Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

VPN – co to jest i jak działa?

Data dodania: 12-06-2024

Jedna z coraz popularniejszych usług sieciowych to VPN – co to jest i w jakim celu możesz go wykorzystać, wyjaśni Ci nasz poradnik. Jeszcze jakiś czas temu użycie VPN było domeną przede wszystkim korporacji i firm, w których był ona stosowany do pracy zdalnej. Dziś jednak z usługi tej coraz częściej korzystają zwykli użytkownicy, m.in. w celu ochrony prywatności. Dowiesz się nie tylko, co to jest VPN w telefonie, ale i jak go skonfigurować oraz z jakich funkcji możesz skorzystać.

Jak działa VPN?

Na samym początku warto rozwinąć skrót VPN, co to oznacza? Jest to nic innego jak wirtualna sieć prywatna (Virtual Private Network). Rozwiązanie to tworzy sieć, w ramach której dostawca VPN pośredniczy między tobą, a docelowym adresem. Przykładowo, gdy korzystając z VPN chcesz wejść na stronę https://www.mediaexpert.pl/, nie łączysz się bezpośrednio z nią, tylko „po drodze” ruch przechodzi przez dostawcę Twojej usługi wirtualnej sieci prywatnej.


Jest kilka powodów, dla których warto wiedzieć, jak działa VPN. Przede wszystkim rozwiązanie to tworzy bezpieczne i szyfrowane połączenie przebiegające między Twoim urządzeniem, a zdalnym serwerem. Wszelkie dane zostają bezpiecznie zaszyfrowane zaawansowanym algorytmem jak AES 256. Następnie zaszyfrowany internetowy tunel pośredniczy w transmisji danych do docelowego serwera i są one deszyfrowane. Przed czym chroni VPN? Jego zastosowanie sprawia, że minimalizujesz ślad sieciowy, jaki zostawią Twoje dane i pozostajesz anonimowy. Docelowy serwer nie zna twojego prawdziwego adresu IP, a jedynie VPN, który pośredniczył w transmisji.

Przed czym chroni VPN?

Skoro wyjaśniliśmy, jak działa VPN, co to oznacza i jak dba o bezpieczeństwo, to warto przyjrzeć się jego zaletom i korzyściom płynącym z wykorzystania tej usługi. Ochrona prywatności to chyba najpowszechniej promowany współcześnie atut tej usługi. Warto poświęcić mu jeszcze chwilę. Co daje VPN pod tym względem?


Musimy mieć świadomość, że praktycznie wszystkie strony internetowe, z których korzystamy zbierają na nasz temat dane. Od dawna nie jesteśmy anonimowi w sieci i nawet na podstawie naszego zachowania, wraz z adresem IP można bez trudu zidentyfikować użytkownika. Być może dla kogoś nie jest to problemem, jednak warto wiedzieć, że wykorzystanie VPN może Cię uchronić np. przed wyciekiem Twojej historii przeglądania czy adresów IP do cyberprzestępców czy reklamodawców.

Wirtualne podróże – co daje VPN?

Zmiana geolokalizacji to kolejna z zalet jakie oferuje VPN. Co to jest? Nasze adresy IP są regionalizowane. Serwer docelowy „widzi” więc informację, że legitymujesz się np. polskim adresem IP i może na stronie automatycznie zaprezentować zawartość dla Twojego regionu. W wielu przypadkach to duża zaleta, ponieważ pozwala na łatwiejsze dostosowanie treści do odbiorcy. Są jednak sytuacje, gdy regionalizacja bywa problemem dla użytkownika. Przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie strony internetowe i serwisy streamingowe są dostępne na całym świecie z taką samą zawartością.


Przykładowo, gdy oglądasz jakiś serial w Polsce i wyjeżdżasz za granicę, może okazać się, że w danym państwie nie jest on dostępny na tej platformie. Podobnie polscy klienci serwisów streamingowych mogą nie mieć dostępu do takich samych pozycji jak Ci zagraniczni. Wynika to z praw do dystrybucji danego tytułu w określonym regionie. Korzystając z VPN możesz udać się w wirtualną podróż i zmienić swoją geolokalizację. Mimo że fizycznie przebywasz w Polsce, to finalny serwer zobaczy lokalizację serwisu VPN, za pośrednictwem którego się łączysz, a ta może być w całkowicie innym państwie.


Oczywiście wykorzystanie z serwisami streamingowymi to nie jedyna możliwość tej funkcji. Przed czym chroni VPN poza blokadą treści? Przede wszystkim przed ograniczeniem dostępu do wybranych stron WWW czy portali. W wielu państwach świata dostęp do z niektórych serwisów jest ograniczony i są one zablokowane. Najczęściej przytaczanym przykładem są prawdopodobnie Chiny. W kraju tym zablokowane są np. Facebook, What’sApp czy Mapy Google. Korzystanie z nich w Państwie Środka jest możliwe tylko jeśli zastosujesz VPN. Jak włączyć tę usługę dowiesz się w kolejnych akapitach poradnika.

VPN – jak włączyć go na routerze?

Konfiguracja aplikacji bezpośrednio na komputerze czy telefonie nie jest jedynym rozwiązaniem. Warto wiedzieć co daje zainstalowany na routerze VPN. Jak włączyć tę usługę w sieci lokalnej? Wymaga to pewnych umiejętności, jednak korzyści są znaczne. Rozwiązanie to polecamy, jeśli chcesz, żeby wszystkie domowe urządzenia korzystały z zabezpieczonej przez VPN sieci. O ile np. instalacja aplikacji na PC czy smartfonie nie jest problematyczna, to już na telewizorze zazwyczaj nie ma takiej możliwości.


Skonfigurowany na routerze VPN zapewni ochronę dla całej Twojej sieci lokalnej bez konieczności ustawiania parametrów połączenia na poszczególnych urządzeniach. Aby z tego korzystać, Twój router musi być wyposażony w obsługę połączeń typu VPN. Musisz zalogować się do panelu administracyjnego oraz aktywować usługę. Dokładny opis konfiguracji połączenia VPN znajdziesz w instrukcji obsługi dołączonej do routera, z kolei niezbędne dane otrzymasz od dostawcy VPN. Pamiętaj, że VPN zainstalowany na routerze nie zapewni ochrony urządzeniom mobilnym, np. talbotom czy smartfonom, które będą korzystać z Internetu poza siecią lokalną. W takiej sytuacji warto dodatkowo zainstalować aplikację do obsługi połączenia VPN.

Jak wybrać dobry VPN?

Stabilne połączenie internetowe jest kluczowe do wygodnego korzystania z zasobów sieci. Pamiętaj, że na jakość połączenia wpływa także zastosowany VPN. Co to oznacza dla użytkownika? Jeśli korzystasz z dostawcy ze słabymi serwerami lub ich małą ilością i zlokalizowanych daleko od Ciebie, to jakość połączenia może być niezadowalająca. Przyjrzyjmy się zatem kilku kluczowym funkcjom i wymaganiom.


To, czy VPN jest bezpieczny, zależy nie tylko od szyfrowania. Zwróć także uwagę na to, czy wybierany dostawca rejestruje Twoją aktywność. Najlepszy poziom anonimowości oferują usługi, które nie zbierają danych dotyczących ruchu użytkowników i ich nie przechowują. Co ciekawe, wymóg rejestracji aktywności może wynikać z przepisów prawa kraju, w którym jest zarejestrowany dostawca usługi. Obowiązek taki nakładają np. państwa UE oraz USA. Jeśli jednak operator usługi jest zarejestrowany w innym regionie, np. Panamie, to nie dotyczą go przepisy ze wspomnianych wcześniej terytoriów.


Ważne jest nie tylko to, czy VPN jest bezpieczny, ale również stabilny. Nasze łącza światłowodowe oferuję prędkości rzędu kilku gigabitów na sekundę. Dlatego jeśli nie chcesz stracić na komforcie użytkowania zwróć uwagę jakie limity oferuje usługa VPN. Co to jest? Chodzi oczywiście o prędkość pobierania oraz limity wykorzystania danych. Dostawca usługi opisuje, czy obowiązują Cię jakieś limity, ma to szczególne znacznie, gdy grasz lub oglądasz filmy w wysokiej rozdzielczości ze streamingu. W razie problemów z jakością połączenia możesz podłączyć się do serwera w innej lokalizacji, znajdującej się bliżej Ciebie. To także rozwiązanie mające zapewnić minimalne opóźnienia w transmisji. Bardzo często aplikacje do obsługi VPN oferują usługę szybkiego połączenia, w której samodzielnie dobierają serwer pracujący w optymalnych warunkach.


Co ważne, firmy oferują nie tylko dostęp do VPN. Co to oznacza? Możesz skorzystać z dodatkowych usług jak np. wbudowany menedżer haseł, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem, blokada reklam, czy nawet dostęp do bezpiecznego dysku w chmurze o dużej pojemności, na którym możesz przechowywać swoje dane bez obaw, że ktokolwiek zyska do nich dostęp. To, co daje VPN dodatkowo, zależy od oferty producenta i wybranego pakietu abonamentowego.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756