Poradniki Eksperta

Ranking pamięci RAM – najlepsze pamięci RAM DDR4 [TOP10]

Gdy już wybrałeś procesor oraz kartę graficzną, przychodzi czas na zakup pamięci RAM. Obok wcześniej wspomnianych, jest to komponent, który w największym stopniu wpływa na wydajność komputera Przygotowany przez nas ranking pamięci RAM ułatwi Ci wybór konkretnego modułu do Twojego „peceta”. Znajdziesz w nim modele standardowe jak i wyposażone w podświetlenie RGB. Z części poradnikowej dowiesz się jakie parametry mają znaczenie, gdy wybierasz pamięć RAM. Ranking zawiera dziesięć modeli w standardzie DDR4 i pojemności 16 GB. Na dziś jest to optymalny wybór dla większości użytkowników.


Za co odpowiada pamięć RAM?


Zanim zaczniemy ranking pamięci RAM, przyda nam się trochę wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. RAM w „pecetach” znajduje zastosowanie jako pamięć operacyjna. Oznacza to, że są w niej przechowywane rozkazy do procesora, które następnie ten pobiera i przetwarza poprzez jednostki wykonawcze. Mówiąc zaś nieco jaśniej, w pamięci RAM przechowywane są programy, które aktualnie są przez Ciebie wykorzystywane oraz informacje, z których korzystają i wyniki ich pracy. Po wyłączeniu komputera zawartość pamięci RAM jest kasowana. Odznacza się ona znacznie większą szybkością i krótszymi czasami dostępu niż pamięci stosowne w nowoczesnych dyskach SSD. Na wydajność pamięci wpływa kilka głównych parametrów – częstotliwość taktowania, opóźnienia oraz oczywiście pojemność. Obecnie nowe komputery wyposażone są w pamięć RAM typu DDR4 lub DDR5, w zależności od platformy oraz płyty głównej.


Taktowanie pamięci RAM


Częstotliwość taktowania pamięci RAM jest jej podstawowym parametrem. Im jest większa, tym szybsza jest transmisja danych oraz maksymalna przepustowość transferu. Obecnie większość procesorów oraz płyt głównych bez problemu obsługuje pamięci RAM o wysokiej częstotliwości taktowania, pod warunkiem kompatybilności z profilami Intel XMP. To duża zaleta, ponieważ wystarczy włożyć pamięci do slotów, aktywować w UEFI profil XMP i dobiorą one optymalną częstotliwość taktowania oraz opóźnienia. To, jaka jest odpowiednia częstotliwość taktowania, zależy od przeznaczenia komputera. W praktyce biorąc pod uwagę stosunek ceny do wydajności, zalecamy obecnie wybór pamięci o częstotliwości pracy przynajmniej 3200 MHz. Oferują one dobrą wydajność oraz są dostępne w relatywnie przystępnych cenach. Wybór mniej wydajnych pamięci jest po prostu nieopłacalny, w najlepszym przypadku zaoszczędzisz co najwyżej kilkanaście złotych.


W topowym komputerze gamingowym pamięć również ma duże znaczenie, dlatego możesz zdecydować się na moduły o wyższej częstotliwości taktowania. Optymalnym wyborem są te o częstotliwości 3600 MHz. Są niewiele droższe, a sporo wydajniejsze. Polecamy je, jeśli masz nieco większy budżet. Powyżej tych rejonów wkraczamy już w segment hi-end, czyli pamięci o częstotliwości taktowania 4000 MHz lub większej. To propozycja dla najbardziej wymagających graczy, którzy planują również podkręcanie. Producenci stosują wyselekcjonowane kości pamięci, które poradzą sobie podczas pracy z wysokimi częstotliwościami taktowania oraz niskimi opóźnieniami. Jeszcze większą częstotliwość taktowania mają pamięci typu DDR5, o czym piszemy w dalszej części poradnika.


Opóźnienia pamięci RAM


Kolejnym z ważnych parametrów, które uwzględnia ranking pamięci RAM, są opóźnienia CL. Ten współczynnik określa czas, jaki upływa od wysłania żądania dostępu przez kontroler pamięci do otrzymania przez niego informacji. Im więc opóźnienia są niższe, tym lepiej, ponieważ dane są wymieniane szybciej. W praktyce głównym podawanym przez producentów parametrem jest CAS Latency, oznaczany literami CL lub po prostu CAS, dla pamięci typu DDR4 o częstotliwości taktowania 3200 MHz wynosi 16. Jednak wraz ze wzrostem częstotliwości taktowania, zazwyczaj opóźnienia również rosną. Dla pamięci taktowanych częstotliwością 4000 MHz typowym opóźnieniem CAS jest 18. Jedynie nieliczne, wyselekcjonowane moduły są w stanie osiągnąć przy tej częstotliwości niskie opóźnienie na poziomie np. 16, a co za tym idzie, są one nieco droższe.


Oprócz opóźnienia CAS występują również inne parametry, jak opóźnienie RCD, RP, RAT czy CR. Do typowego komputera dobrym wyborem będzie pamięć o częstotliwości taktowania 3200 MHz i opóźnieniach na poziomie CL16. Jednak jeśli masz większe wymagania, składasz np. hi-endowy zestaw gamingowy, to szukaj po prostu jak najwyżej taktowanych pamięci, z jak najmniejszymi opóźnieniami, w Twoim budżecie. Jeśli Twoja płyta główna na to pozwala, masz możliwość podkręcenia pamięci RAM, czyli zwiększenia częstotliwości taktowania oraz zmniejszenia opóźnień. Metodą prób i błędów możesz znaleźć stabilną kombinację, która zapewni najlepszą wydajność.


Ile RAM-u potrzebuję?


Można powiedzieć, że RAM-u i pieniędzy nigdy za wiele, zatem warto wiedzieć ile kupić pamięci, żeby nie wydać zbyt dużo. Sklasyfikowane przez nasz ranking pamięci RAM zestawy mają pojemność 16 GB, co na dziś jest optymalnym wyborem. Jak wspominaliśmy, w RAM-ie swoje dane przechowują aktualnie użytkowane aplikacje. Korzyści z dużej ilości pamięci są więc jasne. Przełączanie pomiędzy programami trwa krócej, jeśli korzystasz z kilku aplikacji jednocześnie, to będą one działać wydajnie. Dziś nawet przeglądarka internetowa jest w stanie zagospodarować dużą ilość pamięci, zwłaszcza jak masz uruchomione kilka okien i w każdym jest kilkanaście zakładek.


Jako absolutne minimum zalecamy dzisiaj 8 GB pamięci RAM, ale jedynie w komputerach przeznaczonych do pracy biurowej. Jednak znacznie lepszym wyborem jest zestaw pamięci o pojemności 16 GB. Obecnie jest to wystarczająca wartość do zastosowań multimedialnych oraz większości gier. Nieco wyższe wymagania mają specyficzne tytuły. Na większej ilości pamięci korzysta np. Call of Duty: Warzone, które lepiej utrzymuje płynność animacji podczas gry. Jeśli Twoje ulubione gry mają większe wymagania względem pamięci, zalecamy 32 GB pojemności. To także dobry wybór dla profesjonalistów pracujących w aplikacjach graficznych, inżynierskich czy produkcji wideo. We wspomnianych zastosowaniach profesjonalnych ogólnie króluje zasada: im więcej RAM-u tym lepiej, dlatego po prostu wybieraj ilość pamięci wg własnego budżetu. Współczesne płyty główne dla platform AM4 oraz LGA1700 obsługują do 128 GB pamięci RAM.


Ile modułów wybrać?


Konsumenckie płyty główne na platformach LGA1700 oraz AM4 dysponują dwoma lub czterema gniazdami pamięci, co pozwala na obsadzenie maksymalnie 64 lub 128 GB. Kupując pamięć RAM zawsze instaluj ją w parach, czyli przynajmniej dwóch modułach o takiej samej pojemności, np. 2 x 8 GB. Dzięki temu pamięć będzie pracowała w tzw. trybie dual channel (dwukanałowym), a to oznacza wykorzystanie dwóch kanałów o przepustowości 64 bitów, które dają razem 128 bitową magistralę. Dzięki temu przesył danych pomiędzy pamięcią RAM a kontrolerem jest szybszy.


Wybierając pamięci miej też na uwadze perspektywę rozbudowy. Przykładowo, gdy kupisz moduły w specyfikacji 2 x 8 GB i w przyszłości będziesz chciał dołożyć kolejny taki sam zestaw, to nie będziesz już miał możliwości rozbudowy, gdy będziesz potrzebował większej ilości pamięci. Jeśli przewidujesz, że w przyszłości Twoje wymagania względem ilości RAM-u będą rosły, to zdecydowanie lepiej już na samym początku wybrać jak największe moduły, np. 2 x 16 GB zamiast 4 x 8 GB. Warto też dodać, że sporadycznie w niektórych płytach głównych po obsadzeniu banków pamięci zdarzają się problemy ze stabilnością, podczas pracy z profilem XMP czy przy podkręcaniu. W takich sytuacjach należy bowiem dostosować parametry pracy do wszystkich czterech kości RAM.


Pamiętaj, że dokupując pamięć RAM do posiadanych już modułów, najlepiej, abyś po prostu wybrał taką samą parę zarówno pod względem pojemności jak i częstotliwości taktowania. Jednak w praktyce użycie modułów o innych parametrach również nie powinno przynieść żadnych problemów.


Więcej RAM-u, czy szybszy RAM?


Kupując pamięci RAM, możesz się zastanawiać, czy w danym budżecie lepiej wybrać np. konfigurację 2 x 16 GB 3200 MHz, czy 2 x 8 GB 4400 MHz. Z naszej perspektywy korzystniejszy jest zakup pamięci o większej pojemności. Największy wpływ na komfort pracy mają momenty, gdy pamięć RAM się „zapycha”. Taka sytuacja ma miejsce, gdy np. uruchomiłeś dużo aplikacji w tle i każda z nich zajmuje jakąś część pamięci. Przy większej pojemności do takich sytuacji będzie dochodzić znacznie rzadziej, ponieważ aplikacje będą dysponowały większą przestrzenią. Dzięki temu komputer będzie działał stabilniej.


Pamięci DDR4 czy DDR5


Ranking pamięci RAM prezentuje moduły DDR4. Są one najpopularniejsze, a na rynku zadebiutowały w 2014 r. Przez ten czas ceny zdążyły się ustabilizować i obecnie są bardzo przystępne. Jeśli składasz nowy komputer, to pamięci RAM DDR4 możesz zastosować zarówno na platformie AM4 jak i LGA1700.


Pamięci DDR5 na rynku zadebiutowały w 2020 r. Obecnie mogą być stosowane jedynie w płytach głównych z gniazdem LGA1700. Względem poprzedników oferują one kilka nowości. Przede wszystkim jest to obniżenie napięcia pracy oraz zwiększenie częstotliwości taktowania i opóźnień. Sprawia, to że pamięci DDR5 pozwalają na przesłanie większej ilości informacji. Dużym atutem jest obecność technologii XMP 3.0. To zaleta przede wszystkim dla osób podkręcających pamięci, ponieważ mogą zapisać konfigurację użytkownika. Dlatego jeśli zostaną zainstalowane w innym komputerze, to bez problemu odtworzysz ich tryb pracy.


Pamięć RAM DDR5 jest mniej przystępna cenowo i jej zastosowanie opłaca się w kilku przypadkach. Pierwszy z nich występuje, gdy przygotowujesz absolutnie bezkompromisowy zestaw i zależy Ci na jak największej wydajności, a cena nie gra roli. Drugim przypadkiem jest sytuacja, gdy wybierasz komponenty, które będą Ci długo służyć. DDR5 zadebiutowały w 2022 r. i prawdopodobnie ich następcy pojawią się na rynku nie wcześniej niż w 2026 r. Możesz więc już dziś kupić pamięć RAM, której będziesz użytkował przez kilka lat, po drodze wymieniając płytę główną czy procesor.


Pamięć RAM PNY XLR8 Gaming Epic X RGB 16GB 4000MHz


Pierwszy model prezentowany przez ranking pamięci RAM to PNY XLR8 Gaming Epic X RGB 16GB 4000MHz. Dzięki wysokiej częstotliwości taktowania jest bardzo dobrą propozycją dla wymagających użytkowników. Znajdzie zastosowanie w stacjach roboczych czy komputerach gamingowych. Kompatybilność z funkcją Intel XMP, pozwala na wygodne podkręcanie pamięci RAM, wystarczy wybrać przygotowany przez producenta profil. Zastosowany radiator dba o utrzymanie niskich temperatur oraz stabilność, a podświetleniem możesz sterować z poziomu takich aplikacji jak Asus Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync i Asrock Polychrome Sync.


PNY XLR8 Gaming Epic X RGB 16GB 4000MHz Dane techniczne:


Częstotliwość taktowania: 4000 MHz

Pojemności pamięci: 16 GB

2 moduły pamięci

Opóźnienie CAS – 18

Napięcie – 1,35 VUdogodnienia:


Złocone styki

Radiator redukujący temperaturę

Podświetlenie RGB ze sterowaniem

Możliwość pracy w dual channel

Dziesięcioletnia gwarancjaPamięć RAM GOODRAM Irdm X 16GB 3200MHz


W przystępnej cenie możesz wybrać pamięć RAM polskiej marki – GoodRam Irdm X 16GB 3200MHz. To pojedynczy moduł, więc warto dokupić drugi, aby sparować je razem do pracy w trybie dwukanałowym. Pamięci wyposażone są w niewielki radiator. Dzięki temu w przypadku podkręcania będą mieć niższe temperatury. Dodatkowym atutem jest atrakcyjny wygląd, co docenisz jeśli obudowa Twojego komputera ma transparentny bok. Polecamy ten produkt do podstawowych zestawów gamingowych.GOODRAM Irdm X 16GB 3200MHz Dane techniczne:


Częstotliwość taktowania: 3200 MHz

Pojemności pamięci: 16 GB

1 moduł pamięci

Opóźnienie CAS – 16

Napięcie – 1,35 VUdogodnienia:


Złocone styki

Radiator redukujący temperaturę

Możliwość pracy w dual channel

Dożywotnia gwarancja

Wysokość nie powinna kolidować z systemami chłodzeniaPamięć RAM ADATA XPG Gammix D10 16GB 3200MHz


Jeśli nie planujesz podkręcania i zależy Ci po prostu na pamięciach dobrej jakości, to znakomitym wyborem jest zestaw Adata XPG Gammix D10 16GB 3200MHz. Zawiera on dwa moduły o pojemności 8 GB każdy, więc sprawdzi się w użytkowaniu graczy czy innych osób, którym zależy na dobrej wydajności. Atutem są radiatory, ponieważ bardzo dobrze odprowadzają ciepło oraz pozwalają na utrzymanie stabilnej pracy. Pamięci są objęte dożywotnią gwarancją producenta.ADATA XPG Gammix D10 16GB 3200MHz Dane techniczne:


Częstotliwość taktowania: 3200 MHz

Pojemności pamięci: 16 GB

Dwa moduły pamięci

Opóźnienie CAS – 16

Napięcie – 1,35 VUdogodnienia:


Złocone styki

Radiator redukujący temperaturę

Możliwość pracy w dual channel

Dożywotnia gwarancja

Obsługa profilu Intel XMP 2.0Pamięć RAM PATRIOT Viper Steel 16GB 3200MHz


Ranking pamięci RAM prezentuje model Patriot Viper Steel 16 GB 3200 MHz. Wyróżnia się on dużym radiatorem, który sprawdzi się, np. gdy planujesz podkręcanie modułów, ponieważ efektywnie odprowadza ciepło. Oprócz tego jego autem jest bardzo atrakcyjny wygląd, więc pamięci prezentują się stylowo w komputerach z przeszkloną obudowa, nawet pomimo braku podświetlenia. Moduły są sparowane do pracy w trybie dwukanałowym dla zapewnienia optymalnej wydajności.PATRIOT Viper Steel 16GB 3200MHz Dane techniczne:


Częstotliwość taktowania: 3200 MHz

Pojemności pamięci: 16 GB

2 moduły pamięci

Opóźnienie CAS – 16

Napięcie – 1,35 VUdogodnienia:


Złocone styki

Radiator redukujący temperaturę

Możliwość pracy w dual channel

Dożywotnia gwarancja

Obsługa profilu Intel XMP 2.0Pamięć RAM CORSAIR Vengeance RGB Pro 16GB 3200MHz


Co kupić, jeśli zależy Ci na efektownym wyglądzie? Ranking pamięci RAM proponuje moduły Corsair Vengeance RGB Pro 16GB 3200MHz. Wyróżniają się one bardzo atrakcyjnym podświetleniem RGB LED. Dzięki oprogramowaniu Corsair iCUE możesz wygodnie sterować i synchronizować oświetlenie RGB wszystkich komponentów jak pamięci, wentylatory, myszy, klawiatura i inne. To pozwoli Ci uzyskać spójne efekty. Sporych rozmiarów radiator dobrze rozprasza ciepło i ułatwia instalację.CORSAIR Vengeance RGB Pro 16GB 3200MHz Dane techniczne:


Częstotliwość taktowania: 3200 MHz

Pojemności pamięci: 16 GB

2 moduły pamięci

Opóźnienie CAS – 16

Napięcie – 1,35 VUdogodnienia:


Obsługa profilu Intel XMP 2.0

Radiator redukujący temperaturę

Podświetlenie RGB ze sterowaniem

Możliwość pracy w dual channel

Dożywotnia gwarancjaPamięć RAM ADATA XPG Spectrix D60G RGB 16GB 3200MHz


Niezwykle atrakcyjny design sprawia, że pamięci Adata XPG Spectrix D60G RGB 16GB 3200MHz są świetnym wyborem do „customowego peceta”. Jeśli dużą uwagę przykładasz do wyglądu swojego komputera, to urzeknie Cię atrakcyjny kształt radiatorów oraz rozbudowany system podświetlenia. Całość prezentuje się bardzo nowocześnie w połączeniu z innymi komponentami komputera. Moduły są przystosowane do pracy w trybie dwukanałowym oraz kompatybilne z systemem Intel XMP 2.0, są więc nie tylko efektowne ale i efektywne.ADATA XPG Spectrix D60G RGB 16GB 3200MHz Dane techniczne:


Częstotliwość taktowania: 3200 MHz

Pojemności pamięci: 16 GB

2 moduły pamięci

Opóźnienie CAS – 16

Napięcie – 1,4 VUdogodnienia:


Obsługa profilu Intel XMP 2.0

Radiator redukujący temperaturę

Podświetlenie RGB ze sterowaniem

Możliwość pracy w dual channel

Dożywotnia gwarancjaPamięć RAM GOODRAM IRDM Pro 16GB (2x8GB) 3600MHz


Jeśli nad efektowny wygląd cenisz po prostu stabilną pracę i duże możliwości, to ranking pamięci RAM ma świetną propozycję. Są to moduły GoodRam IRDM Pro 16 GB w kolorze Deep Black. Ascetyczny styl nie oznacza ograniczonych możliwości. Wykorzystują one wyselekcjonowane kości pamięci, które będą stabilnie pracować nawet pomimo wysokiej częstotliwości taktowania. To znakomity wybór dla graczy oraz overclockerów. Radiator w czarnym kolorze nie koliduje z systemami chłodzenia CPU i skutecznie odprowadza ciepło.GOODRAM IRDM Pro 16GB (2x8GB) 3600MHz Dane techniczne:


Częstotliwość taktowania: 3600 MHz

Pojemności pamięci: 16 GB

2 moduły pamięci

Opóźnienie CAS – 18

Napięcie – 1,4 VUdogodnienia:


Wyselekcjonowane kości pamięci

Radiator redukujący temperaturę

Możliwość pracy w dual channel

Dożywotnia gwarancja

Wysokość nie powinna kolidować z systemami chłodzeniaPamięć RAM CORSAIR Vengeance LPX 16GB 3200MHz


Kolejna propozycja marki Corsair to pamięci Vengeance LPX 16GB 3200MHz. Oba moduły są wyposażone w radiator, który chroni je przed wysokimi temperaturami oraz przegrzaniem. Łączna pojemność to 16 GB, co jest wystarczającą wartością dla większości współczesnych gier. Dzięki niskoprofilowej obudowie pamięci nie powinny kolidować z systemami chłodzenia CPU. Kompatybilność z technologią Intel XMP pozwala na błyskawiczne podkręcanie.CORSAIR Vengeance LPX 16GB 3200MHz ane techniczne:


Częstotliwość taktowania: 3200 MHz

Pojemności pamięci: 16 GB

2 moduły pamięci

Opóźnienie CAS – 16

Napięcie – 1,35 VUdogodnienia:


Obsługa profilu Intel XMP 2.0

Radiator redukujący temperaturę

Możliwość pracy w dual channel

Dożywotnia gwarancja

Wysokość nie powinna kolidować z systemami chłodzeniaPamięć RAM KINGSTON Fury Beast 16GB 3200MHz


Efektowane podświetlenie sprawia, że moduły pamięci Kingston Fury Beast 16GB 3200MHz mogą być prawdziwą ozdobą Twojego komputera, dlatego ranking pamięci RAM nie mógł ich pominąć. Za synchronizację efektów RGB odpowiada technologia Kingston Fury Infrared Sync wykorzystująca podczerwień. Do sterowania podświetleniem możesz wykorzystać aplikację Fury Ctrl lub oprogramowanie producentów płyt głównych. Pamięci mogą pracować w trybie dwukanałowym. Obsługa XMP pozwoli na szybkie przetaktowanie, niezależnie czy korzystasz z procesorów Intela czy AMD.KINGSTON Fury Beast 16GB 3200MHz Dane techniczne:


Częstotliwość taktowania: 3200 MHz

Pojemności pamięci: 16 GB

2 moduły pamięci

Opóźnienie CAS – 16

Napięcie – 1,35 VUdogodnienia:


Obsługa profilu Intel XMP 2.0

Radiator redukujący temperaturę

Podświetlenie RGB ze sterowaniem

Możliwość pracy w dual channel

Dożywotnia gwarancjaPamięć RAM KINGSTON Fury Beast 16GB 3600MHz


Ranking pamięci RAM zamykamy modelem Kingston Fury Beast 16GB 3600MHz. Dzięki wysokiej częstotliwości taktowania moduły te oferują bardzo dużą wydajność. Docenią to szczególnie gracze oraz osoby pracujące np. w programach graficznych. Dzięki technologii XMP 2.0 uruchomienie profilu wydajnościowego trwa jedynie krótką chwilę. W zestawie znajdziesz dwa moduły o pojemności 8 GB każdy, które są sparowane do pracy w trybie dwukanałowym.KINGSTON Fury Beast 16GB 3600MHz Dane techniczne:


Częstotliwość taktowania: 3600 MHz

Pojemności pamięci: 16 GB

2 moduły pamięci

Opóźnienie CAS – 17

Napięcie – 1,35 VUdogodnienia:


Obsługa profilu Intel XMP 2.0

Radiator redukujący temperaturę

Możliwość pracy w dual channel

Dożywotnia gwarancja

Wysokość nie powinna kolidować z systemami chłodzenia


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756