Hulajnogi elektryczne podbiły serca milionów użytkowników na całym świecie. Są świetnym i często wybieranym prezentem dla najmłodszych, również na komunie i urodziny. Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej? Jakie przepisy należy znać? Zachęcamy do lektury.
W trakcie nagłego piku popularności hulajnóg elektrycznych, brakowało konkretnych przepisów, które można byłoby egzekwować wobec użytkowników tego środka transportu. Dodatkowo zaczęły pojawiać się kolejne wypożyczalnie, które pozwalały z pomocą aplikacji mobilnej błyskawicznie wynająć pojazd na określony czas. Niestety, niektórzy użytkownicy naginali normy zwyczajowe, pozostawiając hulajnogi gdzie popadnie. Nie dbając przy tym o bezpieczeństwo innych użytkowników infrastruktury drogowej. Sama jazda także pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie jednak służby mundurowe posiadają odpowiednie narzędzia do egzekwowania bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy. Znajomość przepisów jest bardzo ważna. Powinni je znać nie tylko użytkownicy, ale również opiekunowie młodocianych uczestników ruchu drogowego.
Zanim kupisz dziecku prezent, powinieneś wiedzieć, od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej. Przepisy są w tej materii jasne i nietrudno je interpretować. Hulajnogą elektryczną w świetle prawa, po drogach publicznych nie może poruszać się dziecko, które nie ukończyło 10 lat. Jest to bezdyskusyjna granica. Poniżej tego wieku, możliwe jest poruszanie się hulajnogą elektryczną pod nadzorem osoby dorosłej i tylko w strefie zamieszkania. Nie jest więc możliwa wspólna przejażdżka po centrum miasta.
Nie ulega jednak wątpliwością, że trafiony w dziesiątkę prezent, to właśnie hulajnoga elektryczna. Od ilu lat możliwa jest samodzielna jazda? Dziecko, które ukończyło już 10 rok życia i posiada kartę rowerową, może poruszać się pojazdem samodzielnie, bez opieki rodziców. Starsze dzieci mogą także legitymować się prawem jazdy kategorii AM, A1, B1 i T. Z kolei osoby pełnoletnie, mogą poruszać się pojazdem bez jakichkolwiek uprawnień. Zupełnie tak, jakby podróżowały rowerem. Trzeba jednak pamiętać, że nie zwalnia to ich od konieczności znajomości i przestrzegania przepisów kodeksu drogowego.
Hulajnogi elektryczne w naszej ofercie:
Zanim puścisz dziecko na samodzielne przejażdżki, dobrze byłoby przeszkolić je z zachowania na drodze, chodniku i ścieżce rowerowej. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo Twojej pociechy. Warto także towarzyszyć dziecku w pierwszych jazdach, aby zaobserwować jego zachowanie. Oprócz hulajnogi, powinieneś wyposażyć młodego kierowcę w kask. Zabezpieczenie głowy przed urazami jest bardzo ważne. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się porusza, ochrona jest konieczna. Noszenie kasku, to żaden wstyd i dzieci chętnie je zakładają. Zwłaszcza, że obecnie dostępne modele są bardzo ciekawie zaprojektowane i odpowiadają gustowi najmłodszych. Warto także przemyśleć ochraniacze na kolana i łokcie, aby uchronić dziecko przed urazami kończyn.
Sama jazda to nie wszystko! Jak parkować hulajnogę elektryczną?
Nowe przepisy nie dotyczą jedynie jazdy, ale również sposobu parkowania hulajnogi elektrycznej. Jak wspominaliśmy już na początku tekstu, kilka lat temu był to naprawdę spory problem. Pojazdy bywały porozrzucane na chodnikach, a pracownicy mobilnych wypożyczalni nie nadążali porządkować bałaganu, który był sprawką nieodpowiedzialnych użytkowników. Ustawodawca zobowiązuje ich jednak do parkowania hulajnóg elektrycznych w wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli takich brakuje, możliwe jest pozostawienie urządzenia na chodniku. Co ważne, hulajnoga musi być ustawiona równolegle do jego zewnętrznej krawędzi. Konieczne jest zaparkowanie w taki sposób, aby sprzęt nie przeszkadzał innym uczestnikom ruchu.
Jazda na hulajnodze elektrycznej bez znajomości przepisów, może być kosztowna! Wystarczy jednak znać kilka zapisów z kodeksu drogowego, aby uchronić się przed dużym wydatkiem. Poza korzyściami finansowymi, kluczowe jest również bezpieczeństwo Twoje i innych użytkowników ruchu drogowego. Lista przewinień, za które można otrzymać mandat, jest całkiem spora. Na pewno kara grozi za naruszenie obowiązku korzystania z drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerzystów, jeśli takie występują w kierunku jazdy. W takim wypadku, mandat wynosi 100 złotych. Taka sama kara grozi za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.
Za nieopuszczenie śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy, grozi mandat w wysokości 100 złotych. Nie możesz poruszać się po jezdni obok drugiego uczestnika ruchu. Grozi za to kara w wysokości 50 złotych. Tyle samo zapłacisz, jeśli nie będziesz trzymał kierownicy oburącz. Gdy zachodzi konieczność jazdy po chodniku, musisz dostosować swoją prędkość do chodu pieszego. Jeśli tego nie zrobisz, grozi Ci mandat w wysokości aż 300 złotych. Najwyższa kara jest przewidziana dla piratów drogowych na hulajnogach! Maksymalna prędkość, z którą można się poruszać, to 20 kilometrów na godzinę. Jej przekroczenie jest zagrożone mandatem w kwocie 500 złotych. Naturalnie nie jest także możliwe jeżdżenie hulajnogą pod wpływem alkoholu i narkotyków.
Jazda na hulajnodze elektrycznej, podobnie jak poruszanie się pieszo po chodniku, wymaga zdrowego rozsądku. Uważaj na siebie i innych uczestników ruchu drogowego, a na pewno nic złego się nie zdarzy. Przestrzeganie przepisów i edukowanie najmłodszych jest bardzo istotne dla zwiększania poziomu bezpieczeństwa na drogach. Jeśli szukasz hulajnogi elektrycznej, zajrzyj do naszego sklepu. Na pewno mamy model, którego szukasz!
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756