29 

Jeszcze parę lat temu płyty CD i DVD były podstawowym nośnikiem danych. Pamięć flash (przenośna) nie była tak popularna, choćby ze względu na swoją cenę. Obecnie coraz częściej dane zgrywamy na pendrive, choć oprogramowanie i gry nadal sprzedawane są na płytach. Do odtwarzania ich zawartości niezbędny jest napęd optyczny – co to takiego? Wyjaśniamy i wskazujemy cechy istotne podczas zakupu.

Napęd optyczny – co to takiego?

Napęd optyczny służy do odtwarzania zawartości płyt. Dzięki niemu możesz odsłuchać muzykę, odtworzyć film, skopiować dane lub zainstalować oprogramowanie czy grę. Standard płyt ewoluował przez lata. Pierwsze były nośniki CD, następnie DVD, a obecnie to Blu-Ray oferuje najlepsze możliwości. Do odczytywania danych zapisanych na płytach służy wiązka laserowa. Dostępne są różne konstrukcje napędów – wewnętrzne oraz zewnętrzne. Te pierwsze są montowane w obudowie komputera, stanowiąc jego stały element. Występują w komputerach stacjonarnych oraz laptopach. Zewnętrzne napędy podłącza się do sprzętu za pośrednictwem przewodu USB. To dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają kompaktowe ultrabooki pozbawione własnego czytnika płyt. Wystarczy podłączyć takie urządzenie i cieszyć się możliwością instalacji oprogramowania lub odtwarzania danych.


Jak już wspominaliśmy, dostępne są różne rodzaje płyt. Ze względu na to wyróżnia się kilka rodzajów napędów. Warto zauważyć, że nowsze standardy czytników są wstecznie kompatybilne. Oznacza to, że napęd Blu-Ray jest w stanie odtworzyć płytę DVD lub CD.

Co jest ważne przy zakupie napędu optycznego?

Przyszedł czas na decyzję jaki kupić napęd optyczny. Co to jest, już wiesz. Teraz musisz poznać istotne cechy tego rodzaju urządzenia. Pamiętaj, że każdy sprzęt trzeba wybierać pod kątem własnych potrzeb i oczekiwań. Tylko wtedy praca urządzenia będzie satysfakcjonująca, a pieniądze – właściwie zainwestowane. Przede wszystkim, choć może to wydawać się oczywiste, trzeba pamiętać, że napędy różnią się konstrukcją, w zależności od przeznaczenia. Czytniki do komputerów stacjonarnych są dużo większe, aniżeli te, stosowane w laptopach. Podstawowym kryterium wyboru musi być standard odtwarzanych płyt. Dość rozsądnym wyborem będzie inwestycja w urządzenie Blu-Ray, które zapewni odczyt również płyt CD i DVD.


Oczywiście istotne jest również to, czy sprzęt ma być zewnętrzny lub wewnętrzny. Koniecznie zwróć uwagę na sposób instalacji. Do podłączenia napędu może być używany różny rodzaj interfejsów. Złe dopasowanie uniemożliwi instalację i zakup okaże się nietrafiony. Sprawdź, jakiego złącza potrzebujesz w nowym napędzie. Dostępne konfiguracje to między innymi SATA, eSATA, FireWire oraz IDE/ATAPI. W przypadku sprzętu zewnętrznego nie ma tego problemu. Wtedy używa się do podłączenia slotu USB, który znajduje się w każdym komputerze. Sprawdź także wymiary urządzenia. Są dostępne niższe napędy, zaprojektowane w myśl konstrukcji „slim”. Mogą być stosowane np. do niższych obudów komputerów stacjonarnych.


Z kolei z czysto technicznych aspektów, na pewno ważny jest czas dostępu. Informuje on o tym, ile średnio czasu potrzeba, aby uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na płycie. Pamiętaj, że różni się on w zależności od rodzaju odtwarzanego nośnika. Czasami użytkownicy o tym zapominają, a to dość istotna sprawa. Kluczowy jest również rozmiar bufora. Warto dopytać o tę wartość sprzedawcę. Im większy, tym lepiej. Odczyt będzie szybszy i sprawniejszy.

Napędy optyczne dostępne w ofercie

Wiesz już co to jest napęd optyczny i na co zwracać uwagę przy zakupie. Teraz możesz przejść do złożenia zamówienia, zgodnie z zaleceniami poznanymi wcześniej. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdują się napędy i nagrywarki:

Pamiętaj, że nagrywarka także umożliwia odczytywanie danych. Jest o tyle lepszym urządzeniem, że pozwala także nagrywać pliki na konkretną płytę. Dzięki niej możesz zgrać album ze zdjęciami, filmy z wakacji lub dokumenty gromadzone na komputerze. Większość oferowanych napędów to urządzenia zewnętrzne. To konsekwencja zmian na rynku. Filmy, zamiast na płytach, oglądamy przez aplikacje VOD. Z kolei gry możesz kupić w wersji cyfrowej, bez potrzeby korzystania z płyty kompaktowej. W naszym sklepie dostępne są trzy standardy połączenia z komputerem:

Niektóre napędy zewnętrzne mogą pracować w pionie, dzięki czemu zajmują mniej miejsca na biurku. Odwiedź nasz sklep i wybierz urządzenie dla siebie. W razie pytań lub wątpliwości, skorzystaj z pomocy naszych doradców.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756