Poradniki Eksperta

Ranking kierownic PC [TOP10]

 2023-03-30 

Branża gier komputerowych jest obecnie jedną z największych gałęzi gospodarki, która generuje wielomiliardowe przychody w skali każdego roku. Łatwo dostępne platformy służące do grania sprawiają, że praktycznie każdy miłośnik wirtualnej rozrywki znajdzie coś dla siebie. Komputery stacjonarne i konsole, należą obecnie do najpopularniejszych sprzętów, szczególnie wśród fanów wyścigów samochodowych. Dzieje się tak za sprawą takich akcesoriów, jak kierownica, która idealnie współgra z tymi urządzeniami. Którą wybrać i jak dopasować ją do swoich potrzeb? Ranking kierownic pc odpowie na wszystkie Wasze pytania.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Jak w prawdziwym aucie

Gry wyścigowe to zdecydowanie ścisła czołówka najpopularniejszych tytułów wśród fanów wirtualnej rozrywki. Przez długie lata były one rozwijane w taki sposób, aby jak najlepiej oddać realia prawdziwych zawodów. Przełom przyszedł dopiero w momencie stworzenia pierwszych prototypów kierownic przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych i konsol. Spora część osób mających za sobą kilkanaście i więcej lat przygody z gamingiem, zapewne doskonale pamięta pierwsze toporne wynalazki w tej dziedzinie. Czasy się jednak zmieniły i dzisiejsze akcesoria, którymi są kierownice pc, to wysoce zaawansowane urządzenia, którym bliżej do profesjonalnych elementów montowanych w bolidach Formuły 1. W wielu przypadkach nie różnią się one w znaczny sposób od prawdziwych kierownic, szczególnie że część z nich może współpracować z zewnętrzną skrzynią biegów, a także pedałami. Na co zwrócić uwagę szukając idealnej kierownicy, która zapewni Wam idealne odwzorowanie realnej jazdy autem po torach wyścigowych?

Kąt obrotu

Najważniejszą funkcją w kierownicy pc jest kąt obrotu. To od tego zależy, w jaki sposób kierownica będzie w stanie wejść w interakcje ze światem na ekranie monitora. Zbyt mały kąt uniemożliwi Wam dokonywanie ostrych zakrętów, mimo że część z nowszych gier potrafi już optymalizować ustawienia sterowania pod kątem posiadanej kierownicy. Problem jednak pozostanie po Waszej, fizycznej stronie, ponieważ skręt będzie wydawać się nienaturalny, przez co zniknie otoczka realizmu. Dlatego też, nasz ranking kierownic pc szczególnie poleca Wam urządzenia, których kat skręcania będzie wynosić od 180 do 270 stopni. Coraz częściej pojawiają się również kierownice, których promień skrętu znacznie przekracza wspomniane wartości. Wtedy kierownica może oferować nawet do 900 stopni, co przyda się najbardziej do gier będących symulatorami.

Mocowanie kierownicy

Kierownica musi być ustawiona na płaskiej powierzchni i nie może drgnąć nawet o milimetr. Jest to szczególnie ważne podczas gier wyścigowych, ponieważ operowanie oraz częste i gwałtowne skręty na trasie, będą generować duży nacisk na urządzenie. Jednym z najpopularniejszych sposobów mocowania, jest zastosowanie przyssawek. Wystarczy położyć kierownicę w wybranym miejscu i delikatnie, ale stanowczo ją docisnąć np. do blatu biurka. Możecie być pewni, że w zupełności zabezpieczy Was to przed przemieszczeniem się kierownicy.


Czas reakcji jest bardzo ważny w grach wyścigowych, dlatego też ranking kierownic pc musi omówić kwestie łączności. Do wyboru macie połączenie przewodowe i bezprzewodowe. W pierwszym przypadku nie jest przesadą stwierdzić, że wybiera je zdecydowana większość graczy. Klasyczny przewód wpinany do gniazda w komputerze zapewni Wam stabilne połączenie, a także zmniejszy do absolutnego minimum czas reakcji. Połączenia bezprzewodowe są wygodnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli kierownice korzystają z łączności Bluetooth 5.0 lub wyższej.

Przyciski funkcyjne

Komfort korzystania z kierownicy to nie tylko przyjemne dla dłoni materiały wykończeniowe, ale także odpowiednie rozmieszczenie przycisków funkcyjnych. W przypadku klasycznych kierownic, nie będzie ich zbyt wiele, ale warto sprawdzić, czy na pewno znajdą się w zasięgu wszystkich Waszych palców. Kierownice specjalistyczne, czyli takie, które mają imitować te używane przez kierowców Formuły 1, będą trudniejsze do opanowania, ale dadzą znacznie więcej satysfakcji. Tutaj również ważne jest, aby kierownice były jak najbardziej ergonomiczne.

Wibracje i wybór odpowiedniego modelu

Ranking kierownic pc na sam koniec pozostawił kwestię funkcji dodatkowych i samej budowy kierownicy. Coraz więcej urządzeń tego typu oferuje swoim użytkownikom coś więcej, niż tylko możliwość sterowania samochodem wyścigowym. Wspomnieliśmy wcześniej o realizmie, który może być znacznie podniesiony dzięki zastosowaniu wibracji. Każde zderzenie, czy dziura w drodze będą odczuwalne przez Was fizycznie.


Kierownica sprawdzi się w każdej konfiguracji, niezależnie od tego, czy szukacie modeli kompaktowych, czy bardziej rozbudowanych. Zestaw zawierający wszystkie funkcje sterowania wbudowane w kierownicę, sprawdzi się lepiej dla początkujących, szczególnie dzieci i nastolatków. Dorosły użytkownik poczuje się swobodniej, wybierając zestaw zawierający kierownicę i pedały, szczególnie jeśli ma doświadczenie w prowadzeniu realnego samochodu. Wtedy zadziałają wyuczone odruchy i nauka gry będzie szła o wiele łatwiej.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756