Poradniki Eksperta

Jaki promiennik podczerwieni wybrać?


Kwestią priorytetową jest obecnie dbanie o nasze środowisko. Walka ze smogiem stała się sprawą nadrzędną. Wszystko po to, by zapewnić nam lepsze warunki życia. Czarny dym unoszący się z kominów niestety zanieczyszcza powietrze niebezpiecznymi substancjami. Ekolodzy biją na alarm, by podjąć działania zapobiegające zatruwaniu powietrza. Powszechnie wiadomym jest, że kładziemy nacisk na nowoczesne technologie grzewcze, które są dobrą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania. Do takich należy niewątpliwie ogrzewanie na podczerwień. To ekologiczny, wydajny i oszczędny sposób ogrzewania pomieszczeń. Aby skutecznie ogrzać mieszkanie, biuro czy inne miejsce, w którym przebywasz, warto wybrać odpowiedni promiennik podczerwieni. Zatem, jaki promiennik podczerwieni wybrać? Gdzie możesz go umieścić? Jakie są rodzaje promienników podczerwieni? Oto kilka porad, które mogą Ci się przydać.jaki promiennik podczerwieni


Działanie promienników podczerwieni


W promiennikach podczerwieni emisja ciepła podczerwonego odbywa się poprzez promieniowanie niewidoczne dla ludzkiego oka. Umieszczona wewnątrz grzałka lub pręt uzyskuje bardzo wysoką temperaturę. Ciepło przekazywane z promiennika podczerwieni odczuwamy w podobny sposób, jak ciepło odczuwane przez nas w piękne, słoneczne dni. Istotne w tym rodzaju ogrzewania jest to, że ogrzewane są przedmioty, ściany i ludzie, a nie powietrze. Dzięki temu efektywność ogrzewania jest znacznie większa niż przy tradycyjnym ogrzewaniu, które ogrzewa powietrze. Ponadto powietrze w pomieszczeniu nie jest wysuszane, a dzięki znacznie mniejszej jego cyrkulacji nie unoszą się pyłki i kurz. Ma to istotne znacznie dla osób cierpiących na alergie. Ciepło pochodzące z tego rodzaju urządzeń odczuwane jest bardzo szybko, a temperatura rozchodzi się równomiernie.Zastosowanie promienników podczerwieni w zależności od długości fal


Jaki promiennik podczerwieni wybrać? W zależności od długości fal wyróżniamy trzy podstawowe promienniki podczerwieni tj. krótkofalowe (IR-A), średniofalowe (IR-B), długofalowe (IR-C). Długość fali wpływa na moc emitowanego ciepła. Im krótsza fala, tym intensywniejsze ciepło. W zależności od długości fali promienniki podczerwieni mają różne zastosowania. Promienniki krótkofalowe emitują ukierunkowaną, skupioną wiązkę ciepła. Ten rodzaj fali daje więc ciepło punktowe. Nie nagrzewa powietrza, ale szybko i skutecznie ogrzewa faktycznie wykorzystywane powierzchnie. Gdzie najczęściej stosowane są promienniki krótkofalowe? Ze względu na intensywne ciepło, które przekazują, stosowane są zazwyczaj do ogrzewania dużych powierzchni np. hal, obiektów produkcyjnych. Promienniki ze średnimi falami mają nieco mniejsze zastosowanie. Wykorzystuje się je np. w saunach.


Promienniki długofalowe emitują ciepło rozproszone, które równomiernie rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Ten rodzaj promienników podczerwieni nie emituje światła. Ich temperatura jest nieco niższa niż w promiennikach krótkofalowych. W żaden sposób jednak nie wpływa to na poziom komfortu cieplnego. Promienniki długofalowe mają szerokie zastosowanie zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym, zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, czy miejscach pracy np. w biurach. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że promienniki podczerwieni mogą być także wykorzystywane na zewnątrz np. na tarasie. Wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu z rodziną czy znajomymi daje nam wiele radości. Niekiedy jednak zbyt chłodny wieczór sprawia, że musimy się przenieść do domu. Wtedy warto skorzystać z promiennika podczerwieni, by chłód nie był dokuczliwy. Promiennik bez problemu Cię ogrzeje, a rozmowy na tarasie będą mogły trwać nawet całą noc.


Promienniki podczerwieni- funkcjonalność i wygoda


Jaki promiennik podczerwieni wybrać? Urządzenia te mogą służyć jako alternatywne lub dodatkowe źródło ciepła. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać promiennik przeznaczony do stosowania w pomieszczeniach, ale również taki, który pełni rolę ogrzewacza tarasowego. Zastosowana w nich nowoczesna technologia grzewcza zapewnia ciepło niemalże natychmiast po włączeniu.


W ofercie naszego sklepu znajdziesz również modele przeznaczone do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie promiennika na podczerwień jest jego moc. Powinna ona być dobrana do wielkości pomieszczenia, które chcesz ogrzać. Dla ułatwienia producenci podają zarówno moc, jak i powierzchnię, którą ogrzeje urządzenie. Nie zawsze zachodzi potrzeba ogrzania całej przestrzeni, a wystarczy ogrzanie określonej strefy. Promienniki na podczerwień mogą być montowane np. na ścianie lub na suficie. Niekiedy stanowią swego rodzaju ozdobę Dostępne są również modele przenośne, stojące lub przeznaczone do montażu na statywie. W ofercie naszego sklepu znajdziesz statywy o stabilnej konstrukcji, zapewniające wygodę użytkowania urządzenia przenośnego. Niektóre modele promienników na podczerwień posiadają w zestawie pilot zdalnego sterowania, który ułatwia obsługę urządzenia. Gdy poczujesz chłód, nie musisz więc podchodzić do urządzenia, by zwiększyć jego moc. Wystarczy, że użyjesz pilota, a przyjemne ciepło zapewni Ci komfort wypoczynku. Te nowoczesne urządzenia grzewcze mogą być wyposażone w różne poziomy mocy, które możesz regulować w zależności od Twoich preferencji. Jakie przykładowe zabezpieczenia stosowane są w promiennikach na podczerwień? Zewnętrzne promienniki podczerwieni są urządzeniami odpornymi na wodę oraz działanie czynników atmosferycznych. Ponadto wiele urządzeń posiada dodatkowo zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dodatkowym atutem jest to, że w większości są to urządzenia energooszczędne, o wysokiej klasie odporności.


Jaki promiennik podczerwieni wybrać? Warto wybrać urządzenie, które spełni Twoje oczekiwania i ogrzeje Cię w chłodne dni i wieczory. Jeśli stawiasz na nowoczesność, ekologię i wysoką efektywność, to innowacyjna technologia zamieniająca energię elektryczną w energię cieplną będzie właściwym wyborem.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert