Lokówka do grubych loków powinna być wyposażona w wałek o dużej średnicy. Poza tym urządzenie nie różni się od innych klasycznych lokówek. Musi cechować je łatwość użycia, lekkość, ergonomia a także bezpieczeństwo użytkowania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze, by mieć pewność, że sprzęt spełni nasze oczekiwania? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Najważniejsze parametry lokówek do włosów
Lokówki do włosów to proste urządzenia, które za pomocą ciepła, działającego na włosy, tworzą na nich skręt. Obecnie rozróżniamy lokówki tradycyjne oraz modele automatyczne. Te pierwsze mają uchwyt oraz wbudowany w niego element grzejny o kształcie walca lub stożka. Drugie całkowicie nie przypominają urządzeń tradycyjnych. Tu mamy specjalne „gniazdo”, w które wciągane są włosy. Element grzejny obraca się i równomiernie nawija pasma, tworząc ładnie układające się loki. Im grubszy element grzejny, tym grubszy lok. Średnica wałka jest jednym z podstawowych parametrów, na które zwracamy uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Wybierając lokówkę należy zatem zastanowić się, jakie loki chcemy przygotowywać i jakie bardziej nam odpowiadają.
Wśród lokówek tradycyjnych znajdziemy modele z wałkiem o średnicy około 10 mm, średnie – o średnicy około 20-30 mm, a także te najgrubsze, które mogą mieć nawet 40 mm grubości. Decydując się na wałek o dużej średnicy mamy pewność, że będzie to rewelacyjna lokówka do grubych loków i fal. Są także lokówki o stożkowym elemencie grzejnym, które mają niezwykle uniwersalny charakter i pozwalają na przygotowanie zarówno cienkich loczków, jak i loków średnich i grubych – wszystko zależy od tego, jak włosy zostaną nawinięte. Jeśli skłaniamy się ku sprzętom z możliwością kręcenia loków o różnej grubości, możemy zwrócić uwagę na lokówki automatyczne, w których często spotkać można regulację grubości loków. Takie rozwiązanie pozwala nam zawsze uzyskać lok o preferowanej przez nas grubości. Nieco innym typem lokówek są modele z nawiewem powietrza. W elemencie grzejnym są specjalne otwory, przez które wypływa chłodne powietrze, które w zestawieniu z wysoką temperaturą samego wałka daje mocno utrwalony skręt.
Kolejnym parametrem lokówek jest ich moc. Świadczy ona nie tylko o poborze prądu, ale także i o tym, jak szybko nagrzewa się urządzenie, a zatem po jakim czasie jest gotowe do pracy. Warto wybierać modele o wyższej mocy, by nie tracić czasu na nagrzewanie. Urządzenie o wyższej mocy łatwiej utrzymuje temperaturę, dzięki czemu loki lub fale są bardziej trwałe i dłużej wyglądają świeżo.
Jedną z najważniejszych kwestii jest regulacja temperatury. Włosy każdego nas są inne, w związku z tym mogą wymagać innego poziomu ciepła do przygotowania trwałego skrętu. Lokówka, która ma przynajmniej 2-3 stopnie regulacji temperatury jest lepsza niż ta, która automatycznie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Wynika to z faktu, że większość typów włosów nie potrzebuje do kręcenia bardzo dużego ciepła, jednak zdarza się, że chcemy przygotować loki w krótkim czasie, wówczas możemy wybrać najwyższą temperaturę. W przeciwnym razie zbytnie ciepło może tylko niekorzystnie wpłynąć na włosy. Na szczęście w sprzedaży jest bardzo niewiele modeli bez regulacji temperatury, a większość z nich ma 2-3 ustawienia ciepła. Są i takie, które pozwalają regulować temperaturę w zakresie 5-6 stopni. To pomaga dopasować odpowiednią temperaturę do potrzeb.
Jaka lokówka do grubych loków będzie najlepsza?
Zanim odpowiemy na to pytanie, zwróćmy uwagę na to, jaka lokówka jest dobra w ogóle. Z pewnością taka, która nie zniszczy nam włosów, a wręcz przeciwnie – zapewni im bezpieczne kręcenie i nawet dostarczy ważnych składników, poprawiających ich kondycję. Takie urządzenia mają wałek pokryty specjalnym materiałem, który pod wpływem ciepła uwalnia dobroczynne substancje a te następnie dostają się do włosów. Pasma stają się lśniące, silne, a także nie elektryzują się dzięki działaniu jonów ujemnych.
Kolejną z zalet specjalnej powłoki wałka jest zwiększenie wytrzymałości urządzenia. Powierzchnia elementu grzejnego jest bardziej trwała i odporna na zarysowania, dlatego sprzęt posłuży nam przez długie lata. Ponadto nowoczesna powłoka na powierzchni wałka zwykle cechuje się wysokim przewodnictwem ciepła i równomiernie się nagrzewa. Ogranicza to ryzyko przypalenia włosów, kiedy w jednym miejscu urządzenie jest chłodniejsze, a w innym zbyt gorące i może uszkodzić włosy.
Kupując lokówkę dla siebie, warto wybrać model właśnie z taką powłoką, bo zapewnia to większy komfort użytkowania i gwarantuje bezpieczeństwo włosów – szczególnie jest kręci się je na lokówce regularnie. Zasada ta dotyczy wszystkich modeli, przy czym szukając lokówki do grubych loków musimy zwracać uwagę na średnicę wałka.
Na co zwracać uwagę przy zakupie lokówki do włosów?
Wbrew pozorom, choć lokówki są bardzo prostymi urządzeniami, to możemy spotkać w nich całkiem sporo funkcji i rozwiązań, a także cech, które czynią kręcenie włosów przyjemnym, bezpiecznym i komfortowym.
Aby kręcenie włosów było przyjemne, sprzęt musi być wygodny w użytkowaniu: pewnie leżeć w dłoni, być lekki, żeby jego dłuższe utrzymywanie w dłoni nie było niekomfortowe a operowanie nim było łatwe. Ważne, by lokówka była wyposażona w obrotowy przewód, który zapobiegnie skręcaniu się przewodu. Jest to jeden z najczęstszych i niestety najbardziej irytujących aspektów podczas użycia lokówki do włosów. Oprócz tego, że kabel powinien mieć obrotowe mocowanie, to dobrze, by miał odpowiednią długość. Informacje o tym powinny znaleźć się w instrukcji urządzenia. Zwykle długość przewodu lokówki wynosi 2 metry, są jednak modele z kablem o długości nawet 3 metrów. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że z powodu większych odległości od gniazdka elektrycznego nie starczy nam przewodu. Co więcej, dłuższy przewód zapewni nam swobodne manewrowanie urządzeniem.
W kwestii komfortu użytkowania znaczenie ma także sposób kręcenia loków, determinowany konstrukcją urządzenia. Lokówka ze specjalnym klipsem nie wymaga ręcznego przytrzymywania włosów. Jeśli preferujemy model bez klipsa, zwróćmy uwagę na nienagrzewającą się końcówkę lokówki. Pozwoli to nam łatwiej nawijać pasma i przytrzymywać je podczas procesu kręcenia. Na tym polu zdecydowanie wygrywają lokówki automatyczne, z którymi nic nie trzeba przytrzymywać ani nawijać samodzielnie – urządzenie robi to od początku do końca.
Tym, co ułatwia obsługę urządzenia oraz kontrolowanie parametrów pracy jest wyświetlacz. Coraz więcej sprzętów jest w niego wyposażonych. Pozwoli on na przykład sprawdzić informacje o bieżącej temperaturze wałka. Jeśli interesujący nas model nie ma wyświetlacza, wówczas warto by miał przynajmniej kontrolki nagrzewania lub gotowości do pracy.
Sprawą zawsze ważną, kiedy chodzi o sprzęty nagrzewające się, jest bezpieczeństwo użytkowania. Dobra lokówka do grubych loków powinna być wyposażona w automatyczny wyłącznik oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem. Ponadto, przydatnym rozwiązaniem jest specjalny rozkładany „stojak”, który umożliwia bezpieczne odstawienie urządzenia na półkę. Niektórzy producenci do swoich sprzętów dodają specjalne maty termoochronne.
Polecane poradniki Eksperta
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756