Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Wymiana płyty głównej – kiedy jest konieczna?

Data dodania: 25-08-2023

Niestety czasami dochodzi do awarii, które wymuszają wysłanie sprzętu do serwisu. Nie zawsze uszkodzenie urządzenia oznacza konieczność zakupu nowego. Tak jest na przykład w przypadku komputerów. Kiedy wymiana płyty głównej jest potrzebna i jak wygląda w praktyce?

Wymiana płyty głównej – kiedy będzie konieczna?

Czasami możliwa jest naprawa uszkodzonego podzespołu. Wymiana płyty głównej może jednak być konieczna, jeśli doszło do rozległej usterki, której usunięcie pochłonęłoby nieopłacalne środki. Każda taka sytuacja jest indywidualna i trudno ocenić, kiedy naprawa ma sens. Wymiana płyty głównej w laptopie jest raczej nieunikniona. Kompaktowa konstrukcja niestety często uniemożliwia dokonywanie napraw. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby odstawić notebooka do serwisu, by przyjrzał się mu specjalista. Wymiana płyty głównej w laptopie może kosztować kilkaset złotych, ale to nadal o wiele mniej niż cena zakupu nowego urządzenia. O wiele prościej rozwiązać ten problem w komputerze stacjonarnym, którego konstrukcja jest mniej skomplikowana. Samodzielna wymiana na nowy element także jest o wiele prostsza i nie wymaga aż tak dużego doświadczenia.

Kiedy wymiana jest bardziej opłacalna od naprawy?

Przede wszystkim nie warto zlecać naprawy płyty głównej bez określenia widełek kosztów takiej operacji. Jeśli poznana cena usługi będzie zbliżona do ceny zakupu nowego podzespołu, nawet się nie zastanawiaj. Zdecyduj się na kupno płyty głównej. Spytaj serwisanta, czy jest w stanie znaleźć sprawny, używany model. Być może dzięki temu zaoszczędzić nawet 50 procent kosztów Jeśli chcesz mieć gwarancję trwałości, postaw na nowy podzespół. Sygnałem do zakupu powinien być także brak gwarancji (albo krótki jej okres) na dokonaną naprawę. Może się niestety okazać, że za niedługi czas znowu dojdzie do awarii, a to wymusi kolejne wydatki. Chwilowa oszczędność jest niestety pozorna i potrafi przysporzyć wielu przykrych niespodzianek.

Wymiana płyty głównej w komputerze

Zastanawiasz się jak wymienić płytę główną? Przede wszystkim musisz wybrać nowy model. Możesz zdecydować się na zakup takiego samego sprzętu albo poszukać innego. To całkiem dobry pomysł, bo pozwoli na rozbudowę zestawu w przyszłości. Oczywiście istotnym warunkiem jest weryfikacja, czy inna płyta główna będzie kompatybilna z resztą posiadanych podzespołów. Sprawdź, czy jest wyposażona we właściwe gniazdo procesora. Zakup nieprawidłowego modelu uniemożliwi zamontowanie posiadanego już „mózgu” komputera. O ile typ pamięci operacyjnej będzie raczej tożsamy, to istotne jest, ile gigabajtów RAM jest w stanie obsłużyć płyta. Warto zdecydować się na taki model, który umożliwi rozbudowę w przyszłości. Pamięć operacyjna ma bardzo duży wpływ na szybkość pracy komputera, więc nie warto tego aspektu pomijać. Konieczne jest także sprawdzenie formatu płyty głównej, aby móc zamontować ją w obudowie komputera stacjonarnego. To także ważne ze względu na późniejszą instalację pozostałych podzespołów.


W przypadku komputera stacjonarnego podstawową czynnością, od której należy rozpocząć proces wymiany, jest odłączenie sprzętu od prądu. To ważne ze względu na Twoje bezpieczeństwo. Komputer postaw na stole lub biurku, zapewniając sobie przestrzeń do pracy. Kolejnym krokiem jest rozkręcenie obudowy komputera. Najprawdopodobniej wystarczy jedynie demontaż bocznej ściany. Zagwarantuje to dostęp do wszystkich części „peceta”. Żeby wyciągnąć płytę główną konieczny jest demontaż wszystkich elementów do niej zamontowanych. Zacznij od wypięcia wszystkich wtyczek, a następnie dokonaj demontażu procesora, modułów pamięci i pozostałych podzespołów. Jeśli płyta główna będzie już „wolna”, możesz ją delikatnie odkręcić, aby następnie wyciągnąć z obudowy komputera stacjonarnego. Kolejną czynnością będzie naturalnie montaż nowej. Przed instalacją przeczytaj dokładnie instrukcję w celu znalezienia wskazówek producenta. 


Korzystając z okazji, że komputer jest rozebrany, warto oczyścić go z zalegającego kurzu, który utrudnia odprowadzanie ciepła na zewnątrz. To także dobry moment na nałożenie pasty termoprzewodzącej, która ułatwia schładzanie podzespołów, przekazując nadmiar temperatury na radiatory wykonane z odpowiednich materiałów. Jeśli już zamontujesz wszystkie podzespoły, możesz dokonać testu sprzętu. Oczywiście najpierw sprawdź, czy wszystkie złącza są właściwie wpięte. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby dokonać wymiany samodzielnie, możesz zlecić to serwisowi komputerowemu. Masz wtedy gwarancję, że usługa zostanie wykonana przez doświadczonego pracownika i nie dojdzie do usterek.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756