Poradniki Eksperta

Osuszacz powietrza – ranking produktów [TOP10]

 2023-05-29 

W naszych sklepach Media Expert jest dostępnych wiele produktów, które pozwalają na komfortowe i zdrowe życie nie tylko we własnym domu jednorodzinnym, ale także w mieszkaniu bloku wielorodzinnego czy kamienicy. Musisz jednak wiedzieć, co Ci jest do takiego życia niezbędne i dobrze poznać własne mieszkanie. Jednym z przydatnych urządzeń jest osuszacz powietrza. Ranking przedstawia najważniejsze funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia, by utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Wilgotność optymalna

Aby dobrze się czuć w domu powinno się zachować w nim między innymi właściwą wilgotność. W dużej mierze łączy się ona z panującą temperaturą zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, a ta z porą roku. Jeśli na szybach skrapla się para wodna czy też odklejają się ze ścian tapety to znak, że jakość powietrza w mieszkaniu, a konkretniej jego wilgotność nie jest na odpowiednim poziomie. Bardzo często za pojawieniem się w pomieszczeniu wilgoci odpowiada niewłaściwe ich wietrzenie bądź całkowite zaniechanie tego procesu, na przykład zimą. Wówczas wystarczy jedynie zmienić przyzwyczajenia i w prosty sposób możesz pozbyć się problemu.


Trudniejsza sytuacja przedstawia się, gdy występuje niewłaściwa izolacja podłóg, zwłaszcza na niskich kondygnacjach domów czy też zła hydroizolacja fundamentów. Wówczas niezbędny okazuje się na co dzień osuszacz powietrza. Ranking wskaże Ci najważniejsze w tych urządzeniach parametry.


Wilgotność w pomieszczeniu powinna wahać się pomiędzy 40 a 60 procent, przy czym im wyższa temperatura powietrza, tym wilgotność może być nieco niższa i analogicznie – im chłodniej w mieszkaniu, tym wilgotność wzrasta. Warto wiedzieć, że zbyt duża wilgotność, popularnie zwana wilgocią sprzyja rozwojowi grzybów, roztoczy i pleśni. Roztocza są jedną z przyczyn alergii, natomiast pleśń może stanowić zagrożenie wręcz rakotwórcze. Panująca we wnętrzach wilgoć sprawia, że osobom przebywającym w pomieszczeniu ciężej się oddycha, bardziej odczuwają chłód i częściej uskarżają się na dolegliwości stawów.


Urządzenie osuszające z pewnością przyda się również, gdy wyczuwasz wilgoć w powietrzu domku letniskowego, który niewietrzony i nieogrzewany czekał na lokatorów cały rok. Na jaki zatem zdecydować się osuszacz powietrza? Ranking pomoże w podjęciu tej decyzji.

Osuszacz powietrza – ranking

Co mogłoby jeszcze znaleźć się w takim zestawieniu, abyś mógł naprawdę dokonać dobrego wyboru osuszacza powietrza? Ranking zwraca uwagę, że dla komfortu użytkowania większość urządzeń z naszej oferty wyposażona została w automatyczny wyłącznik. W niektórych modelach (podobnie jak w klimatyzatorach) jest nawet możliwość zamontowania osuszacza na ścianie, natomiast zależy to przede wszystkim od jego wielkości, a ta potrafi być bardzo różna. Najnowocześniejsze modele posiadają często możliwość sterowania za pomocą smartfonu, co może okazać się bardzo przydatną funkcją, gdy chcemy przygotować domek letniskowy przed przyjazdem na wakacje. Warunkiem jest oczywiście wcześniejsze umieszczenie osuszacza w domku i jego odpowiednie ustawienie. Osuszacze nie tylko pozbawiają powietrze w pomieszczeniach nadmiernej wilgotności, ale także poprawiają jego parametry. Dzieje się tak dzięki obecnym w urządzeniu filtrom. Warto zwrócić uwagę, w jakie wyposażony jest interesujący nas osuszacz i kiedy należy je wymienić. Wyróżniamy następujące rodzaje filtrów:

  • filtr węglowy – odpowiada za neutralizację przykrych zapachów, wynikających między innymi z panującej wewnątrz pomieszczenia wilgoci;
  • filtr HEPA – doskonale radzi sobie z wyłapywaniem alergenów;
  • filtr przeciwkurzowy – wyłapuje wszelkie drobinki unoszące się w powietrzu.

To, jak często należy wymieniać filtry zależy przede od tego, jak długo i jak często pracuje urządzenie oraz od tego, co znajduje się w zaleceniach producenta w instrukcji obsługi. Każdy model jest bowiem inny i nie ma jednego sposobu dla wszystkich. 


Osuszacz powietrza można także wykorzystywać jako urządzenie pomagające w szybkim wysuszeniu ubrań na suszarce na pranie. Funkcję tę można uznać za dodatkową, podobnie jak timer czy podświetlenie wyświetlacza. Do funkcji podstawowych należy zaliczyć możliwość wyboru odpowiedniego trybu osuszania, jak turbo, automatyczny czy ekonomiczny. Jak dopasować do wnętrza osuszacz powietrza? Ranking wskazuje dostępne w naszej ofercie urządzenia w dwóch kolorach – czarnym i białym. Bez problemu wpasują się w wystrój każdego pomieszczenia. 

Typy osuszaczy

W sklepach Media Expert masz do wyboru dwa rodzaje osuszaczy powietrza – adsorpcyjne oraz kondensacyjne. Ich działanie jest bardzo podobne, gdyż mają ten sam cel – osuszyć pomieszczenie. Różnica polega przede wszystkim na tym, że w przypadku osuszaczy adsorpcyjnych zasysane powietrze najpierw trafia na filtr, gdzie zatrzymane zostają zanieczyszczenia z powietrza, a potem dzięki substancji higroskopijnej jest ono osuszane i ocieplane. W osuszaczach kondensacyjnych wilgotne powietrze z otoczenia kierowane jest na parownik, gdzie zostaje schłodzone przez agregat skraplający do odpowiedniej dla wytrącenia wody temperatury. Następnie powietrze jest osuszane i ogrzewane, po czym trafia do wnętrza pomieszczenia.


Urządzenia adsorpcyjne są zdecydowanie cichsze, a przy tym mogą pracować nawet przy temperaturze otoczenia wynoszącej 0 stopni Celsjusza. Dedykowane są przede wszystkim do mniejszych pomieszczeń. Osuszacze kondensacyjne natomiast są głośniejsze, ale przy tym wydajniejsze i mogą być wykorzystywane do osuszania dużych powierzchni. Jest to również tańszy w eksploatacji osuszacz powietrza. Ranking wskazuje na wiele różnic pomiędzy wymienionymi modelami. 

Higrostat a higrometr

Higrostat obecny jest w wielu urządzeniach osuszających. Reaguje on na ustawienie optymalnej wilgotności w pomieszczeniu i jeżeli ta nadmiernie wzrasta, to włącza on automatycznie wentylator. Jest to rodzaj urządzenia elektronicznego. Jego bardziej zaawansowaną wersją jest humidistat, który wyposażony jest w cyfrowy wyświetlacz, co pozwala na precyzyjne zaprogramowanie działania osuszacza. 


Higrometr, potocznie zwany także wilgotnościomierzem pozwala odczytać zawartość pary wodnej w powietrzu. Jego najważniejszym zadaniem jest precyzyjne ustawienie wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Powierzchnia osuszania

W zależności od wielkości osuszacza powietrza zbiornik na wodę może mieć pojemność od 0,1 litra do nawet 12 litrów. W przypadku osuszania jednego niewielkiego pomieszczenia, ten najmniejszy powinien w zupełności wystarczyć, natomiast jeżeli chcesz osuszyć cały dom – konieczny będzie oczyszczacz z dużym zbiornikiem. Wiele zależy również od tego, w jakim stopniu wnętrza są zawilgocone.

Poziom hałasu

Ten parametr zwróci uwagę wielu z Was, ponieważ nie każdy będzie osuszał pusty, jeszcze przed sezonem, domek letniskowy. Jak już wcześniej zostało wspomniane, zdecydowanie ciszej pracują urządzenia adsorpcyjne, kondensacyjne emitują znacznie większy hałas. Zależnie od modelu potrafią one emitować hałas na poziomie od około 30 do ponad 55 decybeli.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756