-50% na wybrane usługi i 100 dni na zwrot!
Najlepsze rowery miejskie – ranking [TOP10]
2023-03-07
Rozwój infrastruktury sprawia, że rower to jeden z najlepszych środków transportu do miasta. Dzięki niemu zachowamy aktywność, nie musimy stać w korkach a przejażdżka w słoneczny dzień to sama przyjemność! W naszym rankingu podpowiemy Ci czym charakteryzują się najlepsze rowery miejskie i co ma znaczenie przy wyborze wymarzonego jednośladu, który sprawdzi się na przykład do dojazdów do pracy, szkoły czy na zakupy.
Czym charakteryzuje się rower miejski?
To stylowy jednoślad stworzony z myślą o wygodniej jeździe po mieście. Zrelaksowana, wyprostowana pozycja zapewni Ci komfort podróżowania oraz dobrą widoczność. Nie nadaje się do bicia rekordów prędkości, ale świetnie sprawdzi się podczas miarowego sunięcia po płaskich, utwardzonych drogach. Nie straszne są mu krawężniki. Zazwyczaj standardowe wyposażenie stanowią osłona łańcucha, błotniki oraz bagażnik. To funkcjonalne dodatki, które zapewnią komfort użytkowania – pozwolą Ci wygodnie przewieźć zakupy oraz ochronią Cię przed błotem. Koła w rowerze miejskim zazwyczaj mają rozmiar 26 lub 28 cali a charakterystycznie wygięta kierownica pozwala na pewne manewrowanie.
Rozmiar ramy w rowerze miejskim
Gdy zastanawiasz się nad tym jaki rower miejski wybrać, możesz zacząć od dopasowania ramy do swojej sylwetki. Większość jednośladów jest dostępna w kilku rozmiarach. Aby jazda była komfortowa i niemęcząca koniecznie zakup rower we właściwym rozmiarze. Wyboru możesz dokonać bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z panelu wyszukiwarki w sklepie Media Expert. W pozycji filtry zaznacz swój wzrost a natychmiast wyświetlą Ci się rowery rekomendowane do Twojej sylwetki. Możesz skorzystać także z konfiguratora. Zaznacz w nim typ roweru, swoją płeć oraz wpisz wzrost i otrzymasz informację jaki rower miejski powinieneś kupić. Przykładowo dla kobiety o wzroście 165 cm rekomendowany rozmiar ramy to 17 lub 18 cali. Jak widać dopasowanie jednośladu do sylwetki wcale nie musi być dużym problemem.
Typ ramy w rowerze miejskim
Nie tylko rozmiar jest ważny, ale również kształt ramy. Możemy wyróżnić kilka podstawowych typów – standardowa rama rowerowa męska, cruiser z wyżej poprowadzoną górna rurą oraz holenderska, w której występuje gruba pojedyncza dolna rura lub dwie cieńsze umieszczone równolegle. Rowery cruiser są niezwykle modne ze względu na swój atrakcyjny design. Oferują bardzo duży komfort jazdy a ich prosta konstrukcja sprzyja niskiej awaryjności. Wzorowane są na popularnych amerykańskich rowerach typu beach cruiser. Jednak najczęściej kupowane są rowery holenderskiego typu. Klasyczna konstrukcja i stabilność sprawiły, że zyskały one sympatię użytkowników. Ich charakterystyczne cechy to szerokie i wygodne siodełko oraz również szeroka, wygięta kierownica. Dzięki możliwościom regulacji możesz wygodnie jeździć wyprostowany bez większego wysiłku. Niezależnie od tego, który typ ramy wybierzesz to pamiętaj, że wszystkie te typy rowerów najlepiej sprawdzą się na równych drogach.
Z czego jest zrobiona rama roweru?
Materiał, z którego jest zrobiona rama w dużym stopniu wpływa na to jak funkcjonalny jest rower miejski. Ranking nie pominął tej kwestii. W przeciwieństwie do rowerów szosowych czy wyczynowych, w przypadku modeli miejskich nie ma potrzeby stosowania nowoczesnych materiałów jak magnez czy włókno węglowe. Wystarczające możliwości oferują popularna stal i stopy aluminium. Stal jest stosowana w większości przystępnych cenowo rowerów miejskich. Materiał ten charakteryzuje się dużą odpornością, dobrze pochłania wibracje, ale niestety ma sporą masę. Ceny są jednak bardzo atrakcyjne. W kwocie poniżej 1000 zł bez problemu możesz wybrać dobrej jakości rower miejski oparty na stalowej ramie, który świetnie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.
Jeśli masz jednak nieco większy budżet warto przemyśleć zakup roweru z aluminiową ramą. Przede wszystkim jest ona bardzo wytrzymała, sztywna, odporna na korozję oraz znacznie lżejsza. Dzięki temu najlepsze rowery miejskie wygodniej się prowadzą i są bardziej zwrotne oraz zapewniają lepsze wrażenia z jazdy.
Koła w rowerze miejskim
Na komfort jazdy wpływ ma także rozmiar kół. Wybierając najlepsze rowery miejskie nie mogliśmy pominąć tego aspektu. Największą popularnością cieszą się dwa rozmiary 26 oraz 28 cali. Zaletami mniejszych kół są lepsze przyspieszenie, wygodniejsze manewrowanie oraz mniejsza masa. Jednak trudniejsze jest uzyskiwanie większych prędkości, a także bardziej odczuwalne są wszelkie przeszkody znajdujące się na drodze. W praktyce koła 26-calowe polecamy wtedy, gdy zwrotność stanowi dla ciebie priorytet i cenisz sobie walory wizualne. Wielu osobom rower z takimi obręczami i szerokimi oponami wydaje się bardziej proporcjonalny. Najczęściej kupowane rowery miejskie mają koła w rozmiarze 28 cali. Ich atuty sprawiają, że jazda jest płynniejsza i wymaga mniej wysiłku, a to wiele osób ceni najbardziej.
Opony w rowerach miejskich są węższe niż w górskich i szersze niż w szosowych. Dosyć gładki bieżnik sprawia, że najlepiej radzą sobie na utwardzonych drogach jak ścieżki rowerowe czy asfalt. Bardzo często dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, np. białym, czarno-białym czy czerwonym. Oczywiście cecha ta w żaden sposób nie wpływa na właściwości jezdne, jednak w połączeniu z różnymi kolorami ramy sprawiają, że rower prezentuje się niezwykle stylowo.
Napęd w rowerze miejskim
Jak wspominaliśmy rowery miejskie przeznaczone są do przemieszczania się przede wszystkim po mało wymagających trasach. Dlatego producenci stosują w nich mniej zaawansowane napędy niż chociażby w rowerach trekkingowych. W podstawowych modelach w ogóle nie znajdziemy przerzutek. Dostępne jest tylko jedno uniwersalne ustawienie, z którym musimy poradzić sobie niezależnie od warunków na trasie. W przypadku niektórych rowerów producent stosuje mechanizm przerzutek umieszczony w piaście tylnego koła, czyli tak zwane przerzutki planetarne. Zazwyczaj dostępne są trzy biegi. To proste i praktycznie bezobsługowe rozwiązanie. Wybór odpowiedniego przełożenia nie będzie problemem. Pamiętaj jednak o regularnych przeglądach i właściwym smarowaniu mechanizmu, aby pracował on bezawaryjnie przez długi czas.
Oczywiście najlepsze rowery miejskie mogą mieć również przerzutki zewnętrzne. W większości przypadków korba jest jednorzędowa, lecz jeśli potrzebujesz naprawdę dużej liczby przełożeń to są również dostępne modele z korbami dwu lub trójrzędowymi. W połączeniu z wolnobiegiem, który jest zazwyczaj sześcio- lub siedmiorzędowy pozwala to na uzyskanie od 6 do 21 kombinacji przełożeń. Duża liczba przerzutek stanowi atut pod względem możliwości dostosowania napędu do rodzaju trasy. Jeśli często trafiasz na strome podjazdy, to odpowiednie ustawienie sprawi, że pokonasz je z mniejszym wysiłkiem.
Akcesoria do roweru miejskiego
Standardowym wyposażeniem roweru miejskiego są błotniki i zazwyczaj bagażnik. Przydatny jest zwłaszcza ten drugi, bo możesz do niego zaczepić na przykład kosz lub stylowe torby, które świetnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, chociażby podczas wyjazdów na zakupy. Praktycznie każdy rower miejski wyposażony jest także w takie akcesoria jak dzwonek czy stopka. Dla dodatkowego bezpieczeństwa możesz pomyśleć o dokupieniu dodatkowego lusterka wstecznego montowanego do kierownicy. Z pewnością warto wyposażyć się także w przedni kosz montowany na kierownicy roweru. Jest on przypinany do specjalnego uchwytu, możesz więc go łatwo odpiąć i zabrać ze sobą na przykład na zakupy.
Jak wspominaliśmy rowery miejskie przeznaczone są do jazdy po utwardzonych drogach. Dlatego praktycznie nie stosuje się w nich amortyzatorów. Za tłumienie drgań odpowiadają opony. Standardowo większość modeli wyposażona jest w hamulce typu v-brake, czyli szczękowe. Na rowerach miejskich nie rozwijamy dużych prędkości, dlatego ich skuteczność jest w pełni wystarczająca, a prosta konstrukcja to dodatkowy atut, ponieważ koszty serwisu są niższe.
Większość rowerów miejskich jest wyposażona w oświetlenie rowerowe. Może ono być zasilane dynamem lub akumulatorami bądź bateriami. Atutem dynama jest brak konieczności pamiętania o wymianie baterii lub doładowywaniu akumulatorów. Jeśli rower miejski, który Ci się podoba nie ma oświetlenia to koniecznie je dokup dla swojego bezpieczeństwa. Najłatwiejsze w instalacji i najbardziej praktyczne będą lampy zasilane akumulatorami.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt 08:00 - 20:00
Sob 10:00 - 18:00
Niedz 10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756