JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Telewizory i RTV   Jaki sprzęt audio do domu kupić?

Jaki sprzęt audio do domu kupić?

Jakie urządzenie wybrać do słuchania muzyki w naszym salonie? Przecież nie ma to jak filmowy seans z kinowym dźwiękiem! Możliwości jest wiele – przyjrzyjmy się im i zdecydujmy, które okażą się najlepsze.


Głośniki bluetooth 

 

Jeśli zależy nam na tym, by urządzenie do odtwarzania muzyki, które ma zagościć w naszym salonie nie zajmowało wiele miejsca, a przy tym było przenośne i ładnie zaprojektowane – sensownym rozwiązaniem będzie głośnik bluetooth. To urządzenie, które zazwyczaj samodzielnie nie odtworzy muzyki. Nie posłuchamy na nim płyty CD ani radia. Ale bezprzewodowo połączymy z naszym laptoptem, smartfonem czy tabletem – i to z tych urządzeń odtworzymy muzykę. To wygodne rozwiązanie, pozwalające sterować głośnikiem z dowolnego miejsca mieszkania. Głośniki bluetooth dostępne są w szerokim zakresie cenowym. Te najtańsze najlepiej sprawdzą się jako przenośne urządzenia, które możemy zabrać gdzieś na wyjazd. Nie znaczy to, że nie nagłośnią naszego salonu, ale mogą być nieco za słabe, żebyśmy w pełni mogli cieszyć się brzmieniem. Warto przyjrzeć się, kosztującym minimum 500 zł, a najlepiej około tysiąca, głośnikom takich producentów, jak JBL, Harman Kardon, Denon, Bose, B&O Play czy Sony. Oferują oni produkty dobrze brzmiące, wykonane i wyglądające.

 

 

Wieża mini lub mikro

 

Jeśli jednak wolimy bardziej tradycyjne rozwiązania – chcemy mieć możliwość uruchomienia płyty CD czy radia prosto z urządzenia – a jednocześnie zależy nam na ekonomicznym wykorzystaniu przestrzeni, warto przyjrzeć się wieżom mini i mikro. Większość oferuje zresztą i tak łączność bluetooth, więc również one odtworzą muzykę z naszego komputera czy telefonu. Wybór jest ogromny – zastanówmy się, ile chcemy wydać. Przełoży się to na jakość i moc dźwięku oraz wygląd urządzenia. Najdroższe, z audiofilskimi aspiracjami, potrafią kosztować grubo ponad tysiąc złotych – to produkty takich firm, jak Yamaha, Denon, Pioneer czy innych japońskich producentów.

 

Wieże w naszej ofercie >>

 

 Kino domowe

 

Jeżeli nie brak nam miejsca w salonie, a przy okazji oglądamy sporo filmów na telewizorze, warto zainteresować się zestawem kina domowego. Zazwyczaj składa się on z pięciu głośników, subwoofera oraz amplitunera. Można też jednak skomponować zestaw na przykład z trzech głośników frontowych i subwoofera oraz amplitunera. Niekoniecznie musimy więc umieszczać głośniki tylne w salonie, choć wtedy efekty podczas oglądania filmów będą najlepsze. Kino domowe w salonie zapewni nam przyzwoitą jakość dźwięku podczas słuchania muzyki i przyjemne, kinowe efekty podczas seansów filmowych. Pełen zestaw kina domowego to wydatek zdecydowanie przekraczający 1500 złotych, a więc będzie drożej niż w przypadku głośnika bluetooth czy małej wieży. Za dodatkową funkcjonalność trzeba jednak dopłacić.

 

kino domowe sklep

 

Soundbar

 

Rozwiązanie dla osób, które chcą oglądać filmy z lepszym niż standardowo oferowany przez telewizor dźwiękiem, ale też czasem posłuchać muzyki w sensownej jakości. A w dodatku zaoszczędzić maksymalnie przestrzeń. Soundbar to szerokie i płytkie urządzenie, które dobrze wkomponuje się w wygląd naszego telewizora. Po bezpośrednim połączeniu z odbiornikiem zastąpi jego wbudowane głośniki. Soundbar to jednak pewien kompromis – choć podczas seansu filmowego zabrzmi lepiej niż nasz telewizor, to z pewnością nie tak głośno i dobrze, jak zestaw kina domowego. Z kolei muzyka, którą możemy odtworzyć poprzez Bluetooth z komputera czy telefonu, nie zabrzmi tak dobrze, jak w kosztującym podobnie głośniku bluetooth czy miniwieży. To rozwiązanie dla osób, które chcą słuchać muzyki w salonie sporadycznie lub nie oczekują jej najwyższej jakości – wtedy z pewnością się sprawdzi.

 

Soundbary w naszej ofercie >>

  

Zestaw hi-fi

 

To opcja najdroższa i zajmująca sporo miejsca. Zapewni nam jednak najwyższą jakość muzyki w salonie. Zestaw hi-fi składa się tradycyjnie z kolumn audio (nie muszą być duże wolnostojące – wystarczą także tak zwane monitory na podstawkach), wzmacniacza oraz odtwarzacza CD. Ten ostatnio jest coraz rzadziej spotkany, bo coraz więcej osób woli odtwarzać muzykę z nośników cyfrowych – z plików audio albo serwisów strumieniujących. Odtwarzacz CD jest więc dziś często zastępowany tak zwanym odtwarzaczem sieciowym, który odtworzy muzykę z naszego komputera czy smartfona, najczęściej bezprzewodowo. Jeśli słuchamy dużo muzyki i cenimy sobie to jak brzmi ponad cechy funkcjonalne sprzętu – zakup zestawu hi-fi może okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

Zestawy Hi-Fi w naszej ofercie >>

 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj urządzenia wybierzemy, warto pamiętać o podstawowej zasadzie – im większy salon mamy, tym mocniejszy i głośniejszy powinien być sprzęt audio. 40-metrowy salon może być trudno nagłośnić niedrogim soundbarem. Nie ma też co popadać w inną skrajność i decydować się na 5-głośnikowy zestaw kina domowego z dużymi głośnikami do 20-metrowego pokoju. Może się okazać, że zagracimy pomieszczenie, a potencjału głośności takiego urządzenia nie wykorzystamy.