Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zrobić pizzę w domu? Przepis na pizzę własnej roboty

 2023-05-01 

Wprawdzie placek wywodzi się ze starożytnej Grecji, ale pizzę rozpropagowali Włosi. Początkowo ten placek z ciasta drożdżowego, przeznaczony był dla ludzi ubogich. Dopiero później zyskał sławę i wzbogacono go w przeróżne dodatki. Ta prawdziwa pizza pieczona, jest w specjalnym piecu opalanym drewnem, w temperaturze około 500 st. C. Dziś w domach, a tym bardziej w blokowych mieszkaniach, nikt nie ma takiego pieca (pomijając restauracje), a domowe przeciętne piekarniki, osiągają temperaturę około 250 st. C. Czy to znaczy, że pizza w domu się nie uda? Uda się! Wystarczy mieć pewne składniki i odpowiednie akcesoria. W poniższym artykule przeczytacie, jak zrobić pizzę w domu. Udaje się ją przyrządzić na kilka sposobów i każdy jest smaczny.

Pizza – jak zrobić

Trzeba zacząć od ciasta, bo to co położymy na wierzchu, zależy już od indywidualnego gustu i smaku. Zasadniczo sam spód, jest plackiem drożdżowym, polanym sosem pomidorowym i posypanym tartym serem, najlepiej mozzarellą. Oczywiście można kupić pizzę mrożoną i odgrzać ją w piekarniku. Jest to najprostszy sposób, bo nie wymaga od nas żadnych umiejętności. Jednakże samodzielnie zrobiona pizza, będzie lepsza i dodatkowo będziemy mogli się nią pochwalić wśród zaproszonych gości. Trzeba tylko wiedzieć, jak zrobić pizzę samodzielnie, a nie jest to takie trudne.

Kamienie do pizzy w naszej ofercie:

Super akcesoria – formy, kamienie, rękawice

Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że Media Expert ma w swojej ofercie przeróżne akcesoria do pizzy. Są zestawy form stalowych, stalowe noże oraz stelaże na blachy i formy z perforowanym dnem (perforacja termiczna zapewnia chrupkość plackowi), które nadają się też do gotowych mrożonych specjałów. Warto jednak w takiej sytuacji zainwestować (koszt nie jest duży), w specjalny kamień do pizzy, który może być używany w piekarniku. Taki właśnie jest, np. kamień do wypieków, wykonany ze szlachetnego minerału zwanego kordieryt, który można włożyć do zimnego jeszcze piekarnika, a gdy się nagrzeje, położyć na nim gotową pizzę. Ma on glazurowaną powłokę, więc nie wchłania tłuszczu i się nie plami. Na dodatek, wyposażony jest w uchwyty ułatwiające wyjęcie go razem z plackiem z piekarnika. Są też inne kamienie, m.in. ceramiczne, okrągłe oraz prostokątne. One również posiadają uchwyty, a do nagrzania się, potrzebują około 20 minut. Ich dodatkowym atutem, jest możliwość mycia w zmywarce. Nie powinno się również pominąć mini piekarników, gdyż niektóre z modeli, mają w wyposażeniu właśnie kamień do pizzy albo przynajmniej blachy do pieczenia. Godne uwagi są także rękawice kuchenne, które z pewnością przydadzą się w kuchni i to nie tylko przy pieczeniu pizzy.

Noże do pizzy w naszej ofercie:

Wystarczy pokroić

Kiedy pizza jest gotowa, trzeba się jeszcze tylko postarać o nóż do pizzy, a sklep Media Expert ma ich wiele w swojej ofercie. Te specjalne, to stalowe noże obrotowe, których ostrza mają kształt koła – radełka do pizzy. Bywają także noże w kształcie koła z półkolistą nakładką silikonową, jako uchwyt. Taką samą (druga część koła) nakładkę, zakłada się na ostrze, gdy noża już nie używamy. Bardzo często takie noże nadają się do mycia w zmywarkach. Ciekawie prezentują się również specjalne nożyczki do cięcia pizzy, z odłączaną w prosty sposób szpatułą, służącą do nakładania gotowych kawałków. Jest to jeden z pomysłów, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić pizzę.

Jeśli ciasto robisz samodzielnie

Na nurtujące wiele osób pytanie – pizza, jak zrobić – odpowiemy przepisem. Wbrew pozorom, dobre ciasto jest bardzo ważne. Można nawet powiedzieć, że to połowa sukcesu. Oto jak zrobić ciasto do pizzy: potrzebujesz 500 g mąki (w sprzedaży jest tzw. mąka na pizzę, a także włoska Farina), 40 g świeżych drożdży, 250 ml ciepłej (niegorącej) wody lub mleka, płaską łyżeczkę soli, ½ łyżeczki cukru i 2 łyżki oliwy. Najpierw zaczyn – drożdże rozkruszamy do miski, mieszamy z cukrem i rozprowadzamy przy pomocy ciepłej wody (mleka) oraz dodajemy do tego 4 łyżki mąki. Przykrywamy ciasto i zostawiamy na 15 minut, w ciepłym miejscu bez przeciągów. Następnie dodajemy resztę mąki i zagniatamy ciasto, ale nie robimy tego na blacie kuchennym.

To się na pewno przyda

Stolnice są stworzone specjalnie do robienia ciasta, ale te duże (ciężkie), drewniane odchodzą w zapomnienie. Najlepiej użyć do tego silikonowej „stolnicy”, z zaznaczonymi na wierzchu kołami-miarkami, co jest bardzo pomocne w formowaniu placka (są dostępne w Media Expert). Takie ciasto można podzielić i zrobić z części pizzę, a resztę schować do lodówki, nawet na tydzień. Tak właśnie możemy zrobić ciasto na pizzę, jak z pizzerii. W ten oto sposób, przygotowany placek polewamy sosem pomidorowym (np. wymieszane 2 łyżki ketchupu, łyżka koncentratu pomidorowego, 2 łyżki oleju, łyżka wody i przyprawy według uznania). Następnie rozkładamy pieczarki, szynkę i co jeszcze chcemy, by znalazło się na pizzy, a na koniec posypujemy ją startym serem.

W czym jeszcze można upiec pizzę w domu?

Skoro już wiadomo jak zrobić pizzę, warto też dowiedzieć się, w czym najlepiej ją przyrządzić. Jeśli chcemy, żeby była to naprawdę dobra pizza własnej roboty, to należy upiec ją w specjalnym piecu do pizzy. Dlaczego? Otóż tego typu specjalistyczne urządzenia, osiągają najbardziej zbliżoną temperaturę do tej, w której najlepiej udaje się pizza, a dochodzi ona nawet do 400 st. C, czego nie doświadczymy w zwykłym piekarniku. Piece mają okrągłe kształty i przykrycia w kształcie kopuły, a ich średnica, zależnie od modelu, waha się od 28 do 35 cm, zaś moc od około 700 do 1800 W. Zwykle nagrzewają się one w 10 minut (krócej niż kamienie w piekarnikach), a niektóre potrzebują tylko 5 minut. Najczęściej też mają lampki kontrolne, mówiące o tym, że piec się nagrzewa. Większość modeli wyposażonych jest w płyty kamienne lub płyty z powłoką nieprzywieralną. Warto pamiętać, że rozgrzany kamienny blat w piecu, utrzymuje wysoką temperaturę i wchłania wilgoć z ciasta.

Wyposażenie dodatkowe

Zależnie od firmy i modelu, piece wyposażone są w funkcję rozmrażania, regulację (kilkustopniową) temperatury, minutnik, termostat oraz w antypoślizgowe nóżki. Do niektórych urządzeń dołączane są stalowe łopatki, które pozwalają zarówno położyć pizzę na blachę czy kamień, jak i wyjąć ją bezpiecznie z pieca. Niektórzy producenci dokładają nawet nóż do krojenia pizzy.

Co jeszcze robi piec

Pizza domowej roboty, to nie wszystko. Takie piece potrafią z reguły upiec również drób, odświeżyć, a nawet upiec bułki i warzywa. W repertuarze mają ponadto ciasta, steki, kiełbaski, grzanki oraz hamburgery. Wspomniany piec, którego moc nie jest przecież taka duża, jak piekarnika, jest wręcz idealny do domku na działkę.

Czystość przede wszystkim

Po każdym pieczeniu i gotowaniu, trzeba umyć naczynia. Większość kuchennych akcesoriów, np. blachy (zwłaszcza te z węglowej stali), miski, łyżki do mieszania, można myć w zmywarce, nawet niektóre noże, co jest rzadkością. Resztę czyścimy wilgotną szmatką z dodatkiem środka do zmywania. Tak postępujemy też w przypadku wnętrz pieców, po uprzednim ich odłączeniu z prądu. Niektóre, tzw. kamienne płyty można też włożyć do zmywarki, ale trzeba się o tym przekonać, czytając instrukcję obsługi.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756