Poradniki Eksperta

Jaka kawiarka najlepsza? Na co zwrócić uwagę?


Mokka, moka, kawiarka, kafeteria – wszystkie te nazwy, określają jedno i to samo urządzenie. Urządzenie, które zyskuje coraz większą popularność, nie tylko w polskich domach, ale na całym świecie. Pochodząca z Włoch, blisko stuletnia metoda parzenia kawy, wyróżnia się łatwością procesu, niskimi kosztami i wyjątkową uniwersalnością. Kawę w kawiarce możemy zaparzyć w najróżniejszych warunkach. Jeżeli zdecydowałeś się na to, by zacząć przygodę z parzeniem kawy w nowy sposób, powinieneś szczególnie dobrze zastanowić się nad tym, jaka kawiarka najlepsza będzie dla Ciebie. Czy powinieneś wybrać kawiarkę aluminiową, czy stalową? Twoja kafeteria powinna mieć większą, czy mniejszą objętość i czy w ogóle jest to ważne? A może skusisz się na jeszcze prostszą w obsłudze, bardziej nowoczesną kawiarkę elektryczną? Wskazówki dotyczące tych pytań, znajdziesz w tym artykule.jaka kawiarka najlepsza


Krótka historia kawiarki


Jak już dobrze wiemy, kawiarka swoje pochodzenie wywodzi z Włoch. To tam, Alfonso Bialetti zaprojektował mokkę i przedstawił ją rodakom. Sytuacja ekonomiczna stworzyła dobry grunt, pod dużą popularność tego urządzenia. Biedniejsi Włosi musieli zrezygnować z przyjemnych wycieczek do pobliskich kawiarni, jednak trudno było im się pogodzić, z utratą codziennych chwil, przy filiżance dobrej kawy. Kawiarka okazała się być rozwiązaniem tego problemu – tania w zakupie i użytkowaniu, dająca niepowtarzalne i najwyższej jakości aromaty, okazała się strzałem w dziesiątkę. Dziś, gdy jesteśmy zabiegani, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na poranki w kawiarni, a dla niektórych wizja kupna droższych ekspresów, nie jest najmilsza. Kawiarka wydaje się być idealnym kompromisem, gdyż jest szybka, łatwa w obsłudze, stosunkowo tania i daje wspaniałe efekty.


Sprawd również: 

Jak działa kawiarka? Zalety kawiarki w domu


Z czego składa się kawiarka?


Zanim kupisz i zaczniesz używać kafeterii, warto byś dowiedział się, o podstawowych jej częściach. Większość kawiarek ma bardzo podobną budowę, najważniejszymi składowymi mokki, są zbiornik na wodę, filtr i zbiornik na gotowy napar. Do dolnego zbiorniczka, który ma bezpośredni kontakt ze źródłem ciepła, wlewa się wodę. Ważnym elementem tej części kafeterii jest zawór, który w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia w zbiorniczku, uwalnia nadmiar pary wodnej. W filtrze umieszczamy odpowiednio zmieloną kawę do kawiarki, a przepływająca przez nią gorąca woda, uwalnia napar do górnego zbiorniczka.


Sprawdź również: Kawiarka – jak używać? Instrukcja krok po kroku


Jaka kawiarka najlepsza na kuchenkę gazową?


Podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać przed zakupem, to z jakiego materiału kawiarkę powinieneś kupić. Nie każda kawiarka nadaje się do każdej kuchenki. Jeżeli posiadasz kuchenkę gazową, zakup odpowiedniej kawiarki nie powinien być większym problemem – zdecydowana większość kafeterii przystosowana jest do używania na otwartym ogniu. W naszym sklepie, znajdziesz kawiarki wykonane z aluminium lub ze stali nierdzewnej. Mokka wytworzona z aluminium, charakteryzuje się zazwyczaj niższą ceną i jest odpowiednia do kuchenek gazowych. Drugim wyborem może być kafeteria ze stali nierdzewnej. Odznacza się ona nieco wyższą ceną, lecz mówi się, że jest bardziej trwała i łatwiejsza w długotrwałym utrzymaniu. Najważniejszym plusem kawiarki ze stali nierdzewnej, jest jej uniwersalność, jeżeli chodzi o źródło podgrzewania wody – zdecydowana większość egzemplarzy z tego materiału, nadaje się do użycia zarówno na kuchence gazowej, elektrycznej jak i indukcyjnej. Właśnie dlatego warto, byś zastanowił się, nad zakupem kawiarki ze stali nierdzewnej – będziesz mógł parzyć kawę w kawiarcę w każdych warunkach, nieważne jaką kuchenkę zastaniesz na wakacyjnym wyjeździe, czy nowym miejscu zamieszkania.


Jaka kawiarka najlepsza na kuchenkę elektryczną?


Kuchenki elektryczne nie są częstym rozwiązaniem w Polsce, lecz warto wspomnieć o zastosowaniu tego sposobu podgrzewania, przy użyciu kawiarki. W tym przypadku, sprawa wygląda tak samo jak przy kuchence gazowej – nieważne z czego będzie wykonana kafeteria, możesz jej bezpiecznie używać na kuchence elektrycznej.


jaka kawiarka najlepsza


Jaka kawiarka najlepsza na kuchenkę indukcyjną?


To właśnie przy używaniu kuchenki z systemem indukcyjnym, pojawia się istotny problem wyboru materiału wykonania kawiarki. Mimo, że używanie kuchenki z indukcją, jest uważane za bardziej oszczędne niż kuchenki gazowej i elektrycznej, każdy właściciel indukcji wie, że wymaga ona specjalnie przystosowanych garnków, czajników, a ostatecznie także kawiarek. Istota systemu indukcyjnego wymaga, by dna naczyń używanych na kuchence, były wykonane z metalu ferromagnetycznego. Z tego powodu, większość kafeterii wykonanych z aluminium, nie sprawdzi się przy indukcji. Warto jednak zapoznać się z opisem produktu producenta, gdyż niektóre kawiarki aluminiowe są specjalnie dostosowane do tego, by bezpiecznie ich używać na kuchenkach indukcyjnych. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem może być jednak zakupienie mokki ze stali nierdzewnej, które zwykle nadają się do omawianych kuchenek. Choć zakup kafeterii do płyty indukcyjnej mógłby wydawać się skomplikowany, w rzeczywistości jest to naprawdę łatwe. W naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę kawiarek, zarówno aluminiowych, jak i ze stali nierdzewnej. Zawsze zapoznawaj się z opisami produktu producenta, gdyż tam znajdziesz odpowiedź na to, czy dany model nadaje się do używania na kuchence, którą posiadasz.


Sprawdź również: Jaka kawiarka na indukcję? Ranking [TOP10]


Kawiarka elektryczna


Coraz częściej kupowanym urządzeniem jest kawiarka elektryczna. Unowocześniona wersja mokki, jest ciekawym rozwiązaniem, gdyż łączy ze sobą wszystkie zalety kafeterii klasycznych, a jeszcze bardziej ułatwia i uprzyjemnia proces parzenia kawy. Przy kawiarce elektrycznej nie musisz się martwić o metal, z którego jest wykonana, czy jaką kuchenkę posiadasz. Wystarczy, że podłączysz kawiarkę do źródła prądu i gotowe! Sam proces parzenia jest praktycznie identyczny. Tak samo należy wlać wodę i wsypać zmieloną kawę. Jedyną różnicą, jest prostota jej użycia. Wystarczy wcisnąć guzik i to wszystko – kawa zaparzy się sama. Nie musisz nawet się martwić o długość gotowania, ponieważ urządzenie samo się wyłączy. Dodatkową zaletą jest jej uniwersalność. Kawiarki elektrycznej możesz używać wszędzie, gdzie masz dostęp do prądu. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe funkcje, dzięki którym możesz zaprogramować kawiarkę, by zaczęła parzyć kawę o ustalonej godzinie, a Ty możesz wstać i rozkoszować się świeżo zaparzoną, gorącą kawą bez żadnego wysiłku!


Pojemność kawiarki


Ostatnim istotnym elementem, nad którym powinieneś się zastanowić, przed zakupem mokki, jest jej pojemność. Jest to ważne, ponieważ gotowanie zbyt małej lub dużej ilości wody w kafeterii, może niekorzystnie wpływać na aromat kawy, a nawet na samo działanie kawiarki. Dlatego zastanów się, ile kawy będziesz chciał zaparzyć jednorazowo i dostosuj do tego pojemność wybranej kawiarki. Przy używaniu kuchenki indukcyjnej, może powstać również problem przy używaniu zbyt małej kawiarki. Mokki ze zbyt małą powierzchnią dna, mogą nie współpracować dobrze z indukcją. Przed zakupem kawiarki, warto byś zastanowił się nad powyższymi czynnikami, aby potem cieszyć się wspaniałą, aromatyczną i świeżą kawą, kiedy tylko będziesz na nią miał ochotę!


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert