Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki trenażer rowerowy wybrać?

 2023-05-01 

Coraz więcej osób, dostrzega liczne zalety uprawiania przeróżnych sportów. Pływanie, bieganie, jazda na rowerze, marsze, joga – listę popularnych wśród Polaków sportów, można ciągnąć bardzo długo. Niestety, część z nich jest niemożliwa lub bardzo utrudniona w realizacji w zimowych warunkach. Czasem również mocniejszy deszcz lub wiatr, potrafią zniweczyć plany treningowe, które dla wielu osób są wyjątkowo istotne. Pominięcie treningu lub dwóch, nie wydaje się jednak aż tak dużą szkodą dla ciężko wypracowanej kondycji i formy, jak kilkumiesięczny przestój w ćwiczeniach, który często spowodowany jest śnieżnymi zaspami i drogami przypominającymi lodowisko.

Dla kogo jest trenażer rowerowy?

Siłownie kuszą różnego rodzaju sprzętami, które mogą w jakimś stopniu zastąpić nasze ulubione dziedziny sportu. Problem pojawia się, gdy jesteśmy zapaleńcami konkretnej aktywności, którą trudno zastąpić często daleko odchodzącymi od oryginału urządzeniami. Jazda na rowerze czy kolarstwo, jest jednym ze sportów, które najbardziej cierpi na nieprzyjemnej, a często też niebezpiecznej zimowej aurze. Mało kto decyduje się na kontynowanie treningów na rowerze, w tak nieprzyjaznych warunkach.


Okazuje się jednak, że istnieje sposób na „stacjonarną” jazdę na własnym rowerze, w bezpiecznym zaciszu własnego domu. Nie mówimy przy tym tutaj o mniej lub bardziej oddających charakterystyczne cechy kolarstwa urządzeniach, jakimi są na przykład orbitrek, czy rower stacjonarny. Sprzętem, który przynosi rewolucję w całorocznych treningach cyklistów, jest trenażer rowerowy. Jaki wybrać, by odpowiadał Twoim wymaganiom w stu procentach? Jakie są rodzaje trenażerów i czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania? I w końcu, czy warto jest w ogóle zakupić urządzenie tego rodzaju? Na te wszystkie pytania, odpowiemy sobie wspólnie w tym poradniku.

Co to jest trenażer?

Trenażer rowerowy jest wyjątkowym urządzeniem, które powstało z zupełnie innymi założeniami, niż klasyczne urządzenia sportowe. Trenażer jest małym urządzeniem, które bez najmniejszego problemu powinno się zmieścić w każdym domu, nawet tym najmniejszym. Ewentualny problem z miejscem, może pojawić się nie podczas przechowywania, ale używania sprzętu. I tu przechodzimy do najważniejszej funkcji trenażerów, czyli współdziałania z Twoim prawdziwym rowerem. W zależności od tego, jaka technologia została zastosowana w danym modelu (o różnych sposobach działania pomówimy później), do trenażera przymocowuje się rower w całości lub pozbawiony tylnego koła. Jedną z największych zalet tego urządzenia jest właśnie to, że na kilka miesięcy nie przesiadasz się na zupełnie inną konstrukcję urządzenia, lecz pozostajesz na dobrze Ci znanym rowerze, który będzie towarzyszył Ci w następnym sezonie. Atuty takiego rozwiązania docenią szczególnie osoby, startujące w różnego rodzaju konkursach i zawodach.


Decydując się na zakup trenażera, musimy pamiętać o tym, że mimo małego rozmiaru urządzenia samego w sobie, w połączeniu z rowerem stworzy dość pokaźną konstrukcję. Aby bezpiecznie korzystać z trenażera, musimy zapewnić w domu odpowiednią przestrzeń do treningu. Mówimy tu zarówno o długości, która powinna być co najmniej pół metra dłuższa, niż łączna długość roweru wraz z podłączonym trenażerem oraz szerokości, która powinna zapewnić nam możliwość swobodnego zejścia z roweru po obu stronach. W ostatecznym rozrachunku, powierzchnia zajęta przez całe urządzenie, nie jest specjalnie większa od tej, której potrzebowaliśmy przy użyciu sprzętów takich jak orbitrek czy rower stacjonarny, lecz warto pamiętać o tym wymogu, przed zakupem nowego trenażera.


W zależności od tego, na jaki model się zdecydujesz, powinieneś również zapoznać się z danymi technicznymi urządzenia, a w szczególności możliwością podpięcia Twojego roweru do danego sprzętu. Jeżeli to niezwykłe rozwiązanie brzmi dla Ciebie interesująco, warto byś poznał szczegóły, dotyczące poszczególnych rozwiązań różnych rodzajów urządzeń, gdyż możliwości wyboru jest naprawdę sporo. Zapoznanie się z typami podłączenia roweru oraz sposobami tworzenia oporu, pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, jaki trenażer rowerowy wybrać.

Trenażery rolkowe

Najprostszym rodzajem trenażerów, są trenażery rolkowe. Charakteryzują się one zastosowaniem kilku prostych rolek, na których opiera się tylnie koło roweru. Sam rower zabezpieczany jest przed wywróceniem się specjalnymi konstrukcjami, lecz rolę przejmowania obrotów koła napędowego oraz stawiania oporu, grają wspomniane rolki. Wprowadzając koło w ruch, to opiera się na rolkach, które zaczynają poruszać się w przeciwną stronę. Taki sam system możemy zaobserwować, przy wykonywaniu podstawowych testów samochodu w zakładzie mechanicznym. Wiele z urządzeń rolkowych wyposażonych jest także w systemy stwarzania oporu, przez utrudnianie poruszania się rolek. Im trudniej jest wprawić rolkę w ruch, tym większy wysiłek trzeba podjąć, by skutecznie pedałować. 


Jedną z zalet tego rodzaju urządzenia jest fakt, iż nie musisz zdejmować tylnego koła roweru i montować go w specjalny sposób. Warto wspomnieć jednak, że wielu profesjonalistów zaleca kupno specjalnego koła tylnego do roweru, do używania wraz z trenażerem. Tarcie opony o materiał inny niż ten, do którego została stworzona, może skończyć się szybszym jej zużyciem. Specjalne koła nie są drogie, choć zawsze są dodatkowym kosztem. Same trenażery rolkowe są jednak zazwyczaj tańsze, od swoich odpowiedników z bardziej zaawansowanymi mechanizmami. Rozwiązanie tego typu zalecane jest dla osób, które nie trenują dużo i będą używały urządzenia dwa lub trzy razy w tygodniu, bez większego obciążania koła wysokimi prędkościami.

Trenażery na koło

Rozwiązaniem podobnym do poprzedniego, są trenażery na koło. Główną zaletą tego typu urządzeń, jest brak potrzeby demontażu tylnego koła, choć, jak w poprzednim przypadku, warto zastanowić się nad kupnem specjalnego koła. Cena tego typu urządzeń, zazwyczaj również oscyluje w niższych granicach. Trenażery na koło, wyróżniają się również wyższą stabilnością pracy. W ogólnej ocenie, jest to rozwiązanie lepsze od urządzeń rolkowych i dające użytkownikowi więcej możliwości, lecz nadal nie przystaje do rozwiązań stosowanych w trenażerach kasetowych. Jeżeli szukasz jednak solidnego i niezawodnego sprzętu, który nie zajmie dużo miejsca w Twoim domu oraz nie uszczupli znacznie Twojego portfela, trenażer na koło może być idealnym rozwiązaniem.

Trenażery kasetowe

Najbardziej rozwiniętym rozwiązaniem, jest trenażer kasetowy, w którym układ napędowy roweru łączymy z samym urządzeniem. Jesteśmy tym samym zmuszeni do demontażu tylnego koła, lecz zyskujemy zarazem wiele możliwości. Znacznie łatwiej jest wtedy dostosowywać opór obrotu, nie niszczymy tylnego koła oraz gwarantujemy sobie wyższą stabilność i cichość działania. Jeżeli szukasz zaawansowanego sprzętu, który sposobem działania niewiele odbiega od tradycyjnej jazdy na rowerze, a czasem nawet ją „wyprzedza”, to jest rozwiązanie właśnie dla Ciebie!

Sposoby stawiania oporu

By odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki trenażer wybrać, nie można zapomnieć o istotnym czynniku wpływającym na działanie i cenę urządzenia, jakim jest sposób stawiania oporu. Opór w pracy trenażera jest kluczowy, gdyż to dzięki niemu trening ma jakikolwiek sens. Najczęściej stosowaną techniką, jest opór magnetyczny, który z pomocą sił przyciągania ogranicza dowolność i luz poruszania się koła lub zębatki. Wysokiej jakości opory magnetyczne potrafią sprawić, że jazda na trenażerze prawie wcale nie różni się od normalnego użytkowania. Jeszcze bardziej zaawansowanym rodzajem oporu, jest opór elektro-magnetyczny. Wykorzystując znane nam już metody, cały system wspomagany jest przez zaawansowane technologie elektroniczne. Dzięki temu, możesz z dużo większą łatwością kontrolować stawiany opór, a nawet połączyć się ze specjalnymi aplikacjami. Oprogramowania stworzone na potrzeby trenażerów, potrafią przełączać natężenie działania urządzenia w trakcie jazdy same z siebie, przez co wrażenie naturalnej jazdy, jest jeszcze większe.


Ostatnim rodzajem oporu, są oporniki hydrokinetyczne, które wykorzystują specjalny płyn. Nagrzewając się, ciecz stawia coraz większy opór, imitując trudność pedałowania wraz ze wzrostem prędkości.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756