Zdaniem eksperta
Coraz częściej w polskich domach można spotkać dzbanki filtrujące – najtańszy i najprostszy sposób filtrowania wody. Ich główne zadanie polega na poprawieniu smaku, zapachu i barwy „kranówki” oraz zmniejszeniu jej twardości. Specjalne wkłady nie tylko zatrzymują zanieczyszczenia, ale też w razie potrzeby, poprawiają pH wody i wzbogacają ją w minerały. Jaki dzbanek filtrujący wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu i które rozwiązania przydadzą się nam na co dzień?
W artykule znajdziesz:
1. Co daje dzbanek filtrujący?
5. Kształt dzbanka, a funkcjonalność
7. Proste i praktyczne – wskaźniki
Co daje dzbanek filtrujący?
Przede wszystkim pewność, że woda z kranu jest czysta i smaczna. Co ważne, „kranówka” musi spełniać wymagające normy, co oznacza, że jest bezpieczna dla naszego organizmu i nadaje się do picia. Dzbanki filtrujące zatrzymują zanieczyszczenia, mogące nazbierać się podczas transportu wody. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie są instalacje hydrauliczne i wodociągowe. Stare i zardzewiałe rury mogą zmienić jej zapach, kolor, czy skład – wszystkie parametry poprawia filtracja. Warto pamiętać, że „kranówka” nie wszystkim smakuje. Tutaj z pomocą też przychodzą dzbanki, które poprawiają jej smak i dzięki którym czystą wodę, mamy zawsze pod ręką.
Kolejną ich zaletą, jest zmniejszenie twardości wody. Zbyt wysoki poziom magnezu, powoduje osadzanie się kamienia na urządzeniach domowych czy armaturze, co przekłada się na ich działanie i wygląd. Pełen kamienia czajnik lub ekspres do kawy, nie posłużą nam bezawaryjnie tak długo, jakbyśmy chcieli. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jaki dzbanek filtrujący wybrać.
Dodatkowa oszczędność
Oczyszczona woda z kranu, to doskonała alternatywa dla wody butelkowanej, która nie zawsze jest najlepszej jakości. Przede wszystkim kupując dzbanek, oszczędzamy pieniądze – jednorazowy wydatek oraz koszt wkładów, są zdecydowanie bardziej opłacalne, niż systematyczne kupowanie wody w sklepie. Po drugie, oszczędzamy czas. Nie musimy chodzić do sklepu i zastanawiać się czy mamy wodę w domu – wystarczy napełnić dzbanek i gotowe! Po trzecie, nie generujemy plastiku. Biorąc pod uwagę, że dziennie powinniśmy wypijać ok. 2 litrów wody, to ilości zużywanego plastiku mogą przyprawić o zawrót głowy.
Rezygnując z wody butelkowanej, pomagamy swojemu zdrowiu. Najczęściej kupujemy wodę w opakowaniach PET, zawierających bisfenol A, którego powinniśmy unikać. Co więcej, taka butelka jest jednorazowego użytku – jeśli dłużej przechowujemy w niej wodę albo częściej używamy, to może uwalniać szkodliwe substancje, które są wykorzystywane do jej produkcji.
Jaki dzbanek filtrujący?
Wszystko zależy od naszych potrzeb. Dostępne na rynku modele, różnią się materiałem wykonania, pojemnością, rodzajem wkładu czy dodatkowymi rozwiązaniami, o których często zapominamy, a które przydadzą się na co dzień.
To, co sprawdzi się w wieloosobowej rodzinie, niekoniecznie będzie potrzebne komuś, kto rzadko ją pije albo potrzebuje jej, np. do gotowania. Niektórzy wolą schłodzoną wodę, inni potrzebują czegoś, co przypomni im o wymianie filtra a są też tacy, dla których dzbanek ma być ozdobą kuchni. Co oferują nam producenci?
Zobacz także: Dzbanki filtrujące - ranking [TOP10]
Pojemność ma znaczenie
Jaki dzbanek filtrujący dla większej rodziny albo kogoś, kto często pije wodę? Najlepszym rozwiązaniem będzie model XXL. Wybierając pojemność trzeba pamiętać, że najczęściej podawane są dwie: zbiornika na wodę do filtrowania i wodę przefiltrowaną. Standardowo pierwsza z nich wynosi od 1,4 l do 1,95 l przy pojemności całkowitej 2,4 lub 2,95 l.
Osobom często pijącym wodę lub wykorzystującym ją, np. do gotowania, polecamy modele o powiększonej pojemności: 3,5 lub 4 l, co daje odpowiednio od 1,8 l do 2 l wody przefiltrowanej. Oczywiście pojemność przekłada się na wielkość dzbanka – jeśli mamy mniejszą kuchnię lub rzadko będziemy korzystać z dzbanka, to model o mniejszej pojemności będzie lepszym rozwiązaniem.
Kształt dzbanka, a funkcjonalność
Na funkcjonalność dzbanków wpływa nie tylko ich pojemność, ale i kształt. Na rynku dostępne są modele stworzone z myślą o miłośnikach schłodzonej, świeżej wody, którzy nie chcą korzystać z kostek lodu. Wtedy warto kupić produkt wąski, o lekko spłaszczonych bokach. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, dzbanek idealnie wpasuje się w dolną półkę drzwi lodówki, a my otrzymamy więcej wolnego miejsca na półkach i zimną, orzeźwiającą wodę zawsze, kiedy będziemy mieli na nią ochotę. Warto pamiętać, że kształt dzbanka jest tak dopasowany, aby nawet gwałtowne otwarcie drzwi nie spowodowało jego wypadnięcia.
Ciekawą propozycją, są modele kształtem odbiegające od standardowego. Zazwyczaj są to wykonane ze szkła dzbanki, a właściwie karafki na wodę, które charakteryzuje przede wszystkim ciekawy design. To produkty 2 w 1 – mamy elegancką karafkę, w której możemy filtrować i serwować wodę. To dobra propozycja dla stawiających na estetykę, lubiących funkcjonalne i praktyczne rozwiązania. Nie musimy już filtrować wody w dzbanku i przelewać jej do ładniejszego naczynia – wszystkim zajmie się karafka filtrująca.
Co dają wkłady filtrujące?
Wkłady są sercem każdego dzbanka. To od rodzaju i składu mieszanki, zależy jakość filtrowanej wody oraz jej właściwości. Jeśli zastanawiasz się, jaki dzbanek filtrujący wybrać, pamiętaj o tym, że kształt wkładu ma znaczenie. Musi on być dopasowany, do mniejszego zbiornika na wodę. Najczęściej są to modele poziome i pionowe. Co ważne, na rynku dostępne są uniwersalne wkłady, pasujące do dzbanków różnych producentów i takie, które są odpowiednie tylko dla jednego. Dostępność wkładów to jedna z kwestii, które warto wziąć pod uwagę jeszcze przed zakupem.
Bardzo często kupując dzbanek, w zestawie otrzymujemy dodatkowe wkłady, co już samo w sobie jest kolejną oszczędnością. Mogą się one różnić rodzajem mieszanki filtrującej – obok uniwersalnej, która zatrzymuje drobne zanieczyszczenia, dostępne są również takie, które spełniają konkretne funkcje. Na rynku znajdziemy wkłady dostosowane do poziomu twardości wody: średnio i bardzo twardej oraz różniące się ilością żywicy jonowymiennej.
Jeśli woda jest zbyt miękka i uboga w minerały, lepiej kupić wkład wzbogacający ją w magnez, który poprawi jej skład. Dodatkowo dostępne są także modele alkalizujące i podnoszące odczyn pH. Oczywiście wkłady możemy wymieniać w zależności od potrzeb i jakości wody.
Proste i praktyczne – wskaźniki
Jeśli należysz do zapominalskich i nie wiesz, jaki dzbanek filtrujący wybrać, podpowiadamy: ze wskaźnikiem! To proste rozwiązanie przypomni Ci o konieczności wymiany wkładu, który musi być systematycznie zmieniany.
W dzbankach można spotkać kilka rodzajów wskaźników. Co ważne, wskaźniki umieszczane są na pokrywce, dzięki czemu nie da się nie zwrócić na nie uwagi, podczas nalewania wody. Najprostsze są mechaniczne, w których samodzielnie musisz ustawić datę wymiany filtra. Dla wielu osób jest to mało wygodne i wybierają modele ze wskaźnikami LED. To rozwiązanie jest coraz bardziej popularne i powoli staje się standardem. Po wymianie wkładu, trzeba aktywować wskaźnik. Najczęściej pokazuje cztery paski, które znikają po każdym tygodniu użytkowania dzbanka – migający wskaźnik oznacza, że pora wymienić filtr.
Niektóre modele wyposażone są w diodę – jej kolor pokazuje stopień zużycia wkładu. Zielony oznacza dobry wkład, czerwony konieczność wymiany. Co ciekawe, tego typu wskaźnik przelicza ilość filtrowanej wody, dzięki czemu wymienisz go dokładnie wtedy, kiedy nie będzie on już wydajny.
Aktywacja filtra i czyszczenie
Regularna wymiana wkładu, mycie wewnętrznego i zewnętrznego pojemnika, to podstawy pielęgnacji dzbanka. Ważną kwestią jest także odpowiednia aktywacja filtra, która przekłada się na jego skuteczność. Na rynku dostępne są modele o wydajności 100, 200 czy 300 litrów. Po przekroczeniu zalecanego czasu lub ilości przelanej wody (w zależności od rodzaju wskaźnika), trzeba koniecznie wymienić filtr – inaczej nie będzie on spełniać swojego zadania.
Standardowo wkłady aktywuje się na dwa sposoby. W części modeli trzeba dwukrotnie przelać go wodą i zaczekać aż przepłynie przez mieszankę filtrującą. Inne rozwiązanie jest bardziej czasochłonne i wymaga większego zaangażowania. Najpierw musisz namoczyć wkład w zimnej wodzie i zostawić go na ok. 10 minut, potem dwa razy przelać. Wstrząśnięcie wkładem i przelanie wodą, to sposób na wypłukanie drobinek węgla powstałych przy produkcji. To, która z metod jest wygodniejsza, zależy już od Twoich preferencji – warto jednak zwrócić na to uwagę podczas zakupu.
Dzbanek filtrujący, wymaga szczególnego traktowania. Na szczęście dla użytkowników, większość modeli można myć w zmywarce, co jest dużym ułatwieniem. Co ważne, mowa oczywiście o samych zbiornikach – pokrywki z elektronicznymi wyświetlaczami lepiej przecierać ręcznie.
Ważne elementy budowy
Kupując dzbanek filtrujący, warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy budowy. Najważniejszym naszym zdaniem, jest pokrywka. To od niej zależy wygoda i łatwość napełniania zbiornika. W pokrywce wykonanej z tworzywa sztucznego, umieszczony jest otwór wlewu wody. Tutaj producenci najczęściej oferują kilka rozwiązań. W tańszych modelach, najczęściej spotykamy otwarte żebrowane pokrywki. Niektóre dzbanki z żebrowaną pokrywką, mają suwak – przesuwając go ścieśniamy lub luzujemy żeberka. Dzięki temu możemy uzupełnić zbiornik wodą lub zamknąć go, co zapobiega dostawaniu się do środka kurzu.
Innym rozwiązaniem, jest uchylna klapka wlewu, która opada pod naporem wody oraz podnoszona klapka. Ostatni mechanizm to dźwignia. Żeby podnieść klapkę wystarczy lekko ją nacisnąć – dzięki temu, szybko nalejesz wody praktycznie korzystając tylko z jednej ręki.
Kolejnym elementem ułatwiającym korzystanie z dzbanków, jest uchwyt. To on zapewnia wygodne napełnianie, przenoszenie dzbanka i nalewanie wody, co jest szczególnie ważne, w przypadku modeli o większej pojemności. Uchwyt musi być ergonomiczny i dobrze „leżeć w dłoni”. Niektórzy producenci oferują dzbanki, mające uchwyty z elementami antypoślizgowymi, co dodatkowo ułatwia ich przenoszenie. Uchwytu nie mają karafki filtrujące. W ich przypadku z pomocą przychodzi kształt i zwężenie, pozwalające utrzymać naczynie w jednej dłoni.
Właściciele delikatnych blatów kuchennych, powinni przyjrzeć się dzbankom mającym podstawę z gumowymi nóżkami. Nie jest to standardowe rozwiązanie, ale idealne dla osób, którym zależy na stabilności dzbanka. Zawsze można kupić dzbanek z dołączonymi gumowymi naklejkami, które trzeba przykleić w specjalnych dziurkach w podstawie i użyć ich wtedy, kiedy uznamy, że są niezbędne.
Filtracja dla aktywnych
Ciekawym rozwiązaniem, które spodoba się aktywnym osobom, są specjalne butelki filtrujące. Są poręczne, wytrzymałe, mają ciekawe wzornictwo i wkłady działające tak samo jak te w klasycznych dzbankach. Jeśli nie interesuje Cię zakup takiej butelki, możesz wybrać dzbanek mający z zestawie bidon.
Takie pakiety, to idealne rozwiązanie dla lubiących aktywnie spędzać czas lub osób, które chcą mieć przy sobie czystą i smaczną wodę. Wystarczy przefiltrować ją w dzbanku i potem przelać do bidonu, który jest wielorazowego użytku.
Czy warto kupić dzbanek filtrujący?
Zdecydowanie tak! Mimo że wybór idealnego modelu nie jest prosty, to bogata oferta producentów, pozwala wybrać coś co spełni Twoje oczekiwania. Jeśli nie wiesz jaki dzbanek filtrujący wybrać, najpierw określ swoje potrzeby. Zastanów się nad odpowiednią pojemnością, tym ile osób będzie z niego korzystać i jak często i czy, np. schłodzona woda jest ważniejsza od wydajności dzbanka.
Pamiętaj też, że dzbanek może być ozdobą kuchni. Na rynku znajdziesz modele o bardzo klasycznej i stonowanej stylistyce oraz takie, które ożywią kuchenne wnętrze. Wszystko dzięki kolorowym pokrywkom i mniejszym zbiornikom, często utrzymanym w intensywnych barwach lub samym dzbankom, mogącym mieć najróżniejsze kolory – od niebieskiego, przez zielony, lawendowy, po żółty i czarny.
Dodatkowo, dzbanek może spełniać funkcję karafki do serwowania wody. Wykonany ze szkła, ma specjalny kształt ułatwiający przenoszenie i rozlewanie wody. Co ważne, ze względuna charakterystyczną budowę, ma mniejszą pojemność niż klasyczny dzbanek filtrujący, co też trzeba wziąć pod uwagę.
Pamiętaj, że sprawdzi się on w każdym domu. Do Ciebie należy tylko wybór odpowiedniego modelu, który musisz dostosować do swoich potrzeb. Bez względu na to, jaki rodzaj wybierzesz pamiętaj, że na jego wydajność, wpływa także odpowiednie użytkowanie.