Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dobry ciśnieniomierz – jak kupić?

  2023-05-01


Wysokość ciśnienia krwi, nie jest sprawą wyłącznie staruszków lub osób chorych. Jego wysokość powinien sprawdzać regularnie każdy z nas, nawet jeśli dobrze się czuje. Typowe, dobre ciśnienie wynosi 120-129 na 80-84 mmHg, zaś wysokie prawidłowe to 130-139 na 85-89 mmHg. To tylko przykłady limitów, gdyż na wysokość ciśnienia osób starszych, patrzy się inaczej niż młodych. Dlatego też, każdy z nas powinien mieć w domu dobry ciśnieniomierz. Jeśli ktoś zastanawia się, jaki ciśnieniomierz kupić, to urządzenie to może nabyć w sklepie Media Expert, który dysponuje różnymi modelami, nawet takimi, które są zalecane przez zespół promocji Instytutu Kardiologii w Aninie. Do wyboru są ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe. Jedne i drugie mierzą ciśnienie oscylometrycznie, a to znaczy, że ciśnienie jest wyczuwalne za sprawą płynącego pod mankietem strumienia krwi, który powoduje drgania tegoż mankietu. Słowem, podstawę pomiaru stanowi falowanie pulsujące tętnicy.

Kto powinien mierzyć ciśnienie?

Oczywiście badać ciśnienie powinni przede wszystkim Ci, którzy mają stwierdzone schorzenia z tym związane, albo osoby obciążone dziedzicznie chorobami, np. nerek, serca albo nadciśnieniem. Dobrze, by bez względu na wiek, sprawdzały swoje ciśnienie osoby z nadwagą oraz z cukrzycą, jak i Ci, którzy skończyli 55 lat.

Jak właściwie mierzyć ciśnienie

Wiele osób robi to źle, zrzucając winę na urządzenie. Tymczasem ciśnienie powinno się mierzyć zawsze, w miarę możliwości, w tym samym miejscu. Jeśli robimy to w domu, to dobrze abyśmy byli wypoczęci. Nie należy tego robić od razu, po zjedzeniu posiłku. Przynajmniej pół godziny przed mierzeniem, nie należy palić papierosów. Dobrze jest też wybrać sobie dogodne miejsce, np., fotel, a rękę (najlepiej lewą), na którą założymy ciśnieniomierz lekko zgiąć w kierunku serca. Nie trzeba też panikować, jeśli pierwszy pomiar wypadnie gorzej. Trzeba następnego dnia spróbować zrobić to ponownie. Jednak przy trzecim zbyt wysokim pomiarze warto, a nawet trzeba skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Z czego się składa ciśnieniomierz?

Jeśli zatem nie mamy jakiegoś schorzenia, z którym musimy regularnie chodzić do lekarza, sami możemy kontrolować ciśnienie krwi, używając do tego celu, kupionego (bez recepty) ciśnieniomierza, a dobry ciśnieniomierz to taki, który pokaże właściwy pomiar. Składa się on z ekranu (wyświetlacza), najczęściej LCD oraz dołączanego do niego mankietu, który zakłada się tak, by zatopiona w mankiecie rurka dotykała zgięcia ręki, co zwykle jest napisane, a czasem nawet narysowane. Teraz wystarczy urządzenie włączyć przyciskiem lub dotykowo, zależnie od modelu, a mankiet automatycznie się napompuje i na ekranie wyświetlą się najważniejsze dane.

Co można zobaczyć na ekranie

Dobry ciśnieniomierz, z dużą dokładnością pomiaru (+/-3 mmHg), przede wszystkim wyświetli wysokość ciśnienia oraz dane dotyczące pulsu (z dokładnością +/-5). Urządzenie potrafi skontrolować prawidłowe założenie mankietu, zapamiętać do 200 pomiarów, średnio 90 dla dwóch osób i na dodatek zapisać je w pamięci. Niektóre modele mają też funkcje związane z datą oraz czasem, kiedy ciśnienie było mierzone, automatycznie się wyłączają, jak też mają wskaźnik zużycia baterii. Potrafią rozpoznać arytmię serca, sprawdzają migotanie przedsionków i pokazują nawet wskaźnik ryzyka. Media Expert ma w sprzedaży ciśnieniomierze, ze specjalną przystawką do zrobienia EKG. Te bardziej zaawansowane technologicznie, mają wbudowany Bluetooth, dzięki któremu mogą szybko przesłać otrzymane wyniki na telefon komórkowy lekarza albo kogoś z rodziny – zależnie od tego, jaką wyrazimy zgodę. Większość ciśnieniomierzy działa na baterie, a niektóre zasilane są akumulatorowo. W naszym sklepie, naprawdę można kupić dobry ciśnieniomierz naramienny.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy, jak się go używa

Jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie mierzy ciśnienie na tętnicy nadgarstkowej. Przy tym jest niewielki, więc łatwo go schować. Jest także lekki, co może mieć znaczenie. Podobnie, jak przy ciśnieniomierzach naramiennych, tak i w tym przypadku, pomiar w dużej mierze zależy od tego gdzie, kiedy oraz jak jest robiony. By dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy zadziałał, trzeba przynajmniej przez kwadrans odpocząć, zdjąć krępujące rękę rzeczy (ubranie, zegarek czy bransoletkę) i ułożyć rękę – zwłaszcza nadgarstek na wysokości serca. W czasie pomiaru nie można jeść, pić ani nawet rozmawiać. Kupując urządzenie, warto przy okazji zwrócić uwagę na to, czy ma instrukcję oraz gwarancję, pamięć oraz określone dla ciśnieniomierza funkcje. Tego typu urządzenia, także kupimy w sklepie Media Expert.

Kto nie powinien korzystać z ciśnieniomierzy nadgarstkowych

Są jednak osoby, które nie powinny korzystać z tego typu ciśnieniomierzy. Do tej grupy należą dzieci, młodzież do 15 roku życia, a także seniorzy po 60 oraz osoby otyłe i leczące się na nadciśnienie. Powodów jest kilka i mają przede wszystkim podłoże medyczne, a także związane z budową ludzi w różnym wieku i o różnej kondycji. Dla tych osób, lepsze okazuje się, by korzystały z ciśnieniomierzy naramiennych. Tak przynajmniej twierdzą lekarze, informujący, że odczyty z ciśnieniomierzy nadgarstkowych, nie są dla nich wystarczająco miarodajne, a nawet mogą się różnić od tych, które wskazują urządzenia naramienne.

Ważne informacje

Wszyscy, którzy cierpią na schorzenia przewlekłe, wymagające konsultacji lekarskiej, powinni zgłosić się do przychodni, gdzie dostaną skierowanie do specjalisty. Samo posiadanie ciśnieniomierza, wszystko jedno czy nadgarstkowego czy naramiennego, nie wyleczy nas z naszych przypadłości. Może natomiast pomóc, w postawieniu właściwej diagnozy przez lekarza. Dlatego też, nie wystarczy poprzestać na samym zakupie urządzenia. Trzeba z niego regularnie korzystać, zapisywać wyświetlane dane i z taką wiedzą udać się do przychodni. W niektórych przypadkach, lekarze sami dają specjalne zeszyty, w których pacjent zapisuje pomiary. Jeśli jakieś urządzenie może pomóc nam w kontrolowaniu naszego zdrowia, warto z niego skorzystać. W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór ciśnieniomierzy. W wyborze odpowiedniego modelu, pomogą nasi konsultanci. Zachęcamy zatem do kontaktu lub odwiedzenia naszych sklepów stacjonarnych.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756