Poradniki Eksperta

Poznaj prawidłowe ustawienie monitora

Podczas długiej pracy przed ekranem komputera kluczowe są prawidłowe ustawienia monitora. Zagadnienie to należy potraktować wieloaspektowo. Ważna jest odpowiednia konfiguracja ekranu, aby obraz nie męczył wzorku oraz fizyczna pozycja monitora, która powinna zapewniać prawidłową ergonomię. Przygotowany przez nas poradnik podpowie Ci jak ustawić monitor przeznaczony do prac biurowych oraz rozrywki.


ustawienie monitora


Odpowiednia pozycja przed ekranem


Ustawienia monitora powinny być dobrane tak, abyś przed ekranem zajął wygodną pozycję. Dzięki temu będziesz w mniejszym stopniu odczuwał np. bóle pleców. Dlatego ważny jest nie tylko odpowiedni wyświetlacz, ale również wygodne biurko, np. z regulacją wysokości, czy komfortowy fotel z regulowanymi podłokietnikami, oparciem oraz wysokością i podparciami karku czy odcinka lędźwiowego. Koniecznie zwróć uwagę na te elementy, gdy będziesz na etapie kompletowania swojego stanowiska do pracy lub grania.


Łatwiej dobierzesz odpowiednie ustawienia monitora, jeśli będzie on wyposażony w podstawę z regulacją wysokości oraz możliwością obrotu ekranu. Podstawowe modele mają jedynie regulację nachylenia. Zaleca się, aby ramka wyświetlacza znajdowała się na wysokości Twojego wzroku. Oparcie powinno być lekko odchylone do tyłu, a nogi zgięte pod katem 90 stopni lub większym, ramiona powinny być oparte na podłokietnikach. Odległość od monitora powinna być dopasowana do rozdzielczości ekranu oraz jego rozmiaru a także Twojego upodobania. Sam ekran powinien znajdować się w takiej pozycji, aby nie padało na niego bezpośrednio światło słoneczne, przez które obraz jest mniej czytelny i wymaga stosowania wysokiej jasności podświetlenia. Tak przygotowany możesz zacząć pracę lub zabawę.


Sprawdź również:

Jak podłączyć monitor do laptopa przez USB-C?

Jaka jest prawidłowa odległość od monitora?


Monitory w naszej ofercie:



Prawidłowe ustawienia monitora


W naszym tekście skupimy się na tym, jak ustawić monitor do pracy biurowej lub gier. Jeśli wykorzystujesz go do takich zadań jak np. grafika, czy obróbka materiałów wideo i zgodność z kolorem jest dla Ciebie bardzo ważna, to koniecznie powinieneś dokonać kalibracji wyświetlacza. Tylko ona zapewni precyzję odwzorowania barw. Niektóre ekrany, jak np. monitory Asus z serii ProArt czy Eizo ColorEdge, są dostarczane skalibrowane fabrycznie lub z oprogramowaniem do przeprowadzenia takowej.


W użytku domowym lub biurowym zazwyczaj w zupełności wystarczające będzie skorzystanie z przygotowanych przez producenta, predefiniowanych trybów obrazu jak np. gra, filmy, biuro, eco, low blue light czy sRGB do prac graficznych. Zapewnią one optymalne efekty przy minimalnej ilości konfiguracji. Dla uzyskania najlepszej jakości obrazu niezbędne jest również ustawienie natywnej rozdzielczości oraz maksymalnej częstotliwości odświeżania. O tym jakie są prawidłowe wartości, dowiesz się ze specyfikacji monitora dostępnej na stronie producenta czy w naszym sklepie internetowym.


Po czym poznać, że ustawienia monitora są nieprawidłowo dobrane? Przede wszystkim jest to nieostry oraz wyraźnie migoczący obraz. W pierwszym przypadku warto sprawdzić rozdzielczość. Komputer sam powinien wykryć parametry ekranu, lecz zdarza się, że stosuje mylne ustawienia, zwłaszcza jeśli korzystasz z analogowego złącza VGA. Dla sprawdzenia wystarczy, że klikniesz na pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierzesz opcję „Ustawienia ekranu” z menu kontekstowego. Następnie znajdź pozycję „Rozdzielczość wyświetlacza” i sprawdź, czy jest wybrana właściwa. Zdarza się, że zmiana rozdzielczości powoduje również zmniejszenie elementów na ekranie (ikon, czcionek, itp.), co może być dla ciebie niekomfortowe. Dlatego zwróć uwagę na umieszczoną obok opcję „Skala”. Przy jej pomocy możesz wybrać odpowiadającą Ci wielkość elementów interfejsu systemu operacyjnego.


Przyczyną migoczącego ekranu może być niewłaściwa częstotliwość odświeżania, np. 30 Hz. Jak zmienić Hz monitora na prawidłową wartość? Gdy jesteś we wspomnianym wcześniej menu ustawień ekranu, znajdź opcję „Zaawansowane ustawienia wyświetlacza”. Po jej kliknięciu pojawi się m.in. pozycja „Wybierz częstotliwość odświeżania”. Ustaw maksymalną dostępną dla Twojego monitora wartość. W standardowych ekranach jest to zazwyczaj 60 lub 75 Hz. W najlepszych monitorach gamingowych nawet 360 Hz.


Pamiętaj, że aby uzyskać wysoką rozdzielczość i częstotliwość odświeżania, niezbędne jest skorzystanie z najwydajniejszych metod transmisji obrazu. Zalecamy takie połączenia jak HDMI 2.0/2.1 lub DisplayPort 1.4, jeśli Twój komputer i monitor są wyposażone w te złącza. Wprowadzając takie ustawienia monitora możesz liczyć na optymalną jakość obrazu.


Odpowiednie ustawienia monitora


W pracy biurowej, aby w znacznym stopniu nie obciążać wzroku, znaczenie mają odpowiednie ustawienia monitora. Przede wszystkim dotyczy to kontrastu oraz jasności, których zbyt wysoki poziom może wprowadzać dyskomfort. O ile wysoki kontrast wygląda efektownie, to do pracy biurowej warto zredukować jego wartość. Obraz będzie wydawał Ci się wypłowiały, ale także znacznie mniej męczący dla oczu. Jak wspomnieliśmy, monitor warto ustawić tak, aby nie padały bezpośrednio na niego promienie słonecznie. Dzięki temu będziesz mógł zredukować poziom jasności, a obraz pozostanie czytelny. Podświetlenie matrycy monitora świeci bezpośrednio w Twoje oczy i zbyt duże, będzie powodować dyskomfort. Zalecamy, abyś do prac biurowych obniżył jasność do minimalnego poziomu, w którym obraz pozostaje czytelny. Wystarczy kilka chwil, aby do niego przywyknąć, a Twoje oczy na pewno odczują ulgę.


Funkcje ochronne wzroku


Współczesne monitory komputerowe są wyposażone w wiele funkcji, które mają zapewnić ochronę wzroku. Ich użycie zależy przede wszystkim od tego, czym się zajmujesz. Już na etapie kupna warto wybrać monitor z funkcją eliminującą migotanie, tzw. Flicker Free. Podświetlenie jest skonstruowane tak, że może powodować uporczywe migotanie. Jest ono niemal niewidoczne, jednak odczuwalne dla naszych zmysłów, a obecność tego rozwiązania znacznie poprawi komfort pracy i gry.


Kolejna przydatna funkcja to tryb redukcji emisji światła niebieskiego. Jest ono szkodliwe dla wzorku i może powodować jego nadmierne zmęczenie. Dlatego warto pracować z wykorzystaniem tej opcji, zwłaszcza jeśli z komputera korzystasz wieczorami. Po jej włączeniu kolory są cieplejsze i przyjemniejsze dla oka. Możesz także skorzystać z funkcji wyświetlania nocnego w systemie operacyjnym oraz w aplikacjach, w których pracujesz. Kolejnym z przydatnych rozwiązań jest tzw. tryb czytnika, lub dokumentów. Jest obecny tylko w niektórych monitorach, głównie tych przeznaczonych do pracy biurowej. Obraz pod względem odbioru ma mieć charakter zbliżony do papieru. Dzięki temu znacznie lepiej prezentują się na nim wszelkie dokumenty. Pamiętaj, że użycie obu wspominanych trybów będzie powodować przekłamania w wyświetlaniu barw, dlatego nie nadają się one do grania czy pracy, w której ważna jest wierność reprodukcji barw.


Jak ustawić dwa monitory lub więcej?


Jeśli potrzebujesz większej przestrzeni roboczej, powinieneś wiedzieć, jak ustawić dwa monitory lub więcej. Korzystanie z kilku ekranów znacznie zwiększa komfort pracy. Pod względem fizycznym, musisz dysponować dużym biurkiem, żeby zmieściło się na nim kilka monitorów. Możesz ewentualnie skorzystać z uchwytu, który obsługuje dwa lub więcej ekranów. Jest montowany do blatu biurka lub ściany i pozwala na wygodne manewrowanie i precyzyjne ustawienie wyświetlaczy.


W przypadku, gdyby drugim monitorem był wbudowany wyświetlacz laptopa, zalecamy skorzystanie z podkładki wyposażonej w regulację wysokości. Dzięki niej umieścisz ekran laptopa na wysokości Twojego wzroku i nie będziesz musiał się nad nim niewygodnie pochylać, co przy dłuższej pracy jest niezdrowe oraz męczące.


Sam system Windows daje Ci możliwość niezależnego ustawienia każdego monitora. Wystarczy, że wybierzesz menu „Ustawienia ekranu”, a w jego górnej części dostępna jest możliwość zaznaczenia monitora, którego parametry chcesz zmienić. W ten sposób możesz wybrać rozdzielczość czy częstotliwość odświeżania odpowiednią dla danego ekranu.


Sprawdź również:

Jak podzielić monitor na dwa ekrany?

Tablet jako drugi monitor

Jasność ekranu w monitorach i laptopach

Jak podłączyć tablet do telewizora lub monitora?

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756