Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki rower składany wybrać

  2023-03-31 

Z uwagi na modę na zdrowy tryb życia, wśród rowerów, które wracają do łask, są również składaki. Z wyglądu przypominają co prawda te dawne, popularne w naszym kraju jednoślady typu Wigry, ale konstrukcyjnie są to już zupełnie inne rowery. Zbudowane z innych materiałów, składają się w kilku miejscach, a po złożeniu zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Mogą być wyposażone również w przerzutki oraz w modny w ostatnim czasie, wspomagający jazdę, napęd elektryczny. Jedynie rozmiar koła 16 lub 20 cali pozostaje niezmieniony. Rower składany najlepiej sprawdzi się w mieście - to idealny pojazd na dojazdy łączone z komunikacja miejską, ale też dodatkowy, kompaktowy pojazd, który zabierzemy ze sobą na wakacje. Możemy wrzucić go po złożeniu do bagażnika samochodu osobowego, ale sprawdzi się także podczas wyjazdów kamperem, czy rejsu łodzią, gdzie trzeba podjechać po zakupy do sklepu. Jaki rower składany wybrać i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Współczesny składak


Poza rozmiarem kół zmieniło się praktycznie wszystko. Najczęściej używanym materiałem do ich budowy jest obecnie aluminium, które jest lekkie, ale i sztywne, co jest ważne dla zachowania sztywności konstrukcji w rowerze, posiadającym składaną w kilku miejscach ramę. Obecne składane rowery nie „łamią” się jedynie na pół, jak dawne tego typu jednoślady. Teraz składają się w kilku miejscach, osiągając po złożeniu naprawdę niewielkie rozmiary. Po złożeniu mogą być wielkości niewielkiej walizki, co znaczne ułatwia ich transport i przechowywanie. W nowoczesnych tego typu rowerach dodatkowo składana jest też kierownica i sztyca, która dzięki łatwemu odblokowywaniu szybko jest skracana. Składane mogą być również pedały, aby nie odstawały poza zarys roweru.


Rowery składane w naszej ofercie:

Wytrzymała konstrukcja

Mocna i wytrzymała konstrukcja to cecha, którą charakteryzują się najlepsze rowery składane. Najtańsze pojazdy mogą bowiem być wykonane z materiałów słabej jakości. Może to okazać się dość problematyczne i niebezpieczne dla ich użytkowników. O ile „wyrobienie się”, a przez to zacinanie się mechanizmów spowodowane wyrobieniem elementów służących do składania roweru może irytować i być nurtującym problemem podczas składania, to osłabione, zużyte miejsca, w których rower jest składany mogą stać się również niebezpieczne dla samego użytkownika. Wyrobione połączenia mogą spowodować rozłożenie roweru w czasie jazdy, a w najgorszym przypadku - „zmęczony” używaniem, słaby materiał może grozić nawet pęknięciem w tych miejscach – byłoby to zwłaszcza niebezpieczne podczas jazdy. Takie sytuacje nie powinny się zdarzyć nawet w starym, często używanym rowerze. Tak więc jaki rower składany wybrać? Pomimo, że to mały rower, poruszający się na małych kółkach, to jego zaawansowana konstrukcja i materiały, z jakich został wykonany, mają zdecydowany wpływ na nasze bezpieczeństwo, a także czas, w jakim pojazd będzie mógł być bezproblemowo używany. Ruchome punkty muszą być odpowiednio skonstruowane, aby wytrzymały częste składanie i rozkładanie roweru.


Komfort jazdy

Należy zwrócić uwagę na to, że rower składany nie jest rowerem ani wyjątkowo komfortowym, ani łatwo toczącym się po drogach. Ma na to wpływ przede wszystkim jego konstrukcja, która ma zapewnić kompaktowe wymiary - co niestety może źle wpływać na wygodę użytkowania. O ile ramę można złożyć, to kół już nie. Dlatego też składaki poruszają się na kołach małej średnicy, które po złożeniu roweru nie zabierają miejsca. Niestety małe koła gorzej się toczą, trudniej im pokonywać wszelkie nierówności i przeszkody, a także trudniej rozpędzić na nich rower do większych prędkości. W rowerach takich ciężko też zmieścić elementy podnoszące komfort i jakość użytkowania. Nie znajdziemy tu amortyzatora czy amortyzowanej sztycy, ani mocnych hamulców.


Takim rowerem ciężko będzie też pojechać poza drogami utwardzonymi i w terenie, w którym mamy przewyższenia. O ile zastosowanie przerzutek na pewno ułatwi rozpędzanie roweru, jazdę z większą prędkością oraz ułatwi podjazdy pod górki, to w niewielkim stopniu ułatwi jazdę w trudnym terenie, którą najbardziej będą ograniczać małe koła. Najczęściej spotkamy w tego typu rowerach przerzutki w piaście, chociaż występuje też opcja z przerzutkami zewnętrznymi.

Jaki rower składany wybrać? Najlepiej lekki i wytrzymały, sprawdzonej firmy, która zapewni do niego części zamienne. Warto, żeby był wyposażony w co najmniej trzybiegową przerzutkę wewnętrzną, która znacznie ułatwi poruszanie się nawet w płaskim, miejskim terenie z utwardzonymi drogami. Skoro to rower składany, przeznaczony do łatwego przewożenia, to jego składanie nie powinno być skomplikowane, a po złożeniu rower nie powinien zajmować dużo miejsca. Należy pamiętać, że to rower miejski, raczej na krótkie trasy. Nie pokonamy więc nim łatwo i przyjemnie zbyt dużych dystansów, bo będzie to mało komfortowe. Oczywiście i tutaj spotkamy nowoczesne technologie i możemy znaleźć rowery składane elektryczne. Silniki w nich zastosowane usprawnią jazdę, ale trzeba pamiętać, że rower taki, z powodu silnika i baterii będzie też sporo cięższy. Jednoślad odwdzięczy się łatwiejszą jazdą, ale po złożeniu, gdy trzeba będzie go włożyć do autobusu czy samochodu, będzie dużo cięższy.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756