Poradniki Eksperta

Ranking procesorów – najlepsze modele [TOP10]

Procesor jest kluczowym elementem zestawu komputerowego. Podczas pracy pobiera on dane z pamięci operacyjnej i na ich podstawie wykonuje konkretne polecenia. Obok takich komponentów jak dysk, karta graficzna czy pamięć operacyjna, w największym stopniu wpływa on na wydajność. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni CPU, dopasowany do Twoich potrzeb. Pomoże Ci w tym nasz poradnik oraz ranking procesorów, który przygotowaliśmy. Polecamy również zapoznanie sie z naszymi pozostałymi artykułami eksperckimi takimi jak „Najlepszy procesor do 1000 zł” czy „Jaki procesor do gier wybrać”?


Jaki procesor kupić?


Na to pytanie postara się odpowiedzieć nasz ranking procesorów. W tym celu jednak niezbędne jest określenie potrzeb. Na samym początku powinniśmy wiedzieć, czy wybierasz procesor do całkiem nowego zestawu komputerowego, czy chcesz po prostu wymienić CPU w swoim „pececie”, ponieważ odczuwasz niedostatki mocy w ulubionych grach.


W pierwszej sytuacji zawsze polecamy wybór procesora na jak najnowszej platformie. Obecnie są to Intel LGA1700 lub AMD AM4. Będziesz miał pewność, że wybierzesz produkt z długim okresem wsparcia oraz najnowszymi technologiami, a także oszczędnością energii. Być może nawet płyta główna, którą dobierzesz do CPU będzie w przyszłości obsługiwać kolejną generację procesorów, co da Ci możliwość wymiany jednostki na wydajniejszą, gdy odczujesz niedostatki mocy.


Jeśli jednak masz już swój zestaw komputerowy i chcesz po prostu wymienić procesor na szybszy, to musisz pamiętać, że wymiana powinna odbywać się w ramach danej platformy. Przykładowo, jeśli posiadasz procesor Intel Core i3-10100 i brakuje Ci nieco mocy w ulubionych grach, to w ramach tej samej platformy możesz go wymienić na Intel Core i7-10700. Będzie to przesiadka z CPU czterordzeniowego na wciąż bardzo wydajną jednostkę ośmiordzeniową, która prawdopodobnie posłuży Ci kilka dobrych lat. O tym, jakie procesory są kompatybilne z daną platformą, dowiesz się ze specyfikacji płyty głównej. Pamiętaj, że często zamiana pomiędzy generacjami wiąże się z koniecznością kupna nowej płyty głównej, a nawet pamięci RAM. To znacznie zwiększa koszt całej operacji.


Częstotliwość taktowania procesora


Podstawowym parametrem CPU jest częstotliwość taktowania. W skrócie, większa wartość oznacza większą wydajność, co odczujesz przeze wszystkim w grach oraz programach użytkowych, np. aplikacjach do edycji materiałów wideo czy grafiki. Przeglądając ranking procesorów na pewno zwrócisz uwagę, że podajemy dwa parametry – częstotliwość bazową oraz dla trybu Turbo. Czym się one różnią?


Nowoczesne CPU w sposób dynamiczny zarządzają swoją częstotliwością taktowania i jest ona dopasowana do aktualnie wykonywanych prac. Jeśli np. przeglądasz media społecznościowe czy wykonujesz zadania biurowe, CPU automatycznie redukuje częstotliwość taktowania. W takich zadaniach nie jest potrzebna duża wydajność, a w ten sposób można zredukować zużycie energii. Bazowa częstotliwość taktowania odnosi się do standardowego trybu pracy urządzenia. Z kolei tryb Turbo określa maksymalną możliwą do osiągnięcia częstotliwość taktowania procesora podczas pracy w wymagających aplikacjach np. grach. Aby ją uzyskać należy jednak zapewnić CPU odpowiednie warunki pracy, np. zastosować wydajny system chłodzenia, który pozwoli utrzymać niską temperaturę. W trybie Turbo rośnie bowiem zużycie energii, a ta jest oddawana w postaci ciepła.


Ile rdzeni powinien mieć procesor?


Kolejnym ważnym parametrem, który uwzględnia ranking procesorów jest liczba rdzeni oraz wątków. Pierwsza wartość określa faktyczną liczbę rdzeni fizycznych procesora, druga zaś liczbę procesorów logicznych, w przypadku CPU z funkcją wielowątkowości współbieżnej, np. Hyper Threading w CPU Intela lub SMT w układach AMD. Dzięki niej jeden rdzeń fizyczny może realizować zadania z dwóch wątków jednocześnie.


Kilka lat temu aplikacje były tworzone w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystywać potencjał jednego wydajnego rdzenia. Jednak rozwiązaniem ze znacznie większym potencjałem okazało się być zwiększanie liczby rdzeni. To pozwoliło na uzyskanie większego wzrostu wydajności. Dziś większość oprogramowania profesjonalnego oraz gier jest projektowanych do współpracy z procesorami wielordzeniowymi, dlatego większa liczba rdzeni przynosi znaczne korzyści. To, ile rdzeni powinien mieć procesor, zależy od przeznaczenia „peceta”, co wyjaśniamy w dalszej części tekstu.


Pamięć podręczna w procesorze


W specyfikacji spotkasz się także z takim pojęciem jak pamięć podręczna (cache). Jest to nic innego jak pamięć statyczna o bardzo krótkim czasie dostępu, która jest zlokalizowana w jądrze CPU. Przechowuje ona informacje, do których niezbędny jest szybki dostęp. Jest znacznie wydajniejsza niż pamięć RAM, jednak ma też mniejszą pojemność. Najczęściej pojemność pamięci cache rośnie wraz z liczbą rdzeni. Większość współczesnych procesorów ma trzypoziomową pamięć podręczną. Obecnie innowacyjnym rozwiązaniem jest pamięć podręczna 3D V-Cache. Do tej pory jednak została zaimplementowana tylko w jednym procesorze konsumenckim AMD Ryzen 7 5800X3D.


Procesor Intel czy AMD?


Ranking procesorów zawiera propozycje obu producentów. To najwięksi dostawcy CPU do „pecetów” na rynku i obaj oferują podzespoły wysokiej jakości. Obecnie dla AMD wiodąca platformą jest AM4, z układami z linii Zen 3. Obsługują one magistralę PCIe 4.0, pamięci DDR4, a najwydajniejsze procesory z serii Ryzen 9 wyposażone są w nawet 16 rdzeni i mogą pracować na 32 wątkach.


Dla firmy Intel wiodącą platformą są układy z serii Alder Lake S, czyli 12. generacja procesorów Intel Core. To nowoczesna platforma, której zaletą jest między innymi obsługa standardu PCIe 5.0 oraz pamięci typu DDR4 i DDR5. W najwydajniejszych modelach procesorów zastosowano także innowacyjną architekturę hybrydową, która łączy rdzenie P (performance – wydajne) i E (efficient – efektywne energetycznie) w pojedynczej kości z kontrolerem Intel Thread Director. Rdzenie P przeznaczone są do pracy w aplikacjach wymagających większych obciążeń, z kolei rdzenie E zajmują się zarządzaniem wielowątkowością i zadaniami w tle. To pozwala na połączenie dużej wydajności oraz efektywności energetycznej.


W praktyce obie platformy mają swoje zalety. Najlepsze procesory AMD oferują bardzo dobrą wydajność w grach, a przy tym brylują w zadaniach wymagających wielu mocnych rdzeni. Sama platforma AM4 jest również przystępna cenowo, a wszystkie CPU można dodatkowo podkręcić. Układy Intela są nowoczesne oraz zapewniają najlepszą wydajność w grach oraz bardzo dobrą w aplikacjach wymagających wielowątkowości. Jednak całościowo koszt platformy porównywalnej wydajnościowo z AMD może być większy. Wyboru musisz dokonać więc sam, biorąc pod uwagę cechy, które mają dla Ciebie największe znaczenie.


Procesor do biura


Zestawiając ranking procesorów chcieliśmy ująć ofertę rynkową całościowo. Dlatego znajdziesz w nim propozycje do różnych zastosowań. Jaki procesor do biura będzie odpowiedni? W takich zadaniach sprawdzą się już podstawowe jednostki z dwoma rdzeniami, przykładem są modele Intel Celeron czy AMD Athlon. Jeśli jednak Twój budżet na to pozwala, to zalecamy wybór procesorów z czterema rdzeniami oraz ośmioma wątkami, jak modele z serii Core i3 lub Ryzen 3. Ich zaletą będzie znacznie lepsza wydajność, jeśli lubisz pracować w kilku aplikacjach naraz. Otwarta przeglądarka, edytor tekstu, klient poczty e-mail oraz dodatkowe oprogramowanie będą działać znacznie szybciej, co poprawi komfort Twojej pracy.


Procesor do gier


Nie jest łatwo wybrać dobry procesor do gier, ponieważ to bardzo wymagające aplikacje. Znaczenie ma przede wszystkim liczba rdzeni – cztery, obsługujące osiem wątków to absolutne minimum. Jednak jeśli zależy Ci na płynnej grze, warto dopłacić i zdecydować się na sześciordzeniowy oraz dwunastowątkowy CPU. Ranking procesorów ma taką propozycję jak AMD Ryzen 5 5600X będący świetnym wyborem dla gracza, który nie chce wydać zbyt dużo. Bardziej wymagający użytkownicy, którzy streamują swoją rozgrywkę mogą sięgnąć po takie modele jak i Intel Core i5-12600K z sześcioma rdzeniami P i czterema E lub ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy AMD Ryzen 7 5700X. Oba CPU powinny zaspokoić wymagania większości graczy.


Procesor dla profesjonalisty


Pisząc „procesor dla profesjonalisty” mamy przede wszystkim na myśli twórców z branży kreatywnej, którzy korzystają z zaawansowanych aplikacji do modelowania 3D, edycji wideo i grafiki czy oprogramowania inżynierskiego. W takich zastosowaniach „błyszczą” procesory wielordzeniowe, dlatego zalecane przez nas minimum to modele ośmiordzeniowe i szesnastowątkowe. Górnej granicy nie ma. Im więcej rdzeni ma procesor, tym szybciej wykona daną pracę, a czas to pieniądz (jak mawiają). Warto więc zainwestować w jak najlepszy CPU, ponieważ może się okazać, że jego zakup szybko się zwróci.


Podkręcanie procesora


Dla wielu osób kuszącą opcją wydaje się być podkręcanie CPU, inaczej overclocking. Na czym ono polega? Jest to zwiększenie częstotliwości taktowania rdzeni procesora. Pozwala ono na uzyskanie dodatkowej wydajności. Niestety nie zawsze jest możliwe. Podkręcać można wszystkie procesory AMD oraz jednostki Intela z odblokowanym mnożnikiem, czyli modele, w których nazwie znajduje się litera „K”. Pamiętaj, że overclocking powoduje wzrost zużycia energii, a zatem i temperatury emitowanej przez CPU. Dlatego w tym przypadku warto pomyśleć o zastosowaniu wydajniejszego układu chłodzenia.


Chłodzenie procesora


Jak wspomnieliśmy, procesor podczas pracy emituje ciepło. Dlatego w większości modeli w specyfikacji BOX jest dołączony układ chłodzenia. Zazwyczaj jest to niewielki radiator z wentylatorem, który powinien wystarczyć do utrzymania bazowych parametrów pracy. Kiedy warto pomyśleć o wymianie „coolera” CPU? Na pewno gdy planujesz podkręcanie, zależy Ci na większej ciszy i niższych temperaturach oraz gdy kupujesz topowy, wielordzeniowy CPU. Najwydajniejsze jednostki nie mają chłodzenia w zestawie, musisz o nie zadbać sam. Dlatego, gdy już przestudiujesz przygotowany przez nas ranking procesorów, zachęcamy Cię do zapoznania się z rankingiem chłodzenia CPU. Dzięki niemu z łatwością wybierzesz odpowiedni „cooler” do swojego nowego procesora.


Procesor INTEL Core i9-12900K


Ranking procesorów otwiera jedna z najwydajniejszych jednostek – Intel Core i9-12900K. Jest wyposażony w 8 rdzeni typu P oraz 8 typu E. Dzięki temu świetnie radzi sobie w wymagających aplikacjach, a jednocześnie, gdy zachodzi taka potrzeba, zużywa niewiele energii. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi, po zastosowaniu odpowiednio wydajnego systemu chłodzenia, możesz dodatkowo podkręcić CPU i uwolnić pełnię jego wydajności.


Sprawdź również: Jaki procesor do gier? Ranking produktów [TOP10]Intel Core i9-12900K Dane techniczne:


Liczba rdzeni i wątków 16/24

Częstotliwość taktowania 3,2 GHz

Typ gniazda – FCLGA1700

Pamięć podręczna Smart Cache 30 MB

Częstotliwość trybu Turbo do 5,2 GHzUdogodnienia:


Technologia Intel Turbo Boost

Wsparcie PCIe 5.0 x16

Zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 770

Obsługa pamięci DDR4 i DDR5

Możliwość podkręcaniaProcesor AMD Ryzen 9 5950X


Dzięki aż szesnastu rdzeniom AMD Ryzen 9 5950X jest znakomitym wyborem dla profesjonalistów. Bez trudu poradzi sobie z wielowątkowymi aplikacjami inżynierskimi, do edycji wideo czy obróbki grafiki. Rozwiązania takie jak Precision Boost 2 i Precision Boost Overdrive, dynamicznie zarządzają wydajnością procesora oraz dobierają tryb jego pracy do stojących przed nim zadań. Maksymalna częstotliwość taktowania może wynosić nawet 4,9 GHz, a odblokowany mnożnik pozwala na dodatkowe podkręcanie CPU.


Sprawdź również: Najlepszy procesor do 1000 zł – ranking [TOP8]AMD Ryzen 9 5950X Dane techniczne:


Liczba rdzeni i wątków 16/32

Częstotliwość taktowania 3,4 GHz

Typ gniazda – Socket AM4

Pamięć podręczna 72 MB

Częstotliwość trybu Turbo do 4,9 GHzUdogodnienia:


Aplikacja zarządzająca Ryzen Master

Możliwość podkręcania

Wsparcie PCIe 4.0 x16

Zalecane pamięci DDR4 3200 MHz

36 miesięcy gwarancjiProcesor INTEL Core i7-12700K


Dla wymagającego gracza ranking procesorów poleca model Intel Core i7-12700K. Dysponuje on dwunastoma rdzeniami, ośmioma typu P i czterema typu E. Procesor jest przystosowany do pracy zarówno z pamięciami DDR4 jak i DDR5, w zależności od typu płyty głównej. Jest również kompatybilny z najnowszą wersją interfejsu PCIe 5.0. Osiąga maksymalną częstotliwość taktowania w trybie Turbo wynoszącą nawet 5 GHz, co pozwala na wszechstronne zastosowanie w grach i programach użytkowych.Intel Core i7-12700K Dane techniczne:


Liczba rdzeni i wątków 12/20

Częstotliwość taktowania 3,6 GHz

Typ gniazda – FCLGA1700

Pamięć podręczna Smart Cache 25 MB

Częstotliwość trybu Turbo do 5 GHzUdogodnienia:


Technologia Intel Turbo Boost

Wsparcie PCIe 5.0 x16

Zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 770

Obsługa pamięci DDR4 i DDR5

Możliwość podkręcaniaProcesor AMD Ryzen 7 5800X


Model AMD Ryzen 7 5800X wyróżnia się wysoką bazową częstotliwością taktowania oraz ośmioma rdzeniami i szesnastoma wątkami. To dobry procesor dla graczy oraz profesjonalistów o ograniczonym budżecie. Dostępność złącza PCIe 4.0 pozwala Ci wykorzystać pełnię możliwości szybkich dysków SSD, co ma znaczenie jeśli często pracujesz na dużych plikach. W połączeniu z wydajną kartą graficzną AMD Ryzen 7 5800X świetnie sprawdzi się w „pececie” gamingowym przystosowanym do obsługi gier w rozdzielczości 4K.AMD Ryzen 7 5800X Dane techniczne:


Liczba rdzeni i wątków 8/16

Częstotliwość taktowania 3,8 GHz

Typ gniazda – Socket AM4

Pamięć podręczna 36 MB

Częstotliwość trybu Turbo do 4,7 GHzUdogodnienia:


Aplikacja zarządzająca Ryzen Master

Możliwość podkręcania

Wsparcie PCIe 4.0 x16

Zalecane pamięci DDR4 3200 MHz

36 miesięcy gwarancjiProcesor AMD Ryzen 7 5700X


Niezwykle przystępny cenowo ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen 7 5700X jest dobrym wyborem dla gracza. W trybie turbo osiąga on częstotliwość taktowania wynoszącą nawet 4,6 GHz. Wyprodukowany został w nowoczesnej litografii 7 nm, dzięki czemu odznacza się również niskim użyciem energii. Współczynnik TDP wynosi 65 W. Przy pomocy aplikacji Ryzen Master możesz wygodnie podkręcać procesor lub wybrać jeden z predefiniowanych profili wydajnościowych z poziomu systemu Windows.AMD Ryzen 7 5700X Dane techniczne:


Liczba rdzeni i wątków 8/16

Częstotliwość taktowania 3,4 GHz

Typ gniazda – Socket AM4

Pamięć podręczna 36 MB

Częstotliwość trybu Turbo do 4,6 GHzUdogodnienia:


Aplikacja zarządzająca Ryzen Master

Możliwość podkręcania

Wsparcie PCIe 4.0 x16

Zalecane pamięci DDR4 3200 MHz

36 miesięcy gwarancjiProcesor INTEL Core i5-12600K


Ze względu na korzystny stosunek ceny do wydajności procesory Intel Core i5-12600K cieszą się bardzo dużą popularnością wśród graczy. Hybrydowa architektura rdzeni sprawia, że dobrze spisują się w zadaniach wymagających wielowątkowości oraz dużej wydajności. Odblokowany mnożnik pozwoli Ci na wygodne podkręcanie i uzyskanie jeszcze kilku FPS-ów w ulubionej grze. Gdy zajdzie taka potrzeba, możesz skorzystać ze zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 770.Intel Core i5-12600K Dane techniczne:


Liczba rdzeni i wątków 10/16

Częstotliwość taktowania 3,7 GHz

Typ gniazda – FCLGA1700

Pamięć podręczna Smart Cache 20 MB

Częstotliwość trybu Turbo do 4,9 GHzUdogodnienia:


Technologia Intel Turbo Boost

Wsparcie PCIe 5.0 x16

Zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 770

Obsługa pamięci DDR4 i DDR5

Możliwość podkręcaniaProcesor AMD Ryzen 5 5600X


Ranking procesorów prezentuje model AMD Ryzen 5 5600X ze względu na jego przystępną cenę. Jest on częstym wyborem wśród graczy, ponieważ oferuje niezbędne minimum dla wymagających tytułów. Funkcje Precision Boost 2 i Precision Boost Overdrive dynamicznie zarządzają częstotliwością taktowania, która może wynosić nawet 4,6 GHz. W zestawie znajdziesz podstawowy system chłodzenia Wraith Stealth, dzięki czemu po zakupie możesz od razu przystąpić do montażu na płycie głównej.AMD Ryzen 5 5600X Dane techniczne:


Liczba rdzeni i wątków 6/12

Częstotliwość taktowania 3,7 GHz

Typ gniazda – Socket AM4

Pamięć podręczna 32 MB

Częstotliwość trybu Turbo do 4,6 GHzUdogodnienia:


Aplikacja zarządzająca Ryzen Master

Możliwość podkręcania

Wsparcie PCIe 4.0 x16

Zalecane pamięci DDR4 3200 MHz

•36 miesięcy gwarancjiProcesor AMD Ryzen 5 5600G


Jeśli szukasz wydajnego procesora ze zintegrowanym układem graficznym, to AMD Ryzen 5 5600H jest świetnym wyborem. Wbudowana karta AMD Radeon Vega 7 sprawdzi się m.in. w tytułach esportowych, jest więc dobrym wyborem dla mniej wymagających graczy. Sprawdzi się także w komputerze biurowym, który okazjonalnie służy do gier lub innych zadań wspomaganych wydajnością obliczeniową karty graficznej. W zestawie znajdziesz podstawowy system chłodzenia, który zapewni optymalne warunki pracy w bazowych parametrach.AMD Ryzen 5 5600G Dane techniczne:


Liczba rdzeni i wątków 6/12

Częstotliwość taktowania 3,9 GHz

Typ gniazda – Socket AM4

Pamięć podręczna 19 MB

Częstotliwość trybu Turbo do 4,4 GHzUdogodnienia:


Aplikacja zarządzająca Ryzen Master

Możliwość podkręcania

Wsparcie PCIe 4.0 x16

Zalecane pamięci DDR4 3200 MHz

Układ graficzny Radeon Vega 7Procesor INTEL Core i3-12100


Wybierając przystępny cenowo i wydajny procesor do biura zwróć uwagę na model Intel Core i3-12100. Dysponuje czterema rdzeniami oraz ośmioma wątkami, więc możesz uruchomić nawet kilka aplikacji, a system wciąż będzie pracował płynnie. Zintegrowany układ graficzny dobrze sprawdzi się w zadaniach biurowych i prostych grach oraz pozwala na obsługę np. dwóch monitorów. Procesor ten polecamy również do komputerów multimedialnych. Platforma FCLGA1700 da Ci dostęp do najnowszych funkcji, jak obsługa pamięci DDR5, wsparcie standardu PCIe 5.0 czy możliwość korzystania z portu ThunderBolt 4.INTEL Core i3-12100 Dane techniczne:


Liczba rdzeni i wątków 4/8

Częstotliwość taktowania 3,3 GHz

Typ gniazda – FCLGA1700

Pamięć podręczna Smart Cache 12 MB

Częstotliwość trybu Turbo do 4,3 GHzUdogodnienia:


Technologia Intel Turbo Boost

Wsparcie PCIe 5.0 x16

Dołączony system chłodzenia

Obsługa pamięci DDR4 i DDR5

Technologia wirtualizacji Intel VT-xProcesor INTEL Celeron G6900


Ranking procesorów zamyka Intel Celeron G6900. To najmniej wydajna jednostka spośród wszystkich prezentowanych. Przeznaczony jest do typowych mało wymagających zadań biurowych. W zestawie znajdziesz podstawowy system chłodzenia, który sprawdzi się w codziennej pracy. Dzięki przystępnej cenie ten CPU może stanowić Twój punkt wejścia w 12. generację procesorów Intela. Obsługuje przy tym takie nowinki jak pamięci DDR5 czy standard PCIe 5.0.INTEL Celeron G6900 Dane techniczne:


Liczba rdzeni i wątków 2/2

Częstotliwość taktowania 3,4 GHz

Typ gniazda – FCLGA1700

Pamięć podręczna Smart Cache 4 MB

Znamionowa moc termiczna (TDP) 46 WUdogodnienia:


Wsparcie PCIe 5.0 x16

Zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 710

Obsługa pamięci DDR4 i DDR5

Technologie Intel OS Guard i Secure Key

Oszczędność energii


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756