Co daje jazda na rowerze?


Rower to obecnie jeden z najbardziej popularnych środków lokomocji. Coraz więcej osób, zwłaszcza w sezonie letnim, przesiada się z aut na jednoślady, korzystając z ich praktycznych zalet, jak i przyjemności, jaką daje jazda na rowerze. Tak więc, jeśli ktoś jeszcze nie zdążył odkurzyć swojego roweru po zimie, może warto to w końcu zrobić? Co daje jazda na rowerze?


Co daje jazda na rowerze

Co daje jazda na rowerze? Dbałość o środowisko naturalne!


Powodów, żeby jeździć rowerem jest niemało. Dla tych, którym bliska jest troska o środowisko naturalne, jest to wręcz idealne rozwiązanie. Rozpędzamy go siłą własnych mięśni, tak więc przemieszczanie się nim, jest ekologiczne i nie będzie wpędzało nas w poczucie winy, że przyczyniliśmy się do niszczenia planety, tak jak w przypadku jazdy samochodem. Niepotrzebne jest nam paliwo, nie korzystamy z silnika, więc nie zostawiamy żadnego śladu węglowego. Warto rozważyć wykorzystanie roweru, jako środka lokomocji w tych sytuacjach, kiedy do tej pory przywykliśmy do wykorzystywania auta. Być może dalibyśmy radę dojechać rowerem do pracy? Oczywiście wtedy trzeba pamiętać o przebraniu się, kiedy dotrzemy na miejsce, ponieważ w garniturze (jeśli takiego stylu ubioru wymaga nasza praca) nie jechałoby się nam zbyt komfortowo. Są jednak rowery, dzięki którym kobieta ubrana w spódnicę czy sukienkę, wygodnie i stylowo dojedzie do pracy. Można wtedy rozważyć kupno roweru miejskiego (czy tzw. holenderki), który przyda się właśnie w takich sytuacjach.


Jeśli dystans do pracy jest jednak zbyt długi, a my obawialibyśmy się zbytniego zmęczenia, czy stresowalibyśmy się możliwym spóźnieniem, możemy wybrać się na rowerze chociażby na zakupy. Co prawda, żeby kupić jedzenie na tydzień, musielibyśmy wyposażyć swój pojazd w odpowiednio duże sakwy, ale już mniejsze zakupy, które włożymy w plecak, czy koszyk rowerowy, nie będą stanowiły problemu. Zawsze możemy też wybrać się na taką rowerową przejażdżkę zakupową z żoną czy dziećmi – zyskujemy wtedy kilka chwil spędzonego aktywnie czasu razem, a do tego, każdy może wziąć w swój plecak dodatkową porcję zakupów.


Rowery miejskie w naszej ofercie:

Zdrowie i walka z dodatkowymi kilogramami


Jazda na rowerze to samo zdrowie – podczas jazdy dotleniamy komórki naszego ciała, wzmacniamy mięśnie, ćwiczymy wytrzymałość i spalamy zbędne kalorie. Jeżdżąc regularnie, powiększymy objętość naszych płuc i serca oraz zmienimy skład naszego ciała – zrzucimy zbędny tłuszcz, zaś rozbudujemy mięśnie. W obliczu jednej z najpoważniejszych przypadłości naszych czasów, jaką jest otyłość, jazda na rowerze jawi się jako jeden z lepszych sposobów na poradzenie sobie z nią. Godzinna jazda może pomóc nam spalić średnio od 300 do nawet 800 kcal (najłatwiej osiągnąć taki cel na górskich ścieżkach), tak więc dzięki niedługiemu, ale codziennemu treningowi, przestanie nam grozić nadwaga, a do tego, co wielce prawdopodobne, obniży się i ustabilizuje ciśnienie krwi. 


Nie bez znaczenia jest fakt, że jazda na rowerze daje przy tym ogromną przyjemność. Nie tkwimy przecież w miejscu, w klimatyzowanej sali klubu fitness, odcięci od świata zewnętrznego, wpatrzeni w ścianę lub sufit, podczas wykonywania monotonnych ćwiczeń, ale przemieszczamy się, mogąc obserwować świat wokół nas, zmieniający się z dnia na dzień, czy z sezonu na sezon, wraz z kolejnymi porami roku. Dajemy również odpocząć naszym oczom, dla których prawdziwym wytchnieniem po kilkugodzinnym obserwowaniu ekranu komputera, jest „omiatanie wzrokiem” odległych, mijanych po drodze pejzaży.


Przyjemny relaks - to nam daje jazda na rowerze?


Jeśli ktoś jeszcze zadaje sobie pytanie „Co daje jazda na rowerze?”, to kolejnym argumentem jest to, że dzięki niej, możemy zregenerować nasze siły, zrelaksować się i odpocząć. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie jazdy na rowerze, bez założenia na uszy słuchawek i słuchania muzyki, jednak większość z nas woli wyruszać na przejażdżki do lasów, parków, na górskie bezdroża czy szlaki, gdzie możemy chłonąć zarówno piękne krajobrazy, podziwiać piękną przyrodę, spotykać dzikie zwierzęta, jak i słuchać odgłosów natury. Jeśli na przejażdżkę rowerową wybraliśmy się w towarzystwie, może się ona zamienić w romantyczną wyprawę, dobrze spędzony czas z dziećmi, czy pogaduchy z przyjacielem. Wypoczęci wrócimy wtedy z większą przyjemnością i energią do pracy, czy codziennych obowiązków.


Czas spędzony z rodziną czy przyjaciółmi


Jazda na rowerze, to obiektywnie rzecz biorąc jedna z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych aktywnych form spędzania czasu. Weszło już to w naszą tradycję, że tak jak nie możemy doczekać się pierwszych kroków naszego dziecka, tak niecierpliwimy się, kiedy będziemy mogli odczepić dziecku od jego małego rowerka boczne kółka. Jeszcze niedawno, rower był jednym z najbardziej popularnych prezentów komunijnych i każde dziecko potrafiło na nim jeździć. Tak właśnie i my, spędzaliśmy czas z kolegami z podwórka czy szkoły. Dlatego też, przejażdżki rowerowe łatwo wykorzystać jako kolejną „porcję” czasu, spędzonego w gronie rodzinnym


Nawet jeśli zależy nam na tempie jazdy, ponieważ chcemy zrzucić kilogramy, czy też przygotowujemy się do udziału w maratonie, trening możemy zrobić sobie trzy, czy cztery razy w tygodniu, zaś w pozostałe dni wybrać się na wycieczkę rowerową z dziećmi i „drugą połówką”. W dzisiejszych czasach tak ciężko wykroić nam dla siebie czas wolny, który możemy spędzić przyjemnie i się zrelaksować. Dodatkowo ciężko pogodzić to z tym, że powinniśmy więcej czasu poświęcić dzieciom. Trudno też znaleźć czas, aby zadbać o zdrowie i sylwetkę. Rowerowe, rodzinne wyprawy dają nam szansę na połączenie wszystkich tych funkcji jednocześnie! Pamiętajmy też o tym, że umożliwiają to takie gadżety, jak różnorodne foteliki na rower dla dzieci czy przyczepki, które można z powodzeniem dopasować do wieku i charakteru naszego dziecka.


Co daje jazda na rowerze

Rowerowe wakacje


Rower zazwyczaj kojarzymy jedynie ze stosunkowo krótkimi wypadami – przejażdżkami po pracy, treningami w weekend, czy przejazdami do miejsca pracy i do sklepu. Tymczasem warto nieco zmienić nasze myślenie i dopasować do obecnych możliwości. Wiele miast oraz miejsc atrakcyjnych turystycznie, zainwestowało w rozwój całych sieci ścieżek rowerowych. W wielu miejscach na mapie Polski, są one połączone tak, że bez problemu można przejechać takimi szlakami wiele kilometrów. Oczywiście nie trzeba takiej trasy planować na jeden dzień i jazdę non-stop od świtu do zmierzchu. Warto poświęcić zaplanowaniu naszej trasy kilka dni czy tygodni, odnaleźć miejsca, które chcemy na trasie zobaczyć, wziąć pod uwagę ile kilometrów w ciągu dnia jesteśmy w stanie przejechać i dokładnie przemyśleć to, gdzie chcemy nocować, gdzie możemy zjeść posiłki w ciągu dnia, a gdzie pospacerować, czy zwiedzić interesujące nas miejsca.


Na takie kilkudniowe nawet wakacje, możemy wybrać się z całą rodziną, wyposażeni w przyczepki, foteliki na rower dla dzieci i sakwy mieszczące najbardziej potrzebne w podróży rzeczy. Po zjedzeniu śniadania możemy przejechać pierwszy dzienny etap podróży, potem zatrzymać się na kilka godzin, tak, żeby dziecko się zdrzemnęło, żebyśmy mogli zjeść obiad i pozwiedzać, a potem dopiero wyruszyć w drugi etap – tak, żeby o odpowiedniej porze stawić się na nocleg. Wszystko oczywiście musimy dopasować do wieku naszych dzieci, ich potrzeb i stanu zdrowia.


Jazda na rowerze to oszczędność pieniędzy


Zamiast wydawać pieniądze na paliwo do samochodu, czy bilety na tramwaj, autobus czy metro, kiedy dojeżdżamy do pracy czy na zakupy, możemy je zaoszczędzić. Z czystym sumieniem będziemy mogli wtedy dokupić do naszego roweru bardziej niezawodny, markowy osprzęt, czy praktyczne gadżety. Zwiększymy wtedy komfort jazdy inwestując jednocześnie w swoje zdrowie.


„Zastrzyk” adrenaliny


Gdybyśmy zadali pytanie „Co daje jazda na rowerze?” zawodnika, który uczestniczy w maratonach i wyścigach, z pewnością odpowiedziałby, że dzięki ściganiu się – z innymi oraz z samym sobą, zyskuje adrenalinowego „kopa”, poczucie sukcesu, spełnienia, pewność siebie i radość z wygranej, czy też po prostu – z przejechania całej trasy. Okazuje się, że nie tylko pierwsze miejsce się liczy. W popularnych w ostatnim czasie maratonach, nie biorą przecież udziału zawodowcy, ale też amatorzy kolarstwa. Nie tylko Ci, którzy trenują regularnie i są świetni w różnych dyscyplinach sportowych, ale też Ci, którzy chcą zmierzyć się z własnymi ograniczeniami, być dumni z pokonanych trudności, a przy tym przeżyć niezwykłą, specyficzną atmosferę organizowanych maratonów. Dlatego nawet jeśli ktoś do tej pory nie myślał o sprawdzeniu się, a przejażdżki rowerowe traktował jako przyjemność, warto byłoby zastanowić się, czy nie spróbować wzięcia udziału choćby w najłatwiejszym, najkrótszym wyścigu – być może „połkniemy bakcyla” i życie od jednego maratonu do drugiego, stanie się również naszym udziałem.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756