Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zrobić domowy makaron?

 2022-09-23 

Wielu z nas uważa, że zrobienie domowego makaronu to nie lada wyzwanie. Okazuje się, że to nic bardziej mylnego. Sprawdzony przepis i odrobina dobrych chęci wystarczą, by domowy makaron zagościł na Twoim stole. Jego wyjątkowy smak sprawia, że każde danie do którego go dodamy, staje się prawdziwym kulinarnym dziełem. Nasze babcie były mistrzyniami w przyrządzaniu domowych makaronów. Nie potrzebowały wyszukanych składników, ani specjalnych urządzeń. Teraz mamy o wiele łatwiej. Możemy wybrać rodzaj mąki, ulubione przyprawy, czy skorzystać z maszynki do makaronu. Jak zrobić domowy makaron, by zachwycił swym smakiem? Czy warto korzystać z maszynki do makaronu? Oto kilka porad, które pomogą Ci w przyrządzeniu smacznego makaronu.

Dania z domowym makaronem


Domowy makaron może być użyty do bardzo wielu dań. Oczywiście tradycyjny rosół podany z domowym makaronem to iście królewskie danie na wystawny obiad. Jego smak i aromat działają na zmysły najbardziej wymagających smakoszy kuchni. Bez obaw domowy makaron możesz dodać do spaghetti. Jego konsystencja i niepowtarzalny smak sprawią, że trudno będzie mu się oprzeć. Ponadto domowy makaron możesz użyć również do bardziej wyszukanych dań, jak np. tagliatelle z łososiem i szpinakiem czy makaron z pesto i szynką parmeńską. 


Ciekawym zestawieniem jest również makaron podany z pulpecikami. Dzieci go uwielbiają i jest idealnym pomysłem na obiad dla całej rodziny. Można również przyrządzić domowe łazanki z kapustą i grzybami. Własnoręcznie przyrządzony makaron, świetnie smakuje w różnego rodzaju zapiekankach, np. z mięsem, warzywami i serem. Można również przyrządzić go na słodko, np. z owocami. Możliwości jest bardzo dużo.

Maszynki do makarony w naszej ofercie:

Przyrządzenie domowego makaronu


Jak przyrządzić domowy makaron? W pierwszej kolejności należy przygotować niezbędne składniki. Należą do nich: 500 g mąki pszennej (np. mąka z pszenicy durum), 3 jajka, 2 żółtka (nadadzą makaronowi intensywniejszej barwy), 1 łyżeczka soli, 2 łyżeczki oliwy lub oleju. Samo wykonanie nie jest trudne. Mąkę należy wysypać na stolnicę i zrobić z niej kopiec z wgłębieniem. Do środka wbić jajka. Następnie dodać sól i olej lub oliwę. Twój makaron może być również kolorowy. Wystarczy dodać naturalny barwnik, jak np. kurkumę, szafran, szpinak lub bazylię. Brązowy makaron uzyskasz, gdy do jego wyrobu użyjesz mąki z pełnego przemiału. Wszystkie składniki połączyć ze sobą i zagnieść ciasto. Gdy będzie już wystarczająco elastyczne i gładkie, należy uformować z niego kulę (by ciasto nie przywarło do stolnicy można je odrobinę podsypać mąką). 


Kolejnym krokiem jest przykrycie go ściereczką i odstawienie na pół godziny. Po upływie tego czasu, przystępujemy do rozwałkowywania ciasta na cienkie placki. Mogą to być 2 lub 3 placki, które posypujemy mąką i układamy jeden na drugim. Następnie kroimy je (w zależności od naszych potrzeb) na cienkie paseczki, wstążki, łazanki. Tak pokrojony makaron prószymy mąką i rozrzucamy po stolnicy. Domowy makaron gotujemy w osolonej wodzie przez 3 minuty lub dłużej w zależności od kształtu makaronu. Po ugotowaniu, makaron wrzucamy na sitko, by go odsączyć. Dużym ułatwieniem podczas przyrządzania domowego makaronu jest skorzystanie z maszynki do makaronu.

Maszynka do makaronu


Dla ułatwienia sobie pracy w kuchni, można skorzystać z praktycznego urządzenia, jakim jest maszynka do makaronu. Wyróżnia się dwa rodzaje tych urządzeń, maszynka ręczna i maszynka elektryczna. Pierwsza z nich jest niezwykle prosta w obsłudze i nie wymaga specjalnych umiejętności. Wykonana jest ze stali nierdzewnej, co wpływa na jej niezawodność. Maszynka tradycyjna wyposażona jest w wymienne ostrza. Bez problemu można przyrządzić z nią np. makaron nitki, czy też wstążki. Przy pomocy tego praktycznego sprzętu, można również rozwałkować ciasto używając do tego specjalnej korby umieszczonej z boku urządzenia. 


Niektóre modele posiadają dziewięciostopniową regulację grubości ciasta. Jest to duże udogodnienie podczas przygotowywania nie tylko makaronów, ale również np. ciasta na pierogi. Maszynkę ręczną można przymocować do blatu za pomocą specjalnego pokrętła. Dzięki temu, jest stabilna i nie przesuwa się. Drugim rodzajem maszynek do makaronów są maszynki elektryczne. Wystarczy przygotować ciasto, a resztę pracy wykona za Ciebie to uniwersalne urządzenie. Bardziej zaawansowane modele automatycznie ugniatają ciasto. Należy tylko przygotować składniki w odpowiednich proporcjach i wybrać rodzaj makaronu, który ma być przyrządzony. W zależności od modelu maszynki, można wybrać np. jeden, z pięciu wariantów makaronu. Dla ułatwienia pracy do zestawu często dołączone są miarki, umożliwiające dokładne odmierzenie składników. 

Działanie maszynki elektrycznej nie wymaga Twojej siły, gdyż wszystko odbywa się automatycznie. Po wyrobieniu ciasta (w zależności od modelu), maszynka wałkuje je w płat o określonej grubości (według ustawień). Następnie specjalne ostrza kroją makaron, który wydostaje się na zewnątrz. Niezależnie od sposobu przyrządzania, domowy makaron ma wyjątkowy smak.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756