Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak działa projektor Laser TV? Stwórz salę kinową w domu z pomocą telewizora laserowego

 2023-05-08 

Laser TV to doskonały wybór dla osób, którym zależy na organizacji kina we własnym salonie. To możliwe dzięki zastosowaniu nowego rozwiązania, które opiera się o połączenie cech projektora multimedialnego i klasycznego telewizora. Zapraszamy do lektury poradnika, z którego dowiesz się więcej na ten temat.

Laser TV – co to takiego?

Laser TV to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie wyświetlania obrazu, które wykorzystuje technologię laserową do projekcji obrazu na specjalny ekran lub ścianę. Hisense wprowadził do oferty bardzo ciekawe modele takich telewizorów, które mogą także pełnić funkcję projektora multimedialnego. W odróżnieniu od tradycyjnych telewizorów LCD, LED czy OLED, Laser TV jest zupełnie inaczej skonstruowany. Działa na zasadzie projektora, który emituje wiązkę laserową tworząc w ten sposób obraz na powierzchni wyświetlania. W zestawie znajduje się najczęściej także specjalny ekran, do którego jeszcze wrócimy. Jedną z głównych zalet Laser TV jest to, że może on generować duże obrazy o przekątnej nawet kilkuset cali przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obrazu i doskonałego odwzorowania kolorów. Efekt jest nieporównywalnie lepszy od klasycznych projektorów. Dzięki zastosowaniu lasera jako źródła światła Laser TV charakteryzuje się długą żywotnością i niskim zużyciem energii.


Telewizor laserowy nie musi być montowany w dużym oddaleniu od ekranu.  Urządzenia są skonstruowane tak, aby możliwe było wyświetlenie dużego obrazu także w przypadku umieszczenia sprzętu tuż pod ścianą. Nie potrzebujesz zatem dodatkowych uchwytów lub statywów, które byłyby niepraktyczne w zastosowaniu domowym. Dzięki temu Laser TV może być używany w pomieszczeniach o różnej powierzchni i układzie, oferując elastyczność w aranżacji wnętrz. To bardzo ważna informacja, ponieważ wiele osób unikało zakupu dużego telewizora w obawie o brak miejsca na jego powieszenie. 

Ekran telewizorów Laser TV – jak działa?

Telewizory laserowe nie są wyposażone w klasyczny ekran znany choćby z modeli OLED. Nie są także prostymi, składanymi powierzchniami, jakie montuje się w salach wykładowych. Ekrany telewizorów Laser TV Hisense wykorzystują technologię ultra krótkoogniskowych projektorów laserowych (UST – Ultra Short Throw). W przypadku Laser TV Hisense, obraz jest wyświetlany przez wysokiej jakości projektor laserowy, który jest umieszczony tuż przed ekranem. Projektor emituje światło laserowe, które odbija się od specjalnie zaprojektowanej powierzchni ekranu, zapewniając jasny i wyraźny obraz na dużą powierzchnię.


Ekrany telewizorów Laser TV zostały opracowane z myślą o optymalnym odbiciu światła laserowego, redukując jednocześnie odbicia światła otoczenia, co przekłada się na wyższy kontrast i lepszą jakość obrazu w porównaniu do tradycyjnych projektorów. Brak refleksów sprawia, że seanse są komfortowe nawet w przypadku pomieszczeń, do których wpada duża ilość światła. Ekrany są tak zaprojektowane, aby pochłaniać wiązki świetlne z otoczenia. Dzięki temu obraz zawsze jest czytelny. Ponadto, ekrany są trwałe. Wykonano je z naprawdę mocnych materiałów, które zapewniają żywotność przez wiele lat.

Dlaczego warto kupić telewizor laserowy?

Wiele osób może zastanawiać się czy projektor laserowy TV to sprzęt właśnie dla nich. Taka decyzja musi być oparta na indywidualnych potrzebach, ale wiele zalet przemawia właśnie za takim telewizorem. Zwłaszcza, jeśli szukasz możliwie jak największego ekranu i nie ogranicza Cię budżet. Na pewno podstawową zaletą takich telewizorów jest zdecydowanie wyróżniająca się powierzchnia wyświetlania obrazu. O ile oferowane są już modele OLED i QLED o wielkości około 100 cali to kosztują one co najmniej kilkadziesiąt tysięcy. Niektóre urządzenia są dostępne wyłącznie na specjalne zamówienie i ich cena osiąga nawet ponad 500 000 złotych. Tymczasem 120-calowy telewizor laserowy możesz kupić już nawet za około 17 000 złotych. Oczywiście nadal jest to imponująca kwota, ale musisz pamiętać, że jest to zupełna nowość a wielkość wyświetlanego obrazu przebija wszystkie dotychczas oferowane telewizory. 


Z Laser TV możesz urządzić kino we własnym salonie. Telewizor laserowy składa się z ekranu i projektora. To drugie urządzenie jest centralnym elementem, który oferuje wszystkie funkcje klasycznego urządzenia. Jest jednak projektorem, który nie wymaga podwieszania na suficie lub ustawiania na statywie. To możliwe dzięki technologii UST, która pozwala wyświetlać duże obrazy przy niewielkiej odległości od ekranu lub ściany. O ile projektory już wcześniej zastępowały telewizory w wielu domach, to dopiero modele laserowe są w stanie zastąpić funkcjonalność klasycznego sprzętu RTV.

Jedną z ważniejszych cech każdego telewizora bez wątpienia jest jakość obrazu. W przypadku modeli laserowych na użytkownika czeka naprawdę wiele satysfakcjonujących niespodzianek. Przede wszystkim, Laser TV gwarantują wysoki kontrast i ponadprzeciętną jasność obrazu. Dzięki temu wyświetlane sceny są bardzo wyraźne – nawet w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach. Co więcej, ekran chłonie światło padające na jego powierzchnię, dzięki czemu nie pojawiają się refleksy. Nawet jeśli zaprosisz wiele osób na mecz każda z nich będzie mogła oglądać go komfortowo bez względu na miejsce, w którym usiądzie. To możliwe dzięki szerokiemu kątowi widzenia. Wrażenie robi także płynność obrazu, która może być nawet 10-krotnie wyższa niż w technologii OLED. To doskonała wiadomość dla fanów sportu, kina akcji i graczy.

Stare projektory multimedialne cechowały się sporym zapotrzebowaniem energetycznym. Było to związane z niską wydajnością źródła światła. Obecnie sprawa wygląda zgoła inaczej. Szczególnie w przypadku technologii laserowej. Laser TV zużywają niewiele energii elektrycznej i wypadają na tym tle o wiele lepiej niż klasyczne telewizory o dużych przekątnych. Żywotność projektora laserowego jest bardzo zadowalająca. Co więcej, telewizory laserowe są pozbawione takich problemów jak pierwsze modele OLED. Nie dochodzi do wypalania pikseli.


Warto wspomnieć, że telewizory laserowe mogą być także używane jako klasyczne projektory. Obraz jest skalowalny i nie musi być wyświetlany wyłącznie na ekranie sprzedawanym w zestawie. Możliwy jest także zakup samego projektora laserowego. Wybór zestawu zależy oczywiście do Ciebie. To właśnie do projektora możesz podłączać wszystkie zewnętrze urządzenia. Sprzęt wyposażony jest w odpowiednie złącza, takie jak HDMI, USB, AUX, cyfrowe wyjścia audio, port Ethernet i nie tylko. To wszystko czyni Laser TV urządzeniami w pełni funkcjonalnymi i bardzo łatwymi w obsłudze. Niczym nie różni się ona od klasycznego telewizora.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756