Poradniki Eksperta

Jaki rower elektryczny? Ranking rowerów elektrycznych [TOP10]

Na pierwszy rzut oka miejskirower elektryczny nie różni się znacząco od tradycyjnego. Wystarczy jednak chwila, aby się przyjrzeć i zauważymy np. charakterystyczne zgrubienia z pakietami akumulatorów zasilających konstrukcję oraz silnik elektryczny w piaście tylnego koła. W przeciwieństwie do hulajnogi, miejski rower elektryczny nie porusza się napędzany jedynie przez silnik. Wymaga on od Ciebie abyś stale pedałował, a Twoją jazdę wspomaga jedynie do czasu, aż osiągniesz prędkość 25 km/h. Po jej przekroczeniu silnik elektryczny wyłącza się i jesteś zdany na siebie. Oczywiście w ruchu miejskim jest to tempo w pełni wystarczające. Możesz też regulować z jak dużą intensywnością Twoje pedałowanie ma być wspomagane. Zazwyczaj do wyboru są trzy ustawienia: niskie, średnie oraz wysokie. Wspomaganie działa też automatycznie – dostosowując do tempa z jakim pedałujesz.


jaki rower elektryczny


Maksymalna dopuszczalna przez przepisy prawa moc silnika elektrycznego to 250 W i powinien on działać w opisany wcześniej sposób. Taki rower elektryczny jest określany jako pedelec. Jakie korzyści przynosi taki sposób zasilania? Przede wszystkim możesz wygodnie używać roweru jako miejskiego środka transportu np. na dojazdy do pracy, uczelnie czy spotkania bez obaw o to, że dotrzesz do celu spocony i zmęczony. Poza tym w dalszym ciągu jest to również forma ruchu. Elektryczny rower miejski wymaga od Ciebie, abyś pedałował, jedynie z mniejszą intensywnością. Gdy będziesz chciał zadbać o kondycję, zawsze możesz wyłączyć napęd. Rower z silnikiem elektrycznym sprawdzi się świetnie również podczas wycieczek. Jeśli do tej pory miałeś problem z pokonywaniem długich dystansów, napęd bardzo Ci w tym pomoże. Docenią go także osoby starsze, które pomimo wieku nie chciałyby rezygnować z rowerowych wycieczek.


Jaki rower elektryczny wybrać?


Przede wszystkim powinieneś go wybierać tak jak rower tradycyjny. Podstawowe znaczenie ma komfort Twojej podróży, dlatego rozmiar ramy powinien być dopasowany do wzrostu. Przyjmuje się, że wielkość 17 cali jest odpowiednia dla osób o wzroście od 160 do 165 cm, 18 cali dla przedziału 166 do nawet 175 cm, 19 cali do 185 cm, 20 cali do 195 cm, a 21 cali do ok. 200 cm. Osoby wyższe powinny wybierać rowery z ramą w rozmiarze 22 cali. W praktyce zalecenia producenta co do rozmiaru mogą różnić się w zależności od typu roweru, np. miejski czy rower górski, a nawet zależą od konkretnego modelu. To z nimi przede wszystkim warto się zapoznać. Pamiętaj jednak, żeby wybrać taki miejski rower elektryczny, na którym będziesz siedział wygodnie i wyprostowany. Oczywiście tu również funkcjonuje typowy podział na rowery damskie oraz męskie. W żaden sposób nie wpływa on jednak na jakość pojazdu, normy czy zastosowane komponenty. Zazwyczaj rama roweru elektrycznego jest wykonana z aluminium, co pozwala na zmniejszenie masy – i tak relatywnie dużej ze względu na obecność silnika elektrycznego i akumulatorów. Marginalne znaczenie ma rozmiar kół, w jakie jest wyposażony miejski rower elektryczny. Zazwyczaj są 26 lub 28-calowe. Zastosowanie większych obręczy pozwala na łatwiejsze pokonywanie niewielkich nierówności, np. krawężników. Jednak w praktyce w mieście nie będzie to miało wielkiego znaczenia.


Sprawdź również: Jaki rower elektryczny MTB do jazdy w terenie?


Jaki rower elektryczny? Sprawdź naszą ofertę:


Zasięg roweru elektrycznego


Wspomniane wcześniej cechy dotyczą także tradycyjnych rowerów. Jednak kupując rower elektryczny do miasta powinniśmy oczywiście zwrócić uwagę na wydajność akumulatorów. Popularnym typem zasilania jest to o napięciu 36 V. Silnik elektryczny, jak już wspomnieliśmy wcześniej, ze względu na przepisy powinien mieć moc do 250 W. O tym jak długo możemy jeździć ze wspomaganiem elektrycznym, decyduje przede wszystkim pojemność akumulatorów. Producent w specyfikacji określa maksymalny zasięg. W modelach podstawowych jest to ok. 30 km, a w najwydajniejszych nawet 100 km. Jak więc dobrać zasięg do swoich potrzeb? Przede wszystkim zwróć uwagę jaki dystans będziesz pokonywał w ciągu dnia oraz czy codzienne ładowanie byłoby dla Ciebie problematyczne. Pamiętaj też o tym, że duży zasięg wymaga użycia większej liczby akumulatorów, które są cięższe.


Sprawdź również: Jak działa rower elektryczny?


Ranking rowerów elektrycznych


Rower elektryczny w ostatnim czasie to coraz popularniejszy pojazd. Sprawdza się zarówno wśród młodych osób, które na co dzień nie jeżdżą na rowerze wyczynowo i nie mają kondycji na dłuższą lub trudniejszą technicznie wyprawę, jak również wśród osób starszych, które fizycznie nie mogą sobie pozwolić na jazdę bez większego zmęczenia. Rower elektryczny to też dobre rozwiązanie na dojazdy do pracy. Dzięki wspomaganiu eklektycznemu po dojeździe na miejsce nie będziemy tak mocno zmęczeni ani spoceni, jak na zwykłym rowerze i od razu będziemy mogli rozpocząć pracę. Rower elektryczny to też dobry motywator do pokonywania coraz dalszych i bardziej wymagających tras. Gdy już opadniemy z sił, zawsze pomoże nam napęd elektryczny. Należy pamiętać, że siłę wspomagania możemy regulować. Gdy mamy dużo energii, wspomaganie może być minimalne, a nawet zupełnie wyłączone; z kolei gdy jesteśmy zmęczeni, możemy zwiększyć siłę jego działania. W wyborze pojazdu najlepszego dla naszych celów pomoże nam ranking rowerów elektrycznych.

 

Rower elektryczny INDIANA E3000 M18 27.5 cala męski


Pierwsza propozycja to rower elektryczny Indiana E3000 M18 zbudowany na bazie roweru MTB. Do dolnej rury aluminiowej ramy przymocowana jest bateria dostarczona od Samsunga. Pozwala przejechać nawet 70 km. Silnik z kolei umieszczony jest w tylnej piaście. Całość porusza się na 27,5-calowych kołach z oponami o agresywnym terenowym bieżniku. Oprócz napędu elektrycznego mamy również klasyczny napęd oparty na komponentach Shimano. Do dyspozycji jest 21 biegów obsługiwanych przez przerzutki Shimano Tourney. Jak na rower górski przystało, znajdziemy tu amortyzator przedniego koła, dbający o dobrą przyczepność do nawierzchni oraz hamulce tarczowe, które zapewniają skuteczne hamowanie.INDIANA E3000 M18 Dane techniczne:


Rozmiar ramy M/L

Aluminiowa rama

Przerzutka tył: Shimano Tourney

Zasięg do 70 kmUdogodnienia:


Lekka rama

Dobry zasięg

21 biegów

AmortyzatorRower elektryczny INDIANA E-City U17 28 cali


Kolejna propozycja roweru elektrycznego skierowana jest do pań. Indiana E-City U17 to z wyglądu klasyczny rower miejski typu holenderka, ale z dodatkowym napędem elektrycznym. Bateria pozwalająca przejechać nawet 45 km zamontowana jest do bagażnika nad tylnym kołem. Silnik o mocy 250 W umieszczony jest w piaście tylnego koła. Oprócz napędu elektrycznego mamy też napęd klasyczny, w którym do dyspozycji jest 6 biegów. Jak na rower miejski przystało, znajdziemy tu osłonę łańcucha, błotniki oraz ledowe oświetlenie.INDIANA E-City U17 Dane techniczne:


Rozmiar ramy M

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 28 cali

Zasięg do 45 kmUdogodnienia:


Lekka rama

Dobry zasięg

6 biegów

Oświetlenie LEDRower elektryczny INDIANA E4000 D17 26 cali


Indiana E4000 D17 to kolejny rower elektryczny. Ranking zasilił kolejny rower typu miejskiego, tym razem bardziej kompaktowy, na mniejszych, 26-calowych kołach. Rower zbudowany jest na stalowej ramie. Jego napęd to silnik elektryczny o mocy 250 W, zasilany baterią od Samsunga, umiejscowioną na tylnym bagażniku. Do pełna naładowany rower pozwala przejechać nawet 45 km. Oczywiście jest też 6-biegowa przerzutka Shimano Tourney pozwalająca uzyskać odpowiednie tempo podczas jazdy przy użyciu mięśni nóg. Na wyposażeniu roweru znajdują się takie akcesoria jak błotniki, bagażnik czy oświetlenie typu LED.Indiana E4000 D17 Dane techniczne:


Rozmiar ramy M

Stalowa rama

Rozmiar koła: 26 cali

Zasięg do 45 kmUdogodnienia:


Dobry zasięg

6 biegów

Oświetlenie LED

BagażnikRower elektryczny INDIANA E-City U17 28 cali


Kolejnym modelem roweru elektrycznego jest Indiana E-City U17. To elegancki rower miejski, mogący na zasilaniu przejechać nawet 45 km. Zbudowany jest na aluminiowej ramie, a porusza się na dużych, 28-calowych kołach. Bateria umiejscowiona jest na bagażniku, silnik z kolei – w piaście tylnego koła. Ma on moc 250 W. Również przy napędzie klasycznym zastosowano tylną przerzutkę z możliwością wybrania jednego z 6 biegów. Indiana E-City U17 to rower miejski, więc nie mogło zabraknąć tu błotników, oświetlenia, osłony łańcucha czy bagażnika.INDIANA E-City U17 Dane techniczne:


Rozmiar ramy M

Aluminiowa rama

Rozmiar koła 28 cali

Zasięg do 45 kmUdogodnienia:


Lekka rama

Dobry zasięg

6 biegów

Oświetlenie LEDRower elektryczny INDIANA E8000 D17 26 cali


Kolejny przedstawiciel rowerów elektrycznych charakteryzuje się dużym zasięgiem w zakresie od 90 do nawet 100 km. To rower typu miejskiego Indiana E8000 D17 zbudowany na aluminiowej ramie, a poruszający się na 26-calowych kołach. Rower ten zasilany jest baterią litowo-jonową zamontowaną na bagażniku, produkowaną przez Samsunga. Silnik zaś umieszczony jest w piaście tylnego koła. Rower posiada też klasyczne przerzutki Shimano. Tu zastosowano 7-biegowy model z grypy Altus. Rower ten potrafi też zadbać o komfort swoich właścicieli, dzięki zastosowaniu amortyzatora przedniego koła.Indiana E8000 D17 Dane techniczne:


Rozmiar ramy M

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 26 cali

Zasięg do 100 kmUdogodnienia:


Dobry zasięg

7 biegów

Oświetlenie LED

BagażnikRower elektryczny INDIANA E2000 U13 20 cali


Ranking rowerów elektrycznych nie mógł się obejść bez roweru typu składak z napędem elektrycznym. Reprezentuje go model Indiana E2000 U13 poruszający się na małych, 20-calowych kołach. Dzięki kompaktowej konstrukcji jest to rower, który nie tylko wszędzie wjedzie, ale też wszędzie można go ze sobą zabrać. Baterię, na której można przejechać nawet 45 km, dostarcza Samsung. Zamontowana jest na bagażniku, napęd zaś umiejscowiony jest w piaście tylnego koła. Jest też 6 biegowa przerzutka Shimano Tourney. Rower wyposażony jest w akcesoria niezbędne w mieście, takie jak błotniki, osłonę łańcucha czy oświetlenie.INDIANA E-City U13 Dane techniczne:


Rozmiar ramy M

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 20 cali

Zasięg do 45 kmUdogodnienia:


Lekka rama

Dobry zasięg

6 biegów

Oświetlenie LEDRower elektryczny INDIANA E8000 D18 28 cali


Następną propozycją jest Indiana E8000 D18. Jest to dobrze wyposażony rower miejski typu holenderka z silnikiem elektrycznym. Pojazd zbudowany został na aluminiowej lekkiej ramie. Za napęd elektryczny odpowiada 250-Watowy silnik umieszczony w piaście tylnego koła, zasilany baterią Samsunga umieszczoną na bagażniku. Zestaw ten może przejechać nawet 100 kilometrów. Do dyspozycji mamy też klasyczny, nożny napęd obsługiwany przez 7-biegową przerzutkę Shimano Altus. Rower wyposażony został w podnoszący komfort jazdy amortyzator przedni oraz akcesoria montowane standardowo w rowerach miejskich, takie jak błotniki, bagażnik czy oświetlenie.INDIANA E8000 D18 Dane techniczne:


Rozmiar ramy M/L

Aluminiowa rama

Rozmiar koła 28 cali

Zasięg do 100 kmUdogodnienia:


Lekka rama

 Dobry zasięg

7 biegów

AmortyzatorRower elektryczny INDIANA E3000 M18 27.5 cala męski


Kolejny elektryk Indiana E3000 M18 to rower typu górskiego. Idealnie nadaje się do jazdy w trudnym terenie. Oprócz 21-biegowego klasycznego napędu Shimano Tourney, mamy do dyspozycji 250-Watowy silnik umieszczony w piaście tylnego koła. Zasilany jest baterią przymocowaną do dolnej rury aluminiowej ramy. Zasięg roweru na baterii wynosi 70 kilometrów. Silnik wspomaga jazdę do prędkości 25 km. Rower ten porusza się na 27,5-calowych kołach z szerokimi terenowymi oponami. Posiada amortyzator poprawiający trakcje w trudnym terenie. Za hamowanie odpowiadają z kolei praktyczne hamulce tarczowe.INDIANA E3000 M18 Dane techniczne:


Rozmiar ramy M/L

Aluminiowa rama

Przerzutka tył Shimano Tourney

Zasięg do 70 kmUdogodnienia:


Lekka rama

Dobry zasięg

21 biegów

AmortyzatorRower elektryczny NILOX J5 D18 26 cali


Nilox J5 D18 to kolejny reprezentant rowerów elektrycznych idealnie nadających się do ruchu miejskiego. Stalowa rama oraz mocne 26-calowe koła bez trudu powinny odnaleźć się na drogach uzbrojonych w krawężniki czy tory tramwajowe. Rower posiada akcesoria takie jak błotniki, światła czy bagażnik. Na bagażniku umieszczona jest bateria Samsunga, pozwalająca na przejechanie tym rowerem do 55 km. Silnik umieszczony jest w piaście tylnego koła, ale oprócz napędu elektrycznego mamy napęd poruszany mięśniami nóg, a obsługiwany jest przez 6-biegowy napęd Shimano Tourney.NILOX J5 D18 Dane techniczne: 


Rozmiar ramy M/L

Aluminiowa rama

Przerzutka tył Shimano Tourney

Zasięg do 55 kmUdogodnienia:


Dobry zasięg

6 biegów

Obrotowa manetka

Oświetlenie LEDRower elektryczny INDIANA E8000 D18 28 cali


Ranking rowerów elektrycznych zamyka rower elektryczny o dużym zasięgu. Indiana E8000 wspomagana jest przez silnik elektryczny i może przejechać nawet 100 km. Jest to bardzo dobrze wyposażony rower miejski. Oprócz napędu elektrycznego umieszczonego w tylnej piaście, zasilanego baterią litowo-jonową Samsunga, posiada klasyczny napęd Shimano. Jest to 7-biegowe Tourney obsługiwane manetką obrotową Revoshift. Rower wyposażony jest w amortyzator mający wpływ na poprawę komfortu jazdy, a rama jednośladu wykonana jest z lekkiego aluminium.INDIANA E8000 D18 Dane techniczne:


Rozmiar ramy M/L

Aluminiowa rama

Rozmiar koła 28 cali

Zasięg do 100 kmUdogodnienia:


Lekka rama

Dobry zasięg

7 biegów

Amortyzator


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756