Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest rower tandem?

Data dodania: 01-11-2022

Rower tandem to świetna okazja na przeżycie wyjątkowych wrażeń. Najczęściej korzystają z niego pary, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by na tandemie poruszała się także dwójka przyjaciół. Jaką historię ma rower tandem, czym się wyróżnia i jakie są jego wady i zalety? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Rower – nieodłączny towarzysz człowieka


Rowery różnego rodzaju towarzyszą człowiekowi od wielu, wielu lat. Uznaje się, że pierwszy rower powstał już w 1817 roku, co daje nam ponad dwieście lat historii rowerów, jako jednego z najpopularniejszych pojazdów. Co ciekawe, początkowo ludzie patrzyli na rower „spode łba”, porównując go do popularnych koni. Jazda na rowerze nie była tak elegancka, nie robiła wrażenia, a do tego wymagała sporej siły własnych mięśni do napędzania urządzenia. Jednak z czasem, praktyczne zalety rowerów zmieniły powszechne postrzeganie o pojazdach na dwóch kółkach. W porównaniu do koni, rowery były bardzo tanie i proste w utrzymaniu. Nie wymagały jedzenia, wody, wybiegania i tak dalej. Gołym okiem możemy dostrzec zalety tego rodzaju transportu nad ówcześnie dominującymi. 


Co ciekawe, choć dziś tandem nie jest tak popularnym widokiem na ulicach, niedługo po jego powstaniu (lata 80. XIX wieku), rower tandem stał się dosyć popularnym środkiem transportu. Historycy uważają, że stało się to za sprawą dużych podziałów społecznych, charakterystycznych dla tamtych czasów. Biedniejsze osoby nie mogły sobie pozwolić na kupno bardzo drogich ówcześnie aut, a możliwość zakupu jednego urządzenia, które przewiezie jednocześnie dwie osoby, była bardzo kusząca.


Popularność tandemów trwała mniej więcej do rozpoczęcia drugiej wojny światowej. Wybuch konfliktu zbrojnego na tak ogromna skalę, sparaliżował wiele dziedzin gospodarki, w tym także fabryki zajmujące się wytwarzaniem rowerów (także tych dla dwóch osób). Po zakończeniu wojny, gospodarka zachodu zaczęła powoli stawać na nogi, tym samym z czasem wracając do produkcji tandemów. Powrót tandemów możemy zawdzięczać szczególnie producentom z Anglii oraz Francji. Niestety jednak, po tak wielkim kryzysie, tandemy już nie powróciły do świetności z minionych lat i do dzisiaj są raczej ciekawostką na ulicy, niż popularnym środkiem transportu.

Przyczepki rowerowe w naszej ofercie:

Rower tandem – czym właściwie jest?

Znając już zarys historii tandemów, warto odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie – czym właściwie rower tandem jest? Wielu z nas choć raz w życiu spotkało się rowerem tego rodzaju – nawet jeśli nie na żywo, to na zdjęciach lub w filmach. Tandem jest to rodzaj roweru przeznaczony do jazdy dwóch lub większej ilości osób. Najczęściej spotkamy się z tandemami dwuosobowymi, gdyż są one najbardziej praktyczne w użytku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by na tandemie jeździły jednocześnie trzy, cztery czy nawet pięć osób (jeżeli, oczywiście, rower został do tego przystosowany). Klasyczny tandem dwuosobowy przypomina typowy rower, lecz wyposażony jest w dwa siodełka, dwie kierownice i dwa zestawy napędowe. Oczywiście tandemy dla większej liczby osób, odpowiednią powiększają liczbę wymienionych części. Jazdę na tandemie możemy przyrównać nieco do pływania rekreacyjnego w kajakach dwuosobowych, lecz w tym wypadku, osoba nawigującą jest kierowcą z przodu. Osoba znajdująca się na czele tandemu ma kierownicę podłączoną bezpośrednio do przedniego koła, dzięki czemu może wykonywać manewry. Z kolei kierownica osoby z tyłu, przyłączona jest do ramy, więc pełni wyłącznie funkcje bezpieczeństwa.


Jak wspomnieliśmy, tandem posiada dwa systemy napędowe. Zarówno kierowca, jak i pasażer (osoba z tyłu) napędzają rower. Jest to o tyle istotne, że tandem sam z siebie jest dość ciężki – znacznie cięższy od tradycyjnych rowerów. Jeżeli dołożymy do tego masę aż dwóch cyklistów, to napędzenie pojazdu siłą mięśni jednej osoby byłoby bardzo trudne. Niezwykle ważnym elementem tandemów, szczególnie tych do użytku w miastach i na utwardzonych drogach, są lusterka. Choć te dość rzadko są montowane w klasycznych rowerach, kierujący tandemem ma dosyć mocno ograniczone pole widoczności – szczególnie, chcąc się obrócić. Jeżeli zamierzasz kupić tandem – pamiętaj o wyposażeniu pojazdu w ten element (najlepiej zarówno dla kierowcy, jak i pasażera).

Tandem – wady i zalety

Rower tandem to dość ekstrawagancki na dzisiejsze czasy środek transportu. Co jednak ciekawe, na rynku znajdziemy wyspecjalizowane rodzaje tandemów – na przykład elektryczne lub górskie. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tandemu, przyjrzyj się bliżej ich wadom oraz zaletom.


Naczelną wadą jest niejako wymóg jazdy we dwójkę. Choć bardziej wysportowane osoby poradzą sobie jadąc samotnie, z pewnością będzie to dużo trudniejsze, niż jazda w parze. Innym minusem jest cena urządzenia – ze względu na specyfikę konstrukcji, ilość wykorzystywanych materiałów oraz relatywnie niską popularność, cena tandemu nierzadko przewyższa koszt kupna dwóch oddzielnych klasycznych rowerów.


Tandemom nie da się jednak odmówić jednej, wspaniałej cechy, czyli możliwości jazdy z ukochaną osobą lub przyjacielem. Jazda tandemem daje nieporównywalnie ciekawsze wrażenia ze wspólnych przejażdżek, niż klasyczne podróże dwoma pojazdami. Jeżeli szukasz ciekawej alternatywy na wspólne spędzenie czasu, trudno o lepsze rozwiązanie. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem tandemu, warto najpierw wypożyczyć pojazd tego rodzaju ze specjalnej wypożyczali rowerów. Jak wspomnieliśmy, ceny tandemów są dosyć wysokie, a jazda na nich nie należy do najłatwiejszych. Oczywiście, nabierając wprawy, satysfakcja z wycieczek będzie większa, lecz przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto sprawdzić, czy rower tandem jest urządzeniem odpowiadającym Twoim potrzebom.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756